Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális sebességmérő motorra LED-es kijelzővel
Lapozás: OK   1 / 3
(#) tbence3 hozzászólása Ápr 30, 2006 /
 
Sziasztok!
Egy kérdéssel fordulok hozzátok.
Van egy robogóm amiben analóg km/h van beépítve.Ezt szeretném kicsrélni 7szegmenses kijelős km/h-ra.Ez lehetséges-e megvalósítani és persze hogy? Amúgy az a bajom vele (analóggal) hogy amikor megállok akkor még a mutató még 40-50-nél tat és ez engem idegesít. Vagy pl amikor elindulok akkor se tudom pontosan hogy mennyivel repeszt a robi mert csak akkor lehetek ebbe biztos ha már beált abba a sebességbe.Tudtok nekem segíteni?
Talán kapcsrajzot küldtök + nem tom.Jótanács is elég.
Elöre is kösz:
Bence
(#) (Felhasználó 1723) válasza tbence3 hozzászólására (») Ápr 30, 2006 /
 
Hali!
Ez engem is nagyon érdekelne, bár nem tudom, hogy hogy lehetne ezt megoldani.
(#) tbence3 válasza (Felhasználó 1723) hozzászólására (») Ápr 30, 2006 /
 
Helló.
Na ez a baj nekem is.Nem tom hogy merre induljak el.
(#) Sempy válasza tbence3 hozzászólására (») Ápr 30, 2006 /
 
Van a neten egy jópár rajz, mindegyik azonos alapon nyugszik...az első villára raksz egy HALL-érzékelőt, a küllőre 1,2,4,8 db mágnest, leméred a gumid külső kerületét.

impulzus * kerület/mágnes darabszáma/idő és már meg is van...

Néhány TTL IC-vel megoldható...

Ha kell, keresek rajzot
(#) tbence3 válasza Sempy hozzászólására (») Ápr 30, 2006 /
 
Megtennéd hogy keresel kapcsrajzot?
(#) pakibec válasza tbence3 hozzászólására (») Ápr 30, 2006 / 4
 
Sziasztok!

Szerintem a legegyszerübb egy mikrovezérlővel. Nem kell hozzá más, csak a mikrovezérlő, a Hall cső+mágnes, és a táp az ic-nek. Meg persze a 7szegmens kijelző.

Belinkelek egy vázlatot, ez persze a program függvényében változhat. Hátrány, hogy legalább Basic szintű programozási ismereteket kíván, előnye viszont, nem csak km/h-t lehet vele mérni, hanem megtett utat, eltelt időt, átlagsebességet, és még sokmindent, akár még motor fordulatszámot is.

Üdv

kapcs.jpg
    
(#) MaSTeRFoXX válasza pakibec hozzászólására (») Ápr 30, 2006 /
 
Hát igen ezt csak fejlettebb fejlesztőkörnyezettel lehet megcsinálni, Tizedestörttel való számolgatás, osztás, szorzás, ezt assembly ben megírni elég nehéz volna....
(#) tbence3 válasza pakibec hozzászólására (») Ápr 30, 2006 /
 
Oké!
köszi szépen.
Ha van valaki aki tud még ajánlani másik megoldást azt örömmel veszem de szerintem másokat is tudnánk ezzel segíteni.
(#) tbence3 válasza tbence3 hozzászólására (») Ápr 30, 2006 /
 
Bocs de amúgy mit jelent az hogy HALL?
Mert ezt még nem hallottam sehol és nem is láttam.
(#) MaSTeRFoXX válasza tbence3 hozzászólására (») Ápr 30, 2006 /
 
HALL : ha jól tudom, egy olyan IC, ami mágneses tér hatására ad impulzust, vagy valamilyen feszültséget a kimenetén
(#) Sempy válasza tbence3 hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
A röviden HALL érzékelőnek titulált "IC" tulajdonképpen egy HALL jelenségen alapuló érzékelő A lényege, hogy a mágneses tér eltordítja egy rezgőkör hullámalakját és frekvenciáját, ezáltal a mágneses tér iránya és nagysága is mérhető... A lényege, hogy vagy mágneses tér jelenlétét érzékeli, és ezalapján tápfeszültséget, vagy testet ad ki a kimenetén, illetve a mágneses tér polaritásváltozását érzékelve be illetve kikapcsol É-D polusokra...
(#) Sempy válasza Sempy hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
"tér eltordítja egy "
tér eltorzítja egy
(#) Sebi válasza tbence3 hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
Most vettem a Lidl-ben biciklicomputert 1200-ért.Mindent tud ami Neked kell, 1 mágnest kell felszerelni a küllőre + a reed-relét:1szerű, olcsó kivehető a tartóból (nem lopják el).
(#) pakibec válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
Ált. én sem assembly-ben szívok a számolgatásokkal. Az avr-ekhez van egy shareware Basecom-avr nevű progi, csak beírom a műveletet és kiszámolja, így nem szükséges olyan komoly fejlesztői környezet sem. Az avr-eknek kicsit nagyobb az utasításkészlete mint a PIC-nek, de asm-ben még így is komoly munka lenne.

Én is gondoltam a biciklis cuccokra, de nem led, és itt arról van szó, meg nem biztos, hogy jó a moci kerékátmérőjére is, egyébként tőkéletes.
(#) creative válasza Sebi hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
Hello

Abbol kellene kiindulni ami a kilometer oraban van egy fordulat fugvenyeben valtozo mutató amit ugye egy spiral hajt kellene egy fordulatszamlaló amivel kulonbozo sebességeken meg lehetne mérni a spirál fordulatszámát és ezeket az etalon értékeket megadnia a mikrokontrollernek amibol o kiszámolná a pillanatnyi sebességet és kiírná a kijelzőre...

És akkor már ha szétbontottuk a gyári órát meglehet spékelni egy fordulatszám mérővel meg egy benzinszint jelzővel ami elfér benne és elég jól nézne ki.... nah milyen ötlet?
(#) tbence3 válasza creative hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
Köszi szépen
(#) tbence3 válasza Sebi hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
sziasztok!
Nem tom nem reklámnak szánom de itt van az a km/h amit Sebi ajánlott a figyelmembe és a tiétekbe is:km/h
Megéri szerintem.
(#) szabi83 válasza tbence3 hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
ilyet nem csak a lidlbe lehet venni!!!!
van biciklis boltba, gazdaságosba, hódnál, praktikusba, szal minden nagyobb áruházba is. körül kell nézni tuti van 1200 alatt is
(#) szabi83 válasza Sempy hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
mondanál valami kulcsszót, hogy kell rákeresni ??

engem érdekkelne, de a bolti nem jó, mert kissebb kerékre kellene, mint 16" -os.
(#) source2 válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
hi

nekem csak annyi a problemám ezzel, hogy bicajon nem túl csúnya a mágnes meg az érzékelő, úgy mond "észrevehetetlen", de egy motoron :S:S:S (nagymotor)

én is inkább a spirál fordulatát mérném, meg van adva az áttétel nagysága, tudod hogy 1 fordulattal megettet X métert.
(#) szabi83 válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
lemondtam róla..
(#) Gyu válasza tbence3 hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
Sziasztok!
Az nagy hülyeség lenne, ha modjuk a spirál végére tennénk egy kismotort, mint pl ami a magnókban van és ha forgatná a spirál, akkor feszültséget termelne és erre meg kötnénk egy 3 számjegyű fesz mérőt, persze úgy hogy érzékennyebbé tennénk a műszert, mert a kismotor csak pár voltot termelne nekünk.
Szerintetek?
(#) Gagyi válasza Gyu hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
Sziasztok emberek, én építettem egy hasonló áramkört igaz autóba. Feltettem pár képet rólla ide :
http://www.kep.tar.hu/ampervadasz2001/50251866#2
Az egész lelke egy pic, az számol mindent. A sebesség a felső 7szemenses kijelzőn , a motorhőfok az alsó, az összes többi paraméter az lcd kijelzőn jelenik meg.Az impulzust a bal első féltengelyre szerelt érzékelő adja, ebből számolom a sebességet és a megtett utat.

Remélem segítettem, üdv.
(#) tbence3 válasza Gagyi hozzászólására (») Máj 2, 2006 /
 
Megtudnád velünk osztani a kapcsrajzott vagy amit érdemes vagy amit meg is osztanál?
Kösz
(#) nonem válasza Gagyi hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
Hali!
A motorhőfok adatait honnan veszed le? Saját adójáról, vagy külön hőérzékelő? Milyen adatokat tud még mérni, kijelezni?
Köszi
(#) gulyi88 válasza nonem hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
üdv
szerintem ezt is megérné megnézni

ugyan az az leve mint a speedméternek (szem a flipflopot kellene kicsit átdolgozni bár még ennyire nem merültem bele a témába.)

de ha valaki ávgja a témát ....

csá
(#) Gagyi válasza nonem hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
Sziasztok

A motorhőfok jelét egy pt100-as ellenáláshőmérő adja, ez van megtáplálva egy 1-2mA-es aramgenerátorral.A hőmérőn eső feszültség jelét egy szűrő+erősítő páros erősíti 11x-es értékre, majd mindezt egy 12bites ADC alakítja át, és a pic dolgozza fel, jelzi ki. A hőmérő a vízkörbe lesz beépítve, sajna még nem jutottam el idáig.

A berendezés még olyan 80%-osan kész. Méri a sebességet, megtett utat, 2 résztávot (nullázható), motorhőfokot, külső hőmérsékletet, és az akksifeszt. A motorhőfokot, és a sebességet 7szegmenses kijelzőkön, a többi paramétert az lcd-n jelzi ki.
Többek között azért lett mikrovezérő alapú a rendszer, mert a kerékkerület+idő ből számítja a sebességet, és fontos volt, hogy az összes paraméter kalibrálható legyen.
(#) Gagyi válasza Gagyi hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
Ja és a javastalaim, a kijelzővel kapcsolatban:
Ha lehet akkor 3,5digites lcd kijelzőt használjatok az előlapra, mert nappal a 7szegmenses kijelző csak gyengén látható. Este viszont az a gáz, hogy az ilyen lcdknek nem láttam még háttérvilágításos változatát, tehát külső megvilágítás kell neki jobb híjján. Este viszont a 7szegmenses kijelző király
Ledekből megpróbáltam a legfényesebbeket venni, de nem oldotta meg a gondomat, bár a zöld színű szinte nem, a piros színű valamicskét használható mappal is. vagy nagy árnyékolást csinálunk a kijelző elé, ami nem biztos, hogy mindíg kivitelezhető.
Megpróbálok valamiket ide feltenni, amik használhatónak tűnnek.
(#) source2 válasza Gagyi hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
HI

egy ötlet, egy ilyen bonyolult átszámítóellenállásbigyó helyett lehetne használni mondjuk spec szenzort (DS1820) ??

ha nem tennénk bele LED kijezőket, hanem HD44780-as alapú LCD-ket háttérvilágítással (2x24,4x16)
van egy spec LCD-ém fénymásolóból (2*22 karakter+két darab 7 szegmenses LCD külön vezérelve! (cd4511)) HD44780 kompatibilis, ja és fehér CCFL háttérvilágítása van+ nagyok a pöttyök! => távolról is jól látható.

udv...
(#) eSDi válasza source2 hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
Nem nagyon akarok beleszólni! De szerintem egy 128x64-es grafikus LCD-n simán elfért volna az összes kijelzendő dolog és még háttérvilágítása is van és nem sokkal kerül többe mint egy 4x20-as karakteres LCD.
A PIC belső 10bit-es ADC-je nem lett volna elég a hőfok méréséhez? Ha nem, akkor a microchip gyárt olyan hőszenzort amiben 12bit-es ADC-van és akkor nem kellet volna a PT100-al vacakolni.

Csak ennyit akartam.....
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem