Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AVR - Miértek hogyanok
 
Témaindító: pakibec, idő: Márc 11, 2006
Témakörök:
WinAVR / GCC alapszabályok:
1. Ha ISR-ben használsz globális változót, az legyen "volatile"
2. Soha ne érjen véget a main() függvény
3. UART/USART hibák 99,9% a rossz órajel miatt van
4. Kerüld el a -O0 optimalizációs beállítást minden áron
5. Ha nem jó a _delay időzítése, akkor túllépted a 65ms-et, vagy rossz az optimalizációs beállítás
6. Ha a PORTC-n nem működik valami, kapcsold ki a JTAG-et
Bővebben: AVR-libc FAQ
Lapozás: OK   707 / 837
(#) kapu48 válasza fifadani hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Szerintem!
Hosszú a szallagkábel! Felezdmeg (10 - 15cm) max!
(#) fifadani válasza kapu48 hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Okés kipróbálom.
(#) fifadani hozzászólása Nov 25, 2015 /
 
Nem okés.
(#) fecus válasza csabeszq hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Lehet én nézek rosszat, de az Ebay-en az Arduino Nano R3 egy ezres és csak 5V-ról megy.
Amit linkeltem az csak 520Ft és megy 3,3V-ról.
De tény, hogy fele a tárterülete.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2015
(#) Kovidivi hozzászólása Nov 25, 2015 /
 
Sziasztok!
Van egy hex-em Atmega8 dip tokoshoz. Ez egy-az-egyben beégethető az SMD tokos atmega8-ba is? Ilyet még nem csináltam. Elvileg ha a regiszterek ugyanott találhatóak, akkor mennie kell. A lábkiosztást pedig egyeztetném. Köszi.
(#) Kovidivi válasza fecus hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Bármelyik Arduino átalakítható, hogy 3V-ról menjen, csak kisebb kvarc kell bele, esetleg még az sem, ha átkapcsolod a belső 8MHz-es oszcillátorra. A fuse biteket kell átállítani csak. Más kérdés, hogy mi lesz a bootloaderrel, mert azt is cserélni kell, és az Arduino-ban is másik board-ot kell kiválasztani a sebesség miatt. De ha már AVR-es témában vagyunk, akkor hagyjuk ki az Arduino keretrendszert, és SPI-n keresztül programozzuk bootloader nélkül az Arduino lapokat is, vagy ha valaki ügyes, bekonfigurálja pl. az AtmelStudio-t, hogy a CH340-en keresztül programozhassa a lapot.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2015
(#) zombee válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 25, 2015 / 1
 
Szia!
Egy az egybe beégetheted SMD tokosba is, ugyanazok a lábak azon is megtalálhatók rajta.
A tápfesz lábak körül lesz egy-két plusz, az ne zavarjon, elég ha mindet bekötöd és kész.
Ezen kívül az SMD tokosba tesznek még két ADC csatornát, ezeket ADC6 és ADC7 néven csúfolják.
A lényeg hogy tényleg csak analóg bemenetként tudod őket használni, normál IO-ra nem.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2015
(#) Kovidivi válasza zombee hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Köszi, akkor folytatom a munkát, SMD-ben nekem szimpatikusabb
(#) Ivan93 válasza Ivan93 hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Sziasztok!
Megoldódott, már működik! Az avr studio rjmp-t használt, ami 8k-nál nagyobb memória címzése esetén túlcsordulhat (+/-4096 relatív ugrás), a mega328-ban pedig 32k memória van, így túl is csordult. Az egyik megoldás a '-lm' hozzáadása lenne, de nekem a studio készíti a makefile-t így ezt nem tudtam hova írjam. Másik megoldás a ConfigurationOptions->Libraries-ben hozzáadni a 'libm.a'-t. Így hiba nélkül lefordult, és jól működik.
Köszönöm mindenkinek a segítséget!
Iván
(#) zombee válasza Ivan93 hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
vagy használhatsz jmp-t is.
(#) fifadani válasza fifadani hozzászólására (») Nov 25, 2015 /
 
Bármivel próbálkozom nem sikerül... JTAG bekapcsolva, 10 cm-es kábel, STK500-al kommunikál az uC, 1 MHz, 8 MHz, 9600 bps stbstb... 2 db atmega16, egyik sem akarja magát átadni a JTAG-nak.
(#) kapu48 válasza fifadani hozzászólására (») Nov 26, 2015 /
 
Inkább az oldalt linkelnéd ahol rendelted.
Biztos írja milyen drivert, honnan kel telepíteni a JTAGod hoz?
(#) fifadani hozzászólása Nov 26, 2015 /
 
E-bay-ről van. Azt a drivert is felraktam amit mellékelt, illetve a tavir-oldalon is találtam hasonlót. Egyik sem oké.
Egyébként ennek az illesztő IC-nek a drivere.
Link: CH340
(#) fifadani hozzászólása Nov 26, 2015 /
 
Megy!
Megoldás: 10k-s felhúzó a RESET lábra, plusz egy 100nf kondi.
(#) akos712 hozzászólása Nov 26, 2015 /
 
Bocsi, hogy ide írok kezdő kérdéssel... Szeretnék elkezdeni AVR-t (vagy PIC-t) programozni...
Milyen mikrokontrollert vegyek kezdésnek?
Tudtok valamilyen könyvet tanulással kapcsolatban (assembly) ?
Milyen programozót építsek magamnak? STK500 megfelel?
Egyéb tudnivaló?
(#) csabeszq válasza akos712 hozzászólására (») Nov 26, 2015 /
 
Lehet, hogy meg leszek kövezve érte, de a helyedben Arduino nanot vennék.

Bővebben: itt

Ehhez tulajdonképpen programozó sem kell bedugod USB-n keresztül és feltöltöd a kódot az Arduino keretrendszeren át. A nano ára 600 Ft, Atmega328P-vel fut. A PIC és AVR programozók drágábbak ennél.

Szóval ha csak kényelmesen hátra akarsz dőlni és kipróbálni a chip képességeit, akkor ezt javaslom. Az Arduino-hoz előre megírt könyvtárak is vannak, szóval ha LCD-t, NeoPixelt, I2C EEPROM-ot, infra adót/vevőt akarsz tesztelni, mindenre kész, előre megírt kódok vannak.

Bevallom őszintén, manapság már én is csak azt programozom le, amit mások nem írtak meg és nehéz a netről letölteni. Ez van, az évek ahogy múlnak, úgy lustulunk.

Később, ha úgy döntesz, hogy AVR, akkor egy programozó kelleni fog, de kipróbálni ezt javaslom.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2015
(#) Kovidivi válasza csabeszq hozzászólására (») Nov 26, 2015 /
 
Én is Arduino-t ajánlok. Főleg, hogy az Arduino keretrendszeren keresztül is el lehet érni minden regisztert, nem muszáj használni az analogread() függvényt, ha az ember ír egy sajátot, ami gyorsabb, meg átlagol, stb. Egy dologra kell csak vigyázni, hogy a regisztereknek sok esetben már van feltöltött értéke, tehát ha valaminek 0-nak kellene lennie, azt ki kell nullázni! Plusz át kell látni az összefüggéseket, ha pl. átállítjuk a Timer0-t, akkor nem fog menni a millis, vagy ha letiltjuk az interruptot, akkor sem. De ezért van az Arduino-s topic. Én UNO-t vennék Atmega16U vagy 32U csippel, azzal nem lehet melléfogni.
(#) Kovidivi válasza akos712 hozzászólására (») Nov 26, 2015 /
 
Könyvnek pedig: Programozzunk C nyelven, google 1. találat.
(#) csatti2 válasza akos712 hozzászólására (») Nov 26, 2015 /
 
Egyetértek a többiekkel, hogy vmilyen ATMEGA328p-t tartalmazó Arduino-t érdemes venned kezdésnek.
Egyrészt maga a mikrokontroller tartalmaz rengeteg interfészt, aminek a programozását így megtanulhatod/megértheted anélkül, hogy állandóan új IC-ket kellene beszerezned (gondolok itt a következőkre: 10 bit ADC + belső/külső választható AREF [analóg referencia fesz.], PWM, I2C, USART, SPI, EEPROM, időzítők (2 db 8 bites, 1 db 16 bites), bootloader, stb.
Ha hallgatsz Kovidivi tanácsára, akkor pedig lesz a lapkán még egy mikrokontroller (ATMEGA16U), amin pedig később USB-s funkciókat készíthetsz akár (alapból ez a másik mikrokontroller programozását végzi virtuális soros portként, de átprogramozhatod kamu billentyűzetnek, háttértárnak vagy ami eszedbe jut, de ez már komolyabb tudást igényel).
Az elején az Arduino környezet elég jól fogja a kezedet, könnyen elsajátíthatod vele a programozás alapjait és később ha úgy kívánod elhajíthatod az Arduino-t és immár AVR tesztpanelként programozhatod a mikrókat a rajta lévő programozóportokon keresztül egy valódi programozóval (legyen az saját készítésű vagy valamilyen gyári cucc).
(#) fecus hozzászólása Nov 27, 2015 /
 
Melyik a "jobb" soros chip: CH340G vagy FT232RL, ha "Nano V3.0 with ATMEGA328P"-t vennék?

Mintha valamelyikkel gond lett volna a win driver esetében!?
(#) csatti2 válasza fecus hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
Az FT232RL driver-t natívan tartalmazza a windows (viszont ők szórakoztak a felhasználókkal), a CH340G-hez külön driver-t kell telepíteni, cserébe jóval olcsóbb.
(#) fecus válasza csatti2 hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
Ja a hamis chipek...
Kösz.
(#) csabeszq válasza fecus hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
Bocs, de a probléma nem annyira egyszerű. Nekem életemben 2 FTDI chipem volt, egyik sem ment rendesen, az egyiket elajándékoztam, a másikat meg rákötöttem WIFI-s frissítésre, hogy ne kelljen USB-zni.

Lehet mondani, hogy hamisíthatták a chipet, de ez engem nem mozgat. Nem működik és kész.

Linux alatt a CH340G simán megy driver nélkül, a PL2303-mal sincs baj.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2015
(#) kameleon2 válasza csabeszq hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
Itthon van 80db FTDI chipes áramköröm és mindegyik megy hibátlanul. Sajnos az eredeti chip drága, de megbízható. Itt a HE-n már volt téma, hogy a "hamisított" jobb minőségű belül (makrofotók is voltak) a kisebb csíkszélességű gyártástechnológia miatt. A felhasználók több pert nyertek meglepő módon a hamisítványok javára, így nem tudom végül az FTDI meghajlott-e a drivereket illetően. Itt is van a hivatkozás amiről szó volt. Némi info a szoftveres megoldásról.
(#) killbill válasza csabeszq hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
Erdekes, nekem volt FT232RL, FT245 a kezemben, tobb is, es soha semmi baj nem volt egyikkel sem. Napi szinten hasznalom oket Linux-on. Mindet a RET-nel vettem.
(#) zombee válasza killbill hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
Nálunk is van FT232RL, 100% hogy eredeti és elég problémás. Azzal kezdődött, hogy a "gyári" kapcsolási rajz alapján megépítve az áramkört csak kb. minden 3.-4. próbálkozásra sikerült, különben a gép fel sem ismerte. A megoldás az volt hogy konstans terhelést tettem be(220Ohm), és a D- vonalat egy 2.2kOhm ellenállással 5V-ra kötöttem(mint az AVR-Dopernél).

Így már minden bedugásnál felismeri, de egy baj megmaradt: a gép bekapcsolása(Win indítása) után nem látja, ki kell húzni és visszadugni. PL2303 és MCP2200 nem csinál ilyet, lehet hogy én áttérek...
(#) morgo válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 27, 2015 / 1
 
A Rádiótechnika is leírta, miről is van szó.
"Bonyodalmak az FT232RL IC körül
Az ARDUINO NANO panelen a soros/USB átalakítást végző FT232RL integrált áram köröket az FTDI cég gyárba.
Az idők folyamán nagy számú, az eredetitől szemrevételezéssel megkülönböztethetetlen, azonos lábkiosztású és működésű hamisítvány került forgalomba.
A „hamisítás” abban nyilvánul meg, hogy az IC-t FTDI termékként, az eredeti IC-vel azonosan feliratozva, azonos USB gyártóazonosítót (VID:0403) és termékazonosítót (PID:6001) alkalmazva forgalmazzák - lényegesen alacsonyabb áron.
Az FTDI kísérletet tett a hamis IC (legalább is a WINDOWS 7 64 bites változatával való) felhasználásának megakadályozására.
Olyan meghajtó program ot helyezett a Microsoft e programverzióhoz kiadott szokásos frissítései közé, amely (a belső EEPROM különbö- zősége alapján) megállapítja, hogy az IC a saját terméke-e, és ha nem, első futtatásakor a „hamis” FT232RL-ek PID azonosítóját 0000-ra állítja be.
Mivel a meghajtó program ilyen azonosítójú IC-t nem kezel, a következő bekapcsolástól kezdve a meghajtó program és az IC nem ismerik fel egymást. Ez az eljárás nem a hamisítót, hanem a hamisításról tudomással sem bíró végfelhasználókat érintette.
Azok felháborodása nyomán ezt a frissítést visszavonták, és jelenleg az FTDI hivatalos Bővebben: Link oldaláról már olyan meghajtó tölthető le, amely az előző meghajtó által „tönkretett”, PID= 0000 azonosítójú FT232RL IC-t is kezelni tudja.
Az új meghajtó program installálásának menetét pontról pontra leírva a Bővebben: Link oldalon találhatjuk, „élőben” pedig a Bővebben: Link oldalon látható.
Az FT232RL „hamisításáról” magyarnyelven részletes információk érhetők el pl. a Bővebben: Link oldalról."
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2015
(#) kameleon2 válasza morgo hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
Köszönöm. Erre gondoltam én is, mert olvastam már ugyan valahol, de nem tudtam volna ilyen pontosan beidézni. Zombee-nak: Nem mindegy az oprendszer sem. Az én tesztkörnyezetem még mindig XP.
(#) zombee válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
Nekem is XP a tesztkörnyezet, de Win7-en is próbáltuk már. A lényeg ugyanaz: a gép indításakor nem ismeri fel (!!!), mindenképp ki kell húzni és visszadugni. Egy gépbemutatón kicsit vicces volt ez így elsőre...
(#) tursaba hozzászólása Nov 27, 2015 /
 
Sziasztok ! Szeretném megkérdezni valamelyikőtök belefutott-e már olyan dologba, hogy az ATMEGA88P 20 AU chip 11.059 MHz kvarccal, minden port bitje, out esetén csak ~2V szintet ad ki, ami alig terhelhető, mert még tovább csökken ?
A rátöltött program fut rajta.
Nem tudom mi lehet a bánata? Valami klón ??
A 5-6 lábon a 3-5- höz mérve a táp és az Avcc-n 5.0 V van !
Köszönöm.
Következő: »»   707 / 837
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem