Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ICL7106/ICL7107
 
Témaindító: Zoli007, idő: Ápr 10, 2006
Lapozás: OK   24 / 93
(#) Alkotó válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 16, 2010 /
 
Hogyne lenne, az volt az alapterv, csak aztán csináltam az SA52-höz is. Ez a két terv nagyon sok kijelzőt képes lefedni.
(#) roland0327 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 16, 2010 /
 
Ezt én nem tudtam.
(#) Alkotó hozzászólása Márc 17, 2010 / 1
 
Ezt a műszert részben folytatva, részben egybe foglalva a kétféle kijelzőhöz illeszkedő "kis-panelt", valamint mindkét verzióhoz az alkatrész oldali feliratot is most mellékelem.
1. Minden rajzolat vasaláshoz alkalmas.
2. A DA56-11... és az SA52-11... típusok mellett, számos egyéb jelöléssel rendelkező, de azonos bekötésű kijelzőt is képesek a kis panelok fogadni.
3. A kijelzőket célszerű foglalatba tenni. Nem minden áron, de általában elég jól jön az a néhány mm többletmagasság, amit emel a foglalat. Az SA52 nél nincs sok lehetőség, a sima 40 lábú foglalat jó hozzá. Ellenben a DA56 már kicsit specifikus ebből a szempontból. Én még nem láttam pontosan hozzá illő foglalatot, aminek 18 lába lenne, és azok 6 raszterre vannak egymástól. Éppen ezért vagy "tördelhető" egysoros foglalat jöhet szóba, vagy esetleg itt is a 40 lábú. Ez utóbbi miatt, tettem még 4 lyukat a kijelzőpanelre, tehát így belemegy a foglalat, nem kell a lábait kitördösni. Csak arra kell ügyelni, hogy jó helyre nyomjuk bele a kijelzőket.
(#) magneto hozzászólása Márc 18, 2010 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy az Alkotó-féle 200mV-os panelméter kapcsolásában érdemes-e megváltoztatni a 7107-es IC mintavételi frekvenciáját. Ahogy Alkotó kapcsolását megnéztem, (összehasonlítva egy tipikus gyári kapcsolással) látszik, hogy másodpercenként kb. 3 mérést végez. Igaz, ezt a mintavételi frekvenciát ajánlják minden tartományra, de az én készülő tápegységemnek a max kimenő árama 4A lesz. Tehát az osztást úgy fogom megcsinálni, hogy 40mV-t mérjen a műszer. "4.00"-át szeretnék látni max. kimenő áram mellett. Azonban ez a 40mV nagyon kicsinek tűnik és a söntellenállás (ami 0,22Ohm) hőfoktényezője szerintem nem elhanyagolható. Attól tartok, hogy nagyon fog ugrálni a műszer ide-oda mérés közben... Van valakinek ilyen irányú tapasztalata? Érdemes változtatni az IC oszcillátor frekijén, vagy nem annyira vészes a helyzet?
(#) vicsys válasza magneto hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Szerintem nem kell bántani. Ha mégis, még van rá módod, hogy utólag finomhangold.
(#) BEMcorp válasza magneto hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Nekem hasonló kérdésem volt csak válasz nem jött rá, de más felhasználás miatt:
fordulatszámmérőhöz szeretnék kicsit több mérést másodpercenként (~10 minta/sec).
Lehetséges?
(#) magneto válasza BEMcorp hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Igen, szerintem lehet. Az adatlapon van rajta az oszcillátorfreki beálításának módja. Az IC 38, 39, 40-es lábán vannak a szükséges alkatrészek. Ez gyakorlatilag egy 100KOhmos ellenállást és egy 100pF-es kondenzátort jelent. Ez állítja az IC oszcillátor frekvenciáját. A gyári freki 48KHz-re van állítva, ez kb. 3 mérést jelent másodpercenként. Ezt tudod állítani az ellenállással és a kondenzátorral. Ahogy a leírást olvasom annyi a megkötés, hogy az ellenállás értéke ne legyen kisebb 50KOhm-nál a kondenzátor meg 50pF-nél nem lehet kisebb.
(#) BEMcorp válasza magneto hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Köszi, én is ilyesmire gondoltam.
Bár ilyen durva felturbózásra nem is, de pl 100pF helyett 33pF -et betéve elméletileg ~9 mérést kapok másodpercenként, nem?
(#) magneto válasza BEMcorp hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Igen, elvileg 8,5 - 9 mérést kapsz másodpercenként, de ahogy az adatlapban van 50pF alá ne vidd a kondenzátort.
(#) roland0327 válasza magneto hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Ez a mérés gyorsítás nem járhat azzal, hogy nem lesz már olyan pontos?
(#) magneto válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Na, végigküzdöttem magam az adatlapon. AZ oszcillációs periódus tosc=(RxC) / 0,45. A tcycl ami, a másodpercenkénti mérést jelenti, azt úgy kapod, hogy a tosc -ot szorzod 16000-el. Vagyis a másodpercenkénti mérés: ((RxC)/0,45)x16000. Ez kb. 300ms/mérésre jön ki. A kérdésedre válaszolva szerintem az már nagyon ugrálna. Ez szerintem azt jelentené, hogy gyakorlatilag számjegyet sem látnál, csak össze-vissza vibrálást.
(#) roland0327 válasza magneto hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Sztem ez így stabil ahogy van, nem hiába használja mindenki 100pF és 100K -al. Szerintem fordulatszámmérésre valami PIC-es megoldás fog kelleni.
(#) magneto válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Igen, én is így gondolom. Ha valamire szükség lehet, az az érzékenység csökkentése, azaz a másodpercenkénti mérés csökkentése, nem pedig a növelése. A másodpercenkénti 3 mérés is nagyon érzékeny lehet adott esetben. Én anno Attila86 pákaszabályzóját csináltam meg és ott hőfokmérésre van ez a kapcsolás használva, és ott érzéketlenebbé kellett tenni a kapcsolást, mert az én ízlésemnek nem tetszett, hogy az utolsó számjegy össze-vissza ugrált. Ott nekem gyakorlatilag másodpercenként végez 1 mérést a kapcsolás. Mondhatni elég "lomha" lett.
(#) proli007 válasza magneto hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Hello!
Bocs, hogy beledumálok. A lassításra már volt példa, GR89 kollégával már küzdöttünk vele.
A 38-as OSC3 lábra menő kondi növelése mellett, a 27-es INT lábra menő kondit is közel arányosan növelni kell. (és igazából az A-Z kondit is illene)
Minden esetre a 100pF-ot 1nF-ra cserélve, és a 220nF-al párhuzamosan kötött 1µF (nem elkó) megtette hatását, kb. 3sec volt a mintavételezés.
üdv! proli007
(#) magneto válasza proli007 hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Hmmm! Érdekes. Köszönöm, hogy megosztottad ezt velünk, mert az meg sem fordult a fejemben, hogy az OSC1-OSC3 értékein kívül mást is változtassak. Köszi, hogy szóltál.
(#) roland0327 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Ezt én is figyelemmel kisértem gr89 esetében. De a kolléga gyorsítani akarja.
(#) magneto válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
De ha jobban belegondolunk, nincs is értelme a gyorsításnak, mert ez egy 3,5 digites kijelző. Ami azt jelenti, hogy a fordulatszámot is elég durván tudja csak mérni. (ha több ezres fordulatot akarsz vele mérni). Ha így van akkor az már eleve nem lehet pontos. Ha a mintavételen gyorsítani akarsz, biztos, hogy olvashatatlan lesz az utolsó számjegy, de lehet, hogy az az utáni is. Viszont ha csak pár százas fordulatot akarsz vele mérni, akkor arra meg bőven jó a gyári mintavételezés. (szerintem...)
(#) proli007 válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Hello!
Bocs, akkor lehet keverek valakit, vagy valamit. Nekem úgy jött le, hogy Magneto lassítani, Te pedig gyorsítani szeretnéd.
Tapasztalatom szerint egy digit kijelzést 200ms alá levinni nem érdemes, mert az utolsó digit váltogatásánál "összeolvadnak" a számok, és zavaró "ábrák" jönnek ki. Régen frekimérőnél is, ha az időalap 0,1sec alatt van plusz holtidőt adnak hozzá, néha ez állítható is volt.
üdv! proli007
(#) roland0327 válasza magneto hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Igen. MEg ha több mérést végezne egy idő alatt akkor nagyobb lenne az utólsó számjegy ugrálásának az esélye. Mármint feszültség mérés esetén.
(#) roland0327 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
NEm én se gyorsítani se lassítani nem akarok.
(#) magneto válasza proli007 hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Jól érted! Én lassítani szeretném, roland0327 meg gyorsítani. Nekem elsősorban az lett volna a kérdésem, hogy kell-e/érdemes-e lelassítani az IC-t 40mV-os méréshatár esetében. Mert attól tartok, hogy nagyon fog ugrálni. De ezt csak feltételezem. Nem tudom, hogy valóban így van/lesz-e. És nem akarom szétszedni, ha mégis ugrálna. Ezért szerintem lassítani kellene egy kicsit rajta.
(#) BEMcorp válasza magneto hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Hümm, azt nem is figyeltem. De nem probléma, akkor tényleg 50K/56pF, és kész.
Igazából én autóba szeretném beépíteni, természetesen a tízesektől kezdődne a kiírt érték. (700 ~ 7000 RPM >> 70 ~ 700 kijelzés)
(#) proli007 válasza magneto hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Hello!
Attól, hogy lassú még ugyan úgy ugrálhat. (Persze a hosszabb integrálási idő átlagolhatja a zajt) Minden esetre az oszci freki nem véletlenül annyi amennyi. Úgy választották meg, hogy az integrálási idő az 50 és 60Hz-nek pont többszöröse legyen. Akkor elvileg kiejti a váltakozófeszültség zavaró hatását a DC mérése közben. Hálózati alkalmazásnál és ha a DC feszültségen váltó is van, van ennek jelentősége. Ha ez nem jó, akkor ciklikusan fel-le mászkál a kijelzés. (ha jól emlékszem, meglepő módon az adatlap számításai nem egyeznek az elvekkel)
A 40mV-os méréshatárt nem értem. A referencia feszültség csökkentésével fogod a 200mV-ot lecsökkenteni, vagy 200mV-os méréshatárban csak 40mV-ig fogsz mérni? Mert lecsökkentett referencia mellett, biztos, hogy előtérbe kerülnek a zajok. Az ellenállások-kondik sem ártatlanok, de az integrátor erősítő sem ideális dolog. (Gondold át, hány %-ot kell mozognia hogy mászkáljon az utolsó digit. Csoda, hogy nem megy jobban..) Viszont ha a 200mV-os méréshatár marad, akkor 200mV mellett ugyan úgy ugrál az utolsó digit, mint a 40mV mérésekor, csak ott az utolsó digit nagyobb áramot jelent.
(Nem követtem elég jól amit építesz)
üdv! proli007
(#) magneto válasza roland0327 hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Bocs! Igazad van! Összekevertelek BEMcorppal!
(#) roland0327 válasza magneto hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Semmi gondEngem is foglalkoztat a téma, elméletben.
(#) magneto válasza proli007 hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Egy 40V, 4A-es tápot akarok építeni. Abban külön lesz feszültség és árammérő is. Az áramot mérő panelt szeretném úgy megcsinálni, hogy 4A-nél 4.00-át mutasson. A sönt aminek a sarkain mérem a feszültséget 0,22Ohm. Azon 880mV esik 4 ampernél. Ezt kellene valahogy megfeleltetni a kijelzőn megjelenő 4.00-ás számmal. Én arra gondoltam, hogy a műszer 200mV-s méréshatárban fog mérni, és az IC bemenete elé teszek egy feszültségosztót, ami 40mV-ot ejt az egyik ellenálláson. Ez a 40mV lesz a bemenete a 200mV-s méréshatárú műszernek, hogy a kijelzőn 400 jelenjen meg. A tizedespontot meg majd kiteszem a legnagyobb helyiérték elé. Vagy ez ahogy most leírtam nem is megvalósítható ebben a formában? Bocs, korábban azt írtam, hogy 40mV-os méréshatár. Valójában a mérő 200mV-os méréshatárban lenne, csak a bemenet lenne 40mV. Elnézést a bakiért! Kicsit benéztem ezt a korábbi hozzászólásban... :pirul:
(#) proli007 válasza magneto hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Hello!
De természetesen megvalósítható. Azért nem értettem, mert a DVM méréshatára továbbra is 200mV lesz, csak éppen 40mV-ig lesz kihasználva.
üdv! proli007
(#) Attila86 válasza magneto hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Ha ráér neked néhány hetet ez a panelmérő és nem probléma a PIC illetve a sűrű vonalvezetésű nyák akkor itt van egy leendő kapcsolásom:
Bővebben: Link
Ez pont jó lenne neked mert ennek nem 1999 hanem 4000 lesz a végkitérése és így nagyobb felbontással tudnál 40V-ot és 4A-t mérni.
(#) Sanyesz5 válasza Attila86 hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Tetszik az oroszlán
(#) Doncso válasza Attila86 hozzászólására (») Márc 19, 2010 /
 
Wow, egész jó az új oldal.
Következő: »»   24 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem