Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » JLH erősítő
Lapozás: OK   159 / 219
(#) Kovidivi válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Multiméterrel mérted a bétát?
(#) Naszrai válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Igen.
(#) steelbird válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
A Fairchild nem gyárt(ott) BD245 -öt.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
(#) Naszrai válasza steelbird hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Ajaj. nekem pedig ilyen van, akkor ez nem az? De akkor mi?
Bővebben: Link
(#) goreny válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Multival mérve, teljesitménytranzisztornál, csak egy "relatív" értéket látsz, a multi pár mA-rel vizsgálja a tranzisztort, nem a JLH-ben üzemszerű 1.2-1.6A-rel. Sajnos párbaválogatáshoz is csak egy támpont a multival kapott érték, érdemes az üzemeltetési kollektoráramnál mérni a bázisáramot.

A BD245-öd pedig lehet, hogy nem az, akinek mutatja magát.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
(#) steelbird válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
A linkelt oldalon a tranzisztor adatlapja egy 1997 -ben, a Power Innovations által kiadott adatlap. Szerintem gyanús.
A Fairchild (2016-tól ON Semiconductor) termékei között nincs BD245.
Ha jól emlékszem, ebből már volt probléma a Fairchild idejében is, náluk sem szerepelt a terméklistán a BD245.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017

ONSemi.png
    
(#) mikldesign válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Határon járattad, és elég volt esetleg pár fokkal magasabb külső hőmérséklet a szokásosnál, és kész. A munkahelyemen a napokban elszállt egy frekvenciavaltó. Az ok, hogy kánikula volt, és az eddig korrekt hűtés nem bírta. Kapott egy vizhutest. Szerintem most merj torzitast, erre kíváncsi vagyok, hogy kisebb nyugalmi aramnal mit tud. Meg mennyivel csökkent a teljesítmény.
(#) djhans válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 28, 2017 / 1
 
Nekem vannak régi eredeti Texas BD249 tranyóim de nem teszem bele mert itt jelentős hőt kell leadnia. A tok emúgy is kicsi a hőátadáshoz, hát még csillámmal. Mindenképpen TO-3 a legjobb ide.
(#) CIROKL válasza djhans hozzászólására (») Aug 28, 2017 / 1
 
Osztom ,A-osztàly csak is TO-3
(#) Naszrai válasza djhans hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Epp ezen torpolok. 2N3055 kellene vagy 4db regi.
(#) Kovidivi válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Akkor a mért értékeknek nem sok köze van a működès közben mérhető értékhez. Kár velük példálózni, hogy egyik ennyi, másik annyi, nincs valós információ tartalma.
(#) Naszrai válasza mikldesign hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Szia! Kis jelnel 0.024 a THD, IMD 0.05.
7w-nal mar eleri az 1% torzitast. (Eddig ez kb 9.4w volt, valahova elmentettem, megnezem majd)Kicsit tudtam igazitani a kabelezesen, igy a zaj 86dB-re javult.
A hangja valtozott, negativ iranyba. Azt nem tudom egyelore hogy:
- a bejaratas hianya
- a tranzisztorok valtozasa
- vagy a -0.3A nyugalmi aram okozza-e.
De egyelore ugy tunik hogy pillanatnyilag oda a varazs
Amit tervezek hogy a hovezeto szilikonlapot kicserelem csillamra a tranzisztorok es a borda kozott.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
(#) mikldesign válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Hmmm! Én a helyedben egy jóval nagyobb bordát tennék be, hogy jobb legyen a hűtés, és visszaállítanám a régi nyugalmi áramot. Mert szerintem ez a lényeg, nem a xszáz fok. Meg ismét parbaválogatnám a tranyókat. Sajnálom hogy igy jártál, mert tényleg igen nó paramétereket mértél.
(#) Naszrai válasza mikldesign hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
39x1.2 =47w. Ennyit kene azoknak a nagy bordaknak eldisszipalni. Valami mas lesz a hiba szerintem. Javitani akarom a hoatadast a borda es a tranzisztorok kozott.
(#) Naszrai válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Eldőlt a dolog, váltok TO3-ra. Kérdésem, ki mit ajánlana?
TO3 esetében a ház(kollektor) feszültségét hogy szokás rávezetni a félvezetőre? egy furatos saruval hozzáfogatom az egyik felfogatási helyhez?
Hogy kell értelmesen megmérni egy tranzisztor bétáját?
(Ha nem ide illőek a kérdések, javasoljatok másik topic-ot.)

Köszi.
(#) Alkotó válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Mérésre itt találsz egy működő lehetőséget.
(#) Toth Attila válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 29, 2017 / 1
 
Szia! A képek alapján egy bordára (egy csatorna) nem bíznék 20 wattnál többet! Folyamatban van nekem is a JLH-építés, sokat kísérletezgetek. Ha mindenképpen marad a 39 voltos tápfesz és nincs nagyobb bordád akkor ventilátorral kell megoldanod a hűtést. Azokkal a bordákkal (ventilátor nélkül) nem tudod tartani a 50-60 fokot, akármilyen tranzisztort és csillámot használsz is. Amiket leírtam saját tapasztalat. Sajnálom, hogy elfüstölt a bejáratott erősítőd, de ennél az erősítőnél komolyan kell venni a hőátadást és a hőleadást is.
(#) Cinema válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
2N5886, elég "masszív" tranzisztor, beszerezhető és megfelelő ide.(HQ-El.)

Üdv!
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2017
(#) mikldesign válasza Toth Attila hozzászólására (») Aug 29, 2017 / 1
 
Volt itt már szó arról, hogy a JLH építők zöme elbagatelizálja a megfelelő hűtőborda fontosságát, ugyanakkor vagyonokat fordítanak trafókra, pufferkondikra stb. De a teljesítmeny tranzisztorokat hajlamosak egy darab alufóliára felcsavarozni, aztán csodálkoznak, hogy tranyópörkölt lesz mondjuk vacsorára. Ha megnézünk pár kereskedelmi forgalomba került "A" osztályút, feltűnhet mindenkinek, hogy masszív, vaskos hűtőbordákat használnak a gyártók. Valyon miért? Továbbá a bordák szinte kivétel nélkül a dobozon kívül van. Valyon miért? A gépkönyvben kiemelik, az erősítőt szellős helyen kell tartani. Valyon ezt is miért? Az "A" osztály anyagszükségletének az első tétele kellene legyen a nagy hűtőborda. Nem a trafó, a kondi, stb. Borda. De sose hallgatnak a tanácsra. Mit lehet tenni? Hagyni kell! Pár marék égett tranyó, és rájönnek a hibára. Nem a tokozás a hibás. Én is építettem TO3 tokozású végfokot, és élesztésnél lerobbant a sapkálya a BDY77 nek. Tényleg kár Naszrai fórumtárs erősítőjének a halála, főleg mert tényleg jó mérési eredményei voltak. De egy olyan ügyes szakember mint Ő, (ezt komolyan gondolom) másodikra még talán ennél is jobbat fog építeni. Rájön magától, hogy azok a bordák tényleg soványak. Én személy szerint szurkolok Neki.
(#) Naszrai válasza mikldesign hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Eleg makacs ember vagyok(kos). Egy garnitura TO-3 tuti ezen a bordan fog pirulni. Azert nagy remenyem hogy ha a bd245 249 epp elverzett 1.5A es ilyen borda mellett, akkor a 2N3055 ami nem 150 hanem 200C-ig birja es jobb a hoatadasa, csak nem kotlik meg. Ha igen, akkor meg nagyobb borda jon, ha valahogy elfer.
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2017
(#) Naszrai válasza mikldesign hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Sajnos nem vagyok igazi szakember, bizonyos teruleten nagy hianyossagaim vannak, amiket igyekszek potolni. De koszi a biztatast
(#) reloop válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Szia! A 39 V-os tápfeszültséget feltétlen csökkenteném, ettől az ajánlástól nem célszerű magasabbra menned.
A végtranzisztorokat ne huzalozással kösd be, hanem készíts a hűtéshez idomuló NYÁK-ot!
A tranzisztor lábára kötött vezeték induktivitása és az ágak közötti kapacitás könnyen átalakítja oszcillátorrá az áramkört.
Válogass minél magasabb bétájú végtranzisztorokat, jó lenne, ha elérnék az 1 A - 1,5 A tartományban a 150-et.
(#) Naszrai hozzászólása Aug 29, 2017 /
 
Feszülten tanulmányozom a 2N3055 adatlapját.
http://www.onsemi.com/pub/Collateral/2N3055-D.PDF
Figure 1 (1. grafikon)
Disszipáció a hőmérséklet függvényében.
50W-ot akkor képes disszipálni, ha a burkolat hőmérséklete nem haladja meg a 125C-ot.
Aztán itt van ez: BD 249, Figure 5.
http://www.radiotechnika.hu/images/BD249.pdf
Ha egy BD249-el 50W-ot akarok eldisszipálni, akkor nem haladhatja meg a tok hőmérséklete a 100C-ot.
Azt hiszem most értettem meg a lényeget.(jó soká...)

Magyarul: BD 249 esete:
Ha azt akarom hogy a BD249 tranzisztor 125C-on üzemeljen, akkor ezen hőmérsékletet akkor szabad elérnem a BD249-el, ha ezen a hőmérsékleten nem szeretnék vele eldisszipáltatni 25W-nál többet.
Vagy fordítva: ha 50W-ot kell eldisszidálnom(pl 39V tápfesz és 1.2 A, kb ez 50W), akkor nem mehet a tok hőmérséklete 100 fok felé.
Tehát én azzal hogy 125 fokon üzemeltem 38V-on és 1.5A-on, tehát 57W-ot akarok elfűteni, gyakorlatilag halálra ítéltem.
DE nem azzal ítéltem halálra, hogy 125C-on akartam hajtani!!! (egész pontosan nem akartam, hanem a borda méretekkel ekkorára adódott a hőmérséklet.)
Mert 125 fokon is mehetne, de akkor 39V-hoz nem emelhetném 0,64A felé a nyugalmi áramot.(ekkor adódik 25W)
A két hatás együttesen eredményezi a halált: magas hőfok és magas disszipáció.
57W-hoz 80-85 fok a max hőmérséklet, ami felé nem mehetek.

És akkor mit várhatok a 2N3055-től?
125C-hoz tartozó max disszipáció: 50W, azaz ebben az esetben (ha marad ez a borda) 38V-hoz 1,31A a max megengedett.

Magyarul (ha nincs logikai hiba a gondolatmenetemben) arról le kell tennem hogy meleget is akarjak és nagy nyugalmi áramot is akarjak.
Még egyszerűbben fogalmazva: nagyobb borda kell VAGY megpróbálok 2 végtranyót párhuzamosan kötni...
(#) mikldesign válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
NBA tessék! Csak rájött!☺ Ha még Reloop mester szavait is megfogadnád. De neeem erre gondolni se merek. ☺
(#) Orbán József hozzászólása Aug 30, 2017 /
 
Idézet:
„Még egyszerűbben fogalmazva: nagyobb borda kell VAGY megpróbálok 2 végtranyót párhuzamosan kötni...”

Az össz veszteség, melegedés mintha ugyanannyi lenne. Valamint sehol nem szerencsés félvezetőket, elektroncsöveket párhuzamosan kapcsolni. Lehet, de nem szerencsés.
Azt már régebben sem értettem, ha van egy(száz) kiforrott nyák egy alkalmazáshoz, minek kell saját, legtöbb esetben problémás saját "áttervezés"? Beépíteni 100m vezetéket? Anno megírta a Szakíró, egy problémás nyák már magában torzíthat, mert az áramutak szerencsétlen asszimetriája, kelleténél hosszabban vezetve, beépített földhurok, csatolások, stb. már gerjedést okozhat egy gyors erősítőnél - pl. Alexander - átvitel DC-1MHz amúgy.
Hogy a diy villamosszék biztosan jobban fog rázni...?
Már említettem néhányszor: Vannak megbízhatók, minden téren bizonyított jó nyákok, az miért nem jó?
Én ezt a "Fényharcos" fedőnevűt csináltam, 70 mikronos nyákkal, TO-3-as tokkal, ami nyilván a legjobb hőátadások egyikével rendelkezik. Aztán lehet elbonyolítani a végfok elé egyebeket készíteni, gondoskodni szép kivitelről, jó hűtésről. Láttam fadobozba építeni "A" osztályút - no comment...

nyák.JPG
    
(#) Naszrai válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Az idezetbol arra kovetkeztetek hogy az irasodat reszben vagy egeszben nekem szantad. Csak azt nem ertem hogy miert. A nyak-al azt hiszem nincs baj. Esetemben a hutes a problemas. A dobozom meg fem.
(#) Naszrai válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
"Az össz veszteség, melegedés mintha ugyanannyi lenne." Ez igaz, de a cel teljesulne. El lehetne futeni osszesen 57w-ot a peldanal maradva 125fokon. Mert egy tranzisztor csak a felet futene es kepes lenne ezt megtenni 125fokon. Elemelti sikon mozog ez csak a fejemben, de jo tisztan (tisztabbban) latni.
(#) Naszrai válasza Naszrai hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Igazabol itt elkovettem egy elvi hibat. Minden homennyiseg 2 tranzisztorra oszlik egy JLH-ban. Na mindegy tema lezarva. Hetvegen ha a Magyar Posta el nem hanyja, akkor megjonnek a 2N3055-ok, csillamot rakok alajuk es meglatjuk mi lesz.
(#) mikldesign válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Na de hol van az én csináltam az egészet élménye? Tudom, hogy érted ezt. ☺ Ami engem zavar, az fiatal barátunk csökönyös ragaszkodása a 100 fok feletti üzemi hőmérséklethez.
(#) Naszrai válasza mikldesign hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Parszor még nekiugrok aztan belatom majd hogy nem megy. Persze most is belathatnam..
Reloop irasa viszont megfogott: az oszcillalast nem tudom hogy lehetne vizsgalni. Nincs szkopom. Aramfelvetelbol meg nem tudom kideriteni mert konstans a felvett aram.
Következő: »»   159 / 219
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem