Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » D-osztályú erősítő
D-osztályú erősítő
Szerző: lorylaci, Ge Lee, idő: Jan 6, 2011, Olvasva: 72010, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 9

Tekercs készítése:

Két praktikus megoldás kínálkozik. Az egyik a légréses ferrit mag, a másik a porvasmag. Előbbi esetén EPCOS magokból az N67, N87, N97 anyagok kiválóak. A FerroxCube 3C90 magok is nagyon jók ilyen alkalmazásra. Kis teljesítmények esetén (100W-ig) 1mm, közepes teljesítmények esetén (100-300W) 2mm, nagy teljesítményeknél nagyobb légrést érdemes használni. Célszerű kiszámolni a légréssel a menetszámot, a magot megtekerni, majd addig rakosgatni a papírt az összeszorított magok közé, míg a kívánt induktivitást el nem érjük. Lehetőleg a légrés fölé ne tekerjünk.

Porvasmagok esetén itthon beszerezhetőek közül az Amidon (Micrometals) -2 és -6 anyagú vasmagok alkalmasak. A magot célszerű több vékonyabb dróttal tekerni, mint egy vastaggal, az ideális megoldás természetesen a litze huzal.

Magokat bonthatunk régi hibás kapcsoló üzemű tápegységekből, a toroid szűrésre szánt magokat a színjelzésük alapján tudjuk azonosítani, általában a Micrometals katalógusának színjelzéseit követik. Az AT és a régebbi ATX tápok tipikusan flyback felépítésűek, amelyeknek transzformátora légréses ferrit, így áttekercselés után azt is hasznosíthatjuk. Mivel erősen műgyantázottak, érdemes őket szerves oldószerben áztatni, hogy a gyanta megduzzadjon. Amennyiben az oldószerünkben nem duzzadó polimerrel gyantáztak, úgy forrasztóval finoman megmelegítve a gyantát szintén szétszedhető a mag. Egy fórumtárs javasolta, hogy a trafókat lábasban főzve szintén megpuhítható a gyanta, és könnyebben szétszedhető a trafó. Figyelem! Csakis szakszerűen barbárkodjunk! Amennyiben a mag eltörne a szétszedés során, ne csüggedjünk, maximum több légrésünk lesz.

Beszerzéshez: Tali transformers
FDH (Farnell kpviselet)
RS Components
LOMEX
TME disztribúció

Tekercs számolások:

Az alábbi képletek nagyon hasznosak lehetnek a tekercs elkészítésében. Először is becsüljük meg, hogy mekkora lesz a maximális áram a tekercsben. Számoljuk ki mekkora a hangszóróra jutó csúcsáram, majd adjuk hozzá az üresjáraton fellépő búgóáramot (a kimeneti LC kör oktávonként 12dB-t csillapít, a csillapítás nélküli búgófeszültség az a tápfesz, az adott frekvencián kiszámoljuk a csillapítást, abból a búgófeszt, meg a terhelőimpedancián a búgóáramot), majd ehhez adjunk még hozzá valamennyit biztonságból.

Kiszámoljuk a gerjesztést: H=n*I_max/l_uthossz+mu_rel*l_legres, majd ebből az indukciót: H*mu_o*mu_rel=mu_o*mu_rel*n*I_max/l_uthossz*mu_rel*l_legres, ami nem haladhatja meg a telítési indukciót (B<0,3 Tesla jó kiindulópont).

Ezen kívül érdemes kiszámolni, hogy a búgófeszültség maga mekkora indukciót okoz: B*10000*U_tap/4*f*1000*n*A_e (a frekvencia kHz-ben, a vaskeresztmetszet négyzetcentiméterben írandó be). Ezt az utóbbi tagot lehetőleg ne vigyük 0,05T fölé, mert ez állandóan terheli, és különben nagyon nagy lesz az üresjárati vasveszteség. A vasmag adatlapját felhasználva kiszámolhatjuk mennyi lesz a vasveszteség teljes terheléskor, valamint egy átlagos audio jelnél (terhes áramterhelés fele megfelel egy olyan jelnek, amikor az erősítő már torzításba van víve, de az átlagos hallgató még csak keménynek hallja, de nem torznak).

A vasmag méretezéséhez az itt letölthető Excel táblázat nyújthat segítséget.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 9
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem