Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Lézer fénysorompó
 
Témaindító: Aurum, idő: Jan 20, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Aurum hozzászólása Jan 20, 2006 /
 
Sziasztok!

Lézeres fénysorompót szeretnék építeni.
A dolog nem ilyen egyszerű, mert fontos, hogy a zavarok ne befolyásolják!
Pl: erős napsütés.
Valami modulált eljárásra gondoltam.:yes:
(#) Tomee válasza Aurum hozzászólására (») Jan 20, 2006 /
 
Sima lézer kulcstartóból akarod csinálni?
Miért pont lézer?
A lézert hajsd valamilyen frekvenciával, pl.: 100Khz
a vevő oldalon valamilyen fény érzékeny eszköz (foto tranzisztor, foto dioda) és csinálj egy szelektiv erősitőt ami csak a 100Khz-t erősiti. A következő fokozatba meg egy dioda, kondi és figyeld a kondi feszültségét, hogy mekkora. Az fogja eldönteni, hogy van-e valami a sugár utjában vagy sem...
(#) Aurum válasza Tomee hozzászólására (») Jan 20, 2006 /
 
Mert nagy távolságra kell és az infrának nagy a szórása.
Köszi!
(#) Tomee válasza Aurum hozzászólására (») Jan 21, 2006 /
 
Lehet kapni IR ledre reflekort meg elvileg optikát is.
Mekkora távolság?
(#) Aurum válasza Tomee hozzászólására (») Jan 21, 2006 /
 
Nincs fix hely, ahova szeretném használni, de azokat a több 10000.- ft-os optokapukat szeretném vele pótolni, amikre sajnálom a pénzt...
a 3cm-es távolságtól egészen a 10m-es távolságig szeretném használni és nem mellékes, hogy ipari körülmények között.
Nincs kedvem minden feladatra más-más típust legyártani és sztem 3000.- körül ki lehetne hozni egy ilyet.
Gondolom, hogy valaki már foglakozott konkrétan ilyesmivel és meg is osztaná velünk a tapasztalatait, esetleg konkrét rajzot is adna.
Ha máshogy nem megy akkor nekiállok kísérletezni.
Csak sürget az idő...
És mivel több darab kéne (15-20db), ezért fontos az ár..
Nem mindegy, hogy 150000.- forintért veszek gyárit vagy 50000.-ből megúszom.

Röviden ennyi

Mikor a "gyárban" nyomtam az ipart, akkor kirepült egy pár ipari Keyence optokapu...
Öröm velük dolgozni, de sajnos ki vannak öntve és nem visszafejthetőek.
(#) Aurum válasza Aurum hozzászólására (») Jan 21, 2006 /
 
A keyence is reflektoros és optikás (+szűrő) megoldást használ, látható fénytartományban 2m-ig működik reflexiósban és nem látható tartományban 8m-ig.

De házilag olyat nem tudom, hogy stabilan lehet-e gyártani.

Anno szétkontárkodtunk egyet és volt benne vagy 3db SMD IC, amit szabad szemmel alig láttunk, ezen kívűl még egy csomó diszkrét elem...
Mindez egy fólianyákon kivitelezve és összehajtogatva, majd az egészet beleöntötték egy műanyag tokba.
(#) Tomee válasza Aurum hozzászólására (») Jan 21, 2006 /
 
szóval ipar...
Milyen terület?
Szerintem oda érdemesebb rendes gyári cuccot alkalmazni, mivel ha egyszer történik egy baleset vagy esetleg anyagi kár keletkezik a "nem minőségi"
eszköz miatt akkor lehet egymásra mútogtani, hogy neki drága volt egy minőségi Omron vagy más termék.
Tapasztalatból mondom, mivel most éppen présgépeket javitunk amik nem feleltek meg az ide vonatkozó szabványoknak és hát egy ember fél keze bánta...
Nézz meg egy Omron reflexiós opto kaput ami tud 2-3m-t alig nagyobb mint maga az optika... Hova fér el bele az a csomó minden ami kell egy ilyenhez...
Én nem mernék ipari felhasználásra otthon bütykölt fénysorompót felrakni. Mást talán, de ezen sok minden múlhat...
(#) Aurum válasza Tomee hozzászólására (») Jan 22, 2006 /
 
Drótfonó gépre kell.
De nem veszélyes terület, itt nem potyognak a kezek!
És a tanárom is épített már iparba ilyen érzékelőt, azóta is működik.
Próbálkozni lehet... nem?!
(#) Aurum válasza Aurum hozzászólására (») Jan 22, 2006 /
 
Tényleg... Lehet, hogy levadászom az Öreget!
(#) Aurum válasza Aurum hozzászólására (») Jan 22, 2006 /
 
Egyébként honnan bírok beszerezni ilyen érzékelőket és milyen árban mozognak pontosan?
(#) Tomee válasza Aurum hozzászólására (») Jan 22, 2006 /
 
omron
siemens
schneider electric
elvileg van még paperfus is csak nem tom, hogy hogyan irják.
De ezeken kivül még ezer gyártó van akik gyártana ipari felhasználásra szánt eszközőket.
Töbésgüknél nem lehet vásárolni csak tanácsot kérni, hogy hova mit szerelj be. Nagyon szivesen segítenek mindenben.
(#) Sebi válasza Aurum hozzászólására (») Jan 26, 2006 /
 
Az elektronika a legkisebb gond a projektben!
1.Mechanikailag stabil, jól szerelhetó (netán víz-pormentes) készülékház kell.
2.Optika:10m-re elég 1-1 kondenzorlencse+IR szűrő.
3.Adónak, vevőnek 20m-ig is jó az 555 a fentebb írt módon (moduláció)
NIVELCO gyártott (nem tudom léteznek-e még?) stabil öntvény házban, IR-szűrő nélkül.15rugó volt,12m-re próbáltam: tökéletes
(#) titi válasza Aurum hozzászólására (») Jan 26, 2006 /
 
Hali!

Én korábban riasztórendszerhez kezdtem el foglalkozni a dologgal. ott néhány 10 métert kell áthidalni, azért gondoltam a lézerre.
A Conrad- nal kínáltak kész áramkört vevőnek (kb 2500FTért) én ilyet vettem.
Adónak sima lézer kulcstartót.(Persze válogatni kellett, mert némelyik elég csúnyán szór, 10-20 méteren akár már 2-3 centit is.
Nekem úgy tűnik, a napfény, vagy pilács, stb. nem befolyásolja.
Viszont az idei Conrad katalógusban már nincs benne a vevő, de egyébként nem bonyolult, után lehet építeni.(kb 3*3-as nyák relékimenettel)
Ha érdekel, "szólj!"

ui:Sajna a riasztót viszont még nem csináltam meg egyéb okok miatt.
(#) Aurum válasza Sebi hozzászólására (») Jan 26, 2006 /
 
A cél az olcsó megoldás, mivelhogy ebből elég sok kellene.
15ezerért már kapok gyárit is...
(#) Aurum válasza titi hozzászólására (») Jan 26, 2006 /
 
Érdekel a vevő rész, ha tudsz kapcsi rajzot adni, az nagyon jó lenne.

Köszi!
(#) Norberto válasza Aurum hozzászólására (») Jan 26, 2006 /
 
Ez a vevő kapcsolási rajz engem is érdekel!

Ha ide a fórumba nem kerülne be, akkor egy példányt kérek szépen ide:

(#) Aurum válasza Norberto hozzászólására (») Jan 26, 2006 /
 
Találtam valamit...

Ezek tetszenek...

http://peteropfinder.dk/_konst/sensorer/index.html
(#) Aurum válasza Aurum hozzászólására (») Jan 26, 2006 /
 
Igaz, ez IR, de kis távolságra jó lesz...
(#) titi válasza Aurum hozzászólására (») Jan 27, 2006 /
 
A héten már nem, de a jövő héten felrakom.
(#) titi válasza Aurum hozzászólására (») Jan 31, 2006 /
 
Na sikerült felrakni a rajzot
(Kösz a Conrad-nak)lézer vevő
(#) titi válasza titi hozzászólására (») Feb 28, 2006 /
 
Hali!
Na mi újság? Tudtad hasznosítani?

Na ezt jól megválaszoltam magamnak!
(#) luxmanpower válasza titi hozzászólására (») Feb 28, 2006 /
 
Hello! Tudnátok nekem valami kapcsolási rajzot, bármilyen áramkörről amivel, meg lehetne valósítani az autóban a mozgás érzékelést. Riasztóhoz kellene. Köszi
(#) luxmanpower válasza luxmanpower hozzászólására (») Márc 1, 2006 /
 
Senki semmi?
(#) vicsys válasza luxmanpower hozzászólására (») Márc 1, 2006 /
 
általában ultrahangot használnak
[link=http://electronickits.com/kit/complete/surv/ck203.pdf]http://electronickits.com/kit/complete/surv/ck203.pdf[/link]
[link=http://info.hobbyengineering.com/specs/DIY-k49.pdf]http://info.hobbyengineering.com/specs/DIY-k49.pdf[/link]
(#) maTaKee válasza titi hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
ehez a kapcsoláshoz bármilyen lézer jó??
(#) titi válasza maTaKee hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Én azzal a mezei piacos lézer-kulcstartóval próbáltam, azzal tökéletes.
Más lézerről nincs tapasztalatom.
(#) X4K hozzászólása Júl 6, 2007 /
 
Hali! Én még nagyon kezdő vagyok az elektrotechnikában, de már csináltam működő LASER-es fénysorompót. Az adó lehet bármilyen LASER fényforrás, a vevő pedig egy szürkületkapcsoló, a fotoellenállást előhívott filmvéggel eltakarva. A filmvéget a LASER átvilágítja, de a természetes fény nem... Erről mi a véleményetek? Nem lehetne a speciális, bonyolultabb vevőket ezzel a módszerrel tökéletesen helyettesíteni?
Vevőként egy teszkós esti irányfényt használtam fel, amiben mindössze 1 tranzisztor, 1 ellenállás és 1 fotoellenállás van. Ez 220V-os hálózati feszültségről működik egyenirányítás vagy bármilyen egyéb alkatrész nélkül. Ezzel kapcsolatban nekem is lenne kérdésem. Hogyan kellene ezt a kapcsolást úgy átalakítani, hogy mondjuk 12V-os egyenáramról (pl. elem) lehessen működtetni? Érdekelne ennek a fénykapcsolós változata is.
X@K
(#) titi válasza X4K hozzászólására (») Júl 6, 2007 /
 
Hali!
Az ellenállás milyen értékű? Hány W-os? Valószínű az "fűti" el a nagy feszt, vagyis azt kell módosítani 12V-hoz.
De jó lenne látni! Ja, és mi a fényforrás? Nem led? (Ha igen, akkor elvileg az egyenirányítás is megvan benne.)
Egyébként érdekes megoldás, amit írtál.
(#) mokus válasza X4K hozzászólására (») Júl 6, 2007 /
 
Ugye ezt még tűző napfényben kültéren nem próbáltad?
Lókakit sem ér az előhívott film, főleg ha kicsit is belesüt a nap. Én is próbáltam az előhívott filmet, negatív tapasztalatokkal. Arról nem is beszélve, hogy nem modulált a fény és a vevő oldalon sincs szűrés.

Lehet kapni hullámhossz szürt optikákat pl Conrad, inkább azzal kellene próbálkozni. Megéri a befektetést!

Csatolok egy lézerpointerrel is működő kezdésnek megfelelő kapcsolást Bajai elektronikától.
(kezdésnek jó)

(#) X4K hozzászólása Júl 9, 2007 /
 
Ennyi infóval tudok szolgálni a teszkós alkonykapcsolós éjjeli irányfényt illetően (mellékelt kép). Persze feltételezve, hogy jól láttam az ellenállás színeit, illetve a tranzisztorról fogalmam sincs, hogy mit jelentenek a feltüntetett adatok, a rajzot úgy készítettem el, mintha BC182 NPN lenne. Amit a legkevésbé sem értek az az, hogy a tranzisztort hogyhogy nem teszi tönkre, hogy az áram fordított irányban is áthalad rajta, illetve a feszültség is nagyon magyas stb.
Mokus előállt egy tökéletes megoldási lehetőséggel, de továbbra is érdekelne, hogy hogyan kellene átalakítani a kapcsolást pl. 12 V-os egyenfeszültséghez, mert eddig mindenhol csak bonyolultabb áramköri rajzokat találtam. Illetve a 12 V-os szürkületkapcsoló áramkört hogyan kell átalakítani fénykapcsolóvá?
Mokus: tudnál egy kicsit retusálni a képen? Nagyon fölkeltette az érdeklődésemet a dolog és szeretném elkészíteni, de sok adatot nem lehet kiolvasni.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem