Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3109 / 3948
(#) kriszrap hozzászólása Jan 15, 2018 /
 
Sziasztok
Az lenne a kérdésem hogy én hibáztam vagy MSGEQ7-m rossz.
Ezzel teszteltem az ic-m:Bővebben: Link

A frekvenciáim összekeverettek másik 16khz nincs is ...
Minta programmal dolgoztam.
33pf nál ekkora zavart okozhat 200k helyett 220 at raktambe ??
(#) aroxol hozzászólása Jan 16, 2018 /
 
Sziasztok!

Van egy szép négyszögjelem 400Hz. 30% amit PIC-el állítok elő. Viszont ezt a jelszintet meg kellene emelnem 8V-ra, amit sajnos a pic nem tud.
Próbáltam K817 optocsatolóval de a lemenő hullámot elnyújtja. Van valami ötletetek mivel lehetne az eredeti jelalakot megőrizni?
(#) Kokany82 hozzászólása Jan 16, 2018 /
 
Sziasztok. Szeretnék egy kis segítéget, vagy inkább javaslatot kérni.
Egy 4x4 cm-es nyák felületet szeretnék fűteni alulról valamivel. Csak annyira kellene, hogy a tetjére hulló eső, vagy hó elolvadjon felszáradjon. Valamilyen ellenállásfűtésre gondolok,12v feszültséggel. Van valami erre kitalált egyszerű megoldás?
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2018
(#) vargham válasza aroxol hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Használj MOSFET-et.
http://www.w9xt.com/page_microdesign_pt9_fet_switching.html
Arra figyelj, hogy a mikrokontrolleredhez illeszkedjen a FET, és akkor nem kell külön driver hozzá. (Logic level 5 vagy 3.3 Voltos)
(#) aroxol válasza vargham hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Köszönöm a választ! Az 2N7002 5voltos pichez jó lehet? Lomexnél találtam. Áramerősség lényegtelen lenne.
(#) ktamas66 válasza Kokany82 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Esetleg valami hasonló megoldás?
(#) pont válasza Kokany82 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Azért az nem mindegy, hogy a hó elolvadjon, vagy az eső elpárologjon....Egyébként a fűtés az szinte minden olyan alkatrésszel megoldható ami melegszik terhelés hatására, de valamilyen szabályzás kellene, hogy az általad optimálisnak tartott hőmérsékleten maradjon, pl szenzor-kontroller-leterhelt tranyó pwm-el, de ha minden mindegy akkor egy teljesítmény-ellenállás is megteszi.Bővebben: Link
(#) nedudgi válasza Kokany82 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Én egy TO220 tranzisztort vezérelnék valami termisztorral. Még az ellenállás is felesleges. Az eső, hó meglétét érzékelni már más lapra tartozik.
(#) vargham válasza aroxol hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Én inkább BSS138-t vennék. Hasonlítsd össze, hogy az adatlap Static Drain–Source On–Resistance sorában milyen gate-source feszültséghez mekkora ellenállás, és maximális áramerősség tartozik. Ez alapján a 2N7002 5 Voltnál még csak éppen kinyit, addig a BSS138 már rendesen nyitva van, és terhelhető is.
Ha nem kapható, akkor böngészd végig a kapható FET-ek adatlapjait!
Lomex-nél beállítható szűrés a "Logikai": Lomex logikai N-FET
(#) Blintux hozzászólása Jan 16, 2018 /
 
Sziasztok!

Ez valószínű nem ennyire evidens kérdés lesz, de hátha tud valaki tippet adni
Van egy kis ATX-es tápegységem, ami csak kb. egy tized másodpercre kapcsol be.
Elindul a venti, van áram a kimenetekben, de csak egy pillanatra.
Ehhez szeretnék tanácsot kérni, hogy milyen alkatrésszel lehet a gond, ilyen hiba esetén?
(#) vargham válasza Blintux hozzászólására (») Jan 16, 2018 / 1
 
Idézet:
„Van egy kis ATX-es tápegységem, ami csak kb. egy tized másodpercre kapcsol be.”

Van rajta terhelés, vagy csak önmagában akarod bekapcsolni?
Ha nincs rajta terhelés, akkor rakj. Általában valamelyik 5 Voltos ágat figyeli, és ha nincs egy minimális áramfelvétel, akkor azonnal lekapcsol.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2018
(#) killbill válasza Blintux hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Van rajta egy bekapcsolo vezetek. Altalaban zöld szinu. Azt le kell foldelni, hogy elinduljon. Marmint, ha csak ugy onmagaban akarod hasznalni. Ha gepben van, akkor nem tudom, hogy mi lehet a baj.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2018
(#) Blintux válasza killbill hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Huh, köszi, ez jó tipp volt!

Nem volt rajta semmi, de most kipróbáltam egy winyót rádugva. Viszont így sem maradt bekapcsolva
Rádugtam egy alaplapot, azzal sem maradt bekapcsolva.
Végül rádugtam a winyót is és az alaplapot is, így működik

Ez most üröm az örömben, mert én általános célokra szerettem volna használni, nem számítógépbe. De így, hogy nem kap elég terhelést nem is tudom használni
(#) killbill válasza Blintux hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Ha a zold drotot osszekotod az egyik feketevel, es rateszel egy disk-et terhelesnek, akkor sem indul el? Van az asztalomon egy 520W-os CoolerMaster tap. 1 db 2.5" disket szoktam rola jaratni. Siman megy azzal a kis terhelessel is. De terheles nelkul is megy. 12V, 5V pontos, a 3.3V az csak 3V.
(#) Blintux válasza killbill hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Simán winyóval nem megy.
Alaplap + winyóval már megy folyamatosan.

A gond most az, hogy nem akarok egy fél PC-t rádugni, ahhoz hogy bekapcsoljam

Mi lehet az ami elég terhelést ad, kicsi, és nem zavaró a táp mellet?
(#) killbill válasza Blintux hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Terhelesnek barmi jo, legfokepp egy ellenallas. De mekkora terhelest kell ratenni es melyik kimenetere? Ezekbol a tapokbol kijon 5 fele feszultseg. Egy biztos, melegedni fog a terheles.

De en olyat meg nem lattam, hogy egy PC tap terheles nelkul ne menne. Amig a zold drot testre van kotve, az addig megy. Legfeljebb a kimeneti feszultsegek nem erik el a pontos ertekuket. Ha tulterheles van rajta, akkor leallhat, de alacsony terhelestol nem hinnem.
(#) vargham válasza killbill hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Idézet:
„De en olyat meg nem lattam, hogy egy PC tap terheles nelkul ne menne.”

Én pedig több olyat is láttam, ami nem megy terhelés nélkül.
El kell olvasni az adott táp kézikönyvét, és ott le lesz írva: Melyik sense vonal milyen színű, és mit érzékel, és az is, hogy mekkora minimális terhelés szükséges, ha egyáltalán kell. Vannak szabványok is, kiindulásnak jók, de tápegysége válogatja, hogy mit hogyan valósítottak meg benne.
(#) BEMcorp válasza killbill hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Sajnos a kérdés felvetőjétől azt még mindig nem tudjuk, hogy a zöld vezeték testelésével is próbálkozott-e már, csak azt hogy nem akar alaplapot rádugni, pedig csak azzal megy a táp...
(#) Blintux válasza BEMcorp hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Persze, először csak önmagában a tápot szerettem volna elindítani a zöld vezeték tesztelésével.
Viszont ha csak egy másod percre, ha folyamatosan testen tartom, akkor is csak egy pillanatra indul a táp.
Csak akkor hajlandó elindulni, ha winyó és alaplap is rá van kötve.
Ha menet közben lehúzom a winyót, akkor néha leáll, de néha nem.

Erről a jószágról lenne szó. Igazából semmi adatkönyvet nem találok hozzá, amiben ez említve lenne
(#) antikzsolt válasza Blintux hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Védelem miatt áll le. 5v ágon nincs terhelés igy magas lesz a 12v ágon a feszültség.

Bár majd a nagyok megmondják hogy jól e gondolom.
(#) killbill válasza vargham hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Idézet:
„Melyik sense vonal milyen színű, és mit érzékel,”
Igazából milyen sense vonalról beszélsz?
(#) vargham válasza killbill hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Például: "The 3.3V sense wire needs to be connected to +3.3V. This is a brown or orange"
PC power supply
(#) killbill válasza vargham hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Ok, ilyen egyes tapokon van, de ennek semmi koze a minimum terheleshez, vagy ahhoz, hogy miert nem megy a fent emlitett tapegyseg.. Es legkevesbe erdekes, hogy milyen szinu. Ez pusztan arra valo, hogy a 3.3V kabelein eso feszultseget kompenzalja. De ez a felhasznalo szemszogebol nem is latszik, mivel ez a sense vezetek a 24 polusu csatlakozoban ossze van kotve valamelyik 3.3V vezetekkel. Nem is lehet maskepp.

Az elozo postodta valaszolva, az mar regen rossz, ha egy tapegyseg nem felel meg valamelyik szabvanynak. A szabvany nem iranyado, vagy kiindulo pont, hanem szabvany. Vannak benne opcionalis dolgok, es vannak kotelezoek. Azt nem vitatom, hogy a szabvany meghataroz(hat) minimum terhelest. (lasd az altalad is linkelt Wiki oldalt!) Csak en meg nem lattam a szabvanyt. Ezert nem is kellene okoskodnom, ez igaz.
(#) zlanczky hozzászólása Jan 16, 2018 /
 
Sziasztok!
Az SMA 68-as multiméteremben kiment az egyik biztosíték. Kivettem mindkettőt, de sajnos nincs ráírva, melyik-melyik: 400mA és 10A. Hogyan lehet ezt megtudni?
Ha próbálgatnám és ha fordítva teszem be, nem lesz baja?

IMG_0097k.jpg
    
(#) granpa válasza zlanczky hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Nagyítóval: a vékonyabb 400 mA. Fordítva sose mérsz 10 A-t, mert kimegy a 400-as; a 10 A-os,-a 400-as helyén-, meg leéghet a műszered. Ha a helye nincs jelölve: a 10-es direkt megy a külön 10 A-os méréshelyhez (hüvely).
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2018
(#) juppi hozzászólása Jan 16, 2018 /
 
Egy egyszerű kis (esetleg vízhatlan) szilárdtest relére lenne szükségem (nappali menetfény, DRL, irányjelző részéhez), amelybe két vezeték megy be (12 V-os áramkör + vezetékei, az egyik piros, a másik sárga).

A két vezeték közül az egyik (a sárga) a vezérlő áramköré. Tehát:
- ha ezen áram (jel) jön, akkor a másik (piros) vezeték áramkörét meg kellene szakítani;
- ha nem jön már áram, akkor a piros vezeték áramkörének folytonosságát helyre kell állítani.

Milyen relét vegyek ehhez a feladathoz?
Esetleg ez jó erre a feladatra?
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2018
(#) vargham válasza juppi hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Ez nem szilárdtest.
FET nem jó?
(#) pucuka válasza juppi hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
A szilárdtest relék többsége csak váltakozó áramot tud kapcsolni, egyen, vagy váltóáramú vezérléssel. Léteznek ritkásan egyenáramot kapcsolni tudó szilárdtest relék is, úgyhogy jól nézd meg milyet veszel.
(#) juppi válasza pucuka hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
OK, akkor mit vegyek?
Az is eszembe jutott, hogy veszek egy olcsó PLC-t.
Soha nem volt ilyesmivel dolgom, de megtanulom a programozását.
(#) ktamas66 válasza juppi hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Nem gondoltam teljesen végig a logikát, de ezeket valamilyen "Power Switch"-nek hívják (smart vagy high side). Pl.: Bővebben: Link
Következő: »»   3109 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem