Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   1 / 226
(#) Régi motoros válasza KKobra hozzászólására (») Ápr 9, 2024
Ez így otthoni próbapanelek készítésére teljesen megfelelő.
Hány wattos lézerrel égeted le a festéket?
(#) Gafly válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 2, 2024
Tökéletesen igazad van, évente legalább egyszer le szoktuk írni, hogy a huzal határozza meg a terhelhetőséget, nem vasmag keresztmetszete.
Bármekkora keresztmetszetű vasmagon bármekkora teljesítményt át lehet vinni (erősen egyszerűsítve).
Azért annó nálunk tanúltabb elődeink lefektettek pár "arany" szabályt, például:
- A vas és rézveszteség nagyjából egyforma legyen
- A primer és és a szekunder rézveszteség nagyjából egyforma legyen
- A vasmag (is) lehetőség szerint hulladék nélkül készüljön (értsd, például az EI vasnál az "E" sajtoláskor kivágott "hulladék pont jó" az "I"-nek)
Ezen (és sok más) elvek alapján készítettek a gyáraknak típusterveket, csévetesteket, stb. és az átlag felhasználóknak táblázatokat. Na innen jön az, hogy "ekkora vaskeresztmetszetű trafó" az "ennyi wattos".
Úgy egyébként minden transzformátort rendesen ki kellene számolni (azaz méretezni), ami nagyon "nyögvenyelős" feladat mostanság.
(#) zoziju hozzászólása Ápr 1, 2024
Üdvözlet az összes Hiraga építőnek.
Huvét hajnalban halgatom a nemrég elkészült két új (95százalékban kész )hangfalamat, a régi saját, vagy 25 éve épített mosfet es érősítőmmel, utána egy barátomtól kölcsönkapott Eskey A osztályú erősítővel.
És hát most érkeztem el arra a pontra ami már amúgy évek óta bennem van, hogy kell építeni egy Hiragát, mert a régi erősítőm hangja bizony csúnyán alatta marad annak az A osztályú hangjának.
Az lenne a kérdésem az urakhoz, hogy a Hiraga valamelyik verziójához, beszerezhető e nálatok , tőletek panel, valaki árulja esetleg ezeket? Talán egy 20 wattos verzió azért kellene.
Köszönöm a választ, üdv. Zoltán.
(#) dB_Thunder válasza tunerman hozzászólására (») Márc 26, 2024
Idézet:
„0,65A beállításnál tudta a minimális 1 wattos THD-t produkálni.”

(#) ferci válasza grivers hozzászólására (») Márc 24, 2024
Akkor föléjük kell tenni a belső sarkoknál és rájuk fújni a levegőt, az a leghatásosabb.. aztán elmegy a meleg levegő kifelé, amerre lát.
Nagyobb wattos fojtót nehogy odategyél, mert a csöveid tönkremennek.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2024
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Márc 23, 2024
Korábban írtam, hogy a laterális MOSFET-ek mellett kiprobálnám a V-MOSFET-ket is, ezeket annakidején Toshiba és a Hitachi fejlesztette ki (a '80-as évektől voltak használatban).
A Toshibának a gate nyitófeszültsége valamivel a laterálisok MOSFET-ek felett van, a Hitachinak pedig a legmagasabb értékű (3-3,5v körüli).
Ezek a V-MOSFET-ek valamivel kisebb belső kapacításokkal rendelkeznek, és lényegesen gyorsabbak is a laterális versenytársaiknál
A Toshiba 2SJ92-vel kezdtem, kicsit kellett emelnem nyítófeszültségen, de az optimális munkapontban (1A körül) sajnos magasabb THD-t tudott.
A Hitachi 2SK119 már 4 volt feletti gate feszültséget kért, viszont 0,65A beállításnál tudta a minimális 1 wattos THD-t produkálni. Ez nagyon pozitív hír, mivel az "A" osztályú munkapont miatti hőterhelés így lényegesen alacsonyabb lett (most csatornánként kb. 40W)
Per pillanat - műszaki mérések alapján - kimeneti eszközként a V-MOS FET nyerő húzás.
TJ.
(#) nagy hoho válasza 444Tibi hozzászólására (») Márc 22, 2024
Szia!
Lefényképeztem a töltés vezérlő, ez tökéletesen megfelelne a gond az, hogy egy 100 wattos napelemem van 18 Volt, 5 Amper. Tehát vennem kellene még egyet, 25000.- Ft.
Ha veszek egy szerver tápot az nem kerül ennyibe, a kivitelezés is egyszerűbb.
Mi a véleményed?

7SZF4842.JPG
    
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Márc 19, 2024
Ami még nem tiszta, hogy mi a 2,2 M ohm szerepe. Hogyan állapítja meg a mérés, hogy gázos a cső? Köszönöm!

Kieg: A mérések egyik célja, hogy ki akarom próbálni, hogy az ECF80, PCL85, EF80 csövekben a trióda rész hasonlít e az ECC83 hoz, illetve triódának kötve a ECF pentódája hogyan viselkedik. A mérések célja, hogy ne az audiofil, jól szól, meleg a hangja és társai legyen a mérce, hanem a munkapont, meredekség stb. Gondolkodom dinamikus mérésekben is. Sok videót láttam, ahol a 6l6 és EL 34 csöveket hallgatják meg gitárerősítőkben. Jó a közepe, jó alul és társai tényleg hallható, de biztos vagyok benne, hogy a cső ezen tulajdonságai audio sweeperrel valahogy mérhetőek. Nyilván teszek rá egy jól túlméretezett kimenő trafót, jól illesztve, hogy a csövet mérjem és ne a trafót. Szereztem kb 6 db mini hiperszil trafót és 9 db 7,5 wattos osztott csévéjű trafót. Ezekből 1 watt PP könnyen megtekerhető.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2024
(#) szendi001 hozzászólása Márc 19, 2024
Sziasztok! Haladtam a csőmérés témájával. Első körben átnéztem kb 20 adatlapot. Így szűkítettem a mérendő csöveket. Vettem néhány PL36-ot és beszereztem olcsóbb csöveket. Így maga a mérés elve jogossá vált, párba és kartettbe akarom válogatni a csöveket, illetve a meghajtó triódák együtt futását van értelme mérni. Ezen felül a becsatolt csőmérő rajzát elemeztem. Ugye itt eleve átkapcsolóval méri a kettős triódákat, amivel egy egy munkapontban méri az együtt futást azzal, hogy átkapcsolja a műszereket a két trióda fél között. Ahol a probléma akadni látszik, hogy 25 wattos huzal ellenállással oldotta meg a konstruktőr a segédrács feszültség és az anód feszültség kiválasztását. Nekem itt két problémám akadt: Maga a huzal potméter állása változtatja a belső ellenállását az anód tápnak és a segéd rács tápnak is. Ez valamelyest befolyásolja mérést, bár a párba válogatást kevésbé. Nagyobbik bajom, hogy a huzal potméterek elérhetetlenek. Így nem maradt más ötletem, mint hogy csinálok két tápot, amelyek úgymond stabilak. Nyilván célszerű lenne csöves áteresztó stabilizátor. Egy ilyenem van (gyári), tud 350 volt kb 150 mA-t, de nagyon nehéz. Olyan helyen dolgozom, ahol pár perc mérés belefér a munkaidő utáni adminisztrációba, de nem tudom bevinni a készüléket. Így az ötletem az lett, hogy csinálok két állítható tápegységet, tranzisztorral. Ezzel tudok anód feszültséget adni, és külön segédrács feszültséget adni. Megnéztem továbbá az Ebay-es labortáp nyákját és tud 1 Voltos lépésközt is. Ezzel a G1 feszültség adása teljes körűen megoldódott. Megmondom őszintén áramkorlátos stabil feszt indokolatlannak tartok. A becsült anódáram maximumra teszek be olvadó biztosítékot. Ami viszont segítene, ha valaki tudna küldeni kb 100 -300 volt között állítható bevált tranzisztoros stabilizátor rajzot. Szereztem pár PC hűtőbordát és holnap markolok föl néhány nagyfesz tranyót a boltban. A trafóm ami kéznél van, egy gyári csöves erősítő hálózati trafója. Ez még LOMIS, kb 180 wattos. Köszönöm előre is a tanácsokat!
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2024
(#) SKY válasza Gafly hozzászólására (») Márc 17, 2024
Idézet:
„Ingyen energia.”

Pedig a PEN földelésein gyakrabban folyik üzemi áram, mint hibaáram...
Mivel azok a trafótól a fogyasztóig párhuzamosan kapcsolódnak a PEN vezetővel, így elkerülhetetlenül a földben folyik a nulla (PEN) üzemi áramának egy arányos része.

50 földelőrúddal és század ohmnyi földelési ellenállással talán magad felé irányíthatod az utca háztartásainak visszafolyó üzemi áramainak egy kis részét, ami pár ledet éjjel-nappal működtet, vagy felér egy 10 wattos napelemmel D

Egyszer végigmértem egy közeli utcában az oszlopokról levezetett földeléseket lakatfogóval és sok helyen 50-60mA körül volt. Egy trafó közelében több száz mA simán lehet, ha nem több.
(#) nagy hoho válasza Régi motoros hozzászólására (») Márc 16, 2024
444Tibi, Régi motoros, A hozzászólásaitok alapján vennék egy 24 voltos 20 amperes tápot, felhúznám 28 voltra, és azzal tölteném. Az akkut nem meríteném le nagyon mert a motor 300 wattos, ha használnám akkor töltenék és így nem merülne le nagyon, Eddig 2 x 12volt 22 amperes akkukkal ment és így is jól bírta de de messzebbre nem mentem , hogy ne kelljen haza tolni.
Most viszont ki megyek vele a világból reményeim szerin. Gondoltam napelemre és töltés vezérlőre is, de nem tudom a töltésvezérlőből 28 voltot kitudok- e venni. Egyébként a bringa saját tervezés és kivitelezés.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2024
(#) Gafly válasza tufatofu hozzászólására (») Márc 15, 2024
Idézet:
„Egy 12 Voltos 150 wattos szénkefés motorhoz milyen és mekkora kondenzátort ajánlatok mágnenes zavarszűrésre?”

Idézet:
„Nekem a 2,5kW kompresszor motoron gyárilag 25µF üzemi van, a 750W-os betonkeverőn pedig 32uF.”

Ma sem fekszem le szomorú arccal.
(#) csezoli21 hozzászólása Márc 15, 2024
Sziasztok.
Egy 12 Voltos 150 wattos szénkefés motorhoz milyen és mekkora kondenzátort ajánlatok mágnenes zavarszűrésre?
Az eladó sajnos nem tudott segíteni.
Köszi előre is.
(#) sg1oneill válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 6, 2024
Nagyon köszönöm!
1. Nem gondoltam ellenálásra, mert nem vagyok pro, azért is vagyok itt. Ez a bekötés tulajdonképpen az IC adatlapján is rajta van, de valami villamosmérnök honlapjáról szedtem, ahol ő így tervezte meg. (Nem jelenti hogy jó! Csak infórmációképpen közlöm.) Én meg nem értem pontosan, mi van ha a bemenetre rakok egy negyed wattos ellenálást, miközben 5-8Ampt terhelés lenne a kimeneten. De szívesen vennék egy magyarázatot erre is! Nagyon köszönöm.
2. Csatoltam. És értem amit írsz a hurkokkal. Köszönöm. Most megint tanultam!
De tényleg csak TESZT-nek terveztem és rendeltem!
3.
Idézet:
„fetek nyakán sem látszik a DC táp hidegítése”
fogalmam nincs miről van szó! de ha kifejtenéd megtanulnám! Köszönöm!
4. Nem fog csak 600-1200Hz-en menni. Max! Már megcsináltam állíthatóra.

5. ÚJ kérdés:
A TL494-en nem akarok bajlódni - de értem azt hiszem, hogy kell beállítani - a túláram védelemmel.
Ezen a teszt panelen még rajta maradtak az ehhez valaki által rajzolt alkatrészek, R1, R4, R9, R10, RP2 de ugye nyilván nem lenne megfelelő szerintem, élesben. Hiszen nem ehhez készült. Beállítani sem tudnám mivel nem tudom terhelni egyenlőre rendesen, állítható terheléssel, szóval sok értelme nincs, lehet több gondot okoz mint hasznot. Hiszen ha előbb letilt mint kellene... értitek.
De mind ez nem is fontos nekem, szeretném kidobni belőle, úgy sem akarom TÚL terhelni.
Légyszíves nézzétek meg nekem, hogy ez így jó lesz e? (valaki így tiltotta le... koppintottam.)
Csatoltam a rajzot ehhez is.

Mert most már szeretnék egy véglegesebb és kissebb verziót készíteni, max 2Amp terhelhetőséggel, és ezt akár SMD-ben is meg tudom csinálni, ahogy néztem bizonyos alkatrészeket már. Sőt van is itthon ez meg az. Még induktor is van SMD-ben ami vágja a 2Amp-ot.
Természetesen ez sem lesz "kijáratva fullra".

A lényeg, hogy ha segít valaki, akkor biztosabban meg merem tervezni és leadni gyártani, mert tudom nagyobb esélye lesz. Meg tervezés után, bedobnám ide, és esetleg ha szemügyre veszi valaki, akkor nyugottam lehetek.

Nagyon köszönöm!
(#) Kera_Will válasza hpetr95 hozzászólására (») Feb 25, 2024
Akkor ebreszd fel .

Idézet:


Az 5,8 GHz-es DSRC rendszerekben ez az ébresztő modulációs jel leggyakrabban egy téglalap alakú 14 kHz frekvenciájú feszültség, amellyel a vivőfrekvencia modulációja 15-17 periódusos rövid sorozatokban történik. Az elv tehát hasonló a legegyszerűbb CW távíráshoz (on-off keying). Az ébresztő jelzést azonnal egy információs adatcsomag küldése követi.



Kell neki 14kHz futyulni szaggatva .
Audacityvel generalsz negyszogjelet 14kHz es nemi impulzus szaggatassal fuszerezed ez lesz 1 wav file . Azt barmelyik mediaplayer lejatsza, vagy telefon ...stb .1 izmosabb par wattos aktivspeakerrel pedig megszolitod a kutyut.
Persze kell valamekkkra undoktiv hurok ami kb legyen akkora mint a kutyu kerulete vagy nagyobb ... sok sok menettel (kb 100 - 200) meg esetleg vele sorba par ohmos ellenallas (4 - 5 Ω) 2-5 W teljesitmennyel.
Ha ennyi energiaju szolongatas par centirol keves lenne akkor izmosabb hazimozi erolkodovel is probalkozhatsz .
Plane ha az autok tobb meterre setalnak el az ado undokaitol ... lehet ott tobb 10 W is sikit 14kHzen.

Persze eleg mono jelet generalni es akkor nem kergeted ki magad a helyisegbol .
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2024
(#) FMSound hozzászólása Feb 19, 2024
Sziasztok

Próbálkozott már rajtam kívül más EGS0002 SPWM Driver Board-al alacsony frekvenciás (hálózati) transzformátorral pár száz wattos invertert építeni? Megépítettem a csatolt rajz alapján, működget is, de nem az igazi. A Board-hoz rendelhető egy kijelző is, mely hőfok, feszültség, opcionálisan áram kijelzésére(áram mérő shunt- áramváltó segítségével) is alkalmas. A kimeneti fet hídon mérve feszültséget működik, az 50Hz is megvan, viszont 5-10V nagyságrendű (igen tudom nem sokkal nagyobb várható el), a visszacsatoló poti állásától függően. De ami legfurcsább, az említett kijelezőn a multiméterrel mérthez képest pont fordítva változik a kimeneti feszültség. A deszkamodellemen IRF 540N típusú feteket használtam.
Mint oly sok modern(eredeti kínai ) áramköznél, itt sem teljesen egyértelműek a doksik.... Megépíthető a kapcsolás magas frekvenciás (kapcsolóüzemű) trafóval is, de nem egyértelmű ott mit kell változtatni a bekötésen Ha valakinek van tapasztalata, szívesen venném Köszönöm!
(#) compozit válasza Remci hozzászólására (») Feb 17, 2024
Nem az áramfelvételük a lényeg, mert az csak látszólagos áram. A wattos, vagy hatásos áram biztosan kevesebb ennél. A wattos teljesítményfelvételt mérd meg, az termel veszteséget. Ehhez használj mondjuk egy villanyórát, az csak a hatásos teljesítményt méri. Ha ilyened nincs, akkor csak azt nézd meg, hogy hosszabb üzem után mennyire melegszik.
(#) compozit válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024
A 63mA megszorozva a 230V-tal valóban 15W, de ez nem hatásos, hanem látszólagos teljesítmény. ( VAr) Hasraütéssel, ebből a hatásos, vagyis wattos teljesítmény mondjuk 10W. Ez persze sok, tehát, üresen is melegedni fog a trafó. Kicsit nagy az indukció a vasmagban, vagyis kevés a menetszám. Ha kevés a menetszám, ettől a trafó még elbírja a motort és a kevés menetszám miatt kisebb a szórási induktivitása is, tehát terhelés hatására kevésbé fogja ejteni a szekunder feszültséget. A motor csak rövid ideig működik, tehát úgy méretezték, hogy még ne akarjon leégni, legfeljebb melegszik, még üresjárásban is.
A legfőbb oka a spórolás. Miért rakjanak be egy nagyobb, drágább trafót, ha egy kisebb is elég?
A 47 fok nem sokat jelent, a motorral rövid időre megterhelve is alig lesz melegebb.

Az már probléma, hogy van egy fogyasztód, ami az előbbi 10W-ot megeszi ha kell, ha nem. ( De lehet, hogy csak akkor kapcsolódik a hálózatra, ha a motort kell működtetnie. )
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
(#) VIM válasza PAJLOT hozzászólására (») Feb 15, 2024
Valami nem kerek a delta kapcsolással kapcsolatban, mert annak terheletlenül nem volna szabad olya nagy áramokat felvennie. A kondenzátor értékét kell variálni, hogy az üzemm megfelelő legyen. Lehet, hogy nem kellene aggódni az indítási áramérték miatt ha üzemben nem melegszik a motor. A komprinak elég volt egy 750 wattos IMI motor is. Neked sem lesz több ha deltába kötve használod majd a motort.
(#) csezoli21 hozzászólása Feb 13, 2024
Sziasztok.
Adott 3 darab 3.5 Voltos 60 mA es led.
Ezeket akarom sorba kötni, és 12 Volt lenne a táp feszültség.
Egy, kettő online kalkulátorral kiszámoltam mekkora ellenenálás kell és 27 Ohm ot adott értéknek. Na most kész az áramkör világít is eléggé durván. Viszont melegszik az ellenállás is meg a ledek is már fél perc után. Azt írta hogy 1/8 wattos ellenállás elég, 0.6 wattosat vettem. Hibáztam valahol? Vagy normális a melegedés?
Ha esetleg csökkenteném a táp feszültséget, úgy hogy marad ez az ellenállás akkor csökkenne a hő is a fény mellett?
Köszönöm ha tudtok segíteni.
(#) SzilCsong hozzászólása Feb 13, 2024
Sziasztok

Valaki legyen szíves, meg tudná nekem magyarázni, hogy egy pár száz wattos, 3 fázisú motor (ipari tengelyvég motor)
Hogy tudja pár év alatt teljesen kikészíteni egy LP1K0910 relé érintkezőit, hogy konkrétan össze van hegedve (melléklet)?
A mágneskapcsoló 4kW-os, tehát több mint 10x túlméretezésű.
A motor biztos, hogy jó, 85 ohm-ot mérek minden fázis kapcsain.
Köszönöm.

LP1k0910.jpg
    
(#) zolika60 válasza Imi68 hozzászólására (») Feb 12, 2024
Hány wattos a fúrógép?
(#) patexati válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 7, 2024
Kissebb wattos izzó azért nem bírja mert sok ideig sül ki,sokáig megy az izzó magasabb feszültségen,a nagyobb Wattszámú jobban beterheli és gyorsabban leesik a feszültség így kevesebb időt tölt a névlegesnél nagyobb feszültségen..
(#) black1989 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 6, 2024
Szia!

Bekötöttem a 6. Lábra, át is jön a jel, viszont full hangerőn is kicsi az erősítése kb 15-20 watt jön a 130 wattos erősítőből! Valószínűleg építeni kell hozzá egy előerősítőt...
(#) reloop válasza Fats Domino hozzászólására (») Jan 25, 2024
Volt már zárlat a fonatból kimaradt egy szál réz miatt, két hétig javítottunk itt egy erősítőt mire kiderült, hogy a szerény lába alá szorult hangszóróvezeték okozta a zárlatot, szóval olyan is megeshet amire nem is gondolnánk a monitor előtt ülve. Tüzetesen átnézed kívülről, az egyelőre elég.
Ha egyértelmű a hangszóróhiba, akkor erősítő oldalra köss be egy 4-8 Ω pár wattos soros ellenállást, nehogy az erősítő lássa kárát a kísérletezésnek. Az így észlelt hangzásból (vagy csendből) már tudunk következtetéseket levonni.
(#) uniman válasza Kicsa hozzászólására (») Jan 23, 2024
Köszi! 15 LED/m...erről nem ír a temu, írj nekik, hogy ez így nem felel meg neked. Elhalgatták az egyik fontos paramétert, meg azt is, hogy hány wattos méterenként. Kíváncsi lennék mit lépnek.
Az APP-ban lehet fényerőt állítani? Na persze az ohmok...
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2024
(#) dB_Thunder válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 19, 2024
Arra jutottam, hogy az áramgenerátort 0-655 mA közt lehet állítani, így elviekben a fél wattos dióda elég lehet, aminek azért barátibb az ára! Ez:https://www.tme.eu/hu/details/lcu80e053a/lezerdiodak/laser-components/
(#) dB_Thunder válasza horcsab hozzászólására (») Jan 18, 2024
A hullámhossz esetleges eltérése bennem is felmerült, mikor keresgéltem, de nem folt a fejben mekkora kell.
Mit értesz az alatt, hogy nem lesz jó? Abszolút nem lesz fénye, vagy a zöld szín árnyalata eltolódik a sárga felé?

Idézet:
„Folyamatos üzemű pumpadióda kell.”
Erre gondoltam! Nekem is "furcsa" volt, hogy mekkora teljesítményt megadnak erre a tokra!

Folyamatos üzemre ezeket találtam, a hullámhossz tartományként van megadva!:
https://www.tme.eu/hu/katalog/lezerdiodak_112302/?params=1089:19528...tock=1

Jó lenne tudni mekkora dióda kell, az 1W-os ára azért már húzós! 300-400mA küszöbáram, viszont a fél wattos már lehet hogy kicsi! Lemegyek mérni...
(#) szendi001 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jan 15, 2024
En vagyok a muszaki ig LOL.... A karbantarto kollegak fureszeltek az aluminiumot es segitettek egy csoves erosito sasszit osszehegeszteni. Rendeltunk egy oszcilloszkopot azzal a kifogassal, hogy Dali lampakat tapjait kell merni. Azota egesz jol haladnak az erosito projektek. Ragtuk az ideget decemberben, foniki utasitasra csapatot epitunk. A helyiek nem szeretnek epitgetni cuccokat mindent megvesznek a boltban. Egy energia italert cserebe kaptam egy 500 wattos tuzjelzo veszuzemi erositot. Mivel 100 Voltos, es hibas is, meglett a trafo ebbe. Eldugtuk a polc moge az ilyen jellegu fusit.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2024
(#) bimmerboy válasza Bakman hozzászólására (») Jan 6, 2024
jól számoltam, hogy egy 1000 wattos trafó az amit nem sütnék meg ezekkel a fűtőszálakkal ?
5A áramfelvételt vettem alapnak
Következő: »»   1 / 226
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem