Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   529 / 727
(#) rozsdas111 válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 18, 2015 /
 
Van erre gazdaságos megoldás?
(#) rozsdas111 válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 19, 2015 /
 
Na akkor szakszerű leszek. Tehát Videoton 2050E zárt rendszerű hangsugárzóban üzemel.
Én írtam a profilomban hogy lelkes vagyok ,de nem szakember. Sorry!
(#) szamóca válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 20, 2015 /
 
Igen van, mégpedig az, hogy elviszed megtekercseltetni.
A hova vigyem kérdésedre pedig, oda ahol gyártották, a hogyanra pedig a posta a válasz.
(#) rozsdas111 válasza szamóca hozzászólására (») Jan 20, 2015 /
 
Igen, bár ez nem éppen gazdaságos megoldás.
(#) szamóca válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 20, 2015 /
 
Jó. Akkor teszel fel hirdetést, hogy "ki tekercselné meg ingyen a hangszórómat," és vársz.
(#) V1rusH hozzászólása Jan 20, 2015 /
 
Üdv mindenkinek!

Egy gyors kérdés: Ha változtatom egy doboz geometriályát, pl. felezem a szélességét, duplázom a magasságát, de ugyanazzal a mélysugárzóval, ami az eredeti méretű dobozban van, változik-e a hangképe? A mélyhangszóró már nem az eredi! Egy 13 cm-est 16 cm-re cseréltem.
A hangszóró méretnövelésével járó következményekre ne térjünk most ki. Ezt az infót azért írtam csak, hogy ne kerüljön figyelembe vételbe az, hogy az adott hangszóróhoz lett tervezve a doboz.
(#) Benji94 válasza V1rusH hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
A Hi-Fi-ben minden számít.
Valamennyit legalábbis, minden apró részlet.
Ha zárt dobozról van szó, és a belső térfogat összességében nem változott, akkor a változást nem hiszem hogy érezned kéne.
Ha bass-reflex a doboz, akkor teljesen más a helyzet, valószínűleg más lesz, nagyobb az esélye hogy rosszabb lesz, mint hogy jobb.
De amúgy meg én annyira nem értek hozzá, majd megmondják neked az okosok.
(#) docybacsi hozzászólása Jan 21, 2015 /
 
Kinek van tapasztalata a következő tervekkel kapcsolatban? Valaki valamelyiket már megépítette?
Az egyik ez: C-SUB
A másik ez: PD184
(#) ptesza válasza Benji94 hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Korábban foglalkoztam vele , és egy progi is készült amivel lehet optimalizálni a rossz belső oldalarányok okozta anomáliákat. A hatását nem sikerült modelleznem.

Bővebben: Link
(#) Benji94 hozzászólása Jan 21, 2015 /
 
Valamikor itt írtam olyat a topikba, hogy Sony 637-es magas(sugárzó)hangszórót nem javaslom két utas összeállításba.
Most újra elővettem, egy 6"-os mély(sugárzó)hangszóróval társítottam, másodrendű váltóval, és egész jól szól.
Terhelést is bírja. Középen egy kis hiányt érzek, de tűrhető az összeállítás, kompromisszumokkal ugyan, de hallgatható.
Csak célszerű magasabb rendű ( másod vagy harmad ) váltót összerakni hozzá.
Meg esetleg aki igényli, egy L-pad csillapítás végett.
Nálam 1,5 µF kondi és 0,4 mH tekercs társaságában üzemel.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2015
(#) gernerakos hozzászólása Jan 21, 2015 /
 
Sziasztok!
Van egy pár Menüett B11-es hangsugárzóm. Elég öreg darabok, pár évig kihasználatlanul álltak. Ennek következtében a mélyközép hangszóró gumipereme elkezdett lebomlani, és darabokban esik ki a hangszóróból.
Javítani szerintem (nekem) nem érdemes, ezért cserélni szeretném a mélyközép hangszórókat. Ezzel kapcsolatban lenne pár kérdésem:
1. Ha cserélem a hangszórót, akkor elképzelhető, hogy zártról reflexé kéne alakítani a hangsugárzót?
2. Ha csak 8 Ohm-os hangsugárzó kapható ebben a mérteben, akkor arra is cserélhetem?
Meg egy komplikáltabb kérdés:
a hangsugárzó maximum zenei eljesítménye 22w, de a hangszórók egyikén sincs feltüntetve, hogy azok mekkora teljesítményűek. A hangsugáró impedanciája 4 Ohm, a hangszóróké is 4-4Ohm (2 utas a hangsugárzó). Honnan lehetne kiszámítani a mélyközépek teljesítményét? Baj ha nagyobb teljesítményűre cserélem?
A mélyközépen lévő matricát mellékeltem,.hátha valaki rájön belőle valamire.
A segítséget előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2015
(#) gyuszo válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Igen, ez az eredeti hangszórója. 15W . ( HA12/1114 )
A pontosítás végett, tudom a címkére ez van írva gyárilag, de HA12,5/1114 a pontosabb.
Ha 8 ohmosat szeretnél, HA12,5/1118 ( 1544-528 ) a jelölése.
Egyébként, ha megnézed, ebben gyárilag 8 ohmos a magas.
(#) gernerakos válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Biztos, az eredeti a hangszóró. Én nem 8 Ohmosat szeretnék, hogy a hangsugárzó megőrizze eredeti tulajdonságait. Csak az a baj a cserével, hogy ebben a méretben nincs 4, csak 8 Ohmos. Ekkor gondolom a hangsugárzó teljes impedanciája is 8 Ohm-ra változna, de az erősítő, amihez használni szeretném, az 4 ohmra van tervezve. Tehát vagy egy ugyanilyen, vagy egy csereszabatos hangszóra lenne szükségem. De akkor ezek szerint 15 W-os darab kéne.
(#) Benji94 válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Az erősítőnek semmi baja nem lesz attól, hogy magasabb impedanciájú hangszórót üzemeltetsz róla, sem attól nem lesz, hogy nagyobb terhelhetőségűt.
A váltó keresztezési frekvenciái csúszkálhatnak el, de nem hinném, hogy nagyon szembetűnő lenne a hiba. Amilyen régi a berendezés, valószínűleg már így sem az eredeti értéküket tartják a kondenzátorok amik benne vannak.
(#) gyuszo válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Igen, tudom, hogy eredeti, mert nekem is van ilyen hangsugárzóm. Akkor pedig azt javaslom, amit én is tettem, megjavítottam az eredeti hangszórót és visszatettem. De ha mégis vásárlás mellett döntesz, nyugodtan beleteheted a 8 ohmosat. Ettől nem lesz az erősítődnek semmi baja.
Fordítva lenne a baj, ha 4 ohmos hangszórót illesztenél 8 ohmos erősítőhöz.
A benne levő REMIX fóliakondenzátort nem érdemes cserélni.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2015
(#) gyuszo válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
A REMIX kondenzátor tipusa 2µF/250V .
(#) gernerakos válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Nem tudom te hogyan javítottad, meg hogy mennyire volt rossz állapotban. Nekem ebben semmi tapasztalatom nincs. Az enyémnek a gumipereme az olyan 3-4cm-es darabokra tört, majd be a membrán elé, és a dobozba is került egy adaggal. Konkrétan nincs is semmi pereme a hangszórónak. A lehullot darabok felülete meg teljesen ki van rücskösödve, meg tiszta merev. Pedig nem is volt bőgetve, mindig csak szobahangerőn szólt. Ezt szerintem már nem éremes javítani.
(#) gyuszo válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
De igen lehet és érdemes, másik membránszélt kell rátenni. A régit óvatosan levenni, alaposan letisztítani.
Itt rendelhetsz másik membránszélt:
Bővebben: Link

Ha telefonon felhívod őket, úgyis tudsz rendelni, szívesen segítenek, csak meg kell adnod a hangszóród típusát. Ebbe a típusba negatív membránszél kell.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2015
(#) P_Laszlo válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 21, 2015 1 /
 
Minden hasonló anyagból készült műanyaghab membránszél elbomlik, körülbelül 10 év alatt. Ez teljesen természetes. Lehet javítani, és ugyan nincs fent a weblapon, de tudnak helyette újat is készíteni Székesfehérváron. Amelyik szimpatikusabb.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2015
(#) P_Laszlo válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 21, 2015 1 /
 
Már nem fértem bele a szerkesztési időbe...

Tehát, ha eredetileg a magas 8 a mélyközép 4 ohmos, annak tervezési oka van, így kompenzálták a magashangszóró nagyobb érzékenységét, már csak ezért is érdemes lenne megtartani az eredetihez közelítő impedanciát.

Másrészt, kis teljesítményű erősítőknél érdekes lehet a terhelőimpedancia, mert ha 4 ohmon mondjuk 15W a kimenőteljesítmény, 8 ohmon maximum 7,5W vehető ki belőle.
(#) gernerakos válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
A régi leszedésével nem volt gond, kiszedtem a hangszórót a helyéről, a perem maradéka meg ott maradt.
Nem gondoltam volna, hogy még lehet külön membránszélt kapni. Az egyik hangszóró porvédője viszont ilyen. Lehet hogy egyszer folyadékot kapott?
(#) gyuszo válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Azt is kicserélheted, 39 mm-es fényes . Ezt is meg tudod ott rendelni. Jó kis doboz, érdemes megmenteni eredeti formájában.
Amit az előbb átküldtem képet a hangszórók elejéről, az ennek a "nagytestvére" a B22-es tipusú Videoton hangsugárzó. Azon kisebb a porvédő. ( 422, és 425-ös kép) HA12,5/1118.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2015
(#) gernerakos válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
A ragasztásuk ezeknek mennyire kényes? Hogy szedjem le a porvédőt, hogy ne károsítsam a tekercset? Mivel ragasszam a peremet és a porvédőt?
(#) P_Laszlo válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 21, 2015 1 /
 
nem elég leszedni, a régi habszél, és a ragasztó maradványait is el kell távolítani, akkor ragasztható jól az új membránszél.

Ragasztónak jó lehet a palmatex.
(#) gernerakos válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Köszönöm! De a porvédővel hogy bánjak? Mivel alatta van a tekercs, ezért gondolom nem lehet csak úgy levágni.
(#) gyuszo válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
óvatosan egy szikével el tudod távolítani a tekercs ettől még nem sérül meg.
(#) gernerakos válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 21, 2015 /
 
Na majd ha meglesz ami kell, akkor írok, addig úgyis elfelejtem. Köszönöm a segítséged!
(#) P_Laszlo válasza gernerakos hozzászólására (») Jan 22, 2015 1 /
 
Talán segít, ha először több darabba vágod, és cikkenként eltávolítod.
(#) martin66789 hozzászólása Jan 23, 2015 /
 
Sziasztok

Segítséget szeretnék kérni, hangsugárzó doboz építés előtt állok, és nem tudom hogyan kezdjem el. A doboz 40 literes és a méretek már adottak és az elrendezés is megvan már, csak ott akadtam el hogy hogyan is csináljam meg itthon házilag valami egyszerű módon a dobozt úgy hogy szépen is nézzen ki. Tippek és ötletek is jöhetnek csak ne legyen túl bonyolult otthoni szerszámokkal megoldható legyen.

Ha valaki tud a lépésekről képeket is küldhet.

Előre is köszönöm a segítséget.
(#) Primary válasza martin66789 hozzászólására (») Jan 23, 2015 /
 
Dekopír fűrész, párhuzam szorító. Én a köbgyök kettes oldalarányt javaslom.
Következő: »»   529 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem