Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC-DC konverter
 
Témaindító: Placi84, idő: Nov 10, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 131
(#) Báddzsó hozzászólása Márc 3, 2007 /
 
Helósztok!
Kéne nekem egy olyan kapcsolás ami 5V ból csinál kb 12Voltot. 180mA lenne a max terhelés... Tud valaki valami jó, occsó, könnyen beszerezhető ic-t vagy ilyesmi? mer akármerre keresgéltem nem találtam.... csak 555ös feszduplázó, meg naon drága step-up konvertert....
Kössz!
(#) Tomee válasza Báddzsó hozzászólására (») Márc 3, 2007 /
 
Üdv!

pl.: MC33063 - szerintem elég olcsó és a legtőbb helyen beszerezhető. Tőbbféle mükődési módja van.
(#) Báddzsó válasza Tomee hozzászólására (») Márc 3, 2007 /
 
naggyonjóóó!!! kösszönöm!!
én mé nem találkoztam ilyesmivel nemtom...
(#) Peti.Janka hozzászólása Márc 5, 2007 /
 
sziasztok! Kellene nekem eggy 230/24V os kapcs üzemü táp kb3ampert kéne tudnia. tudtok nekem ebben segíteni? elóre is köszi a válaszokat.
(#) raron válasza Peti.Janka hozzászólására (») Márc 6, 2007 /
 
Ez nem ide tartozik. kereső itt: http://www.hobbielektronika.hu/forum/
(#) gtk hozzászólása Márc 24, 2007 /
 
Sziasztok!

DC-DC konverter atalakitasban szeretnek segitseget kerni.
Adott az alabbi kapcsolas ami 9-12V -rol mukodik es 240V -ig ad le feszultseget.
At szeretnem alakitani ugy,hogy az IC stabilizalt +5V -rol mukodjon,a tekercs meg stabilizalatlan 12V-ot kapna.

Az a kerdesem,hogy igy mennyire fognak a freki meg kitoltes parameterek elcsuszni?Esetleg mit kell a tap fuggvenyeben modositani?
(#) kyrk válasza gtk hozzászólására (») Márc 24, 2007 /
 
Szertintem elso nekifutaskent nezd, meg az IC adatlapjaban , hogy mukodik-e az IC 5V-rol.
(#) kyrk válasza gtk hozzászólására (») Márc 24, 2007 /
 
Linux Rulez

Kozben megneztem az IC-t. Megy 5V-rol. V+ megy 5V-ra. Igy raerzebol azt mondanam, hogy mindent koss at 5V-ra. A tekercs meg mehet 12V-ra. Esetleg a R16 Es R15-ot csokkenteni kell.
(#) gtk válasza kyrk hozzászólására (») Márc 25, 2007 /
 
Szia!

Pontosan az ellenallas csokkentesekkel vagyok elakadva,hogy mennyivel kell?
Nehnay helyen lattam hogy az egesz 12V rol megy.
Muszaly ennek a DC DC konv. nek stabilizalt feszt adni?
Mert ha nem akkor minden menne 12V-rol.
(#) kyrk válasza gtk hozzászólására (») Márc 25, 2007 /
 
Lassuk csak. Mit jelent az , hogy stabilizalatlan a 12V? Egyeniranyitott AC feszultseg? Akku? Zajos?

Minden esetre ha van 12V-od akkor rakhatsz ra 7805-ot. Esetleg egy Zeneres stabilizalassal is probalkozhatsz szerintem. De jobb lenne a 7805.

Kozben megneztem az adatlapot es rajottem, hogy hulye vagyok. Nem kell szerintem valtoztatni az ellenallasokon. Szoval maradhat ugy ahogy van. Mondjuk gondolhattam volna Itt van egy adatlap :
http://www.fairchildsemi.com/ds/LM/LM555.pdf
Ebbol kitunik, hogy az idoallandok csak a R,C tagoktol fuggenek.
(#) gtk válasza kyrk hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
A stabilizalatlan alatt egyeniranyitott 12V -ot ertek.

Biztosra akarok menni,mert nem csak egy DC-DC konv. lesz a nyakon,hanem egy rakas minden,szoval ha elrontom akkor rosszul fog esni.De ha azt mondod hogy mehet az IC meg a hozzatartozo dolgok +5V-rol,akkor ugyis van az aramkorben egy 7805 es arra kotom,a tekercset meg 12V-ra.

Elmeletileg stabilan kellene tartsa a visszacsatolas miatt a kimeneti feszultseget abban az esetben is ha nem annyira stabil a fesz amibol dolgozik,nem?

Koszi hogy segitesz!
(#) andrewforest hozzászólása Máj 20, 2007 /
 
Sziasztok!
Egy DC-DC konverterre lenne szükségem, a következő paraméterekkel:
Lefele kell konvertáljon 24V kimeneti feszültséget, a bemeneti feszültség szintek mindegy hogy milyenek, csak viszonylag széles feszültségsáv legyen, mert a bemeneti feszültség változni fog. Teljesitményben 300W-ot kéne minimum birnia! Találtam már egyet-kettőt, csak fontos hogy jó legyen árban meg méretben, szoval hátha valaki tud jobbat ajánlani, mert sok fog kelleni...
Nem kell magyarországon kapható legyen, bárhonnan jó...
elöre is köszi
(#) raron válasza andrewforest hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Neked akkor inkább invertert kéne csinálni. Van itt egy kapcsolás, ami ezzel foglalkozik.
(#) tepizoli hozzászólása Máj 20, 2007 /
 
Én most kocsiba szeretnék épteni konvertert tl494 hajt meg feteket ez az alap amiből kiindultam. tegnap sokat kisérleteztem és nagyon érdekelne hogy hogy lehet kiszámolni a tekercs értékeket mert ahogy észrevettem ez a lelke az egésznek ill. hogy milyen frekin a legjobb járatni.Nagyon érzékeny a menetszámokra és a huzal vastagságára.
(#) andrewforest válasza raron hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Úgy tudtam hogy a DC-DC konverterek is hasonló elven működnek mint az inverterek, vagy tévedek? Miért lenne jobb nekem egy inverter? Méretek miatt, vagy ár miatt?
(#) raron hozzászólása Máj 20, 2007 /
 
Úgy tudom, hogy DC-DC konverter egy induktivitással tölt egy kondit, és itt nagyobb lessz a fesz, de az inverter megszaggatja az áramot, és egy trafóval növeli a feszt.
(#) andrewforest válasza raron hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
de miért felelne meg nekem jobban az inverter ilyen célra?
(#) andrewforest válasza andrewforest hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Az inverter meg tudtommal DC-ből csinál AC-t, nekem meg 24V DC kell, szoval most nem értem hogy miért?
(#) denes44 hozzászólása Jún 7, 2007 1 /
 
Mivel/hogyan tudnék 12V-ból (akkumlátor) 7,9V-ot csinálni (1,4A)?
(#) szabi83 válasza denes44 hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
mihez kell?
(#) denes44 válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Videókamerát üzemeltetni 12V-ról.
(#) denes44 válasza denes44 hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Akarom mondani egy 12V-os akkumlátorról
(#) Prinner válasza denes44 hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Egy LM317-essel (1,5A) egyszerűen meg tudod valósítani, csak az ic+2 beállító ellenállás, vagy egy potmeter kell hozzá. Nézd meg az adatlapját, van benne kapcsolás.

Az IC-t hűteni kell=(12-7,9)*1,4 --> ~6W-ot fog disszipálni.

Vagy kapcsolóüzemű stabilizátort is használhatsz, az nem fog (annyira) melegedni. Ilyenek: mc33063, 78s40, tl494, tl 495 és társaik. De a maximnak, és a linear tecnology-nek is van mindenféle belőle. Step down, vagy buck converter címszókkal keresgélj.

Az adatlapjukon van hozzá kapcsolás, valószínű, hogy némelyiknél 1,4A-re külső tranzisztort és diódát kell használnod.
(#) denes44 válasza Prinner hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Ezek közül melyiket válasszam (ha lehet ne a két legfelsőt ) ?
LM 317 K NSC 0...125° POS.VR-1.5A TO-3
LM 317 K THOMSON 0...125° POS.VR-1.5A TO-3 RoHSc.
LM 317 LZ FSC POS.VR. 100mA 0.62W 0...+125° TO-92 RoHSc.
LM 317 T ONSEMI POS.VR.ADJ. 1,2-37V 1,5A 0...+125° TO-220
LM 317 T TEXAS POS.VR.ADJ. 1,2-37V 1,5A 0...+125° TO-220
LM 317 T THOMSON POS.VR. 1.5A 0...+125° TO-220 RoHSc.

Valamint hogy tudom kiszámolni, hogy e szerint a kapcsolás szerint, ha nem akarok potmétert használni, mekkora ellenállást használjak?
kapcsolás

Bordát milyet/mekkorát vegyek rá?
(#) denes44 válasza denes44 hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Ez a borda jó lenne? Egy PC tápban volt.
7,5cm hosszú, 4cm magas.

Kép(10).jpg
    
(#) Prinner válasza denes44 hozzászólására (») Jún 8, 2007 /
 
Az alsó 3 közül bármelyik jó, itt csak a gyártók között van különbség... ha sorozatgyártást akarsz csinálni, akkor csak az alsó jó - mert ólommentes -, de gondolom nem

A borda akkor jó, ha biztosított a készülékdoboz szellőzése (legyen valamekkora rés rajta). Célszerű úgy kialakítani, hogy a borda függőlegesen álljon és a doboz teteje ki legyen perforálva a borda fölött (esetleg alatt).

Ezt csak így saccra írtam, lehet elmenne zárt dobozban is, csak akkor jóval melegebb lenne.

Amúgy egyszerű bordát választani:a külső hőmérséklet 20C, a max disszipáció 6W, a tok hőmérsékletét nem illik 80C-nál magasabbra méretezni. Így legfeljebb 10C/W-os bordát, vagy ennél kisebb tényezőjűt kell választani (minden alkatrészforgalmazó katalógusában bent van ez az adat a bordáról)!

Most lusta vagyok kiszámolgatni az ellenállásértékeket , de leírom a képletet:

1,25/Vki=R1/(R1+R2)

R1 a "felső" ellenállás

Mivel két ismeretlen van benne, próbáld az egyik ismeretlen helyébe szabványos értéksorból (E12) kiválasztott ellenállásértéket, behelyettesíteni, és addig próbálkozz, amíg ki nem jön a másik ellenállásra egy szabvány értéksorból kiválasztható (kiegészíthető) érték.
(#) denes44 válasza Prinner hozzászólására (») Jún 8, 2007 /
 
Köszi, elég ez a képlet is.
Kijött a 200Ohm, és 1,2 kOhm.
Az egyenlet két oldala között 0,00329 az eltérés. Ennyi még belefér?
Az ellenállások hány W-osak legyenek?
(#) potyo válasza denes44 hozzászólására (») Jún 8, 2007 /
 
Beleférne még nagyobb eltérés is.

Negyed wattos ellenállás jó lesz, az a legolcsóbb.
(#) Prinner válasza denes44 hozzászólására (») Jún 8, 2007 /
 
Idézet:
„Ennyi még belefér?”

Ha visszahelyettesítesz az egyenletbe, akkor:

1,25 * (1400/200)=8,75V

Háát..... én nem tudom, hogy az alkalmazásod hogyan viselné. Ha jól tudom 7,9V kellene.

nekem kijött

R1=200
R2=1068 (1k sorba egy 68 ohmossal)

Így elvileg 7,925V-ra jön ki.

Az ellenállás teljesítménye nem érdekes, akár 0,125W-os 0402-esSMD ellenállás is megteszi.
Viszont vedd figyelembe az ellenállások tűrését, a kommersz 2 raszteres axiál tokozásúak általában +-5%-osak, így befolyással vannak a kimenő feszültségre :yes:
Szerintem célszerű lenne 1%-os tűrésűeket alkalmazni.
(#) denes44 válasza Prinner hozzászólására (») Jún 8, 2007 /
 
Hopsz, elírtam, 220Ohm a másik.
Így egészen pontosan 8,068V jön ki, de a tied kétségkívül pontosabb

Jogos, nézek 1%-osokat.
Következő: »»   5 / 131
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem