Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   159 / 162
(#) Gafly válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Távcső szerelés kérdése is.
Szerintem lassú mozgásnál a föld forgását kell kompenzálni, azaz pontosan 1 fordulat/nap. Mivel fényképezni nem akar, ezért vagy ritkán kell lépni, vagy nagyon sűrűn, de aprót. Mindezt azért, hogy ne zavarja az ugrálás a megfigyelést.
Gyors mozgásnál meg nagyjából mindegy, legfeljebb többet kell várni, az sem baj ha lépést téveszt. Itt a nagy tömeg miatt lehet érdemes lágy indítást és megállítást csinálni.
Gondolom annyira nem profi rendszerről beszélünk, hogy laptopon bepötyögi az égi kordinátákat és magától ráfordul a távcső, vagy mondjuk űrállomást/műholdat akar követni, mert akkor ugye teljesen más igények vannak...
(#) Massawa válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Szerintem ez világos csillagász barátunknak is, és nem véletlenül vannak a távcsövek nehéz massziv állványra szerelve, s nem ritkán több tonnás beton alaphoz csavarva.
(#) Gafly válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Nem is neki írtam.
Ámbár azt (még) nem tudhatjuk hogy neki milyen távcsöve van.
(#) Kera_Will válasza Longa György hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Neked csak egy "óragép" kellene , ami a föld elforgását követi ezek szerint.
Ezekből is se szeri és száma a ténylegesen elérhető eszközöknek.
Ha meg GoTo szerű égi objektumokra forduló vezérlő kell arra meg beruházni kell jobban.
(#) Bakman válasza Longa György hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Léptetőmotorral bonyolultabb, de sokkal biztosabb a dolog. Hasamra ütök: 2.4°-ot fordul a léptetőmotor lépésenként. Ez azt jelenti, hogy 150 lépésre tesz meg egy egész fordulatot, 576 másodpercenként egy lépés.

Léptetőmotor meghajtótól függően, lehet a lépéseket felezni, negyedelni, nyolcadolni stb., így jobb felbontást kapsz egy teljes fordulatra, ehhez kell igazítani a vezérlést. Ha ezt egy mikrokontroller végzi, egyszerűen lehet "gyorsan" is forgatni, csak az kell, hogy a léptetőmotor bírja a kiképzést, ez pedig igazábol pénz kérdése, lehet kapni meglepően nagy motorokat is.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Hát nagyon rossz utra vezeted a kollégát. Ilyen lassu hajtásokhoz nagyedelés, felezés stb egy rémálom, mert ha meg kell állitani a motort, akkor elég nagy baj lesz, mert a nagyedelt, felezett állás nem stabil = lépésvesztés.
A bonyolultság meg nem mérték.
Ráadásul még azt sem tudjuk pontosan mi a feladat, csupán forgatni a távcsövet vagy a mozgást valamihez szinkronizálni, kötni (pl az idöhöz).
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Miért nem stabil a felezett, negyedelt állás? Áram nélkül, kézzel forgatva egy léptetőmotort fele annyi stabil állása van, mint amennyi egy egész lépésre tud a motor, egész lépésnél is kell tartóáram. De egy egyszerű lassító áttétellel is lehet játszani.

Még mindig pontosabb, mint az általad javasolt "7 percenként kapcsolod áram alá" verzió. Áram nélkül a motornak jogában áll oda forogni, ahova a rá ható erők kényszerítik. Zárthurkú vezérlés nélkül pedig csak AS szabvány szerinti elfordulást lehet garantálni.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Nem akarok veled itt vitázni, de nézd meg alaposan, hogyan müködik a felezett, negyedelt léptetés.

És olvasd el még egyszer pontosan milyen mechanikai megoldáshoz javasoltam a 7 percenkénti motormozgást. További részletekbe még bele sem mentem.
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Nem kell vitázni, kérdést tettem fel. A nagy könyvek szerint a tartó/forgatónyomaték nem változik, már ha jó a meghajtó. A vektoros ábrákból látszik.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Látni, hogy nem érted a léptetö motor müködését, de hagyjuk. Mit gondolsz miert irják a gyárban a motorra, hogy hány lépés egy fordulat?
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2023
(#) kaqkk válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
A mostani digitális motormaghajtókkal már akár 400 as vagy még kisebb mikrolépést is tudnak a steppermocik a teljes nyomatékkal és a tartóáram is beállítható akár órákig áll egyhelyben fékezve melegedés nélkül .
(#) mex válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Egész lépés esetén, tartóáram sem kell...
(#) kaqkk válasza mex hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Viszont nem árt ha a mozgatott tömeg nemm pici ..
(#) KBal76 válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Bizonyos léptetési frekvenciákon a rezonanciákkal is komolyan számolni kell, nagy meglepetéseket tud okozni (komoly zajhatás, akár lépésvesztés). Ezek a rezgések talán az optikának sem tesznek jót. Pont ma futottam bele egy ilyenbe, a masszívabb 3d-nyomtatóm hangolásakor. Az amúgy halk motorok úgy berázták a gépet hogy mechanikai szorulásra gyanakodtam elsôre. Ha ezt nem tudja a motorvezérlô kompenzálni (általában nem) akkor csak a lépésszám csökkentése segít.
(#) kaqkk válasza KBal76 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Ezért kell rendes vezérlő (a tömeghez megfelelő motort áttételt és ahhoz a megfelelő vezérlőt) tervezés kérdése .
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2023
(#) KBal76 válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Amatôr/hobbi viszonylatban a tervezés ritkábban van képben, inkább a sakkozás, a "mi van itthon", "mihez jutsz hozzá jó áron" játszik.
(#) kaqkk válasza KBal76 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Azért ha "értelmes dolgot" akarsz csinálni érdemes átgondolni mit veszel- szerzel hozzá. Hiába akarsz cnc marógépet csinálni nyerőgépből bontott léptetőmotorokkal nem fog menni ...
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2023
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Akkor mindenki félreért valamit, aki osztott lépésközökkel tervez/használ léptetőmotort? De rajzold le, tök egyszerű, csak két vektort kell úgy mozgatni, hogy az eredő vektorok egyezzenek.
(#) Massawa válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Nem azzal van a probléma, a mikrolépések arra szolgálnak, hogy a motor a fizikai lépések között simábban, folyamatosabban forogjon, és nem arra, hogy a virtuális lépésen ( fokozaton) pihenjenek orákig. Ha ilyenkor megszünik az áram azonnal lépésvesztés az eredmény.
(#) kaqkk válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Idézet:
„Ha ilyenkor megszünik az áram”
Igen ha megszűnik de egy rendes vezérlőnél ilyen nem fordulhat elő (elvileg)
(#) Massawa válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
A mai világban ilyet kizárni, pláne olyan alkalmazásban mint itt, egy kicsit tul bátor kijelentés.
Ráadásul energetikai szempotokbol is sokkal jobb, ha ugy tervezed meg a berendezést, hogy ne legyen ilyen gond.
(#) kaqkk válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Ha az 1000*1000mm es CNC gépemen működik a 400as mikrolépés akkor egy távcsőnél talán nagy probléma nem lehet vele .Bővebben: Link De nem TB6560 motormeghajtók vannak rajta ...
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2023
(#) KBal76 válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Mi számít rendes vezérlônek? Nyilván egy marógéphez nem stepstick a nyerô, de hogy jött ide a marógép? Bár szerintem úgy húsz éve még akármibôl is képesek voltunk cnc-t építeni, (én pont szeretem másra használni a dolgokat, mint amire az eredeti kitalálója szánja), a sárgafórum indulásakor még fióksíneken mozogtak a hobbi-cnc gépek. Azokon mindenféle léptetômotorok feltûntek.
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2023
(#) Massawa válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Nekem is van kettö ( egy 300x250 mm meg egy 600x800 mm) meg egy 600 mmes CNC esztergapad, csak azok feladata nem az amiröl, itt szo van.
Azonkivül több egy iparos barátomnak gyakran tervezek és épitek mindenféle szerkezeteket mindenféle feladatra ( az autoiparba gyárt mindenféle tesztelö berendezéseket.
Tavaly a fiam sulijába egy nagy CNC-s plazmavágot épitettünk (1200x2000mm asztallal).
(#) kaqkk válasza KBal76 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Csak a pontosság és a mikrolépés használata miatt említettem meg , bocs Itt kezdődik használható kategória Szerintem ..
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2023
(#) KBal76 válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Ok, akkor megnyugodhatok , ilyenbôl van egy rakással, a két készülô masszívban is ezek viszik a mocikat.
(#) Gafly válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Van egy kollégám, ő szokott fényképezgetni.
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Idézet:
„nem arra, hogy a virtuális lépésen ( fokozaton) pihenjenek orákig”
Jó, de akkor miért használnak sokan így és eredményesen a léptetőmotorokat? Értem én, hogy te személy szerint nem, de ettől még csomó gépben jól működik a dolog.
(#) Massawa válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Még mindig nem tudjuk milyen szögfelbontást vár el a forgatástol.
A léptetö motorok egy része 200 lépést tud egy fordulat alatt, ami 1,8o felbontás. Ha ettöl finomabb kell, akkor is egyszerübb egy áttétel beiktatása. ( amit aligha fog tudni elkerülni pl egy fogasszijjal vagy csigával) és már akár 10 motorfordulat is fog kelleni egy 360 fokos teleszkop fordulathoz. Ilyen esetben meg már felesleges a mikrolépésekkel foglalkozni. Sokkal inkább az lesz a kérdés, hogy hogyan tud ilyen szerkezetet használhatora felgyorsitani.
Ha maradunk a 10s áttételnél az 24 ora alatt következne be, azaz a motor fordulatszáma 10/1440=cca 0,007 RPM. Itt komolyan kell foglalkozni a tartoáramokkal, mert a tekercseken álandoan meglehetösen nagy áram folyik. ( mikrolépéseknél még több) Viszont a rotor alig mozog, igy nincs hütés, valoszinü külsö hütésre is szükség lesz.
Tegyük fel, hogy a motor képes még 600 RPMre is, ami percenként 60 távcsö fordulatot jelentene, azaz másodpercenként egyet, ha elbirja a motor ( valoszinüleg nem).
(#) kaqkk válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Megnézted az adatlapját a vezérlőnek amit linkeltem ? Egy jó vezérlő mindezekre fel van készítve , túláramvédelem túlmelegedés védelem , az áttétel meg akkora lehet amekkorát akar elég egy ékszíj két bordáskerék a többit megoldja a motormeghajtó meg az őt igazgató mikrovezérlő , vagy neadj isten más jeladó .
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2023
Következő: »»   159 / 162
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem