Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1971 / 2208
(#) jani1987 válasza boti2 hozzászólására (») Nov 3, 2017
Danke schön.
(#) Abukodonozo hozzászólása Nov 4, 2017
Hahó!

Tekert már valaki EL84 SE-nek kimenőt? Felkutattam az internetet, de nem igazán találtam tervet hozzá.
(#) Imi65 válasza Abukodonozo hozzászólására (») Nov 4, 2017
Azért van erről irodalom.
(#) tompower hozzászólása Nov 4, 2017
Szeretnék egy kimenő trafóval kapcsolatban kérdezni. Kicsit amatőr vagyok csöves erősítő építésében, de szeretnék összepakolni egy PCL86 SE-t. A lényeg, hogy most akadt egy kimenő trafóm, amit (ha helyes az infóm és a kapcsolási rajzom) egy PCL86 hajt 235V-ról.
Amit nem nagyon értek: eddig azt gondoltam pl az elektroncsőn levő rajz alapján, hogy a primer tekercsen az 5k Ohm simán, ha mondjuk rámérek egy DMM-el és 5k-t mutat, a szekunderen meg mondjuk 4 vagy 8 Ohm-ot... no most ezt a kimenőt megmérve a primer 361 Ohm, a szek pedig 0,4 Ohm. Előfordulhat, hogy ez egy rossz kimenő, vagy a gyári trafókon/képen megadott érték az impedancia és DC-n mérve azok is mást mutatnának?
(#) djhans válasza tompower hozzászólására (») Nov 4, 2017
Amit mértél az a huzal DC ellenállása. 5K/8R az váltakozó áramúlag van értelmezve. Ez az impedancia áttétel. A kimenőd valószínűleg jó.
(#) pucuka válasza tompower hozzászólására (») Nov 4, 2017
Van ám kimenőtrafós topik is.
A kimenőtrafó ellenállását multiméterrel mérve, megmérted a feltekert huzal ellenállását.
Az az 5 kohm, és 2 - 6 ohm, az impedancia, váltóáramú ellenállás, többnyire az átviendő frekvencia sáv közepén mérve. Ez a hangfrekvenciás sáv esetén 1 kHz.
Multiméterrel egyenáramú ellenállást mérsz, gyakorlatilag csak annyi infót ad, hogy szakadt-e a vezeték, vagy nem.
Ily módon az áttételét sem tudod megmérni, hagy a trafő a 4 ohmot hány ohmra transzformálja át, a másik oldalra. Mert ugye, a trafó transzformál, feszültséget, teljesítményt, és ellenállást is.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2017
(#) tompower válasza pucuka hozzászólására (») Nov 4, 2017
Elnézést a nem jó topik választás miatt!
Köszönöm a választ mindenkinek! Gondoltam, hogy a Z lesz a megoldás, de mondom inkább előbb a kérdés mint a füst.
(#) Gery78 válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 4, 2017
Megtetszett ez a kimenő tekercselési utasítás, ha jól emlékszem van is EI82-es magom. Hangminőségre mit produkál ez a terv?
(#) Imi65 válasza Gery78 hozzászólására (») Nov 5, 2017
Ez alapján készítettem 2 párat belőle. Az egyik Galgahévízen, a másik Gellénházán teszi a dolgát. Mindenki nagy elégedettségére. Egyedül a teljesítmény, ami néha hiányzott.....
(#) bta válasza Gery78 hozzászólására (») Nov 5, 2017
Idézet:
„"Hangminőségre mit produkál ez a terv?"”

A terv semmit sem produkál, egy SET-nek leginkább olyan lesz a hangja, amilyen alkatrészeket és alapanyagokat használsz. Amilyenre megépíted. A terv sem lényegtelen, ha vannak benne alapjaiban elbaltázott dolgok, melyek különösen fájóan "köszönnek vissza" a hangzásban. És a hivatkozott kapcsolásban akad ilyen. A szakmai nonszenszről nem is beszélve, miszerint UL megcsapolással 4W-ra számíthatnánk. Amit nyernénk a réven, visszacsatolás nélkül kb. elveszik a nagyobb belső ellenálláson. És ezzel nem azt mondom, hogy maradj a trióda bekötés mellett... ennél a csőnél súlyos kompromisszum.
(#) bta válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 5, 2017
Idézet:
„Bizonyára a vágásnál, síkköszörülésnél a mágneses tulajdonság javulhat. Vagy nem...?

A "hiperszil" megnevezés a Si-trafóvas hagyományos hengerlési + hőkezelési technológiájával elérhető maximum feletti permeabilitást takarja, mely fizikailag az erőteljesen anizotróp kristályszerkezetnek köszönhető. Ebből a szempontból a műveleti sor gyenge pontja az ipari darabolás és köszörülés...
(#) Abukodonozo válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 5, 2017
Köszönöm a választ! Sajnos még a vasmag méretekkel nem igazán vagyok tisztában. A magom egy csöves tv sorkimenője és pont akkora mint egy hagyományos EL84 SE kimenő. Bővebben: Link A mellékelt kép után ezek a méretei:

a = 6 cm
b = 4 cm
c = 3 cm
d = 2 cm
e = 4 cm
f = 1 cm

Akkor ez most hányas számú EI magnak számít?
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2017
(#) (Felhasználó 116638) válasza Abukodonozo hozzászólására (») Nov 5, 2017
Rosszul kerestél...
Ezt olvasd át:

Plachtovics EL84SE

Ebben van tekercselési leírás EI és hipersil magra is.(EL84SE-hez)
A régi csöves TV kimenőkbe ne tegyél energiát, nem érdemes.
Játszani, kisérletezni jó, de sem kimenőteljesítmény, sem hangminőség nem várható tőle.
(#) Orbán József válasza Abukodonozo hozzászólására (») Nov 5, 2017
EI 60
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Nov 5, 2017
Idézet:
„Bizonyára a vágásnál, síkköszörülésnél a mágneses tulajdonság javulhat. Vagy nem...?”


Remélem mindenki észrevette, a kérdésem költői volt...
Mindezek ellenére a 4 garnitúra SM85a VAC vasamon is kipróbálom, hallok-e különbséget a lemezelt változathoz képest.
Ami - mit hallok - semmit sem jelent.
(#) (Felhasználó 116638) válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 5, 2017
Már több erősítőt is meghallgattam, amiben hipersil mag volt a kimenőtranszformátorban,
és nem mondhatom hogy nem volt jó.
Az én fülem nem tudott különbséget tenni egy másik, hasonló felépítésű, de M magos
kimenővel épített erősítő hangja közt.
Szerintem a mai technológiákkal már profi magokat gyártanak, a vágás és a köszörülés
sem lehet probléma.
A VAC magok pedig szerintem elég jók kimenőnek.
(Szép csíkos,és gyárilag jelölve vannak a mag párok, nem a semmiért.)
Ha van ilyen vasad, tekerd meg, nem fogsz csalódni.
(#) Orbán József válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Nov 5, 2017
A ferdén csíkosról úgy tudom a jobb, vagy vékonyabb a lemezelése, nem tudom, nekem simán az illesztés környékén merőlegesen 1-1 ezüst csík van.
Megcsinálom, mert az M85a-val egyező a cséve méret. Könnyen össze lehet hasonlítani, mindegyikból lesz egy pár elkészítve.
Kíváncsi vagyok, mérés, hallgatózás mond-e valamit számomra.
(#) bta válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 5, 2017
A "mezei" VAC N2 készlet háromféle festéssel készült, a gyári dobozokon mindegyiket 0.3mm-esnek írták. Vékonyabb szalagból készültet Magyarországon elvétve használtak fel, a 0.05-ös pedig világszerte is ritka, mint a fehér holló, alighanem az egykori ára miatt.
(#) Abukodonozo válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Nov 5, 2017
Hálás köszönet!
(#) granpa válasza Gery78 hozzászólására (») Nov 5, 2017
És nekem is tetszik?
(#) FordPrefect válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 5, 2017
Idézet:
„Mindezek ellenére a 4 garnitúra SM85a VAC vasamon is kipróbálom, hallok-e különbséget a lemezelt változathoz képest.”

Várjuk. Végül is a puding próbája az evés.
(#) FordPrefect hozzászólása Nov 5, 2017
Idézet:
„A "mezei" VAC N2 készlet háromféle festéssel készült, a gyári dobozokon mindegyiket 0.3mm-esnek írták. Vékonyabb szalagból készültet Magyarországon elvétve használtak fel, a 0.05-ös pedig világszerte is ritka, mint a fehér holló, alighanem az egykori ára miatt.”

És mi a mondanivaló??
(#) granpa válasza FordPrefect hozzászólására (») Nov 6, 2017
Előzmények elolvasása, megértése, és lőn világosság.
(#) JZoli válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 7, 2017
Mint az előbbre betett képen is látszik nem ugyanaz a tekercsek menetszáma a sima E-I magon és a hiperszilen! Így az összehasonlítás sima átlemezeléssel nem adhat megfelelő eredményt. Azért erre is figyelj, ha meg akarod hallgatni.
(#) Orbán József válasza JZoli hozzászólására (») Nov 7, 2017
Ami adatokat én találtam, mindkettő hipersilre vonatkozik. Szerintem már csak azért is eltérnek, mert méreteltérések is vannak SM74 - SM85A. Fenti példában meg jelentős méreteltérések vannak, 7,5 cm2 vs 4,5 cm2 ! Viszont az én esetemben "csak" a vas minősége változik, M85A és SM85A egyazon keresztmetszet.
(#) boti2 válasza JZoli hozzászólására (») Nov 7, 2017
Nyilván nem lehet azonos menetszámmal dolgozni, mert a hiperszil és az EI/M mag permeabilitása és gerjeszthetősége jelentősen eltér. Hiperszilnél 750 körüli, M/EI magnál 400-450 körüli u0-lal (mü-null) lehet számolni. M/EI mag B=4-5000Gs-ig gerjeszthető, hiperszilnél, audio (nem gitár) erősítőben 9-10 000Gs-ig fel lehet menni. Az egyszerűsített képletekkel azért kell óvatosan bánni, mert azok nyilván mindig fix u0-lal és B-vel számolnak. (Legtöbbször u0=450 / B=5000Gs)
(#) Cinema válasza boti2 hozzászólására (») Nov 7, 2017
Ha mindkét-féle vasmagot a neki megfelelően méretezett tekercseléssel látjuk el, nem lesz nagy különbség egyik javára sem.
Nem csak a menetszám a fontos, hanem az illesztés betartása, impedanciák, ellenütemben(PP-végfok) a tekercs-ellenállások szimmetriája is fontos.
SE végfoknál is fontos a tekercs-ellenállások viszonya, %-os veszteségük kb. azonos legyen, akkor lesz optimális a hangzása.
(Némi eretnekség: EL84-es végcsőhöz egy Puskás hálózati transzformátor, 2x9V/2x115V/25-30VA-es méretben, egész jól működik. )

Üdv!
(#) boti2 válasza Cinema hozzászólására (») Nov 7, 2017
Nyilván, persze. Nem is volt szándékomban teljes méretezési és kivitelezési leírást adni, csak a "Miért nem lehet egyszerűen egy tekercselési tervet egy-az-egyben átvinni egyik típusú magról a másikra?" kérdés alapjait akartam tisztázni.
Minden trafó fog működni, aminek egyébként kb. megfelelő az áttétele úgy 6-8kHz-ig, némelyik 10-ig is.
(#) ozpecs válasza boti2 hozzászólására (») Nov 8, 2017
Egy hiperszilnek lessz baja ha kisebb gerjesztésre van igénybevéve? Azt hiszem nem akkor ha M vasra készült menetszámokat tekerek rá azt miért rossz?
(#) (Felhasználó 116638) válasza ozpecs hozzászólására (») Nov 8, 2017
Azért "rossz" mert a két vas anyaga,mágneses tulajdonságai ,(permeabilitás, stb)
eltérőek, ezért menetszám számításkor is teljesen más adatok jönnek ki hypersil-re,és sima M vagy EI vasra.
A kisebb gerjesztés a hatásfokot is befolyásolja, szóval nem olyan egyszerű a trafó téma, mint elsőre gondolnád.....
Következő: »»   1971 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem