Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Fotótechnikás NYÁK készítés kezdőknek 2. rész
Fotótechnikás NYÁK készítés kezdőknek 2. rész
Szerző: sprofan, idő: Nov 1, 2008, Olvasva: 41321, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   2 / 12

4 - Levilágítandó maszk előkészítése

Bár elég furcsa neve van, de ez a név egy elég egyszerű dolgot takar, vagyis arról a kinyomtatott áramkörről van szó, amit majd a levilágítóban teszünk a lakkozott NYÁK lemez elé.

4/1 - Nyákrajz tervezése

Nem egy nagy ördöngősség, be fogok mutatni nagyon röviden két módszert, a kézzel illetve programmal történő NYÁK-tervezést. Le fogom írni az előnyeiket s a hátrányaikat is. Ebbe a témakörbe viszont nem szeretnék nagyon belemélyedni, hiszen oly sok módszer és program létezik, amiknek a leírása mind-mind különböző és fellelhető az interneten. Tehát akkor lássuk:

4/1/1 - Kézzel

Ez egy eléggé időigényes, és sok papírt feláldozó módszer. Természetesen a teljesen kezdőknek ez ajánlott, mert így megtanulják az alapokat, például, hogy milyen alkatrésznek mekkorák a lábtávolságai stb. A fototechnika esetében ezt úgy kell elképzelni, hogy papíron ceruzával megtervezzük az áramkört, ezután vonalzóval és egy alkoholos filc segítségével felrajzoljuk a hordozóra (erről bővebben majd később).

4/1/2 - Programmal

Itt a dolgunk még egyszerűbb, hiszen ha valamit elrontottunk, akkor egyszerűen töröljük, majd újraszerkesztjük; minden programhoz található az Interneten általános használati utasítás. Itt viszont nagyon oda kell figyelnünk arra, hogy a kész áramkör megfelelő méretű legyen! Ezt azzal tudjuk leellenőrizni, hogy fogunk egy IC-tokot, és hozzámérjük a kinyomtatott mintához. Azért tokot, és nem pont magát az IC-t, mert utóbbiak lába gyárilag széjjelebb van hajtva. Ha az áramkörben nem szerepel IC, akkor tegyünk a programban 2 pontot a lemezre nyomtatás előtt, kb. 0,5cm-re egymástól, és levilágítás előtt ellenőrizzük, hogy az a fél centi tényleg annyi legyen. Célszerű ezeket betartani, hisz nem kerülnek semmibe, és sok bosszúságtól mentenek meg minket. Én ajánlom a Sprint Layout programot, nagyon jól használható; a működéséről/kezeléséről Fureszk írt egy frankó kis cikket, amit itt találsz:

Katt ide!


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 12
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem