Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Nulláról a robotokig - PIC Mikrovezérlők I rész
Nulláról a robotokig - PIC Mikrovezérlők I rész
Szerző: Topi, idő: Jún 12, 2007, Olvasva: 119533, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   11 / 24

A PIC-et szerencsére sok nyelven programozhatjuk. De mielőtt bele ugrunk a különböző programnyelvek világába, nézzünk át párat.

Assembly nyelv

Ezzel érdemes kezdeni. Még akkor is, ha profi C programozók vagyunk. Ne ugorj egyből a C alapú PIC programozásba, a következő okok miatt: sokkal könnyebb lesz megérteni a PIC felépítését, mélyebb működését. Amiatt, hogy sokkal hardver közelibb, sokkal több mindent tudsz megvalósítani, sokkal több minden múlik rajtad. Persze nem elhanyagolható a gyorsaság sem, amire az előző oldalon már céloztam.

C nyelv

Kezdésnek és próbálkozásra tökéletes az assembly, ám egy TCP/IP protokollt is kezelni tudó, kijelzőkön menürendszereket, ábrákat megjelenítő programhoz már túl sokat kellene gépelnünk. Meg lehet írni ugyanúgy assemblyben, fizikai akadálya nincs a dolognak. Csak nem éppen kellemes egy pl. termosztát hőmérséklet statisztikát e-mailben értesítő programot már nagyon meg akarnánk írni abban. A C-nyelv a világ legjobb nyelve. Én elfogult vagyok persze vele szemben, de azért az elsők között volt, van és lesz. A C-nyelv arra épül, hogy a programozó lusta mint a dög, és nem szeret írni. Ezért mindent minél tömörebben akar leírni, ami az esetek 90%-ban még hasznos is, mivel jobban olvasható kódot eredményez.

Basic nyelv

A Basic kedvelők nem kell hogy eldobják a tudásukat, hisz léteznek fordító programok BASIC nyelven is, de az itt is igaz, hogy példa programokat, súgókat, drivereket, unitokat leginkább C és assembly nyelvekre fogunk találni.

Pascal nyelv

Igen bizony. Most meg az undorító kék-sárga turbo pascal előtt iskolában görnyedők visítanak fel. Igen létezik Pascal nyelvű PIC fordító, ami egy kicsit identitás zavaros, mert láttam már olyan compilert, amiben egy változó értékét egyel nem csak az i := i +1 vagy az inc(i) megoldással lehetett, hanem bizony belevarázsolták az i++ parancsot is.

Ebben a cikkben részletesen az assembly és a C nyelvre fogok kitérni, de ledvillogtató programot fogunk mindegyik nyelv segítségével írni, majd eldöntöd melyiket szereted meg. Persze végig befolyásolni foglak, és sokszor jól leszidom a basic és a pascal nyelveket (tisztelet a kivételnek pl. Delphi, de az most más), majd a tudat alattidban kialakítok egy C és egy assembly-t preferáló kis burkot

Az első rész berkein belül a led villogtatás szintjéig fogunk eljutni. Minden mást majd egy újabb frissebb, szebb részben láthatsz!

Következzen az MPLAB, mint fejlesztői környezet bemutatása...


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   11 / 24
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem