Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   514 / 778
(#) dara válasza voodoo hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Igen ki lehet hozni,én is készítettem már pc táp trafóból bontás nélkül,2x50V kijött belőle.
(#) JZoli válasza pepe1125 hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Erről lehetne többet is tudni? Engem-és gondolom többeket-nagyon érdekelne ez az átalakítás, na és az új vezérlés i. Feltéve, ha publikus!
(#) pepe1125 válasza JZoli hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Mit szeretnél tudni? A trafó a PC tápból kibontott sok helyen fellelhető EI33. Ezt úgy keresgéltem, válogattam ki, hogy a vasmag és a feltekert huzal, valamint szigetelés közé beférjen még 3,5 menet 0.15 mm átmérőjű huzal. Ezt ügyesen befűzöd, és ahogy a képemen is látszik rá van tekercselve ez az extra 3,5 menet. Erről kapja a tápot az IR2153 IC alapkapcsolása egy soros 56 Ohm + 1n4148 dióda kombóval. Annyi van még, hogy az IC indító áramát 3db sorosan kapcsolt 270 kOhm ellenállás szolgáltatja a 325 V körüli DC busz feszültségéből. Az IC tápja 47µF lowesr + 100nF kondit tartalmaz. Ezzel így kb 2 másodperc alatt bekapcsol a táp.
Jól meg kell pufferelni a primer oldalt! Különben esni fog a kimenet is több Voltot is akár. Nekem annyi pufferrel csak 1-2 V feszültség esés van, minden féle stabilizálás nélkül. Kapcsi freki 60-66 kHz között van. Asszem 1nF + 18 kOhm az RC oszci. De lehet tévedek. Meg kellene néznem. de ez lényegtelen, mert be tudod lőni 60 kHz-re.
A kimenet nekem úgy alakul, hogy egy PC táp trafó 2 x 25 V feszültséget ad. Sorba kötöttem a DC-ket. Graetz kapcsolásban egyenirányítok. Aztán a másik trafó dettó ez. Sorba kötöttem és van 4 X 25 V beton stabilan. Ebből 2 x 50 V kapja a Végfok, és a kivezetett 25 V -okon megy az előfok. Így mindent meghajt a táp az erősítőben jó hatásfokkal. Még a trafó is kézmeleg marad.

Na most ha egy trafóval akarsz 2 x 50 V -ot, akkor két diódával egyenirányítol. Egyik ág tölt egy Kondit, a másik ág a másikat. Viszont csak akkor lesz szimmetrikus a kimenet ha pont 50% a kitöltési tényező. Szóval ebben az esetben +- pár Volt feszültség eltérés lesz, mert hiába az IC, még sose láttam hajszál pontosan beállni.

image.jpg
    
(#) Husy válasza ferci hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
kiszámoltam a menetszámot, 35 menet jött ki. megtekertem 6x0,125 huzalból a 35 menetet, majd kiszámoltam a szekunder menetszámot, az 10 menet lett. szekunder oldalon duplán vettem 0,5 mm huzalt és egymás mellé téve a vezetéket tekertem fel a 10 menetet.

induktivitás mérések: 5 mH szórt 0,1 mH (szerintem még ez nagyon nem jó, de sehogysem tudok jobb értékeket elérni :@ )

bekötöttem a trafót a tápba (cimopata cikke alapján drótozott) az áramváltón egy félig szinusz félig négyszög jel jelent meg. nem az igazi, de próba szerencse, elkezdtem terhelni, szépen terhelhető volt, kb 1A-t vettem ki 40V-on akkor kezdtek a fet-ek melegedni.
5A 38V az utolsó mérés, ekkor a fet-ek átmentek rövidbe, a melegedés miatt, mert forró volt a borda.
a szkópon egy félszinuszhoz hasonló jel volt. a szinusz a maxról indult és az alsó végén ismét maxra ugrott. (tudom, háromszögből szinusz lesz a cikk alapján)

a remény megvan, még rengeteg számolás és kísérletezés, tekerés van még hátra, de legalább ha sikerül végre eltalálni a menetszámot akkor jó kis táp lesz ez az erősítőmnek.
szópábrákat nem fotóztam sajnos.

kérdés:
hogyan tudom meghatározni a kellő huzalátmérőt?
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2015
(#) ferci válasza Husy hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Számolj kb. 4A/mm^2-tel, ennek megfelelően válaszd meg a szálak számát, de figyelj arra, hogy keresztmetszetről és nem átmérőről van szó.
Ha hűtenéd kis ventivel, 4.5-5 amper/mm^2-re is felmehetsz.
(#) dara válasza Husy hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
A trafó menetszáma az jó,de a keresztmetszet az nagyon kevés.Milyen fetek vannak benne?mekkora a rezonáns kondi?a frekit utánhúztad mikor a tápot terhelted hogy a leg szinuszosabb áram legyen?A trafó mágnesezőt vidd lejjebb légréssel.A feteknek nem szabadna számotevően melegedniük,még borda nélkül sem.
(#) JZoli válasza pepe1125 hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Köszi, ezen még kicsit rágódnom kell, nincs túl nagy tapasztalatom az ilyen tápok építésében, így elsőre nehezen érthető. Na meg az IC-t sem ismerem, így a freki beál
(#) Mircsof válasza pepe1125 hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Köszönöm, elmélyülök akkor ebben kicsit, én is jobban örülnék, ha nem kellene szétbontani a trafót. Úgy se kell sok ezer watt nekem!
Fel lelhető ezekről a tápokról valami publikus nyák terv valahol a fórumon?
(#) pepe1125 válasza JZoli hozzászólására (») Feb 10, 2015 / 1
 
Na akkor csakis a kedvedért, legyen publikus Ez a plazma hangszórónk tápja, ami ugye 25V-ot ad ki magából, de a primer oldal az minden körülmény között ha így van megcsinálva 100% - hogy működik. A szekunder egyenirányításától meg az függ, hogy 1x25V, 2x25V, 1x50V, 1x100V vagy 2x50V -jön ki.
Remélem így oké.
És menni fog az utánépítés.
Teljes kapcsolási rajz és nyákterv és dokumentáció.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2015
(#) pepe1125 válasza Mircsof hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
A kapcsolást mi rajzoltuk, saját elgondolásból van így, remekül működnek ezek a tápok a mai napig, és hatalmas előnyük, hogy minimál alkatrésszel, trafó méretezés és áttekercselés nélkül lazán hozzák a 200-300 W folyamatos terhelést is. Valami olyat szerettem volna, amit a kezdők, tanulók könnyen össze tudnak hozni. Na ez lett belőle. Ha valahol hibáztam, akkor a hibákért elnézést és tessék szólni, javítom. De nem szabad, hogy hiba legyen benne, max csak késő hajnalokon elrajzoltunk apróságokat.
(#) Ge Lee válasza JZoli hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Azt szokták még csinálni ha nagyobb feszültség kell és nem kell nagy áram, hogy szétbontják a trafó leforrasztott kivezetéseit a lábain. A 12V-os rész általában 1 szál huzalból van, az 5V-os rész viszont 2-3 szálból párhuzamosan. Ha ezek vége szét van bontva és a párhuzam helyett sorba van kötve, akkor az egyébként maximum 2x26V helyett 2x50V lesz a trafó szekundere. PC trafó sch.
(#) Ge Lee válasza pepe1125 hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Az elnevezésben azért van egy kis bibi, mert ugye ez nem pwm táp mivel fix kitöltésen megy. A hálózati zavarszűrőt sem jó lespórolni róla.
(#) Mircsof válasza pepe1125 hozzászólására (») Feb 10, 2015 / 1
 
Oh és varázsütésre itt a nyák szuper!!
Egy kérdésem lenne azok a soros ellenállások (270k) amik az IC tápját adják hány wattosak?
Szekunder oldal kettős diódája kicsit csalafinta.
(#) dara válasza Mircsof hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Kettős dióda csalafinta?Ez nálad mit jelent?Az ellenállások tized wattosak és csak indítják az ic.
(#) JZoli válasza pepe1125 hozzászólására (») Feb 10, 2015 / 1
 
Köszönöm, nagyon sokat segítettél! Nem is álmodtam ennyi segítségről! Ezt így már szinte gyerekjáték lesz utánaépíteni. PC táp trafó meg van elég elfekvőben. Még egyszer köszönöm!
(#) Mircsof válasza dara hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
A tok feliratára gondoltam (GDS). Köszönöm a választ, nálam valami gubanc lehetett a múltkor, mert vagy 3W-os ellenállás volt ugyancsak hasonló pozícióban, de az melegedett rendesen, ezért is voltam kíváncsi, hogy ezek milyenek.
(#) HeZ válasza pepe1125 hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Tényleg egyszerű terv. Áramkorlátot, áramszabályozást milyet javasolnál hozzá?
(#) pepe1125 válasza HeZ hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Egy olvadó biztosítékot a kimenetre. Egy nagyon rövid ideig biztos kibírja a kimeneti zárlatot, mivel erre is volt példa, de egyébként nálunk a végfoknak van védelme, így a táp nem kapott. Viszont, ha nagyon akarjátok, akkor egy áramváltó tekercs méretezéssel meg egy tranzisztorral egy két alkatrésszel, az IC oszcillátora leállítható. Ez jó védelemnek, de elég szívós a táp, ha csak olvadó bizti is van a kimeneten jó lesz. Mondjuk 300W-ra számolva.

A táp elnevezése valóban nem PWM, mert nincs impulzus szélesség moduláció. Csak kapcsolóüzemű táp. Fixfrekin. SMPS jobb lett volna. De nem én írta, hanem az egyik tanuló. Örülök, hogy lerajzolta.
(#) olahtamas válasza pepe1125 hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Valamilyen úton módon le lehet szabályozni 2*40Vra?
(#) dara válasza olahtamas hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Leszabályozni?A trafót kell annyira megtekerni.
(#) olahtamas válasza dara hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Ha EI33 trafót használok akkor ugye tudok kapni 2*50Voltot. Tekerjek le belőle?
(#) dara válasza olahtamas hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Igen 2x50V lesz Kb.Ha meg már szétszednéd,mert anélkül le nem tekersz belőle,akkor annyira tekered amennyit akarsz.Lehet 2x40V.
(#) olahtamas válasza dara hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Elég akkor a szekunder részét szétszedni?
(#) dara válasza olahtamas hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Persze,ha szét tudod.
(#) olahtamas válasza dara hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
A szétszedés mindig is a mesterségem volt, de az összerakásnál már jöttek a problémák..
(#) Ge Lee válasza olahtamas hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Az összerakásnál egyetlen probléma van, hogy nem árulnak minden sarkon mylar szalagot, de a nagykerek sem tartanak, erre szakosodott üzletben lehet csak beszerezni, nem is éppen olcsón. Meg ugye ahány féle mag, annyi fajta szélességű kellene...
(#) sny válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
TME-nél és Farnellnél lehet kapni!
(#) olahtamas válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Lehet valamivel helyettesíteni? Mondjuk sütőpapírral?
(#) Ge Lee válasza olahtamas hozzászólására (») Feb 10, 2015 /
 
Inkább csak a sorok között, az életemet nem bíznám a sütőpapírra. De azt mondom hogy ha fújsz egy kevés lakkot a papír alá, feltekersz 2-3 réteget belőle a primer után majd újra lefújod egy rétegben és utána tekered a szekundert, akkor el nem tudom képzelni hogy átüssön. Nekem a hegesztő inverterem is így van megcsinálva, pedig abban néha a szaga is jön a trafónak...
Meg kellene most már csinálnom azt a 4kV-os szigetelésvizsgálót amit szeretnék, és akkor többet tudnék mondani.
(#) mmajka hozzászólása Feb 10, 2015 /
 
Kedves Urak!

Lenne egy gyors kérdésem. Pepe fórumtárs által publikált kapcsolás kapcsolás működőképes lehetne e Kd mester 270W os erősítője előtt Bővebben: Link. Főleg a dupla trafós lenne az érdekes.
Szóba jöhet még a sek áttekerése is.

Válaszokat előre is köszönöm
Következő: »»   514 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem