Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2065 / 3953
(#) kadarist válasza voodoo hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Jobb oldalon miért ne lehetne a test? És a fémháznak mi köze van ahhoz, hogy melyik láb milyen potenciálon van?
(#) Szabi1 hozzászólása Júl 23, 2013 /
 
Sziasztok! Csináltm egy H hidat BD241C-tranzisztorral és egy mikrovezérlő kéne kapcsolja. A tranzisztor és a mikrovezérlő közzé Bázisellenállásnak elég 1k?
(#) voodoo válasza kadarist hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Jó mindeg, rendben. Tévedtem és lehet nincs igazam, de régen emlékeim szerint voltak olyan potik a rádiókba, erősítőkbe, hogy kifejezetten érzékenyek voltak rá, ha a testet nem középre kötöttem vissza. Ugyanis csak középen volt hajlandó elfogadni a testet. (ezek általába fémházas potik voltak)
(#) pucuka válasza voodoo hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Kevered. Az igaz, hogy a fémházas potik házának a földelő kivezetése középen volt, de az nincs előírva, hogy hogyan kötöd. Azt a felhasználás mondja meg, a házat mindíg földre, testre kell kötni, de ez nem minden esetben egyezik meg a poti jel szempontjából hideg végével. Gondolj csak a "lepke" hangszínszabályzóra, vagy egy balansz potira.
(#) Attila86 válasza voodoo hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
A labortápom fesz és áram-állító potijai lesznek. Készítek épp egy fényképet hogy hogyan kell bekötni a panelba a potikat, LED-eket stb. és ehhez kellett tudnom hogy hogyan vannak pontosan a lábak. Egyébként mindegy hogy mire kerülne felhasználásra, mert csak annyit kérdeztem hogyha eltekerem teljesen jobbra akkor a középső lába melyik szélsővel lesz rövidzár. Ha azt kérdeztem volna hogy melyik irányba lesz nagyobb a hangerő vagy nagyobb a feszültség akkor már lenne esetleg jelentősége a felhasználásnak de direkt ilyen egyszerűen kérdeztem nehogy félreértés legyen. Mindegy, köszönöm a segítséget mindannyitoknak! Még nincs kész de ilyesmiképp fog kinézni:
(#) pucuka válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Simpi megmondta. Ha szembe nézel a tengellyel, és a kivezetések lefelé állnak, akkor ha jobbra(óramutató járásával megegyező irányba) tekered, akkor a középső a jobboldali szélsőhöz fog felütközni. ~ 0 Ohm
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2013
(#) Attila86 válasza pucuka hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Igen, én is ezt tapasztaltam.
(#) kadarist válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
A tengelyhez van rögzítve a csúszka, ami pedig a középső lábhoz csatlakozik, ezért logikus, hogy ahhoz a lábhoz fog közelíteni a csúszka, amely felé közelíted (fordítod) a tekerés által.
(#) mojorisin577 hozzászólása Júl 23, 2013 /
 
Üdvözletem!

Mivel teljesen amatőr vagyok a témában, szeretnék segítséget kérni!
Adott egy Edifier p3060-as hangrendszer. Egyetlen gondom van vele, hogy a basszus hangerejének potija, a mélyláda hátuljába van beépítve. Kiváncsiságból szédszedtem és megnéztem. Kis panelra van ráforrsztva, nagyjából semmi extra. Ezt szeretném meghosszabbítani, hogy legalább a számítógép asztalig felérjen és ne kelljen az asztal alá mászni ha szabályozni akarom. Olvastam pár dolgot erről, pl. kiforrasztani, kábellel kivezetni stb. Pontosan milyen kábel kellene a meghosszabításáshoz? Gondom nem valami vékony fülhallgatókábel...

Ha kell, tudok képet is csinálni, de csak holnap.
Előre is köszönöm a segítségeteket.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2013
(#) Peet19 hozzászólása Júl 23, 2013 /
 
Üdv!
Hogy kell kiszámolni a vezeték vastagságát hogy 12V-on legalább 20A-t bírjon.
Rövidzár esetén van egy 15A biztosíték ami megszakítja a tápot, de gondolom a vezetéknek többet kellene bírnia.
Előre is köszi a segítséget.
(#) ujfalusi válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
20A az 20A 12 volton is.Minimum 3mm-res huzal kell, de ajánlottabb a 3.5mm-res.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Hello!
- Elsőként az a kérdés, mekkora feszültségveszteséget engedhetsz meg magadnak.
- Másodsorban, hogy milyen hosszú a kábel..

A feszültség veszteségből és a terhelőáramból már kiszámolható a kábel maximális ellenállása. Ha pld. 1V-ot csökkenhet a feszültség a kábelen, melynek hossza 10m, akkor a kábel ellenállása R=U/I=1V/20A=0,05ohm lehet. Természetesen ennek felét kell venni, mert a kábelben a villany oda-vissza megy. (Vagy is a megtett út kétszeres hosszúságú.) Így a kábel ellenállása 10m hosszon, 0,025ohm (25milliohm) lehet maximálisan.

A vezető ellenállása R=Rho*l/A képlet adja.
(Rho a vezeték fajlagos ellenállása. Ez vörösréz esetén egy méter hosszú és egy négyzetmilliméter keresztmetszetű vezetékre van megadva, ami kb. 0,017Ohm.
"l" (kis ell) a vezeték hossza méterben, "A" a keresztmetszete négyzetmilliméterben.)

Te nem a vezeték "vastagságára", hanem keresztmetszetére vagy kíváncsi. (Üzletben is ez szerint árusítják.) A képletet átrendezve A=Rho*l/R= 0,017*10/0,025=6,8mm^2. Nos, ez már ne megy vékonyka kis valami.. üdv!
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Értem, köszi. Megpróbálok saját számításokat végezni a képleteid alapján. Amit csinálni akarok az motorelektronika. Van egy 12V-os akksi aminek a (-) pólusa a vázra van kötve, a (+) -ra pedig egy 15A biztosíték van.
Nem hiszem hogy valaha is lenne ekkora terhelés mert ha jól számoltam akkor kb: 200W terhelés kellene a 12V -on hogy kilője a 15A -es biztit, de lehet valami zárlat és akkor bírnia kell a vezetékeknek is legalább annyit mint a biztosítéknak.
Át akarom húzni az egész elektronikai rendszert és ki kell számolnom a vezetékek keresztmetszetét.
A vezetékek hossza 30cm - max. 1m -ig. Így a vezeték ellenállása jelentéktelen. A feszültség viszont csökkenhet ami ha jól sejtem akkor ugyanakkora Watt teljesítménynél növelheti az áramerősséget ami pedig szintén vastagabb keresztmetszetű vezetékeket igényel.

ujfalusi: köszi, de egy kicsit sokallom a 3.5mm est. Az előző kábelezés 1mm-es vezetékekkel volt felszerelve.
Az átlagos fogyasztás 40 - 60W ami 12V-on 5A-t jelent ha jól számolok, de javítsatok ki.
(#) Szabi1 hozzászólása Júl 23, 2013 /
 
Hogyan kell kiszámolni a megfelelő bázisellenállást tranzisztorhoz? Eddig mindig saccolva raktam, aszerint, hogy máshol volt, de pontosan milyen képlet van rá?
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2013
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Te sokallod Ő nem! Mert villanyszerelésnél vannak szabályok (táblázatok) hogy mekkora terhelőáramnál milyen keresztmetszetet (áramsűrűséget) illik használni.
Mert egy kábel/vezeték számításánál, igazából nem csak ezek az egyszerű számítások jönnek szóba. Nem mindegy, hogy a vezték mennyire melegszik, milyen a hőelvezetés, egy vezetékről van szó, vagy kábel/köteg stb.-ről van-e szó. Egy 20m-es hosszabbítóra ráteszel egy 2kW-os fűtést, vagy egy sarokcsiszolót, az nem mindegy. Mint az sem, hogy feltekerve használod a hosszabbítót, vagy kifektetve. Mert feltekerve, tuti összeég. Kifektetve meg csak meleg lesz.
Az, hogy ezelőtt 1mm-es kábel volt, az egy dolog. Azt legfőképpen az anyagi meggondolások,mint műszaki megalapozás határozta meg. Avagy.. Miért is kell áthúzni? Nem szép színe van a drótnak? Lehet nem.. De egy biztosíték sem olyan, hogy 15A-en semmi gond, 15,1A-en meg kimegy..
(#) proli007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Júl 23, 2013 /
 
Hello! Kicsit keress "bázisellenállás" "béta" "Ic/Ib" jeligére.. üdv!
Pld..
(#) norbi97 hozzászólása Júl 24, 2013 /
 
Sziasztok!
RGB ledet szeretnék zenére villogtatni ezt hogy lehetne megoldani ?
(#) Kovidivi válasza norbi97 hozzászólására (») Júl 24, 2013 /
 
Bővebben: Link, de nézz szét a topicban, 14 oldal erről szól!
(#) norbi97 válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 24, 2013 /
 
Köszönöm!
(#) laszlo raduj hozzászólása Júl 24, 2013 /
 
Ra kerestetem "scanerneon" de nem talatam temat rola, azt szeretnem megkerdezni hogyan tudnam mukodtetni, milyen aramkorol, esetleg rakotheto takarekos ego aramkorere?
(#) resystance válasza laszlo raduj hozzászólására (») Júl 24, 2013 /
 
Ózont termel, ne nagyon tüdőzd le!
(#) Szabi1 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 24, 2013 /
 
Jól számoltam? BD241C bázisellenállás számolás:
min dc gain=65
ic=0,5A

Vb=(5v-0,7v)=4,3v
Ib=(500mA/65)*10=76,92
R=[4,3v/(76,92*4)]*1000=14 ohm

Ezek alapján számoltam: Bővebben: Link
(#) proba válasza Szabi1 hozzászólására (») Júl 24, 2013 /
 
Ez már eléggé ki van biztosítva. először a szükséges bázisáram 10-szerese, azután még ennek a 4-szerese...Ennyi erővel a terhelést is ráköthetnéd szinte.
( 46mA/110 = 4.18uA ??? )
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2013
(#) Szabi1 válasza proba hozzászólására (») Júl 24, 2013 /
 
Akkor használhatok 10 ohmosat? mert ilyen van itthon sok?
(#) pjg válasza Szabi1 hozzászólására (») Júl 24, 2013 /
 
Inkább 10k Ohm -ot. De 4,7k Ohm -mal nem hibázol nagyot.
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2013
(#) speedbump hozzászólása Júl 24, 2013 /
 
Sziasztok,

relé logikát szeretnék (=kellene) rajzolnom, hogy a villanyszerelők be tudják kötni a dolgokat. Sajnos nem találtam ehhez használható programot (az EZschematic volt a legközelebb de a 80-as éveket idéző software gyorsan kiábrándított).

Az egész a létra diagramhoz hasonlít de nem PLC programról beszélek. Csatoltam két fotót arról, hogy miről lenne szó.

Ha valaki tudna ajánlani erre képes programot azt megköszönném ha megírná.
(#) Szabi1 válasza Szabi1 hozzászólására (») Júl 24, 2013 /
 
Nem a hangszóróhoz kell, egy mikrovezérlővel akarom kapcsolni egy H-Hidat.
(#) Szabi1 válasza speedbump hozzászólására (») Júl 24, 2013 /
 
(#) moltam hozzászólása Júl 24, 2013 /
 
Helosztok.
A kereszttekercses műszereket miként kell cél ic nélkül meghajtani? Van egy e32 fordulatmérőm és szeretném pichez kötni. Egy merült 9v os elem segítségével arra rájöttem hogyha az 1. tekercsre adom a villanyt kitér 2500 ig, 2500 től kb 5200 ig a másik tekercsnek kell tápot adni, e felett pedig az elsőre fordított polaritással. Gondoltam majd H híd + pwm mel jól megvezérlem, de az egyes tekercsre kötött fűrészfog alakú kitöltési tényezőjű jel nem azt csinálja, amit én szeretnék. Próbáltam egy 5k s potit elé rakni és belőni az optimumot, de nem nagyon megy. Egyáltalán nem lineáris a kitérés a kitöltésre. Mit tegyek?
(#) proli007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Júl 24, 2013 /
 
Hello! Nem csak számolni, gondolkodni is kell, és annak következményeiről is.
- Ha az áramkörben az 5V-ról egy 100ohm "lóg le" akkor hogy lesz ott 500mA áram? 5V/100ohm=50mA.
- Ha kapcsoló üzembe megy, akkor a bázisáramnak 5..10-szer nagyobbnak kell lenni, mint szükséges. De a megengedhető szaturációt is figyelembe kell venni. Ha nincs kihegyezve a dolog (mint itt) az 5-szörös bőven megteszi. (Valamint 50mA-nál a BD241-nek már 100 körül lesz a bétája, hála égnek.) A szükséges bázisáram így Ib=5*Ic/Béta=5*50/100=2,5mA.
- Ha erre számolod az ellenállást, akkor 4,3V/2,5mA=1,72k. Vagy is egy 1,5kohm-os megfelelő.
- De illik vissza is számolni. Mert.. Mi van ha egy kimenetet megterhelsz a bázisárammal? Biztos leadja az 5V feszültséget amiből kiindultál? Ezt mindig vissza kell ellenőrizni a meghajtó IC adatlapján.
Valamint gondolj bele, ha 10ohm-ot tennél a bázisba. 4,3V/10ohm=430mA Elbírná ezt a meghajtó? Nyilván nem. Vagy is a maximális kimeneti áramával hajtaná a tranyót, semmiképpen nem 430mA-el. Mert egy fokozatnak van kimenő ellenállása. (Még ha az korrekten "ohm-os értelemben" nem is határozható meg, azért inkább a kimenet terhelésére létrejövő feszültségesést (kimeneti feszültséget) adják meg.) Az mindig sorba kapcsolódik a bázisáramot korlátozó bázisellenállásoddal. Aztán a kimeneti áramtól vagy hasmenést kap a kimenet, vagy nem..
(A képleteknél célszerű mindig felírni a mértékegységet, valamint V/mA=kohm lesz és fordítva.) üdv!
Következő: »»   2065 / 3953
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem