Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Simson elektronikus gyújtás
Lapozás: OK   34 / 49
(#) suszitibi válasza mex hozzászólására (») Júl 28, 2011 /
 
Kicsit már késő van. Köszi, hogy észrevetted, ezért is írtam, hogy nézd át. Egyébként is oda terveztem, de valahogy kimaradt. Itt a rajz módosítva.
(#) suszitibi válasza dobo hozzászólására (») Júl 28, 2011 /
 
A cseh oldalon azt írja, 2000-2500 menet, 0,1-0,15 huzalból. Viszont van egy másik megoldás, egy kisméretű hálózati transzformátorral előállítani a nagyfeszt. Itt a kép.

Lightcdi.jpg
    
(#) mex válasza suszitibi hozzászólására (») Júl 28, 2011 /
 
A trafós megoldás rosszabb hatásfokú mint a tekercses, és +hely nameg súly.
Van ám ezeken kívül más megoldás is ennek a párszázvoltnak az előállítására. Relatíve nagy keresztmetszetű huzal, néhányszor száz menet (max 1000), és a tekercset egy elektronikával addig rövidzárba tartani, amíg egy előre beállított áram kialakul, aztán a rövidzárat meszüntetve az önindukciós feszültséget felhasználni a kondi töltésére.
Ez is egy bevett módszer, találkoztam néhány ilyen elvű gyújtással is. A tekercs nagyobb igénybevételnek van kitéve, de a gyújtóteljesítmény sem átlagos...
(#) suszitibi válasza mex hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Igen, valamikor autoerősítőnek terveztem készíteni ilyen tápot. A trafós megoldást ideiglenesnek gondolnám, próba idejére, amíg nincs rendes tekercs.
Közben arra gondoltam, ha a megszakító csak a beégés miatt lenne száműzve, akkor akár maradhatna is, mert itt már nem folyna nagy áram rajta. Az ellenállást kisebbre kellene cserélni és elég lenne egyutas egyenirányítás is, a stabot is el lehetne hagyni.
(#) suszitibi hozzászólása Júl 29, 2011 /
 
Így gondolom a megszakítós dolgot.
(#) dante01 válasza suszitibi hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Nem akkor van gyújtás egy megszakítós motornál mikor a megszakító kinyit?
(#) mex válasza dante01 hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
A megszakító nyitásakor képződik a szikra.
suszitibi rajzán pedig a tranzisztor ekkor vezérli a cdi-t, úgyhogy nincs ellentmondás.
(#) suszitibi válasza dante01 hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Ahogy Mex írja, ezért kell a pnp tranyót npn-re cserélni, hogy a megszakító nyitásakor indítsa a tirisztort.
(#) suszitibi hozzászólása Júl 29, 2011 /
 
Közben rájöttem, hogy a megszakítós vezérléshez, nincs is szükség tranzisztorra. Azért nézzétek át.
(#) mex válasza suszitibi hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Ha a viágítótekercs a megszakító nyitásakor éppen a pozitív irányú feszültséget szolgáltatja, akkor működhet, egyébként nem.
(#) suszitibi válasza mex hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Na igen, erre nem is gondoltam. Vagyis, ha megszakítóról szeretném működtetni, el kell tárolnom az energiát.
(#) suszitibi hozzászólása Júl 29, 2011 /
 
Módosítottam, remélem, így már működőképes lesz. Azért is érdekel, mert van egy Simson Star blokkom, amit össze szeretnék rakni. Nekem megfelelne megszakítóval is, ha el tudom kerülni a beégését.
(#) dante01 válasza suszitibi hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Szerintem az 1000 µF lehet hogy kevés lesz,mert mikor a megszakító zárt akkor a 470 ohmon elég nagy áram folyik ahhoz hogy a kondenzátor kimerüljön addigra mire kinyit a megszakító és folyhatna az áram a tirisztor felé.
(#) suszitibi válasza dante01 hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Igen gondoltam erre, de ki kellene próbálni. Lehetne nagyobb ellenállást is használni, de elvileg kell a megszakítónak úgyn. tisztító áram. Van, ahol 120-150 Ohmot használnak. Ha ennek nincs jelentősége, akkor akár 10k-s is mehet helyette. Persze a gyári kondi helyére, befér a 2200µF-os is.
(#) dobo válasza suszitibi hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Sikerült kipróbálnom a hall ic-t úgy néz ki mágnes közelítésére megszakítja az áramkört.
Van 3x10mm-es rúdmágnesem amire már 6 mm-ről reagál.
Én a biztonság kedvéért 2 mm-re fogom elhelyezni a mágnest .
(#) suszitibi válasza dobo hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Szuper, örülök neki. Ha megépíted a kapcsolást, a 78L05 előtti 100µF-os kondit, cseréld minél nagyobbra, ami még elfér (470-1000uF). Az 1µF helyett is lehet akár 10uF.
(#) dobo válasza suszitibi hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Este még kisérleteztem és egy 3mm-es piros ledet el bírt a hall ic közvetlenül egy előtét ellenállással.
Szóval működik a dolog.
Ma ha esik az eső összerakom a kapcsolást mindenképpen.
A tirisztorom ami van az tic126 de csak 400 voltos.
Vagy van semikron ski10/10 et 10 amper 1000 V-os ezt akarom használni mert ez ipari nagyon .
(#) dobo válasza suszitibi hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Az alaplapi áramkör jól működik mert összeraktam.
Remélem elég lessz 2 centi a lendkerék kerületén mért elfordulás ugyanis 2 centi ideig lessz bekapcsolva a hall ic .
Egy led széppen működik tóla
(#) dante01 válasza suszitibi hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Már egyenrángattam én is le simson tekercset,és azt tapasztaltam hogy ha nem volt semmi terhelés a tekercsen akkor egy gázadásnál vígan feltöltötte 70 voltra is a kondit.csak infóként írtam.
(#) dobo válasza suszitibi hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Na szóval ítt vagyok!
A helyzet a következő megépítettem a kapcsolást és teljesen elégedett vagyok. Aztalon működi széppen 15mm-es szikrát vág a sima 12V-os szimó trafóval.
Az asztalon egy trafót bekötöttem 230/12 voltmajd bekötöttem rá egy 9/230-as trafót így nagyjából megvan a 300 voltom .
A nagyfesz rész tényleg tökéletes de van egy bökkenő nem akarja az elektronika begyujtani a tirisztort.
Kézzel +5 voltról begyujt széppen és a trafó ver egy szikrát.
Az elektronika jó mert a rajta lévő led villog a mágnes elhaladásakor.
Ha ráteszem a gate szálat akkor a led kialszik és semmire nem reagál .
A gate áram 30mA a bc212 ezt el kell hogy tudja vinni.
Ha a led még felvesz mellé 7mA az sem sok.
Már azon gondolkodom lehet nem jó oda a bc212 hanem bc182 kellene.
(#) mex válasza dobo hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Végül is melyik kapcsolást építetted meg?
(#) mex válasza dobo hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Ha ezt: akkor a ledes visszajelzést iktasd ki a próba időtartamára, így kizárhatod a led okozta terhelési problémát. Egyébként a led munkaellenállását (220 ohm) nem a tirisztor gate ellenállása (szintén 220 ohm) után kellene kötni, hanem a dióda katódjára.
(#) mex válasza mex hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Ha még így sem menne, akkor a tirisztor gateellenállását kell csökkenteni, ugyanis 5V helyett max 4V jut az ellenállásra, mert a bc teljesen nyitott állapotában is esik pár tized volt, ezenkívül ott a dióda a maga 0.7V nyitófeszültségével. 4V esetén 220 ohm-on csak 18mA tud átfolyni, ami valószínűleg kevés.
(#) dobo válasza mex hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Szia a 1034500-es hozzászólásban van a rajz ez lett megépítve csak más tirisztorral SKI10/10c lett bele rakva 10A 1000V.
A feltevésed jó lehet megyek kicserélem a 220 ohmos ellenállást mert biztos valami ilyen hiba van.
Közben megfeküdt a műszerem csak a szakadásvizsgáló maradt meg a többi elszált sajnos pedig semmi hibát nem vétettem csak mérés után nem kapcsoltam ki vagy fél órát és mellette szikrázgattam és a következő használatnál nem mutatott már csak egy 1-est.
Sebaj csak a gyujtás jó legyen.
(#) mex válasza dobo hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Idézet:
„mellette szikrázgattam és a következő használatnál nem mutatott már csak egy 1-est.”


Lehordtam magam mindenféle marhának ezelőtt vagy harminc évvel mert a szememfénye metex-em járt ugyanígy, ugyanezen okból...
(#) dobo válasza mex hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
A gyujtással nem tudtam érdemben foglalkozni max annyit hogy kicseréltem az ellenállást 100 ohmra és véletlenül a próbapanelen rossz helyre dugtam a tirisztort és háááát elszállt egy -s más
Beleértve a hall ict de már szedtem is ki eggyet egy másik ventillátorból.

A műszer belülről nem volt egyáltalán árnyékolva valószínű ez okozta a vesztét.
(#) suszitibi válasza dobo hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
Az 1k-s ellenállással próbaképp tegyél sorba 10k-s potit, a ledet pedig kösd úgy, ahogy Mex javasolta. A 220R helyett, legyen 100R. A tranyónak pnp-nek kell lenni, különben állandó vezérlésben lenne a tirisztor. Persze vannak a BC212-től jobb, újabb típusok, de ezzel is működni kellene.
(#) suszitibi hozzászólása Júl 31, 2011 /
 
Vigyázz, ha más Hallt használsz, a PC ventiből kitermelt, nem úgy működik, mint az általam tervezett. Ez itt unipoláris, azokban pedig általában bipoláris van.
(#) suszitibi hozzászólása Júl 31, 2011 /
 
Hát persze. Ha a led világít, akkor a ledes rész elviszi, leterheli a bemenetet, a tirisztorra olyan kicsi feszültség jut, ami már nem tudja bekapcsolni. Ha megcsinálod, ahogy az előbb írtam, működnie kell. Azért próbáld meg másik tirisztorral is.
(#) suszitibi válasza dante01 hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
Köszi az infót, ezek szerint, kellene rá valami állandó terhelés. Persze én megszakítóst fogok készíteni a Simsonhoz, ott annyira nem érzékeny, mint a Hall-nál.
Következő: »»   34 / 49
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem