Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   385 / 841
(#) bubuc17 válasza qvasz2 hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Akkor nincs publikus terv?
(#) bubuc17 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Jó estét
Érdeklődnék hogy esetleg elérhető-e valahol a nyákterv.
táp
Erről volna szó.
(#) Ghoost válasza bubuc17 hozzászólására (») Nov 21, 2011 / 1
 
Nekem ezen file-k vannak keznel hozza.
Remelem jo lesz es senki nem haragszik meg erte.
Valahol koze is lett teve ugy emlekszem.
(#) Alkotó válasza bubuc17 hozzászólására (») Nov 21, 2011 / 1
 
itt van pl. egy nyákterv.
A hőfigyelő közben átalakult, amihez a panel is változott egy kicsit.
(#) bubuc17 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Köszönöm a segítséget.
Pedig átnéztem egész idáig.
Valahogy átugrottam felette.
(#) maestro hozzászólása Nov 22, 2011 /
 
Üdv!
Lenne egy kérdésem:
Proli táp rajzába a MOSFET védő zener diódájának nem kellene valami áramkorlátozás? Nem lenne jobb ha minden MOSFET-nek külön Zener diódája lenne és úgy menne a Gate-re 1-1 soros ellenállás?
(#) proli007 válasza maestro hozzászólására (») Nov 22, 2011 /
 
Hello!
Érdekes kérdés..
- Miből gondolod, hogy nincs a zénernek áramkorlátja?
- Mennyivel lenne jobb, ha minden tranyónak külön zénere lenne?
(Mondjuk nem írtad, melyik tápról van szó, csak a több Fet-ből lehetett sejteni.)
üdv! proli007
(#) maestro válasza proli007 hozzászólására (») Nov 22, 2011 /
 
Én egy tápról tudok amit te csináltál, ezt a topic-ot nem nagyon követem nyomon.
De így utólag már észrevettem a 470ohm-ot.
Csak máshol már láttam, hogy nem tesznek a védő zener elé ellenállást, hanem mögé teszik (pl. H-hídnál), ezért gondoltam megkérdem, hogy jó van-e az úgy.
Egyébként úgy gondoltam (ha nem lenne a 470ohm), hogy a 100ohm-os ellenállások után kellene be tenni közvetlenül a G-S közé.
De ebben az esetben tényleg nem lenne jobb.
(#) proli007 válasza maestro hozzászólására (») Nov 22, 2011 /
 
Hello!
Akkor elárulom neked, hogy a 470ohm, kizárólag biztonsági okból van az áramkörben. Ugyan is a Q2 tranzisztor áramgenerátorként működik, mikor a feszültség szabályzó túl van vezérelve. (Pld. mikor a táp nyers feszültsége kevesebb, mint amit be szerettél volna állítani a potival) Ugyan is ekkor az U2a kimenete alacsony szinten (közel a -12V-ton) van, az U2b pedig magas szinten (közel a plusz tápon) van. De ekkor a Q2 és R9 egy egyszerű kb. 10mA-es áramgenerátort alkot.
A 470ohm azért van, hogy ne lehessen eljutni kizárólag PN átmeneteken keresztül az egyik táp ponttól a másik táp pontig.
A H-híd teljesen más tészta. Ott a Fet gyors kapcsolása érdekében (a Gate kapacitások gyors töltése-kisütése miatt) nagyáramú meghajtót alkalmaznak (főleg ha PWM is van). Ha a zéner a Gate ellenállás előtt lenne, akkor a meghajtóban áramkorlátot is kellene beépíteni, mert ha a zéner megszólal, mind a zéner, mind a meghajtó tönkremenne. De ez növelné a meghajtó maradék feszültségét...
A lényeg, hogy ott a zéner, csak hiba esetén, vagy induktív lökés esetén "szólal meg". A védelem mind két esetben azért szükséges, mert a tápfeszültség v. feszültség csúcs nagyobb lehet, mint a Gate-Source maximális 20..22V feszültsége. A tápban pedig beállítás és feszültség szerint a zéner is vezethet.
üdv! proli007
(#) bubuc17 hozzászólása Nov 22, 2011 /
 
Sziasztok
Az volna a kérdésem hogy kapcsoló tranzisztort lehet használni tápegységben?
Rengeteg van bontott tv-k -ből pL. buy69 stb..
Miben lenne rosszabb?
Esetleg jobban melegedne?
(#) proli007 válasza bubuc17 hozzászólására (») Nov 23, 2011 / 1
 
Hello!
Egy kapcsoló tranzisztor alkalmazása lehetséges, de nem szerencsés egy tápban. A 100V feletti tranyók általában más struktúrával készülnek, így paramétereik is másak. De más célra is gyártódtak.

- Ha megnézed az adatlapot, akkor láthatod, hogy az áramerősítési tényező 2,5A kollektoráram esetén, tipikusan 15. (DC Current Gain (VCE = 10V, IC = 2.5A) hFE=15)
- A szaturációs (maradék) feszültsége 8A esetén 3,3V (Collector-Emitter Saturation Voltage (IC = 8.0A, lB = 2.5A) VCE (sat) - 3.3V) Vedd észre, hogy 8A kollektoráram mellett, 2,5A a bázisáram és így jön ki, a 3,3V..
Vagy is ha 2,5A-es tápot készítesz belőle, akkor a meghajtó tranyónak 166mA-t kell vinni. Kapásból kell, vagy 2V plusz feszültség a nyers tápon, mint egyébként kellene. Gyors működése viszont esetleg gerjedést okozhat. Tehát gyors kapcsoláshoz, és nem analóg áteresztő szabályozáshoz készülnek.
üdv! proli007
(#) bubuc17 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 23, 2011 /
 
Ha jól értem akkor itt a probléma a nagyobb disszipáció, nagyobb tápfeszültség igény és a gerjedés.
És akkor elvileg működne vele csak nem egy stabil jó megoldás.
Köszönöm a segítséged
(#) bubuc17 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 23, 2011 /
 
72v lesz a nyers feszültségem, elég lenne hozzá a 90v os CE feszültség vagy nagyobbat kéne ráhagyni?
(#) qvasz2 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 23, 2011 /
 
Bocsánat, hogy belevau, de nem egy tranyón kell átengedni azt a 2,5A-t, és máris sokkal barátibb a helyzet! Eredetileg 4 db tranyó van a kapcsolásban, talán 5A-re, ha jól emlékszem.
Így már annyira nem rossz választás a kapcsoló tranzisztor sem, főleg, ha már megvan, és nem kell venni másikat!
(#) qvasz2 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 23, 2011 /
 
Mit nem vettem észre?
(#) bubuc17 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 23, 2011 /
 
Esetleg egy próbát megérne a kapcsolótranzisztor?
Vagy felesleges lenne kipróbálni is?
Mert ha van rá esély hogy kis módosítással jó lenne akkor nem kéne 4e ért vennem tranzisztorokat a 2 csatornához.
(#) webinas hozzászólása Nov 26, 2011 /
 
Sziasztok!
Egy labortáp építésében vagyok, de kicsit elbizonytalanodtam.
Átnéztem a labortáp építése topic mellékleteit, és úgy látom, hogy az esetek vagy 90-95%-ban TO-3 tokozású tranzisztort használtak az építők. Miért?

Én TIP35C vagy TIP142 vel váltanám ki a 3055-öt. Véleményem szerint lényegesen hatásosabban lehetne hűteni ezeket. Mi a véleményetek róla?
(#) Alkotó válasza webinas hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Tévedsz, a TO3-at lehet igazán hatékonyan hűteni, ezért célszerű ezt használni. De ez nem jelenti, hogy Te ne próbálkozhatnál más megoldással.
(#) webinas válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Arra gondolsz, hogy az alsó oldala érintkezik egy hűtőbordával? Az kevesebb mint a fele felület.
(#) Alkotó válasza webinas hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Nem. Arra gondolok, a TO3-as tokozás fémtömege, amivel kimondottan jó termikus kapcsolatban van a félvezető lapka, képes lehet a hirtelen hőmegfutás okozta megsemmisülést féken tartani.
(#) webinas válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Egyetértek veled ami a fémtömeget illeti.

De, ha már ezt a töketlen formát alkalmazzák, akkor miért nem szögletes a kupola? Egészen jól lehetne hűteni minden irányból.
(#) BarnaPili válasza webinas hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Az ellendarabot ,amibe belepasszolna a kupola,nehezen tudnák passzentosra kimunkálni,az illesztésről nem is beszélve...
(#) webinas válasza BarnaPili hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Ez nem lehet probléma mai technológiával.

100 évvel ezelőtt kitalálta valaki ezt a formát, csak azóta elfelejtettek változtatni rajta.
(#) sastas01 válasza webinas hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Ha jól tudom ezeket a lemezeket a TO3-as tokon hidegalakítják azaz sajtolják. És a fémnek sajtolás után kevesebb feszültséget kell birnia, hogyha le van kerekítve ráadásul nehéz lenne négyzetes formát kialakítani. Ezt CNC-s megmunkálással lehetne csak elérni, de akkor meg kb. 3x ennyibe kerülne a millió anyagfelesleg miatt.
(#) pucuka válasza webinas hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Felesleges minden irányból hűteni, meg nem is lehet. A tranzisztor chip az alaplemezre van felerősítve, ezzel van jó termikus kapcsolatban. Ez az alap egy nagyméretű, meglehetősen vastag (fellületkezelt) réztömb, ami igen jó hővezető. Ezt kell a hűtőbordával jó termikus kapcsolatba hozni. A búrája (teteje) csak a környezeti hatásoktól védi a tranzisztor chipet, mivel közvetlenül nem csatlakozik a félvezetőhöz, alatta levegő, vagy védőgáz van, hűtés szempontjából ezért nem sok a szerepe.
(#) Attila86 válasza webinas hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Szia!

Nyugodtan használhatsz ilyen tokot is, a nagy fém burkolat még nem jelenti azt hogy jobb a hővezetése. Konkrétan a 2N3055-nek 1,5C°/W, az általad említett TIP142-nek pedig 1C°/W. Ami azt illeti kíváncsiságból megnéztem egy mezei TO220-as tokú IRF540 adatlapját is, annak meg 1,15C°/W a hőellenállása. Még ez is jobb mint a 2N3055! Őszintén szólva ez engem is meglep, de jó hogy így van.
(#) webinas válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
Tudom, hogy egy nagyon bevált tranzisztorról van szó, én is sokat használtam már, de mindig lehidalok a kialakításától.
(#) karesz01 hozzászólása Nov 26, 2011 /
 
Sziasztok!
A labortápomnál (1.4.2) a csatlakozást szeretném megoldani a potmétereknek illetve a trafó helyének ki milyen csatlakozást szokott használni (a forrasztáson kívül)A mellékelt képen lévőket használjátok-e passzol ennek a furatja?

NSL25xxG.jpg
    
(#) bcslaci válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Itt pl.: 1,76 az IRF, szóval mindenki azt ír amit akar

Bővebben: Link
(#) pucuka válasza bcslaci hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Azért illik elhinni azt amit az adatlap ír. A réteg - tok hőellenállás azért sok mindentől függhet, pl. a lapka, és a tok érintkezési felületének nagyságától, az áramút (FET -nél csatorna) távolságától az alaptól (tok), a félvezető belső hővezetésének minőségétől.
Következő: »»   385 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem