Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültség stabilizátor
 
Témaindító: amex, idő: Márc 17, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   14 / 44
(#) StMiklos válasza lewi hozzászólására (») Nov 16, 2010 /
 
Szevasz!
A 14V megfelelő, az izzókra írt feszültségérték a kocsi névleges feszültségét takarja, de voltaképpen azok is ehhez igazodva 14V-osak.
Egy gondolat: az autózás hajnalán, miután rosszak voltak az utak és a rugózás, és az út jobb oldala is gödrösebb, értsd alatta rázósabb volt, és azt az izzószál nem szereti, ezért a jobb oldali fényszórót szándékosan hosszabb és keresztmetszetben inkább alulméretezett vezetékkel kötötték be, így azon létrejött 0,2-0,5V feszültségesés, így védték az izzót.
Még egy: az izzónál a feszültséget izzóval együtt mérd fenti okok miatt.
Az izzók valóban bekapcsoláskor szeretnek kiégni, mivel a névleges áram 10-20*-osa folyik akkor, viszont így nagy a mágnesmező erőhatása is, akkor "tépi el".
Az izzók élettartama messze nem lineáris a rájuk adott feszültséggel, azaz: valamivel kisebb feszültség, már jóval nagyobb élettartamot eredményez. /Azért a fényerő ca. hasonló arányban "megsínyli"./ A hosszabb, értsd alatta, nagyobb ellenállású bekötővezeték, jól csillapítja a bekapcsolási áramlökést is.
Ez jutott eszembe, üdv: StMiklos
(#) lewi válasza StMiklos hozzászólására (») Nov 16, 2010 /
 
Ezek a felvetések is igen ötletesnek tűnnek!
De elvileg, mint az előző Hsz ben is írták a gerjedést csökkentheti a pc tápból kiszedett induktivitás, így egyenletesebb lehet a bekapcsolás menete, ha jól értelmeztem. Azért is szerettem volna feszültségesést elérni, mert már valahonnan derengett, hogy a nagyobb fesz jóval inkább károsítja az izzót. (hallottam, hogy Amerikában sokan az európai égőket rakják be, így nagyon hosszú élettartamot érnek el a 110V on)
Itt visszatérnék még pár Hsz el előrébb, mikor azt ajánlotta valaki, hogy egy diódát rakjak be, ami 0,7Vos feszültségesést eredményez, viszont nagy lesz a hőtermelés. Esetleg ezt a 2-3 megoldást lehet még egymásba gyúrni? Gondolok itt a zavarszűrő ferritre, esetleg egy diódás feszültség csökkentőt, netán még egy nagyobb teljesítményű ellenállást az ízzóval sorosan (imitálva a "hosszabb és nagyobb ellenállású drótot")?
Vagy itt már túl sokat akar a szarka, és értelmetlen túlbonyolítás?
Személyem szerint az előző infókat feldolgozva hajlanék valami olyan megoldásra, hogy egy lágyindítást csinálni az égőknek, melyeknek van egy stabilizált áramforrása.
(Ahogy először is mondták, vannak olyan stabilizátor egységek, melyeknek 1V különbség már elég. Nem lehetne ezek alapján továb menni?)
(#) proli007 válasza lewi hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Hello!
Induktivitás gyanánt kicsit nagyobb kellene mint egy ferrites vas. Itt tizedmásodpercekről van szó.
De legyen! Rajzoltam neked egy analóg kapcsolást. A Fet helyett, valami "keményebb" Pcsatornás kellene (Tina-ban nem találtam mást). Ez ahogy kérted, megoldja a lágy-indítást, és a stabilizálást. A tranyó maximális disszipációja kb. 5W, a vele párhuzamos ellenállás, 1ohm/20W-os kell hogy legyen. Bekapcsoláskor az 1ohm-on keresztül felfűt az izzó, majd bekapcsol a stabilizátor és söntöli az ellenállást. (Az ampermérő alatti komplexum, csak az izzó bekapcsoláskori hideg-ellenállását modellezi. Az nem része a kapcsolásnak.)
üdv! proli007

REFI-On.png
    
(#) lewi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Nagyon szépen köszönöm!
Bár akad még pár kérdésem a kapcsoláshozAz égőt Hová kössem be? Vagy ezt a kapcsolást sorosan kössem az égővel?

Kinéztem ezt az ellenállást, ugye ez megfelel? Csak azért kérdem mert a fele áron találtam itt, mint ahol venni szoktam boltban. De elvileg ez is 1 ohm 20W
valamint a zéner dióda, amit írtál a kapcsolásba azzal olyan gondom van, hogy csak "c" tűréshatárút kapok.
Ez annyit jelent, hogy nem +- 3% hanem +-5%. Ez még megfelelő a kapcsoláshoz?
(#) lewi válasza lewi hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Csináltam is hozzá egy nyákrajzot.
A két TO-220 as tokozatot hűtőbordára akarom csavarni, és azal együtt az autó valamely alkatrészékez rögzíteni. Természetesen a a bordától elszigetelve csavarok fel mindent, valamint ha működik, kiöntöm ilyen műanyag pasztával a vízállóság végett.
szerk: Ha vennék induktivitást, akkor milyet vegyek, ha nem pc tápból akarok kiszedni?
Azt nem tudom, hogy liter re mérik, vagy hogy is van? Hogy kell kérni? Milyet kérjek? Gondolom valamilyen mH lesz, de hány A os? Köszi mindent!

lámpa.JPG
    
(#) proli007 válasza lewi hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Hello!
- Ezt a kapcsolást, alapvetően egy próbának, vagy kiindulási pontnak - gondolatébresztőnek szántam.
- Az ellenállás jó lehet, csak remélem tudod, hogy ehhez hűtőbordára is szükség van. (Mint ahogy a Fet számára is.
- A zéner tűrését, lehet korrigálni, az R3 ellenállás változtatásával. De a feszültségérzékelő részt, később egy TL431-el célszerű megoldani. Ott a feszültségosztó beállításával tetszőleges feszültséget lehet beállítani.
A leszabályozás akkor jön létre, ha R4 ellenálláson kb. 600mV feszültség esik. Mivel itt az R3 azonos R4-el, azon is ilyenkor 600mV lesz. ehhez jön hozzá a zéner feszültsége. 10V+0,6V+0,6V=11,2V Ebből lehet kiindulni.. Célszerű kisteljesítményű zénert használni, mert annak kisebb a könyökfeszültség változása. Ha kisebb feszültség esik a zéneren mint rá van írva, akkor csökkenteni kell R3 és R4 értékét. (de nem nullára)
- Igen, itt az izzó, az AM1-es ampermérő negatív lába, és a GND (test-pont) között lesz. Ahogy mondod sorba kell iktatni, csak a feszültség érzékeléshez szükség van még a testre is.
- Az induktivitásnak it nem sok értelme van..
De ez nem DC-DC konverter már, így át kellene menni egy megfelelő topikba!
üdv! proli007
(#) lewi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Rendben köszönöm.
Átnézem akkor a további javaslataidat Valamint akkor módosítom a nyákrajzot.
meg keresek egy modit, hogy a beszélgetéseket rakjuk át a fesz stabilizátor topic ba. Link
(#) peti16biro válasza kadarist hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Heló!
Megvettem az ic-ket.A hatodik boltban,de megvannak.Lehet folytatni.
(#) kadarist válasza peti16biro hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Folytasd! Tudsz mindent, már csak össze kell építeni az IC-ket.
(#) peti16biro válasza kadarist hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Bocsi! Máris segítségre szorulok.
Ennél a képnél Bővebben: Link a bemenet az + vagy - ? Az R1 alatt a 240 az mi?
(#) kadarist válasza peti16biro hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
A "Vin" mindig pozitívabb a földhöz képest ennél az IC-nél. Az R1 240 ohm .
(#) peti16biro válasza kadarist hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
A poti trimmer legyen?
És ez álltja a feszültséget?
Ezt maxra kell állítani?
(#) kadarist válasza peti16biro hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
A poti, ami lehet trimmer is, azzal állítod be a kimenő feszültséget. akkorára állítsd, amekkora feszültségű az akkumulátorod.
(#) peti16biro válasza kadarist hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Akkor ez után már nem kell a 8v-os stabilizátor?
(#) kadarist válasza peti16biro hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Na, ha rám hallgatsz, akkor az áramforrásra kötöd ezt a feszültségbeállító kapcsolást, és utána (az akksi elé) az áramgenerátort (100mA). Így biztosan jó lesz.
(#) peti16biro válasza kadarist hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Ha egy akksit az áramerőssége tizedénél kisebb árammal töltöm,az baj?
(#) kadarist válasza peti16biro hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Az nem baj, sőt jó is az akksira nézve.
(#) peti16biro válasza kadarist hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Akkor holnap nekiállok,és megépítem.Úgy gondoltam hogy a négy stabilizátort egy nyákra raknám.
(#) kadarist válasza peti16biro hozzászólására (») Nov 19, 2010 /
 
Arra építed meg, amire szeretnéd. Javaslom az univerzális nyákot. Azzal könnyű boldogulni.
(#) peti16biro válasza kadarist hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Heló!
Sajna hétfőig áll a dolog mert nem kaptam 5kohm-os trimmer potit. De hétfőn akkor nézek univerzális nyákot,és akkor arra fogom megcsinálni.
(#) peti16biro válasza kadarist hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Heló!
Kéne még egy kis segítség.
Hogyan tudnék a legegyszerűbben 9v-ot 8.5-re csökkenteni?
(#) kadarist válasza peti16biro hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
8V nem lenne jó? Mert 7808-as stabilizátor IC-lehet venni. Ha mégis 8,5V kell, akkor egy diódával kiegészítve ez is megoldható (rajz). LM317-nél viszont potival tudsz feszültséget állítani.
(#) lapose válasza kadarist hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Szia!
A 78-as sorozatnak, kb. 2V a dropout feszültsége.
(#) lapose válasza peti16biro hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Egy sorbakötött diódával.
(#) peti16biro válasza kadarist hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Ha megvan a LM317-tel a stab akkor ha beállítom 8.5v-ra,utána már nem kell mégegy stab?
(#) peti16biro válasza lapose hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Tehát a stab ic kimenetére sorbakötve egy diódávaé csökken a fesz?
(#) peti16biro válasza lapose hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
A "dropout feszültség" mit jelent?
(#) zolika60 válasza peti16biro hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Nem a kimenetére, hanem a GND-re. Nem csökken, hanem nő. A többi stimmel. Ha LED-et használsz, jelzi a bekapcsolt állapotot is.
(#) peti16biro válasza zolika60 hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Heló!
A led-et a GND és a test közé kell kötni?
(#) lapose válasza peti16biro hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
A dropout feszültség az a minimális feszültség, ami ahhoz kell, hogy a stabilizátor stabilizálni tudjon. Jelen esetben azt jelenti, hogy 9V-ról 78-as sorozatú IC-vel, vagy LM317-el, maximum 7V-ot, vagy annál kisebb értéket tudsz stabilizálni.
Vannak low dropout típusú stabilizátorok, aminek a működési feszültsége 1V körül van, pl. LM1085, LD1117, és vannak ultra low dropout-os stabilizátorok, aminek a működési feszültsége 0.5-02V körül van(MIC29152), de ezek ritkák és általában drágábbak is.
Következő: »»   14 / 44
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem