Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1287 / 3951
(#) zolika60 válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Ha nincs lakkba áztatva, egy áttekerést ki fog bírni.
(#) peter1995 válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Lakkozva nincs de soronkénti szigetelés ragasztva van.
(#) zolika60 válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 15, 2011 /
 
Próba szerencse. Letekerésnél látod, vissza tudod-e tekerni. Ha nem, kell egy kis drót a második primerhez. Hidd el ennél jobb megoldás nem igen van.
(#) anagma válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Figyelj,én úgy csináltam,hogy néztem a kapcsolási rajzot,és szépen egyesével beletettem egy alkatrészt,beforrasztottam és így haladtam."Forrsávokat" pedig az alkatrészlábakból,amiket levágnék abból alakítottam ki.Így sokkal kevesebb ónt használtam.Ha van egy Nyugodt órád,könnyen összetudod rakni,csak ne kapkodj és legyél türelmes.
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Ápr 16, 2011 /
 
Sziasztok!

Van egy dolog amit nem értek, 6 sávos ellenállásoknál honnan lehet tudni hogy melyik a teteje, honnan kell nézni,mert teljesen szimmetrikus??
(#) MaTe193 hozzászólása Ápr 16, 2011 /
 
Szép napot!
Lenne egy gyors kérdésem:Szeretném megépíteni ezt a tápegységet,viszont akadt egy problémám: UF4004-es helyett csak 1N5819-et tudok beszerezni,viszont ez nem bírja a nagyfeszültséget (40V van az adatlapban).Esetleg próbálkozhatok TV feszültségsokszorozó diódájával?(BVY26 a helyettesítő,de az 400Ft-ba kerül és egy diódáért sokallom.)
Köszönettel:Máté.
(#) kadarist válasza MaTe193 hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Szia!
Hol láttad te ezt a 400 Ft-os árat? A színes tévék tápegységénél lévő sortápfeszültséget egyenirányító dióda lesz jó oda. A sorvégfok diódái nem biztos, hogy elég gyorsak.
(#) MaTe193 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Szervusz!
Köszönöm! Megyek is a pincébe,kutakodok a TV paneleim között!
[OFF]Maszek 'kisbolt',ráadásul ők is csak rendelésre tudnák.
(#) MaTe193 válasza MaTe193 hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Gyors vagyok,mint a villám,már itt is vagyok! (Tulajdonképp itt van a dobozomban )Amit találtam:BY294;BY399;BY159;BY158;BY157.Ezek közül melyik lenne a legmegfelelőbb?
Köszönettel:Máté.
(#) kadarist válasza MaTe193 hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
A BY294 után milyen szám van írva a tokon?
(#) MaTe193 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
600. Ez jelentené a maximális feszültséget?
(#) kadarist válasza MaTe193 hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Igen, azt. És a sebessége (150ns) is elég jó.
(#) MaTe193 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Értem. Akkor ezzel lesz kipróbálva!
(#) MarQs hozzászólása Ápr 16, 2011 /
 
Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni DC dugó és aljzat bekötésében - hosszabbítót szeretnék készíteni!
Gugol most nem igazán volt a segítségemre és őszintén szólva zöldfülű vagyok a témában...
Előre is köszönöm!
Üdv!
(#) (Felhasználó 54221) válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Köszi szépen ténylég nagyon hasznos, de némelyik ellenállás teljesen szimmetrikus, nem? Akkor mivan, hogy kell nézni?
(#) kadarist válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Szia!
Azért nem teljesen szimmetrikus, mert egy kicsit el van tolva.
Ellenállás színkódok
(#) janikukac hozzászólása Ápr 16, 2011 /
 
Sziasztok !

Fejembe vettem, hogy építek egy labortápot, méghozzá egy kicsit, teszteléshez. Van egy trafóm, ami antenna jel-erősítőben volt. Jugoszláv, békebeli Iskra gyártmány. Ez a trafó egy huszonpár voltos, aminek a stabilságára egy 24V-os stabilizátor vigyáz. 4 diódával van egyenirányítva. Van benne egy szűrőkondi, meg egy kis tekercs, meg 2 kisebb kondi. 0.20 A-os, ezt írja a hátulján.

Na, én úgy akarom megépíteni, hogy kiveszem a trafót, és a régi panelban lévő diódával egyenirányítani, meg azt a stabilizátort belerakni. Két potival állítanám a feszültséget, meg az áramot. 47k-val az áramot, 100k-val a feszültséget. Na, most a feszültség és áram kijelzését pedig digitálisan szeretném kimutatni. Azt hogyan oldjam meg egyszerűen, ledes kijelzővel? :yes:

Totális kivitelezési ötletet várok, hogy mit hogyan, legegyszerűbben. Remélem érthető voltam.
(#) Dániel X válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
(#) janikukac válasza Dániel X hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Köszi, de nekem ez nem jó!

Nekem olyan kéne, hogy csak egy két alkatrész menne bele , pl kondi, ellenállás, semmi extra nem kéne.
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
* ja, mondjuk műveleti erősítőm van itthon TL071. Esetleg TDA 2003. Láttam TDA-s tápot.

Kijelzést meg valamilyen kínaiságból kivett kijelzővel nem lehet megoldani?
(#) slave557 hozzászólása Ápr 16, 2011 /
 
Sziasztok!
mik és mekkorák kellenek ahhoz, hogy 3db 1.2V-os akkumulátorból 4.5V legyen.
Válaszokat előre is köszi
(#) ujfalusi válasza slave557 hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
A legegyszerűbb 4 db akkumulátor.
(#) blackdog válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Ha fent említett kapcsolás nem jó neked akkor vagy ne állj neki vagy labortápot csinálj.
Szerintem nem igen érted magad sem, hogy mit akarsz.
Az általad leírt alkatrészekből meg nem valószínű, hogy megépíted. Főleg, ha még Z diódád és teljesítmény tranzitorod sincs.
(#) janikukac válasza blackdog hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Hát okés, csak meglévő alkatrészből akartam csinálni.

Hé, ha csinálok egy 555 -os multivibit, akkor ha két zümmert kötök be, azok zümmögnek majd?
(#) janikukac válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Jó, de P-ba vagy n-ba?
(#) Dudus válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Ezt részleteznéd?
(#) MarQs hozzászólása Ápr 16, 2011 /
 
Sziasztok!
Tudtok dobni valami infót arról, hogy ezeket a dugókat, aljzatokat hogyan kell bekötni? Egy hosszabbítót szeretnék készíteni...
Előre is köszi!
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Hello!
Alapvetően nincs. De kicsit lerajzoltam, mire gondoltam. Kicsit a működésről.
- Bekapcsoláskor, minden kondi kisütött állapotban van. Az alapbeállítást C1 biztosítja.
- Ha C1 feszültsége nulla, akkor U1a kimenete magas szintű. Így a tárolók D1 diódán keresztül SET jelet kapnak.
- Erre minden tároló Q kimenete magas szintre vált.
- A Q' kimenet alacsony szintű. Így C3 kisütött állapotban marad, és U1b kimenete magas, U1c kimenete alacsony szinten van.
- Amikor C1 feltöltődik R1-en keresztül (kb. 0,1sec) U1a kimenete alacsony szintű lesz, és megszűnik a SET jel. (tárolók előző állapotban maradnak Q=H Q'=L)
- Ha megnyomjuk az L1 gombot, akkor a tároló bemásolja a Q kimenetre a D bemenet állapotát. Tehát Q kimenet L szintű, míg Q' kimenet H szintű lesz. (Ekkor tovább billenthetők a többi tárolók, L1..L9 nyomógombokkal.)
- A C3 elkezd töltődni R4 ellenálláson keresztül. Ha C3 feltöltődéséig nem nyitottuk ki a zárat (kb. t=R4*C3), akkor U1b bemenete magas szintre ér. U1b kimenete alacsony szintű, míg U1c kimenete magas szintű lesz.
- R3 ellenálláson keresztül így a tárolók SET jelet kapnak, tehát vissza áll a kezdeti alapállapot. Vagy is törlődik az eddigi nyitási parancsaink..
- Ekkor a Q' kimenet ismét alacsony szintű lesz. C3 kondi kisül, és t idő múlva megszűnik a SET jel. Kezdődhet az új próbálkozás.
-Természetesen ha nyitás alatt valamelyik RST gombot megnyomják, az alapállapot ismét beáll.
- Az L és RST nyomógombok egyszerűen párhuzamosan köthetők.
(Az előző hozzászólásomban kis hazárd volt, mert nem biztosított, hogy a SET jelre, minden tároló beíródik. De itt a 40106 hiszterézise miatt ez megoldódik, hiszen a SET jel "hosszan" fenn áll.
üdv! proli007
(#) blackdog válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Helló!
Holnap megemésztem amit írtál (ma már IQ- vagyok) és hétfőn kipróbálom. Sajnos nincs itthon 40106IC így rendelnem kellett.
Szeretném ezt a kapcsolást 'atom' biztosra építeni. A számlálók működnek csak az időzítés van hátra.
üdv.: blackdog
(#) blackdog válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Nos megerőltettem magam és sikerült felfogni.
Annyit kell majd módosítanom, hogy a 6db fake gomb megnyomása ne befolyásolja a nyitott zárat. Ha jól értelmezem akkor, ha sikerült a feloldás, de bárki rányom egy fake gombra akkor lényegében deaktiv lesz a zár vagyis elindul a riasztó figyelő szeme és mivel a helységben vagyok be is kapcsol. Így külön kell vennem a fake gombokat és kell egy rejtett RST ami valójában a riasztó aktiváló gombja is egyben.
Következő: »»   1287 / 3951
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem