Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Lapozás: OK   24 / 1318
(#) btunyo hozzászólása Márc 26, 2007 /
 
Üdv minden forumozónak!

16f877-et szeretnék programozni. ehhez szükséges minden eszközöm adott, maga a felprogramozás sikerül is, és ha egyszerű hardvert rakok össze (ledvillogtatós vagy hasonló) akkor teljesen jol működik az egész.
a probléma ott kezdődik ha valami bonyolultabb kapcsolást készítek, monjuk lcd-t kapcsolnék rá (dugaszolós próbapanelem van, azon építkezek). ilyenkor a kapcsolásom összeszed annyi zajt hogy nem hajlandó lefuttatni a programot a pic (a program futását tmr1 megszakítással egy villogo led jelzi).

a kérdésem az lenne hogy vannak e olyan trükkök probapaneles építkezéskor amikkel jelentősen lehet csökkenteni a zajt, vagy ellenőrizni hogy hol lehet a hiba.

pl amire magamtol is rájöttem: a kvarc két lábán lévő földre kötött két kondi kerámiateste összeért, így amikor a kezemmel közelítettem a kapcsoláshoz a program futása leállt (gondolom a kvarc állhatott le)

ha segit a tápegység egy 9v os elem 78l05-el stabilizálva

az ötleteket és a segítségeket előre is kösz
(#) bbatka válasza btunyo hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Nemtudom. Én még ilyen jelenséggel sohasem találkoztam, pedig egy próbapanelen szoktam kipróbálni a PIC-es áramköröket. És még indító áramkört sem használok.
Nem te vagy az egyetlen azonban akinél előfordult ez a jelenség. Leírnád milyen Config beállításokkal égetsz?
(#) btunyo hozzászólása Márc 26, 2007 /
 
Itt a config sorom:

  1. __CONFIG _CP_OFF & _WDT_OFF & _BODEN_OFF & _PWRTE_ON & _XT_OSC & _WRT_ENABLE_ON & _LVP_OFF & _DEBUG_OFF & _CPD_OFF
(#) potyo válasza btunyo hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Kerámiakondenzátorok vannak a táp szűrésére? Minél közelebb a pichez (mindkét oldalon, dugdosós panelon nem nehéz, csak mellé kell dugni), illetve a 78l05-ön is kell a ki és bemeneti oldalon is 100-100nF.

Az is lehet, hogy a kvarchoz nem megfelelőek a kondik. Próbálj kisebbet vagy nagyobbat. Ha jók a kondik, akkor én hiába fogdostam, nem állt le az oszcillátor.
(#) bbatka válasza potyo hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Szerintem is. Rossz értékű kondenzátorokat választottál.
(#) bbatka hozzászólása Márc 26, 2007 /
 
Ill. lehet hogy nem XP , hanem HS beállítás kell a kvarchoz.
(#) Fencer válasza watt hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
"Fencer! Megkérdezhetem, hogy milyen égető áramköröd van? Sikerült már beégetned valamit?"

Üdv! ICD2-őt megvettem PIC START PLUS próbapanellal a chipcadtől, ezt használom. Még enm sikerült semmit beégetnem mert, mindig azt kaptom a program végén, hogy BUILD FAILD.

Letöltöttem a Getting Started, Users Guide-ot abban is vannak próbaprogramok, de bevertrem ugyan ugy és BUILD FAILD hibaüzenettel térnek vissza.
(#) potyo válasza Fencer hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Amikor a C18-at telepítetted, akkor ott bepipáltad az összes pipadobozt (alapból egyik sincs bepipálva)? Illetve lehet, hogy be kell állítani az alapértelmezett keresési útvonalakat a C18 fordítóhoz. Ezt a Project menűnél alulról a második alatt éred el, majd kiválasztod a listából a C18-al, és ott az ilyen search path, include, meg hasonlóknak megadod a c:\MCC18\h, c:\MCC18\lib, stb mappákat. Apropó, hagytad az MCC18 útvonalra telepíteni? Én úgy vettem észre, máshol nemigazán szeret.
(#) Csaplar hozzászólása Márc 26, 2007 /
 
Sziasztok!

RS5C372-es óra IC-t használok, de egy idő után mindig leáll!

Úgy látom, hogy itt akad meg:
unsigned char ReadI2C( void )
{
SSPCON2bits.RCEN = 1;
while ( !SSPSTATbits.BF ); // Itt akad meg!!!!!
return ( SSPBUF );
}

Van valakinek ötlete????

Köszi
(#) btunyo hozzászólása Márc 26, 2007 /
 
4MHz es kristály van rajta amihez sztem 33µF kell

vss-vdd-t szűröm bár nem tudom milyen értékű kerámiával.

és a doksi szerint 4MHz-hez még XT-t kell beállítani

ja és a 7805 is datasheetnek megfelelően van bekötve

és a probapanel sincs agyonhasználva
(#) hummer válasza watt hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Köszi watt az értékes ötletet, ezt kipróbálom. Amúgy meg azért csináltam ilyenre az áramkört, mert PicBasic-ben zúztam és ott így működött az áramkör hibátlanul, továbbá egy PIC C könyvben szintén ugyanígy van elkészítve az LCD+PIC áramkör: R/W GND-re van kötve. A C példakód mellett a PIC RB0...RB3-ra van kötve az LCD RB4...RB7-e, de nem tudom, hogy a C példakód működik-e ? Módosítanom kellett a C kódban a nibble bevitelét (csak a 4bites tologatást), mert a meglevő áramkörömhöz kellett alkalmazni. A módosítás pedig annyi volt, hogy a PORTB-n levő adat felső nibble-je direktben megy az LCD-be, az alsó fele ezután elmozdul balra 4 bitet és aztán ez is beugrik az LCD-be. Az eredeti C kódban pedig ez pont fordítva működött.
Esetleg, ha a nibble két fele közötti kivésés közben nagyobb időzítő impulzust használok, az működhet ?
(#) bbatka válasza btunyo hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
33pF , nem? Meg az is számít hogy milyen a kvarc rezgőképessége. Én a ChipCAD-es 90Ft-os kvarcokat használom.
(#) btunyo válasza bbatka hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
valoban 33pF
a rezgőképességre nem tudok neked válaszolni...
azt miből tudom megállapitani?
(#) watt válasza hummer hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Hogy ezt mondod, belátom, hogy van megoldás a fix R/W-re is. Ez az időzítős módszer, amikor annyit várunk, hogy tuti beérjen az adat.
Ekkor előfordulhat, hogy egy más frekire optimalizált program nem fog jól működni, hiszen az időzítés frekifüggő. Ha meg tudod keresni az időzítő részeket, akkor érdemes lenne kiszámolni, mennyi is az annyi. Lehet, hogy csak ez a baj. Megjegyzem, hogy a leggyorsabb és a legkorrektebb vezérlés az amit előzőleg leírtam, de ha nem szükséges a maximális tempó kihasználása, akkor ez az időzítős dolog működhet, főleg, hogy erre felhoztad az élő példákat is!
(#) watt válasza btunyo hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Próbáld ki HS-en, nekem ott szokott jól ketyegni a 4MHz..
(#) watt válasza Fencer hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Értem, köszi a választ!
Én is azt javaslom, hogy szedjél le mindent(programok eltávolítása!) és újból pakold fel, először csak az MPLAB-ot. Próbálj, valami hex-et beégetni, ha sikerül, akkor jöhet a C18. Ekkor figyelj arra amit potyo mondott, hogy mindent ki kell pipálni. Jónak kell lenni, ha az áramkör tökéletesnek van vélve, és gondolom annak kell véljük!
(#) btunyo válasza watt hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Ok még ma kiprobálom
(#) bbatka válasza btunyo hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Azthiszem a frekvencia stabilitást lehetne mérni esetleg az osc2-es lábon. Más elképzelésem nincs.
(#) btunyo válasza btunyo hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
nos kiprobáltam!
és valoban 4MHz kvarcnál HS beállítással működik stabilan.
Ez elég érdekes mert a datasheet azt irja hogy ennél még XT-t kellene belőni a config részben
na mindegy a fő hogy a probléma megoldodott
(#) bbatka válasza btunyo hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
Kvarc függő hogy XT v. HS. Én kizárólag XT -t használtam 4Mhz-es kvarchoz.
(#) watt válasza btunyo hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
Az adatlapon az is látható, hogy átfedés van. XT azzal fejeződik be, HS azzal kezdődik.
Lehet, hogy kvarc függő, nem tudom, én mindig HS-t használok, bár az is igaz, hogy csak néhány 4MHz-es alkalmazást írtam(talán 2-t).

Egyébként az számít, hogy most már jó, aminek örülök!
(#) btunyo válasza btunyo hozzászólására (») Márc 28, 2007 /
 
Sajna tévedtem!
Tegnap probáltam bővíteni a hardvert egy lcd-vel de sajna megint nem müködött!
Ugyhogy várom a további ötleteket
(#) unicorn hozzászólása Márc 28, 2007 /
 
Kerestem a fórumban, de nem találtam megoldást:
Szeretném a PIC-es kapcsolásaimat mobilizálni (szörnyű ez a szó, de nem találtam jobbat), méghozzá olyan módon, hogy 1 db AA-s elemről is elketyegjenek.

Van errre valami megoldás? A PIC-nek 5V kell, amit egy 7805-ös meg is csinál, de csak felülről. Tehát nekem kéne az 1,2V -> 5V átalakítási módszer.
(#) watt válasza btunyo hozzászólására (») Márc 28, 2007 /
 
Létezik olyan kvarc, ami nem az alapharmonikuson ketyeg. Ha ilyen van neked, akkor nem fog menni, mert annak más kapcsolás kell. Nem nagyon lehet megkülönböztetni őket.
Jó lenne valami más kristályt kipróbálni, bármilyen jó 4MHz felett, ha HS-ben hagyon. Keresgélj régi videókban, bitosan találsz valamilyet, feltéve persze, ha nincs más forrásból származó példányod otthon!
(#) watt válasza unicorn hozzászólására (») Márc 28, 2007 /
 
Vannak PIC-ek, amik 2V-tól már működnek. Inkább ebbe az irányba érdemes gondolkodni, mert a DC-DC átalakítás veszteséges és nem probléma mentes. Inkább 2db AAA lenne a jobb választás szerintem.
Megkérdezhetem, hogy milyen áramkörök ezek?
(#) bbatka válasza watt hozzászólására (») Márc 28, 2007 /
 
Vagy esetleg CR2032 gombelem (3V)
(#) potyo válasza unicorn hozzászólására (») Márc 28, 2007 /
 
Én a múltkor kisérleteztem, egy 16F870-el (nem LF) 1.6V-ról még működött 4MHz-en. Érdemes lenne megpróbálni egy LF tipussal, ha nem szükséges a magas órajel, hátha megy egyetlen 1.5V-os celláról is.
(#) unicorn hozzászólása Márc 28, 2007 /
 
Maga a kapcsolás még nincs meg (még gondolatban sem), igazából általános megoldást keresek.
Nem is tudtam, hogy alacsonyabb feszültségről is tud működni a PIC.
Más PIC-re nem szeretnék váltani, mert örülök, hogy ezt már megtanultam (16F628A). Majd talán később.

Milyen lehetőségek vannak a DC-DC átalakításra? Persze a legkissebb elérhető vesztességgel...
(#) bbatka válasza unicorn hozzászólására (») Márc 28, 2007 /
 
Nem mindegyik csak az LF sorozat. Meg például a dsPIC-ek is. Nézd meg az adatlapját. A 16F628a pédául 4.3V alatt nem akart nálam müködni.

DC-DC átalakító ügyében nézz körül a topicokban. Én is már többet szúrtam be. pl az Alacsony költségű szkóp topic-ba. Meg a ICD2 kapcsolásom is ilyen elven müködik. A Ki mit épített topicban.
(#) watt válasza unicorn hozzászólására (») Márc 29, 2007 /
 
unicorn
Idézet:
„Más PIC-re nem szeretnék váltani, mert örülök, hogy ezt már megtanultam (16F628A).”

Ha ezt megtanultad, akkor hidd el mindegyiket megtanultad, kis túlzással! Más PIC-ekben csak mennyiségi eltérések vannak. Memóriák, perifériák(még ha belül is vannak ), ill. a perifériák speckóregiszterei, amikkel be kell állítani őket. Ez utóbbi viszont az adatlapok szerint könnyen megtehetők. Szóval én csak buzdítani akarlak, hogy nézz át néhány adatlapot, és hasonlítsd össze a példányokat. Pl. nézz megy egy 18F1320-at!
Következő: »»   24 / 1318
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem