Keresés: 
 Bejelentkezés
Nick:
 
Jelszó:
 
 
 
   
» Elfelejtettem a jelszavamat :'(
» Regisztráció
 Fórum témák
» Több téma
 Frissek
RSS hírforrások
  Hírek.rss
  Fórum.rss
  2012. Máj, 27. Vas
2:23:54
  Jelenleg 83 fő olvassa az oldalt
Kapcsolások » Univerzális időzítő PIC16F628A-val »
Univerzális időzítő PIC16F628A-val
Szerző: Thowra, idő: Szept 20, 2008, Olvasva: 15956
Oszd meg másokkal is ezt a Facebook-on!
Tartalom: 1/2    
 
Egy széles körben alkalmazható időzítő megépítését teszem közzé. A szerkezet segítségével automatikusan ki/be kapcsolhatjuk a sütőt, nyáklevilágítót, lámpát, stb.
 

A kapcsolás alkalmas szinte bármilyen elektromos berendezés ki- vagy bekapcsolására.
A lelke egy PIC16F628A típusú mikrovezérlő, mely kezeli a gombokat, kijelzőt, hangjelzőt és a kimenetet.
Az aktuális hátralévő időt egy 1X16 vagy 2X16 karakteres LCD kijelzőn olvashatjuk le.
5 gomb szolgál az időzítés beállítására, az indítás és leállítás végrehajtására, illetve a nullázásra.
A beállított idő leteltével hangjelzést ad, így nem kell folyamatosan figyelni, hol tart.
A szerkezet megépítésébe, annak egyszerűsége miatt, kezdők is belevághatnak.

A nyákterv Eagle-ben készült, a terv vasalálos technikához van, fotózáshoz tükrözni kell.
Nyomtatásnál a TOP réteg nem kerül nyomtatásra (feliratok), PDF ből való nyomtatásnál már így van.

A kijelző egy 1X16 vagy 2X16 karakteres, mely HD44780 kompatibilis, háttérvilágítás nélküli (a panelre háttérvilágítással rendelkező is ráilleszthető). A panel és a kijelzőmodul tüskesorral csatlakozik. A két panel közt 11 mm van a tüskesor miatt, itt kapott helyet a kapcsolás lelke, az említett mikrovezérlő, valamint néhány kisebb alkatrész.

A hangszóró a gombok mellett kapott helyet. Az idő letelte után hangjelzést ad, így nem kell folyamatosan figyelni, hogy mikor jár le az idő. A hangszórót egy hibás alaplapról bontottam, a PIC egy tranzisztoron át hajtja meg. Az RX ellenállás a hangerőt állítja be.

A kapcsolás tartalmaz egy apró, 5V-os relét is, így könnyen illeszthető hozzá bármilyen áramkör.
A relé egy modem paneljáról származik. Ha esetleg valaki nem tud ekkora méretű relét beszerezni, az használhatja a norelay mappában lévő tervet. Ennél csupán a relétekercs csatlakozó pontjai vannak kivezetve, az érintkezők nincsenek.
Az általam használt relé tartalmazott a tekercsre párhuzamosan kötött, záró irányú diódát (a tekercs "visszarúgását" gátolja meg). Ha nem sikerül ilyen relét beszerezni, akkor ezt a diódát külön rá kell kötni.

Az első képen az általam használt, beépített diódás, a második képen pedig az ettől eltérő relé átalakítása látható. A relé mindkét esetben 5V-os legyen!

 

 A gombok szintén bontva lettek, egy videó gombjai voltak. A pergésmentesítést a szoftver végzi.
A gombokat az előlapra vezetékekkel is kivezethetjük.

Lapozz a folytatáshoz >>>.

 
Folytatás: 1/2    

Értékeld az írást:
Szavazatok: 19 db, Átlag: 4.8
 HEStore.hu
 Hirdetés
TrainModules.hu