Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NiMh akku-töltő
 
Témaindító: bolcsy, idő: Máj 2, 2006
Lapozás: OK   13 / 54
(#) roy hardsword válasza roy hardsword hozzászólására (») Jún 1, 2009 /
 
Hello itt a link:Bővebben: Link
(#) nagy hoho válasza roy hardsword hozzászólására (») Jún 1, 2009 /
 
Helló ! Erre a kapcsolásra gondoltál amit be linkeltél? Végig néztem és ha jól értelmezem akkor egy állandó tetszés szerint beállítható árammal kisütjük az akkut 1 voltra és közben egy mechanikus órával mérjük az időt. Ebből a két adatból kiszámítható az akku kapacitása. De nekem olyan kellene ami azt mutatja ki ,hogy mielőtt beteszem az akkut a fényképezőbe megtudjam mérni ,hogy mennyi delej van még benne. Tehát ,hogy már kevés és inkább kezdjem el tölteni, vagy még 50 % -os tehát még nyugodtan használhatom. Tudom az lenne a jó megoldás ha lenne két garnitúra akkum és amikor lemerül akkor cserélem, de még nincs.
(#) roy hardsword válasza nagy hoho hozzászólására (») Jún 1, 2009 /
 
NEM
a harmadik a sorban lefele
(#) roy hardsword hozzászólása Jún 1, 2009 /
 
azt hiszem ertelek.
akkor viszont van az LM 3914 es IC abbol szoktak akkufeszmerot csinalni, ha megvaltoztatod az osztokat akkor egyszeruen kapsz informaciot/ na nem oly pontosat/ az akkuban rejlo delejrol, de ez nem kapacitas mero, mert azt csak kisuteskor tudjuk megallapitani sajna
(#) Mzolee hozzászólása Jún 2, 2009 /
 
Nézegetem itt a topic-ot és eszembe jutott az a régi töltő amit nagyfaterom hozott össze nekem.
Előnye: nem PIC-es és mégis időzítős (14h)
Íme:
(#) Novak válasza koadi hozzászólására (») Jún 2, 2009 /
 
A 7805 alapbeállításban feszültség-stabilizátor, viszont ha megfelelően kötöd be, akkor áramgenerátorként működik, és elveszíti feszültségstabilizátor jellegét.
Előtte pedig valaki kérdezte, hogy mi van akkor ha a feszültséget és áramot is változtatni akarod?
A dolog roppant egyszerű: feszültséget nem kell állítani az áramgenerátoros mód miatt. A bemenetre rákötsz 15-20 V-ot, és onnantól kezdve 1-10 cellát tudsz a töltővel tölteni, bármiféle állítás nélkül. Ha egy cellát kötsz rá, akkor egy cellát fog tölteni, ha 5-öt, akkor 5-öt.
Az áram változtatása pedig egy többállású kapcsolóval lehetséges (különféle ellenállásértékek közül választasz vele).
Ha érdekel a rajz, akkor szívesen feltöltöm, bár meglepne ha már nem szerepelt volna ebben a témában.
(#) koadi válasza Novak hozzászólására (») Jún 2, 2009 /
 
helló! Légyszi küld el a rajzot!
Már átnéztem ezt a topikot, de valahogy nem találtam meg amit keresek... De könnyen meglehet, hogy csak elkerülte a figyelmem.
(#) potyo válasza koadi hozzászólására (») Jún 2, 2009 /
 
A 7805 adatlapjában is benne van az áramgenerátoros mód. Ha egyik gyártóéban nincs benne, akkor nézd meg egy másikét.

De én inkább LM317-et használnék, ahhoz negyedakkora ellenállás is elég, tehát negyedakkora az ellenálláson keletkező veszteség is.
(#) Mzolee válasza Mzolee hozzászólására (») Jún 2, 2009 /
 
Tegnap csináltam egy értékszámító kalkulátort exelbe 4541-hez, amit most közlök veletek. Értelemszerűen ki kell tölteni azt a két cellát. Mindenhová oda van írva, hogy mit írj és milyen mértékegységben. (Ja és ezek a 2^16-odikon-os osztásra vonatkoznak, mikor a 12-es és 13-as láb is egyaránt magas szinten van.)

Azért valami véleményt adhatnátok ill. hogy mit gondoltok a kapcsolásról?! Érdemes-e továbbfejleszteni a töltő részét?

Üdv: Mzolee
(#) pumoka hozzászólása Jún 9, 2009 /
 
Sziasztok!

Nekem olyan NiMh automata töltő kapcsolási rajzra lenne szükségem ami 4,8 V és 2650MAh akkuhoz való.
A makita csavarbehajtómnak ki cseréltem az akksiját 4db NiMh akksira de a gyári töltője nem mutat semmit hogy mikor van feltöltve és nem akarom túltölteni.
Tehát olyan kapcsolási rajz kellene ami ezt tudja tölteni és mondjuk egy led jelzi amikor kész és utána vagy lekapcsol vagy át áll csepp töltésre.

Köszönöm a segítséget!
(#) Paso hozzászólása Jún 12, 2009 /
 
Sziasztok !

A DS2715-öt ismeri valaki vagy csinált már vele töltőt ?
(#) wg_kezdo hozzászólása Jún 12, 2009 /
 
Van egy akkum:
60 mAh NiMH 3,6V Akkumulátor

Ehhez szeretnék töltőt csinálni, de úgy, hogy egy mobil telefon töltőét használnám áramforrásnak vagy napelemet.

A napelemem 2,4V-os, de van belőle 2 így tudok csinálni 4,8V-ot. Teljes napsütésben 40mA-t tud adni.

Érdemes ennek tükrében átolvasnom a topicot szerintetek vagy inkább vegyek egy töltőt? (Mondjuk nem tudom hol tudnék venni ilyet....).
(#) Novak válasza wg_kezdo hozzászólására (») Jún 12, 2009 /
 
Szia,
én pontosan ilyen akkut használtam a mellékhelységbe épített éjszakai jelzőfényembe. Egy hasonló paraméterű napelem töltötte nappal, éjszaka pedig egy fénykapcsoló kapcsolt be 2 db fehér LED-et, ami reggelre lemerítette az akkut. Én az ég világon semmiféle töltőelektronikát nem építettem bele, hanem egy soros 1N5819-es diódán keresztül rákötöttem a napelemet az akkura.
Ezzel a módszerrel több, mint 2 évig működött folyamatosan az áramkör. Még 2 év után sem volt semmi baja, és bírta az egész éjszakás világítást, csak festés miatt le kellett szednem a napelemet az ablakról, és sajnos eltörtem...
(#) wg_kezdo válasza Novak hozzászólására (») Jún 12, 2009 /
 
Ez nagyon jó lenne, ha nem nagy kérés le tudnád rajzolni mit értesz két darab soros diódán?
Egyszerűen a napelem pozitívjára rákötöttél sorba két ilyen diódát utána az akkut?
(#) Novak válasza wg_kezdo hozzászólására (») Jún 13, 2009 /
 
Valamit szerintem félre olvashattál, mert én csak egy darab soros diódát írtam. A 2 db az a fényérzékelő áramkör kimenetén lévő LEDek számára vonatkozott.
Paintben gyorsan összedobtam egy kis ábrát, remélem a lényeget ki tudod belőle venni.
Egyébként ha napelemmel fogod tölteni, arra figyelj, hogy azért a napelemet ne süsse közvetlenül a nap napi 4 óránál többet, mert akkor elég hamar tönkremegy majd az akkud. (mivel jóval nagyobb a töltőáram, mint kellene)
De azt is csinálhatod, hogy párhuzamosan kötsz két ilyen kis akkut, és akkor már nem lesz ilyen gond.
(#) wg_kezdo válasza Novak hozzászólására (») Jún 13, 2009 /
 
Köszönöm így már értem. Valóban félreolvastam.
Ilyen diódám sajnos nincs itthon csak 1N4148-as.
A terhelt áramkör max 50mA-t vesz fel 3,6V-on.
A napelem is most csak egy 2,4V-os van ami az említett 40mA-t adja le teljes napsütésben.
A fentiekkel megoldható az áramkör szerinted?
(#) Novak válasza wg_kezdo hozzászólására (») Jún 13, 2009 /
 
Az 1N4148 is jó, csak azért célszerűbb az 1N5819, mert sokkal kisebb feszültség esik rajta. A 2,4 V-os napelemmel viszont nem fogod tudni tölteni a 3,6 V-os akkut! Ráadásul a 2,4 V-ból a diódán eső 0,6 V még le is jön, tehát durván 1,8 V-od marad a dióda után. Az legfeljebb egyetlen cella töltésére elég. Többre nem.
(#) koadi válasza Novak hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
Üdv Novak!
Légyszi oszd meg velem azt a kapcsolást, amire gondoltál! Átbogarásztam a fórumot, de nem találtam..
Ugye nekem még mindíg 10cellához (10*1.2V/10*2000mAh) kellene töltő. A bemenő fesz. egy laptop-töltő lenne, a maga 19V-jával.
Van itthon 7805, 7812, LM317 -es IC-im, bármilyen megoldás megfelel, csak a lényeg, hogy legyen minél fapadosabb, de mégis töltő!

Mint utólag be is kellett látnom, hogy az előző művemel "feltöltött" akkuk kb 1/5-öde időt bírtak, mint mikor rendesen, 2-esével töltőben töltöttem őket..
Előre is köszi!
(#) Novak válasza koadi hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
Szia!
Csatoltam a rajzot. Mivel a 7805 itt áramgenerátorként működik, gyakorlatilag tetszőleges számú cellát tölthetsz vele, bárminemű módosítás nélkül. Persze felső határt a bemenő feszültséged nagysága határozza meg.
A 19 V az elég határeset lesz 10 db cellához. De egy próbát megér.
A töltőáramot egyébként az ellenállás értéke határozza meg. A jelölt, 20 ohmos ellenállással ez 250 mA körülire adódik (10 ohm => 500mA). Itt arra figyelj, hogy az ellenállás legalább 2W-os legyen a 250 mA-es töltőáramhoz. Ha esetleg 10 ohmosat akarsz használni, akkor az pedig legyen 5 W-os.
Valamint a 7805-öt azért hűteni kell rendesen.
(#) potyo válasza Novak hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
Miért nem LM317-et használtok? Ahhoz 500mA-re csak 2,5 ohm ellenállás kell, az is 0,625W teljesítményt disszipál el, vagyis 1W-os ellenállás is elég. Ezenkívül csak kb. 3V-al kell nagyobb bemenő feszültség, mint amit ki kell adnia az akkukra a töltés vége felé. 7805 esetén ez majdnem 7V különbség...
(#) koadi válasza Novak hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
köszi szépen!
És akkor a 10 cellámnak nem lesz kevés az 250/500mA?
(#) Novak válasza koadi hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
2000 mAh-s akkunak nem kevés a 250 vagy az 500 mA. Töltési időre kell csak figyelni.
A 19 V lesz neki kevés szerintem...
(#) Novak válasza potyo hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
Való igaz, akár LM317-et is lehetne használni. És valóban kisebb teljesítményű ellenállás kéne hozzá, és a feszültségesés is kisebb.
Nekem azért 7805-tel készült anno, mert az volt itthon. Meg azóta is azzal építem, ha kell, mivel 30-35 Ft-ért már meg lehet venni. LM317-et nem...
Feszültség tartalékom meg úgy is van.
(#) sándor válasza Novak hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
Szia !Ideiglenesen az általad csatolt rajz alapján ,szeretnék készíteni töltőt a 3 db 4500 mAh akkunak. A rendelkezésre álló alkatrészek:
adapter :9v 600mA , 12v 1.1A
ellenállás: 2db 5ohm 10w (sorba kötném.)
és a csatolt 2 kondenzátor
dióda: 1N001-1N007
L7805CV
mi a véleményed?

Picture 5.jpg
    
(#) Novak válasza sándor hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
Nyugodtan Nem hiszem, hogy bármi problémád lesz vele. Viszont mindenképpen a 12V-os tápot használd. A 9V-os kevés lenne (lehet a 12 sem lesz elég).
(#) wg_kezdo válasza Novak hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
Értem.
Akkor ezekl szerint a feszültségnek legalább akkorának kell lenni, mint az akksi fesznek.
Így akkor két napelem lesz sorba kötve és erre pedig a dióda.

A végcélom az lenne, hogy amikor süt a nap akkor az AVR-em a napelemből kapja az áramot és közben töltse az akkut. (elvileg az AVR szinte alig vesz fel áramot).
Ha pedig nincs nap akkor az akksiból kapja. (főként éjszaka)

Az AVR amúgy mérésre és a mérési eredmények eltárolására lenne felhasználva.
(#) koadi válasza Novak hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
No, már csak egy hülye kérdést a 10 cella töltéséhez 7805-tel, és többet nem faggatlak Novak!
Időközben eszembe jutott, hogy van itthon univerzális noti-tápom is, amin lehet 15-24V-ig állítani a feszültséget, 5-6A-es terhelhetőséggel. Akkor szerinted mennyire állítsam az akku-pakkom töltéséhez?
Előre is köszi!
(#) Novak válasza koadi hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
Akkor nyugodtan állítsd a 24 V-os állásba, az a biztos. És még marad is pár V-nyi tartalék.
Csak arra figyelj, hogy a 7805 rendesen legyen hűtve, nehogy túlmelegedjen!
(#) koadi válasza Novak hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
Okés, köszi!
A hűtést pedíg egy procihűtő fogja végezni, egy jókora bordával!
Köszi a segítséget!
(#) sándor válasza Novak hozzászólására (») Jún 14, 2009 /
 
Kész a "Mű"!a12v-os tápot használva,2 sorba kapcsolt 4ohmos ellenállással teszteltem,30 perce megy. 4,22 V ,és 0.49A a műszerek szerint. a hűtőborda 51c-fokos .Szerinted rakjak rá egy ventilátort ha bedobozolom?Hány fokos az üzemi hőmérséklete?

Picture 7.jpg
    
Következő: »»   13 / 54
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem