Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házimozihoz FM antenna
 
Témaindító: Lázár Péter, idő: Feb 10, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Lázár Péter hozzászólása Feb 10, 2006 /
 
Abban kérnék segítséget hogy a házimozimhoz akarok egy nagyteljesítményű FM antennát az udvarra vagy a tetőre építeni. Láttam már egy pár háznál ilyet kereszt alakú. Viszont nem tudom a méreteket régi rádiótechnika újságban és interneten sem találtam anyagot erről. Minden segítséget előre is köszönök legyen az rajz vagy internetcím.
(#) Higgins válasza Lázár Péter hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
Hmm... Érdekes kérdés! Minek neked nagy teljesítményű FM antenna? Nem elég ha teszel a végére pár méter kábelt, úgy is nagyszerűen működik a házimozi rendszerbe beépített RDS rádió vevő! Szerintem felesleges külön antennát vásárolnod, ha meg nagyon akarsz, akkor nézz szét itt Értelemszerűen egy 88-108MHz-es antennát válassz ki FM adás vételére! pl: A0312, de van több féle is! Ha az udvarra, vagy tetőre szereled fel, azért gondoskodj arról, hogy bele ne csapjon a villám! Magasra, és nagyfeszültségű vezeték közelébe ne tedd fel!

Jó szerelgetést!

Üdv: Higgins
(#) Gus válasza Lázár Péter hozzászólására (») Feb 10, 2006 / 4
 
Szia!

Itt van egy rajz méretekkel:
http://www.freeweb.hu/rapid/items.php?Menu=Antenna

Üdv.:
Gus
(#) tatabike válasza Lázár Péter hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
Hm. Adó- vagy vevőantenna?
(#) Sebi válasza tatabike hozzászólására (») Feb 10, 2006 /
 
Az antenna mindkét funkciónál ua. Ha jelet kap, kisugározza, ha vevőbemenetre kötöd, akkor jelet ad. Én 1szer egy völgyben lakó bácsinak építettem 2 antennát egymással összekötve dombtetőre: egyik az adó felé nézve vette a jelet, a másik lebólintva a völgybe sugárzott.
(#) Lázár Péter válasza Higgins hozzászólására (») Feb 13, 2006 /
 
Tettem már rá erősítős szobaantennát de az sem megfelelő a sztereó adás alatt zúg illetve mindig állítani kell. Egy kábeldarab semmit nem ér.
(#) Lázár Péter válasza Higgins hozzászólására (») Feb 13, 2006 /
 
Köszi itt már jártam de nem találtam az antennákról építési listát.
(#) Sebi válasza Lázár Péter hozzászólására (») Feb 13, 2006 /
 
Nézegesd meg a mellékelt .gif-eket. A dipólantennák szimmetrikus (szalag) kábellel csatlakoztathatók. Ha a bemenet a rádión aszimm. (koax 75ohm) akkor balun (illesztő) eszköz kell.
(#) Sebi válasza Lázár Péter hozzászólására (») Feb 13, 2006 /
 
Amúgy a "kereszt" alakú antenna biztosan nem rádióhoz használatos, mert 88-108MHz-nél mechanikailag igen nehéz kivitelezni.
(#) Lázár Péter válasza Gus hozzászólására (») Feb 14, 2006 /
 
Köszi!!!! Ez pont megfelelő ilyenre gondoltam!
(#) tams hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
hello!
Van egy olyan tv- antenna a padláson ami úgy néz ki, hogy 2 síkban vannak egyre rövidebb pálcák, elég sok kb 20pár.
Ez szerintetek alkalmas lenne CCIR FM rádióadások hallgatására?
(#) Novak válasza tams hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Nagy valószínűséggel nem!
Az említett pálcák hossza, és egymástól való távolsága erősen frekvenciafüggő. Tehát ha egy adott frekvenciára meg lett tervezve mondjuk egy TV adás vételére, akkor azzal nem sok mindent tudsz kezdeni egy teljesen más frekvencián.
(#) Lázár Péter hozzászólása Feb 3, 2009 /
 
Csak mellékesen megjegyzem az antennaproblémát sikerült megoldani az alábbi módon: Egy tápról 2 erősítős lepkeantenna tökéletesen működik. Egymástól távol és egymásnak háttal. Egyben ellátja a TV-t is. Bár még a bővítésen is gondolkodom, de már akkor számolni kell a szellemképpel. Mindenesetre összehasonlításképp 30km-es távolságról dombos vidéken (Kazincbarcika-Miskolc) Sikerült majdnem tökéletes RDSjellel fognom olyan rádiókat ami zsebrádióval be sem jön, hifivel pedig igen zajosan (GOLD FM, SZTAR FM, HIDradio). Persze ez nem a reklám helye
(#) Novak válasza Lázár Péter hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
Egy személyes vélemény/tapasztalat:
Az ócska, erősítős antennáknál - amiket ezerszámra osztogatnak vicces összegekért - százszor többet ér egy közönséges dipól antenna (persze méretezve). Ha pedig már nekiáll az ember egy dipólnak, akkor nem sokból áll egy -akár csak 3 elemes- yagi megépítése sem. Egy ilyen antenna mellett pedig finoman szólva elsüllyedhet egy kínai "zajerősítő"
Ha lesz egy kis időd/kedved barkácsolni, mindenképp próbáld ki a 3 elemes yagit. Meg fogsz lepődni, hogy mennyire távoli adók is milyen tisztán be fognak jönni! (bármiféle erősítő nélkül)
(#) tams válasza Gus hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
Arra gondoltam, hogy akkor megpróbálom megépíteni ezt eredeti méretben. Van egy Baloon om is aminek 2 bemenete van UHF VHF.

Úgy gondoltam kivitelezni, hogy olcsón megússzam, hogy fogom, a padlásra leteszem a földre a 2 reflektort, közé pedig egy deszkára kifeszítem a dipólt vékony aluminim drótból(akár blankolatlanul) (Persze irányba fordítva)
Szerintetek működne?
(#) gg630504 válasza tams hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
Ez a rajz kb. 50 megahertzre méretezett. A CCIR FM sávra nem jó.
A fele méret - véletlenül - kb. jó.
Az antennának szabad térben illik lennie, a föld nagyon nem az.
A vékony dipólnak kicsi a sávszélessége - csak szűk sávban működik jól.
(#) tams válasza gg630504 hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
akkor mit javasoltok??
Én sehol nem találtam olyan antennát, ami 87,5-108MHz-ig, FM adás vételére van kitalálva.
Egy csomó speciális ilyen olyan sávra van, de a legáltalánosabban használtra nem lehet találni sehol egy jó, pontos leírást.

honnan kerítsek egy jó rajzot?
Dróton olyan drótot értettem, amit a falba húznak a villanynak, szóval az alucsőhoz képest vékony.

Egyébként Budapestől 120 kilométerre(Mezőkövesd) szeretném az Inforadiot hallgatni, aminek a vételkörzetének a határa kb 20-30km-re van.

Szabadtérbe a cserép alatt még belefér, ha azon belül fölemelem?
(#) Novak válasza tams hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
Sebi által feltöltött dipól/yagi tervek miért nem jók?
Korrekt leírás, pontos méretek a frekvenciától függően... csak ki kell nézned a táblázatból a méreteket, és kész.
Ennél jobb leírás nem kell ahhoz, hogy meg tudd építeni.
És a 2-3 elemes yagi nagyon szépen működni is fog!
(#) tams hozzászólása Feb 3, 2009 /
 
bocsánat nem látom a fától az erdőt.
Mérgemben ezt találtam
Bővebben: Link
(#) gg630504 válasza tams hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
Talán jó egy egyszerű dipól. 1.51 méter hosszú, 2 milliméter átmérőjű vezeték, középen megszakítva. Megszakításra koaxkábel ( árnyékolás az egyik, középső ér a másik részhez ). ( Szimmetrizálás most nincs ). Vízszintesen, lehetőleg minél magasabbra, Budapestre merőlegesen.
(#) gg630504 válasza Novak hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
Pontos méretek 87.5 -- 100 megahertzre.
(#) tams hozzászólása Feb 3, 2009 /
 
Úgy gondoltam, hogy ha már van leírás akkor csinálok a Sebi által csatoltak alapján egy 3 elemes Yagi antennát.

Az írják, hogy 10-30mm átmérőjű anyagbók kellene csinálni. Én amit itthon találtam legvastagabb drót az 4,5 mm-vastag valami horganyzott dolog. Ez még talán tudná tartani a saját súlyát.
Ha alucsövet szeretnék akkor az gondolom drága lenne, de mit változtatna ez?

Ha kész vagyok az antennával akkor az összes elemet galvanikus kapcsolatba hozom. A dipól 2 végét szimmetrikus kábellel a balunba vezetem a VHF csatlakozóba majd onnan a hifibe koaxxal?
(#) gg630504 válasza tams hozzászólására (») Feb 4, 2009 /
 
Már írtam, hogy az elemátmérőtől függ az antenna sávszélessége. Ha azt akarod, hogy a teljes 88 - 108 megahertzen egyenletesen jól működjön, akkor vastag csövet kell használnod. Másrészt a vastagságtól függ a rövidülési tényező is. Az antenna nem csak darab drót, olyan, mint az ingaóra ingája - lehet, hogy működik, csak nem lesz használható. Tulajdonképpen egy vagy több, csatolásban lévő rezgőkör, amit nagyon könnyű félrehangolni.
Egy frekvenciára készíthetsz vékony antennát. De azt méretezni kell. Vannak antennaméretező programok.
Az elemeket nem kell összekötni, sőt illik elszigetelten szerelni a tartóhoz. Ha nem pontosan szimmetrikus a szerelés illetve a környezet, akkor áram folyik az elemek között, ami nem szerencsés. Megjegyzem, igazán precíz antennánál a boom átmérőjét és alakját is figyelembe veszik.
Hajlított dipólnál a balunt szereld a dipólra és végig koaxszal vezesd le a jelet.
(#) tams válasza gg630504 hozzászólására (») Feb 4, 2009 /
 
Rendben értettem, köszönöm szépen.
Akkor próbálok valahonnan vastag anyagot keríteni.
(#) tams hozzászólása Feb 5, 2009 /
 
Hello!
Bementem a városba és sehol sem találtam alucsövet.
Volt réz meg acél, de egyik sem olyan vastagságban amit hajlítani tudok kézzel.
Honnan lehet venni szerintetek antennához 10mm körüli alucsövet vagy rudat vagy akármit ami alkalmas?
(#) gg630504 válasza tams hozzászólására (») Feb 5, 2009 /
 
Ha sugárzónak nem hajlított, hanem egyenes dipólt használsz, nem kell hajlítani.
Szimmetrizálót illik használni.
(#) tams hozzászólása Feb 6, 2009 /
 
Hello!
Tudjátok mi jutott eszembe?
Gipszkartonozásnál használtak nálunk valami szögletes u lemezprofilt. Lemértem 26 mm vastag.
Ebből gondoltam antennát csinálni, úgy terveztem, hogy a dipól résznél nem hajlítom, hanem szögletes lesz és a darabokat kis csavarral fogom össze.
(#) tams hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
hello!
építettem egy 4 elemes yagit, viszonylag vékony drótból. Minden várakozásomon túlteljesít.
A gondom az, hogy 95.5MHZ-n sugározzák Kékesről a Slágerrádiót, én a 95.8MHZ-n szeretném a Inforadiót hallgatni Budapestről és ha az Inforadiora hangolok akkor ott még mindig a Slágerrádió zsünnyög, vele párhuzamosan hallani az Inforadiot. Ha máshova(1 szinttel lejjebb) rakom ott javul az arány, úgy jobb az Inforadio, de elég zajos, de nem hallani a slágert.
Egyébként Sony minihifin hallgatnám.
Azt szeretném kérdezni, hogy érdemes volna egy 6 elemes yagit csinálni, vagy akkor csak méginkább beterítene mindent a Sláger?
(#) gg630504 válasza tams hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
A Sláger Rádiót Kékesről horizontális polarizációval sugározzák.
Az InfoRádiót Budapestről vertikálissal.
Tehát ha az antennát függőleges elemekkel Budapest felé ( esetleg Kékes irányától kissé elfordítva ) tájolod, akkor jelentős csillapítást kell tapasztalnod.
Melyik polarizációs síkkal kísérleteztél?
A több elemű Yagik nyílásszöge kisebb, azaz más irányból jobban csillapítanak mint a kevesebb eleműek | rövidebbek.

(#) tams válasza gg630504 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
húú akkor azért volt jobb függőlegesen, mert már kínomba jobbat nem tudtam kitalálni.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem