Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   28 / 315
(#) seventeen hozzászólása Máj 1, 2011 /
 
Üdv.!
Én is egy kis segítséget szeretnék kapni.
a képen szereplő kapcsolás 2 alkatrésze nehezen beszerezhető.
nem tudja valaki, hogy nem helyettesíthetőek-e?
név szerint a MA2Q705 és a NDS8434 érdekelne.
köszi szépen
(#) vzoole válasza seventeen hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Szerintem ezek csak példák, bemenetre bármilyen schottky dióda jó lesz és fet-nek is jó akármelyik P-FET.
Csak mindkettő tudjon minimum 1A-t.

Sőt a bemeneti dióda el is hagyható, ha nem áll fenn a rossz polaritás csatlakoztatás veszélye.
(#) B.I válasza vzoole hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
FET-nek szerintem nem mind jó. Itt alacsony a tápfesz ezért egy akármilyen FET-et nem lehet teljesen kivezérelni. Ide inkább valamilyen alacsony G feszültségű FET lessz jó.
(#) seventeen válasza B.I hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
a dióda tényleg elhanyagolható, eddig ezt nem is figyeltem

tudnátok egy típust mondani a FET-ből, ami tuti h. jó és szinte minden kisebb elektronikai boltban megtalálható?
köszi a segítséget!
(#) prinx hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Hellosztok lenne egy kérdésem, adott 6 db 18650 Li-ion cella tudna valaki egy olyan kapcsi rajzot amivel ezeket tudnám tölteni, de olyan kell hogy ezekett a cellákat 3*2 sorba illetve párhuzamba kötném hogy meglegyen a 12V tápfeszem! Gondolom ha cellánként töltöm akkor nem tudom igy összekapcsolni őket! Elöre is köszönöm a segitségeteket!
Üdv Attis
(#) prinx válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Értem de itt csak 1*5 van sorban, én ugy gondoltam hogy 2 párhuzamba kötnék itt ennél a kapcsolásnál meg lehet oldani?
Köszönöm a válaszodat!
(#) prinx hozzászólása Máj 3, 2011 /
 
Hellosztok hogyan lehetne megoldani hogy az akukat mig töltöm akor betápról is menjen az elektronika és amikor feltöltödött akkor meg az akuk adják a naftát az elektronikának! Mert gondolom ezek a töltök nem szeretik ha közben fogyasztó is van az akkukon! Vmi kapcsoloval kell megoldani vagy van hozzá vmi cél elektronika is! Válaszotokat elöre is köszönöm!
(#) prinx válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Hogy érted hogy paralel?Tegyük fel hogy csak akkuról használom a töltö rá van dugva csak lekapcsolt állapotba akkor valami elektronika van ami automatikusan el kezdi tölteni ha elér egy feszt tartományba az akkuk? Amig tölti az akukat a betáp addig nem az akkukról használnám az elektronikát hanem a betápról mert ugy nem vágom haza az akkukat! Gondolom azért nem dijazza az akkupack sem hogy terhelésen töltön!
Meg ugye bár párba használnám a cellákat meg sorba is de nem tudom hogyan hozzam össze hogy ne legyen vele probléma mert nekem 12 V kell minimum! Ugy gondoltam hogy páronként 3 packot sorba kötök de igy gondolom már nem lehetne őket tölteni sem! Vagy tévedek?! Enézést hogy ennyi mindent kérdezzek de ebbe a témában egy kicsit kezdő vagyok azt szeretném megérteni a tematikáját mit hogyan lehet!
Elöre is köszönöm! Üdv Attis
(#) HeZ válasza prinx hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
A laptop akkumulátor pack-ok ilyenek. Láttam 18650 akkukból 3x2 és 4x2 kivitelűt is (2 akksi párhuzamosan, amikből 3 vagy 4 van sorba kötve). A laptop pack tartalmaz intelligens töltőt is, ami méri az akkuk rengeteg paraméterét (hőmérséklet, kapacitás, rendelkezésre állás idő, stb) és I2C buszon továbbítja a laptopnak (a szoftver innen tudja pl mennyi ideig működik még a laptop az akkuról). PC bontókban, akkus boltokban találsz-vehetsz döglött pack-okat, amelyekben - szerencse szerint - nem az összes 18650 döglött, azaz több ilyenből össze lehet hozni egy működő pack-ot. Az önkisülés miatt (pár százalék havonta) a régi pack-ok biztosan döglöttek (a mélykisülés kinyírja a Li-ion akuukat).
(#) prinx válasza HeZ hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Ezekkel tisztában vagyok és van hozzá elektronika csak töltő elektronikám nincs!
(#) vzoole válasza prinx hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Köthetsz 2 cellát párhuzamosan, de legyen benne cellánként védőelektronika. Legalábbis praktikus.

Töltésnél úgy fog viselkedni mintha egy cella lenne.

A töltés közbeni használathoz egy sima FET-el le tudod választani az akkupackot.
(#) prinx válasza vzoole hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Hali, milyen fetet ajánlsz talán van kapcsi rajzod is? Elöre is köszi a válaszodat!
Üdv Attis
(#) vzoole válasza prinx hozzászólására (») Máj 9, 2011 /
 
Van véletlenül egy ilyen áramköröm, még régebben terveztem .

Az hogy sima tranzisztor van a kapcsolásban ne tévesszen meg, oda FET kell (mindhárom)!

D1 dióda lehet schottky is. Kimeneti stabilizátor nem szükséges, ha nem fontos a fix kimenő tápfesz.

Remélem minden világos rajta.
(#) Ricsi89 hozzászólása Máj 11, 2011 /
 
Sziasztok!
Van pár ilyen akkum. Nos az adatlap az írja, hogy Li-Ion, 3,6V-os normál fesszel. Viszont mindenhol 4,2V-os max töltési feszt írnak. Én úgy tudtam, hogy Li-Ion-nál 4,1V, Li-Poly-nál 4,2V a max töltési fesz. Ezek szerint viszont Li-Ion-nál is lehet 4,2V max fesz? Ezek szerint az én celláimat tölthetem 4,2V-ig? A töltőmön úgy lehet beállítani 4,2V végfeszre, hogy 3,7V-os cellát állítok be.
(#) vzoole válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 12, 2011 /
 
Töltheted 4,2V-ig. Cserébe csökken az élettartam, de nem jelentősen, a modern Li-Ion akkuk már jól bírják.
(#) prinx válasza vzoole hozzászólására (») Máj 13, 2011 /
 
Hello! Eddig stimmel minden csak az nem hogy tudom ezt 12V-on üzemeltetni? Ugye bár van 3*2 akku packom 3 sorba 2 párhuzamban az 12 V környékére jön ki a táp pedig 19.4 V-os! Az akkuk laptop akkuk 18650 és ehhez a gyári táp van amirről üzemelne az akku töltő meg a ventiszabályzók is!
Válaszodat elöre is köszönöm!
(#) vzoole válasza prinx hozzászólására (») Máj 13, 2011 /
 
Stabil 12V-ot akarsz kivenni belőle? vagy
12V-ról akarod tölteni?
(#) prinx válasza vzoole hozzászólására (») Máj 13, 2011 /
 
3*2 akkupacknak a névleges feszültsége 11,1V gondolom ehhez 12,3 V kellene töltö feszültségnek gondolom én! Meg a ventilátorok 12V osak a stabkocka mindegyik venti szabályzónak meg van az oldalon található LM 317T ventiszabályzók!
(#) vzoole válasza prinx hozzászólására (») Máj 13, 2011 /
 
Nem válaszoltál konkrétan...

Akku feltöltve 4,2V lemerülve 3V.
Ez 3-nál feltöltve 12,6V lemerülve 9V.

Ebből max 8V stabilat tudsz csinálni.
Ha neked Stabil 12V kell, akkor legalább 4db akku kell sorba, vagy egy feszültségnövelő kapcsolás.

De ventinek kell stabil tápfesz?
Igaz csökken a fordulatszáma, de vígan elmegy 9V-ról is.
(#) vzoole válasza prinx hozzászólására (») Máj 13, 2011 /
 
Tölteni kétféle képpen lehetne.

-15V bemenet és 1db spéci 3 cellás töltő IC.
-3*5V bemenet és cellánként tölteni.

Én a másodikat csináltam, mert nehéz beszerezni 3 cellás IC-t.
3*5V-os trafót pedig 2 óra alatt megtekertem egy 18V-osból (pedig sose tekercseltem előtte).
(#) vzoole válasza prinx hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Jaaaaaaaaa!

Hogy amit mellékeltem kapcsolás... az hogy fog 12V-ról működni?!
(#) prinx válasza vzoole hozzászólására (») Máj 15, 2011 /
 
Igen 12 V ról kéne mennie pontosabban 19,4 V a tápom a venti szabályzok pedig 12 volt stabilról megy irtam hogy lm 317 t-s kapcsolást akarok járatni az akkukról is meg a tápról is! azaz amikor lemerülne az akksi akkor átvált tápra közben meg tölteném az akukatBővebben: LinkBővebben: Link
(#) KU202M hozzászólása Máj 26, 2011 /
 
Sziasztok!
Mondanivalóm nem illeszkedik szorosan az előbbiekhez, de a témához talán igen. Végigolvastam a hozzászólásokat, de az én problémámra nem találtam megoldást. (De lehet, hogy tévedek). Én egy akkus fúrógép 12V-os Ni-Cd akkupakkját szeretném Li-ion cellákkal pótolni. 18650-es celláim vannak, ezek kb 1600-1800 mAh kapacitásúak, tehát 4 cella sorba kapcsolva helyettesítené az eredeti pakk 1,4 Ah-ás kapacitását. A probléma a töltésből ered. Elolvasva a hozzászólásokat és egyéb irományokat arra a következtetésre jutottam, hogy a sorba kapcsolt cellákat jól és biztonságosan úgy lehet tölteni, hogy minden cellára rákapcsolok egy védőáramkört (balancert?)! Egy fúrógép akkupakkjánál ez azt jelentené, hogy be kellene építenem a cellák mellé egy-egy ilyen áramkört? A cellasor-töltő itt nem jöhrt szóba, mivel a tokból csak az első és az utolsó cella egy-egy pólusa van kivezetve. Mi a véleményetek?
(#) bundyland válasza KU202M hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Szia !

Én pont ezt csináltam, egy dewalt gép akkumulátorába 18650-es cellákkal. Idáig jó , de most nemrégiben olvastam utána és 18650D kellene mert ezek nem bírják a nagy áram leadását.
Bővebben: Link
A töltést úgy oldom meg hogy kivezetem az összes csatlakozást(5db) és 4 db független töltőt épitek
amit fillérekért megvehetek a microchiptől.
PL. MCP73831T-2ATI/OT
(#) KU202M válasza bundyland hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Hát az a helyzet, hogy használt 18650-es celláim vannak bontásból, ezért akarom ezeket használni. Egy próbát megér. A több kivezetésre én is gondoltam, csak egyszerűbb lett volna a mostani töltőjét átalakítani és nem új csatlakozót beépíteni.
(#) SzAndras00 válasza bundyland hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Szia, Te hány cellát kötöttél sorba, valami védelmi elektronikát kötöttél be, és mivel töltöd jelenleg? Köszi, András
(#) Ricsi89 válasza SzAndras00 hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Nekem is vannak ilyen cellák akkus fúróban kettesével vannak párhuzamosan és így 4 sorba. Bivaly erős így, pár havonta egyszer töltöm, pedig használom rendesen. Nekem semmi védelem nincs benne, bár egy mélykisülés védelem nem ártana bele. Én eddig egyszerűen labortápról töltöttem, de most szereztem egy processzoros töltőt, ami mindenféle akkut tud tölteni, balanceres módban is, így most azzal töltöm.
(#) SzAndras00 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Köszi, ezek szerint nem sok neki a teljesen feltöltött kb 16 V?
(#) Ricsi89 válasza SzAndras00 hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Nekem gyárilag sem ment sokkal kevesebbel.
(#) SzAndras00 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
14,4V-os géped van? Azért érdeklődök, mert nekem 12 V-os gépeim vannak, és nem akarom agyonvágni őket.
Következő: »»   28 / 315
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem