Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Konyhai elszívó vezeték nélküli tiltása kandallóhoz
Lapozás: OK   1 / 2
(#) merlingerin hozzászólása Márc 10, 2017 /
 
Sziasztok!

Belém kötött a kéményseprő, hogy a kandalló egyszerre tud üzemelni a szagelszívóval. (pedig van saját levegő utánpótlása, 160-as csövön szabadból, és van komplett rekuperátoros szellőztető a házban ezen felül..) De lényegtelen a kéménykotrónak, vitatkozzon akinek erre van ideje...

A lényeg, hogy meg kellene oldanom költséghatékonyan, hogy ha a kandalló meleg, ne tudjon elindulni a szagelszívó.

Erre van kész ketyere, pl. ez:

Bővebben: Link

Ez egyrészt marhaság, hogy az ablak nyitva legyen, másrészt drága. Szóval valami olyan megoldáshoz keresek segítséget, ami ha a kandalló égéstere meleg, akkor üzembiztosan tiltson vezeték nélkül egy relén keresztül.

Gondoltam veszek egy vezeték nélküli termosztátot, kivezetékelem a termisztort kis vasdarabra csavarozom a kandalló égéstere közelében. Computherm van elég emberi áron, de vissza is vittem, mert nagyon zavar érzékeny. Gyakorlatilag 24 órát nem megy üzembiztosan. Össze-vissza kapcsolgat.

Van valakinek erre ötlete, vagy legrosszabb esetben bevált gyári ketyere emberi áron?

Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2017
(#) Laslie válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Engem is érdekelne egy ilyen olcsó, megbízható vezetéknélküli megoldás.
Nálam is belekötött a kéményseprő a szagelszívóba (gázkazán van a lakásban). Egyből fenyegetőzött, hogy feljelentenek a katasztrófavédelemnél. Mivel vezetéket behúzni macerás lenne, ezért úgy oldottam meg, hogy ideiglenesen leszereltem a szagelszívót. Hozzáteszem, hogy 13 éve használjuk a szagelszívó és mielőtt elindítjuk mindig ablakot nyitunk.
(#) Little válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia.
Amennyiben terveztetve van a rendszer, akkor a rajzon szerepelnie kell a bevezető levegőcső méretezésének, és az óránkénti légcsere mennyiségének. Ezt ha átvették, nyugodtan feljelenthet. Izmoztak nálam is, megmutattam mind a kémény tervezést, mind a gáz tervet (kazán, tűzhely, sütő), az engedélyeket aztán elsomfordáltak.
Fapad és legolcsóbb megoldásnak merülő termosztát? Létezik ilyenben magasabb hőfokú is. Erre a legegyszerűbb RF távirányító és kész is. De lehet fényellenállással azt nézni hogy tűz van-e bent.

term.jpg
    
(#) merlingerin válasza Little hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia!

Lehet, rosszul fogalmaztam, de a lényeg, hogy nem az érzékelés a bajom, az egy klixon megoldja a kéménycsonkon az öntvényen. A bajom az RF átjelzés üzembiztos mivolta, mert az egész házat át nem vésem, ikább lebontom a kandallót

Természetesen egy ebay-es RF távirányító is megoldja, de azzal az a baj, hogy amíg megy a kandalló, nyomja ki a jelsorozatot, ami valljuk be, elég értelmetlen, hisz a környéken egy autót sem lehet bezárni, meg a kaput kinyitni, ha fűtök

Szóval ehhez hasonló, de szofisztikáltabb megoldás kellene nekem.
(#) Little válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
No de ha az érzékelés nem gond akkor már az sem lehet hogy záró/bontó érintkezés helyett egy-egy impulzust adj ki az rf távadónak (40fok felett 1 impulzus, alatta szintén 1 impulzus. kommersz alkatrészekkel 556, én mondjuk programoznék egy tiny25/mega8ba néhány sort és akár saját rf kommunikáció is lehet)
(#) merlingerin válasza Little hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia!

Azért nem ilyen egyszerű. Hibavédelem kell mindenképp. Ha az egy jelzés nem megy át hibátlanul, akkor esetleg úgy marad az elszívó bekapcsolva, vagy kikapcsolva... Tehát kell valami trükk...
(#) ludus hozzászólása Márc 10, 2017 /
 
Sziasztok!

Nálunk is pont múlt héten kötött bele a jóember az elszívó kontra kazán témába. Eddig ilyenről nem is hallottam. A legegyszerűbb amit eddig találtam az egy áramfigyelő relé a kazán konnektorába (tehát ha megy a kazán kapcsol ha nem akkor nem) ami egy távirányítható aljzatot vezérel.
Viszont erről nincs tanusítvány meg 600 féle engedély így akár azt is mondhatják hogy nem fogadják el...
(#) weend válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia!
Kombinálnod kell az ebay-s távirányítót, egy időkapcsolóval. Amikor a kandallód elért egy bizonyos hőfokot, indul a távadó, és vele párhuzamosan egy időzítő, ami csak egy percig engedi működni a távadót. Visszafelé ugyan így, lecsökkent hőfoknál csak egy percig ad jelet az adó. Az egy perc szerintem elég biztonsági ráhagyást jelent.
(#) merlingerin válasza ludus hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia!

Ez nem kazán, hanem kandalló. Nincs szivattyú, nincs víz, nincs semmi. Ez egy sima fatüzelésű, nyílt égésterű hangulat kandalló. Nincs áram, amit lehetne figyelni. De ezt írtam is az elején.
(#) merlingerin válasza weend hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia!

Persze, össze lehet kendácsolni valamit, nem is az a baj. Hanem az, hogy nem akarok hetente elemet cserélni benne, vagyis a fogyasztásnak gyakorlatilag ideális esetben nullának kellene lenni, vagy nagyon minimálisnak...

Amit írtam, hogy a gyári Computherm termosztát (Q3RF) tökéletes lenne, de totálisan megbízhatatlan. Egy gáz cirkónál nem gond, ha nem azonnal kapcsol be, vagy nem azonnal ki. De ha a kéménykotró előtt nem megy üzembiztosan..

Rühellem az egészet, mert felesleges. Saját levegő utánpótlása van a kandallónak, plusz komplett rekuperátoros hővisszanyerős szellőztető rendszer a házban... Teljesen abszurd a kívánalom... Ráadásul nem is ezzel fűtünk.. Külön kazánházban van turbós cirkó, ez csak Karácsonykor megy.. Vagy akkor sem.. Röhely..
(#) weend válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Akkor csak három lehetőség marad, kidobod a páraelszívót, vagy a kandallót, de én a harmadikat ajánlanám, dobd ki a kéményseprőt!
(#) game4812 válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Esetleg 2 db ESP8266 egymással összepárosítva, a kandallónál lévő szinte mindig sleep üzemmódban, néhány percenként felkelne ellenőrizni a hőmérsékletet (és az elem feszültségét, ha alacsony egy LED jelezne), ha van változás a másiknak küldene egy jelet, ami vezérelne egy relét. Mivel úgyis hálózati áram közelében van, ez a modul mehet fixen.
(#) VIM válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia! Kicsit félreértelmezzük ezt a reteszkapcsolót? Nem a kandallót kell nézni, hogy működik e hanem ha megy a páraelszívó legyen lehetőség plusz levegő utánpótlásra egy nyílászárón keresztül. Tehát egy nyitott nyílászáróra helyezett kapcsoló zárása engedélyezze csak a páraelszívó működését. Ezt a távolságot talán finoman be lehet vezetékcsatornában vezetékelni csak a tüzeléstechnikai szakember elvárásának. A kapcsolóval pedig úgy bánsz majd ahogy akarsz a későbbiekben (átkötöd, kiiktatod stb. ...) csak akkor feleljen meg az elvárásoknak.
(#) uniman válasza weend hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Hello! Azért felelőtlenségre vall a 3. tanácsod! A HATÓSÁG-gal nem tanácsos ujjat húzni !
Letilthatják a tüzelőberendezés használatát, annak megszegése pedig súlyos anyagi következménnyel járhat... Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2017
(#) otvenkilenc válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
A Holtek HT614 Decoder encoder párja rf adóval és vevővel kiegészítve.
(#) merlingerin válasza otvenkilenc hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia!

De sajnos ez is csak addig "ad" amíg a bemenete magason van. Vagyis nem tudja azt a trükköt, hogy nagyon alacsony fogyasztás mellett ismételjen automatikusan X időközönként, ha a bemenet folyamatosan magas szinten van, és a dekóder oldal ezt folyamatosan magas szinttel jelezze a kimeneten...

Tehát a célom, hogy nagyon minimális telepes fogyasztás mellett üzembiztos legyen, ismétlésekkel...
(#) kly válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Ezt az egész működést a kéményseprőnek meg kell mutatni működés közben? Kötelez hogy gyújtsál be?
Annyira életszerűtlen az egész. Meg azt sem értem hogy ha ez eddig így volt és jó volt akkor most mitől nem jó? Úgy értem hoyg valamikor adtak így rá engedélyt nem? Akkor megfelelt az előírásoknak. Ha nem módosítasz rajta akkor szerintem nem kötelezhetnek semmire.
Bár lehet rosszul gondolom.....Persze itt mutyisztánban minden lehetséges.
Nyilván kéményseprője válogatja a dolgot. Nálam csak megkérdezi hogy tiszta a kémény? És tartja a markát...
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2017
(#) Macsek71 válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Kicsit bonyolultabb ötlet :
Az elszívó indításakor "megkérdezi" a kandallón lapuló hőmérőt - hideg vagy, mehetek ?
Előny: a kandallónál levő rádiós eszköz csak vétel üzemmódban van, illetve ha az elszívó nem indul, pedig nyár van - lemerült az elem a kandallónál
(#) uniman válasza kly hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Ma már hiába tartja a markát! Már nem kell fizetni érte ("sormunka"), csak ha x-szerre megy a házhoz...(persze ettől még mifelénk is tarják a markukat, arra számítva, hogy sokan nem ismerik az aktuális, legújabb rendeleteket.) Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2017
(#) merlingerin válasza kly hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia!

Így vettük a házat, évekkel ezeőtt... Eddig senkit nem zavart. Most, hogy nem a helyi kéménykotró brigád jött, hanem az OKF, így minden baj... Beírta azt is, hogy nincs levegő utánpótlása. Hogy ne lenne. Saját levegő bekötése van a kandallónak.. Azzal nem tudok mit kezdeni... Van és kész. De ebbe bele tud kötni. Gondolom begyújt. Vagy elhiszi. Vagy nem tudom

De igazad van, életszerűtlen. Mint az is, hogy ennek a francnak mennie kell. Mert mi tart vissza attól, hogy amikor elmegy, kikössem, és úgy legyen 1 évig. Aki meg akar halni, mert marha, az eddig is meg tudott, ez után is meg fog

A házat saját szellőztető rendszer látja el friss levegővel. Az ablakok nem is nyithatók, 1 kivétellel, mert minek...

Az is megoldás, hogy amikor jön, leveszem az ablakot, és ott a lyuk Az kb. ennyire életszerű...
(#) merlingerin válasza Macsek71 hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia!

Elég az is, hogy csak akkor ad, amikor meleg van a kéménycsonkon. Aztán ha nem ad 5 percig, mehet az elszívó. Csak ezt kis készenléti fogyasztással kellene tudnia..

Bár bevallom, a legjobb valami gyári ketyere lenne.. Csak nem 60e áron...
(#) Mate78 hozzászólása Márc 10, 2017 /
 
Szerintem a megbízhatóság, és a vezetéknélküliség egymásnak eleve ellentmond.Pláne ha olcsón is akarjuk.
Nem férsz hozzá a kéményhez esetleg a a padláson?Lehetne figyelni a kéményhőfokot , esetleg a légáramlást benne, és tiltani az elszívót,kábelesen.
Előző házban cserépkályha és elszívó is volt, kutya se szólt a reteszelés miatt, új építés volt, minden rajta is volt a terven
(#) dokidoki hozzászólása Márc 10, 2017 /
 
Talán az igazi megoldás nem az elszívás lenne, hanem a légbefúvás kintről abba a helységbe ahol az "elszívó - kéménye" működne. Persze ez kettő luk a helységen... nem épp kívánatos. Nyáron behozza a meleget, télen a hideget... cserébe nem lesz derékig érő füst és az elem sem merül le benne.
(#) kissi válasza Macsek71 hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia!
Mi van, ha elszívás alatt gyújt be ?!
(#) merlingerin válasza dokidoki hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia!

Jelenleg is így működik. Pontosan ahogy leírtam már párszor.. Van saját levegő bevezetése a kandallónak, és teljes szellőztető rendszer a házban, ami 0-24 órában ad friss levegőt.

Ezért baromság, amit a kotró kér...

De nem tudok mit tenni...
(#) merlingerin válasza Mate78 hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia!

Az elszívó az alsó szinten van, a kandalló meg a felső szinten.. pont ellenkező oldalon.. Sajnos.. Kábelezés sehogy nem jó.
(#) kly válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
És mi van ha nem csinálsz semmit? Befalaztatja a kandalót?
Az egész koncepcióval van baj, ha meg is csinálod. Mi lesz? Ha ég a tűz akkor szagolod a rántott húségett olajszagot? Nem hinném,hogy ezt szeretmnéd.
Ez hülyeség. Ha már mindenképp tiltani kell valami akkor a kandallót kéne. Persze azt meg nem lehetséges.
Legtöbb mit tehetsz hogy azt mondod a elszívóra hogy látványelem és kihúzod a konnektorból mikor jön. Én ezt tenném.
(#) weend válasza uniman hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Te meg nem olvasol figyelmesen, már párszor leírta a kérdező, hogy van amúgy a kandallónak saját légbevezető nyílása. Nehogy már ne én döntsem el, hogy mit szerelek a lakásomba, és mit üzemeltetek. Különben is itt mindenki tudja, hogy csak a pénzre megy ki a játék!
(#) merlingerin válasza kly hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Szia!

Mivel az OKF ellenőriz, életveszélyessé nyilvánít, pecsét ra, tűzvédelmi bírság, 30 nap a hiba javításra. Ami nem hiba. Még csak nem is veszélyforrás. Hisz a friss levegő rendelkezésre áll. De ezt megkövetelik. Gondolom nincs rá rublika...
(#) Inhouse válasza merlingerin hozzászólására (») Márc 10, 2017 / 1
 
Erre jónak kell lennie a vezeték nélküli termosztátnak. A gond ott lehetett vele, hogy kivezetted az érzékelőt és zavarérzékeny lett. Ne vezesd ki, hanem úgy oldd meg, ahogy itt sikerült! Használj egy érzékelőt, amivel kontaktot tudsz kapcsolni, és azzal ellenállás értéket kapcsolni. Az RF átvitele megbízható, és nem fog minden mást vezérelni a környéken. Néhány percenként küld egy megerősítő jelet, sokáig bírja az elem.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem