Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   1 / 34
(#) pucuka válasza reloop hozzászólására (») Jan 6, 2024
Idézet:
„sokkal megengedőbb vagyok a kerámia kondenzátorok terén”

Nincs ezzel semmi baj, egy (jó) kerámia kondi teljesen megfelelő, viszont sokkal drágább, mint egy styroflex, és még az is a drágább fajta. Aztán így jutunk el az mkp -ig.
Ezzel be is fogtam a pofámat
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2024
(#) pucuka válasza CHZ hozzászólására (») Jan 6, 2024
Én meg mkp -t nem használnék, (ha nem muszáj).
Egyéként indoklás, a kerámia ellen?
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Jan 6, 2024
Szerintem totál rossz válastás lenne, styroflex, mkp már használható, kerámia itt nem…!
(#) trabi007 válasza Skori hozzászólására (») Nov 27, 2023
Letakarítottam a nyákot , a kapcdolót szerintem jók , de viszont a 33nf os MPK kondenzátor helyett mkp van benne nem tudom ez jó e bele vagy esetleg befojásol valamit , amire esetleg ki tudnám cserélni az se MPK hanem MPX.
(#) zaza99 hozzászólása Okt 31, 2023
Sziasztok!

4.7nf 300V mkp/SH Y2 kondenzátor cserélhető erre: C 4N7 630/MKT3 ezennem látom hogy Y2 lenne.
(#) Tomi94 hozzászólása Okt 23, 2023
Sziasztok!

Adott ez az elég egyszerű célú kapcsolás, kb. 85 kHz-es szinuszjelet kéne előállítania, viszont azt minimális torzítással. (A potméteres résszel az amplitúdót lehet beállítani, K901 adja a +18V-os tápfeszültséget.) A gyakorlat sajnos mást mutat, a mért kimenő jel jól láthatóan torzított (és ez az eszköz működésében bizony okoz is zavart).

Eddig a következő kísérleteket tettem: az egyik tranzisztort kivettem és lemértem bétára, nyitófeszre - jó. (A másikat nem, mert a felépítés miatt úgy vélem, a szimmetrikusan torz kimenet nem arra utal, hogy csak az egyik lenne rossz.) Ellenőriztem, hogy a C54-en a tápfeszültség mennyire stabil - egyenes vonal a szkópon, semmi beesés nincs a szinusz csúcsainál. Továbbá kicseréltem a kimeneti nagy feszültségű kondit egy új mkp-ra, de ettől sem változott semmi, ugyanúgy torz. R71 jó, a kis értékű ellenállások is 2 ohm alatt vannak (teljesen pontosan ezt nem tudom megmondani, mert a multiméterem vezetékei magukban, a tüskéket összeérintve is kb. 1 ohmot mutatnak, némi bizonytalansággal.. - de semmiképp nem nagyságrendnyi az eltérés).

A dolog érdekessége amúgy, hogy az adott eszközből két darab van nálam, az egyik már donor státuszban, de mindkettő ugyanezt a hibás működést mutatja. Azt a specifikációk alapján kizártnak tartom, hogy ez a tervezésnél fogva ilyen lenne, ez még jóval alacsonyabb kategóriában sem igazán fért volna bele. Más jelforrásokból persze ellenőriztem, és nem a szkópom mérési hibájáról van szó.

Valakinek van esetleg még meglátása a jelalak vagy a kapcsolás alapján, hogy mi lehet ennek az oka? (Én még a három kis kondit tudom gyanúsítani, de azok sem elkók, hogy kiszáradjanak..)
(#) ugfus1630 hozzászólása Szept 11, 2023
Sziasztok,

Vasárnap arra értem haza este, hogy a hűtőn se kép se hang. Ez egy AEG RKE64021DX fagyasztó nélküli hűtőszekrény, felül hétszegmenses ledes kijelzővel. Ha bedugom a konnektorba a hűtőt, semmilyen életjelet nem ad, azt tippelem a vezérlő panelen a táp ment meg de nem találom a baját. Az összes diódát, ellenállást kimértem, (feteket, tranyókat amennyire tudtam) kondikat tekintve amennyire kiforrasztás nélkül meg lehet mérni nagyjából jónak tűnnek. Nincs sehol égésnyom vagy bármi meghibásodásra utaló jel. Kapcsirajzot nem találtam hozzá sajnos.

Reggel még működött, elmentünk itthonról, este már ez fogadott. A nagy kék mkp kondit reflexből cseréltem mert az electrolux porszívomba is ilyen volt és kb ennyi idő alatt ment tönkre, de nem változott semmi.

A panel ERF2001p-01.C ennyi doksit találtam róla: PDF de itt csak olyan dolgok vannak, hogy ha bekapcsolna akkor tudnám használni.

Ha esetleg valaki találkozott már hasonló problémával van van ötlete / kedve segíteni azt nagyon megköszönöm.
(#) erdgab válasza vandorbot hozzászólására (») Júl 26, 2023
Építgetek,de van egy kis bökkenő.A szerző hangoztatja,hogy a C1 és C2 mkp kondenzátor legyen!Sajnos,nekem ilyen nincs ezekben az értékekben (1nF,33nF),még a közelében sem,már átválogattam mindent.Mit lehetne helyettük berakni?Ezekben az értékekben vannak olyan kis tömb kondenzátoraim (fehér,sárga színű),de ezeken az értéken,tűrésen és feszültség adaton kívül nincs írás,Pl: 33nj63 .
(#) Kákalaki Akka hozzászólása Máj 29, 2023
Sziasztok!
Bevezetésként: teljesen meg vagyok elégedve a műhely erősítővel, igaz, nem az "óriás" toroidról hajtom, de így sem rossz. Ebből adódnak kérdéseim, mert van egy "felesleges" ~1400W toroidom...
Kérdésem a következő (kettő is lesz, így belegondolva): mennyire melegszik a 7294 hídba kötve, ha 4 Ohmosak a hangfalak? A táp ~38V +- egyenirányítás és szűrés után.
Másik kérdésem: melyik panelterv alapján érdemes építkezni? Melyik a leginkább "bevált" terv, a tapasztalatok szerint?

Ami még felmerült bennem: mennyire érdemes "hifis"(jobb ellenállások 1% tűréssel, jobb kondik(kemet, nichicon pl az 1000µF helyére, többi kondik helyett pl wima mkp, mks stb esetleg javít-e a hangon stb stb)) alkatrészekből építkezni? Nem szól rosszul így sem, de a műhelyes erősítőből a tapasztalatom az, hogy csak egy kis "fűszert" (tápoldalankét 23000µF kemet+nichicon(ez volt felesleges itthon...)) belevive a dolgokba, nem olyan rossz az eredmény, nem tudom, hogy "sima mezei" alkatrészekkel is hozná-e ezt a szintet, azért nem vennék, hogy kipróbáljam.

Igazábból az a cél, hogy a nagy toroidból lehetne építenem egy házibulis erősítőt, amivel lehet boldogítani a népet és a szomszédokat is. Kisebb kertipartis hangfalaim vannak(150/300W, 8Ohm) erősítőm nincs csak hozzá. Tudom, használjak dzsíbíelt, mert abban van blútút is, de nem az én világom és arra hogy a pélóban tudjuk rákötni a keverőt, pl... Azt is tudom, hogy vannak pa kína erősítők olcsóért, de szerintem a d osztályt kihagynám életemből pa szinten (hifiben használok d osztályt is, igaz, nem fő rendszerben, de az más kategória....)
Tisztába vagyok vele, hogy egy tranzisztorossal több lehetőségem van, de ezzel az ic-s megoldással helytakarékosabban tudok nem kis teljesítményt elérni, pláne hídban.
Köszönöm az észrevételeket.
(#) Cinema válasza somitomi hozzászólására (») Máj 4, 2023
Ez egy nagyon primitív kapcsolás, több hibával.
Kevés a tápfeszültség, ez is okozhatja a kimeneti jel torzulását.
Minimum kell 18V tápfeszültség, vagy méginkább 2x12V, azaz, kettős táp és akkor elhagyható sok csatolókondenzátor - ami ront a jelminőségen.
Az összes csatolókondenzátor értéke igen kicsi, ezeket meg kellene növelni a tízszeresükre! A gyatra mélyhangátvitel indokolja ezt, mint egy betett képen is látható.
Tehát 1µF helyett, mindenhova 10µF (esetleg 4,7µF-os) kondenzátor kell. Lehetőleg MKT, mkp, ezek 50V-os kis méretű kivitelben beszerezhetők és jók. Jobb minőségű ELKO is használható, legalább 50V vagy 63V-os feszültségtűrésű.
Okozhatja még ezt a jeltorzulást a nem megfelelő vezetékezés, össze-vissza tekergő NYÁK-sávok, hibás közös hidegpont választás, árnyékolatlanság, tápfeszültség szűretlensége, hidegítése.
Még az is előfordulhat, hogy az oszcilloszkóp nem jó helyen csatlakozik a hidegpontra és ez kelt zavart a jelben.
-
Üdv!
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2023
(#) bodgabo hozzászólása Máj 2, 2023
Sziasztok!
AWI hegesztő nagyfrekvenciás gyújtókörbe keresnék 3,3nF 5kVdc mkp kondit (lehetőleg 30mm raszterrel).
Aliexpress, Ebay stb. forrásokat az utolsó lehetőségnek hagynám...
(#) Bagodi válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 5, 2023
Esetleg mkp kondik?
(#) mek-elek válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 24, 2022
A jelenlegi helyzetemben hangfalas dolgokkal nem foglalkozom, beleértve a visszacsatoló kondi rövidzárjának történetét. Emlékeztetőül, a közelmúltban 4 hallgatóhoz volt szerencsém. Sony Qualia 010 (rövid idedig) 72 ohm, HD650 300 ohm (jelenleg szekrényben), K701 (osztrák) jelenleg a fiamnál), és amit jelenleg is koptatok, az egy Maxell 32 ohmos (régi áron 5000 HUF). Ennek oka a jelenlegi helyzetemből fakad. Mint írtam az EVAmp kapcsolás szerintem 50 ohm alatt líneárisabb. És ez igaz a KT féle kapcsolásokra is. Kedves fórumtársunk segített nekem, és az ezután érdeklődőknek, A FH6-TB300-ME, és a most készülő HC-TB300-ME esetében a kimenő impedancia 300 ohmosra növelésében.
Tőled többet vártam volna az audiofil dologban az áramszámolgatásnál.
A fóliakondi ügyben csak egyet tudok veled érteni. Azonban a korai canampommal történő vacakolás célja, ama bizonyos rövidzárhiba megtalálása volt. És ha valaki járatos e dolgokban, és ismeri a dekadikus osztó hozadékát, és előzőleg olvasott, hogy ezt lefelé mkp-kel, majd 220pF-ig szoktam kiépíteni, azt megértem, hogy ilyen kérdést tesz fel. Nos egyszerűen most nem telt többre. Hatosával kellet volna rendelnem, 220, 22, Miflex nanokat, és Törökországból a 2,2nF-okat, amik az EVAmp-ME-ben is vannak.
(#) jdani hozzászólása Nov 18, 2022
Üdv. Egy régi fúrógép kondenzátorával van gondom. (gondolom azzal van dolgom-gondom)
Rögtön ledobja a kismegszakítót, mérem zárlat van a villásdugón. A kondi testén repedések vannak. Láttam már ilyen sokkal jobban szétnyílva is, az igaz. Ebbe 5 kábel megy. Fázis-nulla a kapcsolóról, onnan ki fázis-nulla a motorra, meg gondolom egy földelés. Kihajintva ezt a kondenzátort, a kábeleket a kapcsolótol egyenesen a motorra kötve, és párhuzamosan mehet rá egy mkp kondenzátor?
Vagy ez miféle kondi, mi a bekötése?
(#) mek-elek hozzászólása Szept 15, 2022
Talán úgy kezdeném, hogy az elmúlt nyár maximálisan alkalmas volt az EVAmp-ME melegedésének elemzésére. az egésznapos járatás során kiderült, hogy a nyári üzemmódban 1-2 óra múlva hőtorlódás tapasztalható az erősítő hűtőbordáján, és a táptrafóin. Utóbbinál elegendő egy egy hűtőborda, de az erősítőnél ventilátorra lesz szükség nyári üzemmódban.

Barkácsolással a hangok elíziumi mezején.

Sejtettem, reméltem, közelében jártam, karnyújtásnyira. Szerintem nem egy ösvény vezet oda. Én jártam az egyiken. Az EVAmp-ME volt az alap, a K701 a jóslat, és a Sony Qualia 010 az ajtó. Az utóbbit véletlenül rövid időre volt szerencsém megcsodálni.
Ez egy nyitott, könnyű, 70 ohmos füles csodálatos tervek eredménye. Nem érzed a fejeden, és amit hangzásban tud.....
Ki mit mond, ki mivel hallgatja, ki mit hallgat vele, egyedi. Olvastam pár tesztet eszközökről. Volt amit nem sikerült a helyén értékelni. De a tapasztalatoknak is ára van. Az EVAmp építésénél mindent beleadtam, amit ismertem az audiofilről. Eltartott egy ideig, míg "megért" a hangja. Fel is vetődött a megfelelő füles kérdése. A lehetőségeim közül a K701 (osztrák) mutatkozott leginkább megfelelőnek.
Türelemben ment több mint 500 órát, majd elfogadtam a hangját végleges lehetőségnek. Rengeteg zenét hallgattam vele a youtubon, CD-t, DVD-t az USB-n át. Volt ami igen kellemesen volt hallgatható, ám ami igazán fájt az az igazán magas hangok hiánya volt. Azt hittem, hogy a mélyek szolídsága dominánsabb lesz. Kacsintgattam a DAC hangfokozatának a becsatoló Monacor mkp-ire, de a hajdani 5000 forintos Maxellal több magas jött. Mondtam magamban, a kisebb ohmja miatt. És álmodoztam egy felsőkategóriás füles hangjáról, ami egyesíti a két hallgató jó tulajdonságait profi módon. Úgy éreztem, hogy az EVAmp-ME jobbat is kitudna megfelelően szolgálni....
Jelenleg az a benyomásom, hogy igen közel lehetne jutni egy minőségi LP hangzáshoz, akár esetemben is, ha lenne egy minőségi hálózati zavarszűrőm, visszaépíteném a FH6-TB300-at, aminek a kimeneti illesztése nagyobb az EVAmp-ME-nél, és a sorsom hozzájuttatna egy felsőkategóriájú füleshez is.

Sony Qualia 010, ahogy a fülemre tettem nyersen, azonnal bemutatkozott. Kicsit távolabb lett a horizont, mint a K701-nél. Tágas, szellős hangkép részletgazdagon. 1-2 óra után tágult. Főleg a magasai estek jól, mivel nem kellett bűnbakot keresni az eddigi hiányérzetre. Az egész hangkp kicsit más lett. Nagy erőssége a részletek megrajzolása. Volt ami hivalkodóbb volt a K701-hez képest. Az én véleményem szerint ezt nem minősíteném, mert a bejáratás után ez változni szokott. A magas, a közép elsimul, és kevesebbnek érezni, a mély meg lejjebb húzódik, így nem annyira domináns. De ez jelenesetben félrevezető lehet, ha e hallgató jelenhangját degradálnám. Mert számomra tele van meglepetéssel most is. Eddig még nem hallottam marimbát így szólni. De az egyik tesztanyagom Csepregi Éva Kék korszak albumának utolsó száma, a maradj velem című, aminek magas hangjai rendszerpróbálóak, eddig ezzel a fülessel voltak a legrészletesebbek, és kevésbé zavaróak számomra. Sorolhatnék zenei anyagokat, de ha nem hallja valaki azokat, meddő mekegés lenne, azt szóban ecsetelgetni.
146 órát élt meg nálam. Így hallhattam, hogy lett terhelhetőbb, és hogyan lesz egyre hallgathatóbb. Jó lett volna még háromszor ennyit járatni, hogy milyen egy ilyen "csoda" érettebb hangja. Különlegesség benne a tér textúrája, ahogy életre kelnek a hangok benne valahol a térben, ahogy a részletek önálló életet élnek, és ahogy egymáshoz viszonyulnak. Szimfonikus zenekart nem hallottam még ilyen áttetszően, részletgazdagon szólni. De a triangulumot sem ilyen cizelláltan a hangtömegben. Elhitette az emberrel, hogy a karmesteri dobogón áll. Olvastam teszteket róla, az azokban tapasztaltakkal nem lenne értelmes ellenkezni, mert minden eszköz rendszerben működik, és senki nem hallhatta az EVAmp-ME-vel a képességeit. Ez a füles nem olcsó, nevezzük felsőkategóriás darabnak. Tapasztalataim szerint a K701, és a HD650 nem egy kategóriás az EVAmp-ME szerint a Qualiával. Talán nem igazán rockzenére való, azonban hallottam olyat vele, hogy azt hittem a szomszéd fát vág a balkonon, pedig a számba volt. Teljesen egyedi a hangképzése, nehéz letenni.
Sokáig fogok rá emlékezni.....

ui.: Temetői hangulat miután kihúztam 146 óra után, hogy visszaadjam. AZ AKG nincs itthon, maradt a Maxell. Nem sokáig viseltem a fülemen a Qualia után. Depresszió a hagyatéka.
(#) majkimester válasza tépapa hozzászólására (») Szept 1, 2022
A kerámia kondiknak nagy a hőfokfüggése, kivéve az NP0 vagy más néven C0G, aminek szinte nincs is, de csak kis értékekben tudják gyártani. Tipikusan 1nF-ig kapsz hazai boltokban.

Hidegítésre jó a kerámia (pl. X7R). Igényesebb helyekre kis értékeknél NP0 kerámia, nagyobb értékre fólia (pl. mkp).
(#) mpisti válasza boap hozzászólására (») Júl 27, 2022
Azt a mérőkapcsolást építsd meg,amire kíváncsi4 hivatkozott. Az egy szabványosított mérőkapcsolás,amit minden gyártó egyetemlegesen elfogad hitelesként. Üresjárási feszültség méréséhez az a terhelés elég amit a kapcsolás párhuzamos körében folyó áram ad. Az ellenállásnak lehetőleg indukciószegénynek kell lenni, én 270 ohm 300W-os ellenállást használtam erre a célra, de kiválóan megfelel 1 kohmos 50W-os fémházas ellenállásból 4 db párhuzamosan,hűtőbordára csavarozva. A kondik mkp vagy FKP legyen és legalább 250,de inkább 400V-os. Még egy dolog: az üresjárási feszültség inverteres MMA gépnél a poti tekergetésének hatására nem változhat. Ha változik,akkor hiba van az árammérésben.
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2022
(#) antiktelefon hozzászólása Máj 12, 2022
mkp kondik kapacitása szokott csökkenni évek alatt, ha kapacitív előtétként vannak használva? Van egy programozható időrelé és nehezen húz meg, 24V a relétekercs, ha nincs a relé fesz alatt akkor 24V a diódahíd után a zeneren, ha a relé fesz alatt van, akkor csak 12V...
(#) Krisztoszteron válasza granpa hozzászólására (») Máj 6, 2022
A linkelt kondenzátor mi miatt lenne rosszabb?
Azt írták rá, hogy gyengébb minőségű, de az mit befolyásolná? A feszültség stabilitását?
Mivel itt az mkp-s és FKP-s konfikat írták, szerintem teszek majd fel az oldalon egy hirdetést, hogy ezt keresem, mert Hestore-on nincs, csak emiatt meg nem akarok 1200Ft-os szállítási díjat fizetni, míg levélként két ilyen simán elmegy.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2022
(#) Mot hozzászólása Máj 4, 2022
Sziasztok!

Érdeklődnék hogy a pimi9 féle egyfojtós hevítő üzemeltethető hegesztő trafóról?
A trafó egyenirányítva pufferelve 60-65V 40-100A, kínai trafó.

A cél alu olvasztás lenne vastégelyben, munkatekercs már volna hozzá 120mm átmérő 4,75-ös rézcsőből tekerve,rajta 1µF mkp kondi, illetve az alkatrészek zöme is megvan hozzá.

Régebben már megépítettem egyszer,akkor működött is rendesen, bár akkor kisebb feszültségről ment, jóval kevesebb árammal, akkor a cél csak vízmelegítés volt vele.
(#) moltam válasza Gafly hozzászólására (») Feb 12, 2022
Köszönöm a válaszokat és a felajánlást, remélem egyszer el tudok jutni egy ilyen eseményre de sajnos nem olyan egyszerű nekem. Elvileg ezek spéci kondik ha lehet hinni a feliratnak, mkp 50kHz. Találtam én is egy leírást, de nem boldogulok még sem. Nekiugrok hamarosan újra. Legelőször mikor mindent kicseréltem benne 7 menetes rézcső tekercs volt rajta és nagy bátran 24V ot adtam izzó nélkül neki, durrant is egy szép nagyot. Fetek, zénerek kuka. Gondoltam rá hogy az izzó miatt nem rezeg be de szerintem a hidegellenállása nagyon kicsi, meg próbáltam 24 voltról is egy pillanatra. Szerintem úgy jut elég feszültség neki amitől be kéne indulnia, de nem teszi, csak az izzó villan fel de olyan szinten hogy hangja van. 12 voltos, nem tetszik neki a helyzet. Biztos hogy nem 1-2A t vesz. Van egy kétszínű led, talán 100n val és soros ellenállással van meghajtva a piros része, az egyik fet drainjére van kötve. Ha rezeg világítani kell neki. Nemtudom ez lehet e gond, ennyi különbség van kb a szokásos rajztól.
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2022
(#) tothzoli22 válasza IQNUKU hozzászólására (») Feb 2, 2022
Szia!

Köszi a segítséget, remélem ez a 0.47 uF a táphoz is jó lesz, bár a hétvégi kondivadászatban ezt a zöldet egy tápból szedtem ki, de nem működött vele.

0.47.JPG
    
(#) tothzoli22 válasza erbe hozzászólására (») Jan 23, 2022
Nem használnám vele, csak épp megforgatni gondoltam. Lehet pont az áramszünetnél szorult meg a szivattyú és nem is a kondi a hiba, ezt szeretném vele kizárni. 0.5 µF nem találok sehol, ez a 0.47 jó lehet, vagy inkább a 0.68 µF változata? Ezt vettem a 2 µF helyett

IMG_2145.JPG
    
(#) granpa válasza tothzoli22 hozzászólására (») Jan 22, 2022
Nem lehet. A 0.5 µF az üzemi kondi; vegyél helyette 0.5 µF 400 v feletti kondit. (ha lehet, mkp-t)
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2022
(#) Alex2 válasza majkimester hozzászólására (») Jan 21, 2022
OK, köszönöm a választ.
- Mivel 15V és 10V is kell, így 2 stabkocka lesz. A kérdés, hogy elég párhuzamosan kötni őket a szűrő után vagy sorban valamivel jobb lehet a 10V-os kimenete?
- Fóliakondik (REMIX, ERO mkp,...) használható szűrésre, mert van egy dobozzal (68nF-6,8uF) vagy a kerámia jobb?

A szűrésnél még lehet növelni a tekercs és kondi értékét is
- Milyen értékeket javasolsz ha kicserélem 22-esre a panelon?
- A tekercs milyen kivitelű legyen? A HEstore listájáról melyik a jó?
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2022
(#) Alex2 hozzászólása Jan 18, 2022
Sziasztok!
Műszer kalibráláshoz használok néhány referencia feszültségforrás IC-t (AD584, MAX6350, LT1021). Eddig 1-2db 9V-os elemről tápláltam, de szeretnék a 9V-os elemektől megszabadulni és stabilabb feszt. használni. Hordozhatóra kellene, ezért nem akarok trafós tápot használni. 10 és 15V-os fesz. kellene, a terhelés pár mA, de lehet még pár kiegészítő áramkör lesz hozzá (aksi kapacitás kijelző, hőmérő,...)
Li-ion aksira köthető töltős, szabályozható kimenetű DC-DC konverter lapocskám van pár db. Mivel ennek zajos a kimenete ezért szeretném valahogy szűrni. Úgy tudom, a kapcs.táp nem szereti a nagy kapacitást a kimeneten, ezért egy méretes pufferkondi gondolom, nem lenne jó, de lehet a zajt se szűrné eléggé.
Ezért kérdezném a tapasztaltakat, hogy milyen megoldással tudnám a hullámosságot és a zajt csökkenteni. Amikre gondoltam: stabkockát egymás után rakni (18V -> 15V -> 10V) A 10V-ot LM317-tel oldanám meg. Megfelelő értékű párhuzamos kondikkal szűrni a tápot. Pl. van hangváltókhoz használatos alacsony ESR értékű fólia kondim (Remix, mkp,...). A zaj/ripple szűréshez melyik a jobb kondi típus: tantál, kerámia, fólia? Esetleg egy kapacitás többszöröző jó megoldás lehet? Vagy ezek kombinációja?
Sajnos nincs szkópom, így nem tudom lemérni, hogy a zaj milyen összeállításban a kisebb, ezért kérdezném a témában járatosabbakat, hogy mi lenne a jó megoldás.
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) Ge Lee válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jan 10, 2022
Nem nyert. Az lett hangra a legjobb ami mérve is a legjobb és ami mérve a legrosszabb az lett hangra is a legrosszabb, mondjuk nem a mérés arányában. Az a kék kocka ERO az egyébként nem MKT hanem mkp. Az mintha ott sem lenne, a zöld analógosít, nem jó, a barnától meg olyan feszesebb, pattogósabb lesz minden az se jó. Nyilván van ezektől sokkal jobb kondi is úgy hússzoros áron. Ennyit erről.
Ja, képet is csatolok, hátha megszól megint valaki hogy csak irkálok oszt valójában meg bele sem tettem.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2022
(#) Pataki99 válasza lukacsp hozzászólására (») Dec 27, 2021
Ellenőriztem(megmértem az ellenállását,illetve a kapacitását) a becsatoló kondikat és jók,illetve ellenőriztem a 100nF hidegítőt is és jó. Elküdtem a tervet ami alapján készült,de néhány dolog változtatva lett: opa2604 ; wima mkp kondik; nagyobb kapacitású kondik; 2sd882 tranzisztor; mur460 diodák.
(#) lukacsp hozzászólása Dec 23, 2021
Megépítettem az ESP-t a panelterv reloop terve alapján, és az A osztályú átalakítás szintén reloop terve alapján..
Csak mértem eddig, rendben van, köszi reloop az ötletet!

(Kínai csoda becsatoló kondik kicsit nagyobban lettek mint gondoltam, 100V mkp kondi volt rátervezve eredetileg...)
(#) Ódenka válasza compozit hozzászólására (») Nov 20, 2021
Köszönöm, akkor ezen megspóroltam egy agyalást...
Más(nak is):
A képen egy (nem saját készítés) monoblokk erősítő hálózati trafója ca. 250VA, szűrésekkel és a Graetz-el. A pufferelés odébb van helyileg.
Többször is szó esett már, a tápegység legalább olyan gondos (árú ) kivitelt igényel, mint maga az erősítő. A puffert töltő csúcsáramokat soros ellenállások mérsékelik.
Az egyenirányító diódákkal párhuzamos 10nF mkp-k vannak.
Következő: »»   1 / 34
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem