Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3906 / 3950
(#) proli007 válasza Fidel hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Hello! Mit vársz tőle? Egy 555 kimenetén, négyszögjel van, aminek feszültsége kb. 1V-al kisebb mint a táp. A frekvencia, meg a kitöltés változhat. Ha a freki lassú, látod hogy villog. ha gyors, akkor is villog, csak épp a szem tehetetlensége miatt nem látod, csak fényerő változásként fogod fel. A kimenetre közvetlen (előtét ellenállás nélkül) Led-et rakni illetlenség, vagy egyik, vagy az Ic és a Led tönkremenetelét is okozhatja. Legfeljebb kb. 100mA-al terhelhető.
(#) pipi válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Milyen potiKAT? szerintem csak 1 vagy egy se... Miért kell 2 db pt100? Szerintem az 1-2-3 ra megy a pt100. esteleg 1-4 a kalibráló cuccos. Vagy ez 2 hőmérsékletet mér? Ha ott van a másik jól működő, akkor azon ki kellene elemezni a bekötést, mi mit csinál... esetleg keresztbecserélni, áttenni a cuccokat a egyikről-másikra, viszi-e hibát magával valamelyik
(#) gernerakos válasza pipi hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Két szenzort vettem mert két hőmérőm van. (mint írtam, a másik beteg, két cső nem megy rajta, tehát az nem opció, hogy azon tesztelgetek, továbbá szerintem ha éltre is kel akkor se lesz pontos az se)

A csatolt képet ha megnézed, szerintem azon két állítható értékű ellenállás van. (téglalap áthúzva nyilacskával)
A PT100 meg az Rv jelölésű alkatrész helyére került.
2-3 rövidre zárva, PT100 egyik kivezetése a 4-esre, a másik egy trimmer potira, aminek a csúszkája meg a 1-re, amiről egy másik poti megy vissza a 3-ra.

Vagy nem jól értelmezem a rajzot?
(#) proli007 válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 2, 2023 / 1
 
Azt hiszem félreérted, bár én nem ismerem ezt a Ganz műszert. De a platina ellenállás hőmérők alkalmazásánál három módszert alkalmaznak, mivel a platina ellenállása összemérhető a hozzá vezetett kábel ellenállás értékével. Így van, 2 vezetékes, 3 vezetékes és 4 vezetékes bekötés.
- A kétvezetékes mérésnél a vezetékek ellenállását kiegészítik egy fix 20 vagy 100 Ohm értékre egy "jusztír" ellenállás segítségével.
Gyakorlatban a platina helyére feltesznek egy pontos normál 100 Ohm-os ellenállást. A műszer kapcsainál, pedig sorba teszik a jusztír ellenállást, amit addig változtatnak, míg az egész ellenállása 120 vagy 200 Ohm nem lesz. Ezt az ellenállást jelképezi az Rv.
- Három vezetékes mérésnél, a mérőhíd kikompenzálja a vezetékek ellenállását. Így a helyszínről a platina egyik pontjáról egy vezeték, míg a másik pontjáról, két vezeték érkezik. Ekkor nincs jusztírozás, ezt a bekötést imitálja a szaggatott vonal a képen.
- Négy vezetéknél, a platina mind két oldaláról két-két vezeték jön, egyik páron megtáplálják a platinát, másik kettőn pedig visszamérik a rajta eső feszültséget. Így a vezetékek ellenállása kiesik és ez a legpontosabb mérési módszer. (És egyben a legdrágább is, mert már 4 vezeték kell a kábelben.)
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2023
(#) gernerakos válasza proli007 hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Igazad van, totálisan félreértettem az egészet.
Ez a leírás így bőven elég volt, most átkötöttem 3 vezetékesre, hoztam megint jeget, várom hogy felolvadjon és megnézem mennyire pontos. De a helyes bekötéssel, szobahőmérsékleten már alapból 1-2 tized fokon belül volt az "etalonhoz" képest.
Szerintem ez volt a siker kulcsa.
Ismét köszönettel tartozom neked.
(#) proli007 válasza gernerakos hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Ezt is megnézheted. És a táblázatot is nézd meg..
(#) Régi motoros válasza granpa hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Akkor félreértettem? Én a külön oszlopra tekert tekercsekre gondoltam, hogy osztott...
Ez egy oszlopon van, azt látom hogy egymásra van tekerve, írtam is.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2023
(#) kefe13 hozzászólása Dec 2, 2023 /
 
Sziasztok, bocs a láma kérdésért nagyon rég foglalkozatm ilyen dolgokkal.
A kérdésem a következő lenne, adott alkatészek: 5k poti, ellenállás szartig. A képen látható dolgot, tehát hogy nyíllal jelölt ponton 600Ω-1200Ω vagy a szélsöségektől nem nagyon eltérő értékek legyenek mérhetőek a potméter állításával s megközelítőleg közép állásban 1K legyen, megoldható ? /légyszi ne alázzatok meg, nem akarok költeni a dologra/

cic1.png
    
(#) nagym6 válasza kefe13 hozzászólására (») Dec 2, 2023 / 1
 
A kék ellenállás 600Ω, a zöld ellenállás 680Ω.
Ekkor a poti két véghelyzete között 600Ω - 1200Ω változik az eredő ellenállás.
(#) szs válasza kefe13 hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Ha nem szeretnéd, hogy megalázzanak, akkor nem kéne "szartig" szót használni

A rajzodon jól össuecikázott vonalkak vannak. De ha kiegyenesíted:
-a baloldali ellenállás legyen 600Ω. Mert ha az 5K nyitva van, akkor annyi lesz az összes ellenállás.
Az 5K-val párhuzamos is lehet 600Ω. Mert ha zárva van az 5K potméter, akkor nem sokkal (minimálisan) kevesebb 600-nál az össues ellenállásuk. Es 600+600 az 1200.
Az 5K valójában 600 és (majdnem pontosan, de nem pontra) 1200 közt fog szabályozni.

.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2023
(#) kendre256 válasza kefe13 hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
A nyíllal "szemben a túloldalon", ahol az van írva, hogy 600-1200 Ohm, ott van valami, aminek annyi az ellenállása?
Mert ha igen, akkor nem kell semmilyen ellenállás, sem poti, csak egy drót a helyükre.
Ha az a feladat, hogy ott van egy 600-tól 1200 Ohm-ig változó ellenállás, és a nyíllal jelzett pontok között kell ugyanezt beállítani (miközben az a valami változik 600-1200 Ohmig, akkor ezzel a kapcsolással ez nem oldható meg...
(#) nagym6 válasza kefe13 hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Kimaradt előzőből: poti középállás 540Ω lineáris potinál.
Más karakterisztikájú potikkal lehetne ezen variálni, néhány más eset lehetne még.
(#) kefe13 válasza szs hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Bocsánat
(#) kefe13 válasza szs hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Köszi, s bocs a nem megfelelő szóhasználatért.
(#) szs válasza kefe13 hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Ó, semmi baj.
(#) kefe13 válasza kendre256 hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
köszi
(#) kefe13 válasza kendre256 hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
nem semmi , ott a két értrék közt tesztre ellenállásra, de a kty-t kell néha tesztelni mert semmi sincs, meg kell állapítani hogy plc sz, bocs a plc tojt maga alá vagy az érzékelő rossz
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2023
(#) szs válasza kefe13 hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Valójában nagym6-nak köszönhezed.
Mert (most, hogy utána is számoltam) a 680Ωot párhuzamosítva az 5000Ω-al, no az áll legközelebb a 600-al.

Merthát:
1/5000=0,0002
1/680=0,00147
A kettő összege: 0,00167

1/0,00167=598
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2023
(#) kefe13 válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 2, 2023 /
 
Na akkor szóban is, 600 - 1200 ohm közt kell véltoztatnom egy ellenállást, amihez adott egy 5K poti, és sok sok minden féle ellenállás. kb ennyi Reggel rjta leszek, köszönöm !
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2023
(#) Fidel válasza proli007 hozzászólására (») Dec 3, 2023 /
 
Van egy kis játék szkópom, aminek a használatával sem vagyok tisztában.
Most próbálgatom olvasgatni, hogy mit hová kell állítani rajta és azt próbálom életre kelteni.
Azt vettem észre, hogy az egyik panelen látom az ismétlődő jelet, de mint ha túl alacsony lenne a feszültsége.
Én is valami olyat várnék, hogy legalább 3V kijön belőle, ha 5V-on táplálom meg, viszont túl kevésnek tűnik, és a nagyon halovány led is ezt támasztja alá, 300ohm elég előtétnek?
Néztem dolgokat a szkóp beállításával kapcsolatban, most nekifutok újra.
Azért kérdeztem, hogy mi várható ott a kimeneten, mert nem voltam biztos benne, hogy nincs e itt valami olyan dolog, amiről nem tudok? Nekem nem magától értetődő sok dolog.
(#) kadarist válasza Fidel hozzászólására (») Dec 3, 2023 /
 
Szia!
Tápold meg 12V-ról, akkor megjön a feszültség.
(#) Fidel válasza kadarist hozzászólására (») Dec 3, 2023 /
 
Már kezd összeállni a kép.
Amit még nem értek, a szkópon, az idő beállítás az nem úgy működik, ahogyan gondoltam, azt hittem, azzal csak az ablak beosztását tudom módosítani, de az úgy működik, hogy a frekvenciát abban az idő ablakban jelzi ki? Mondjuk, ha 1s a beállítás és úgy állítom be, hogy 1Hz a villogás, akkor a 2S beállításnál a két másodpercre fogja megadni a frekvenciát, tehát ott 2Hz-t fog kijelezni?

A feszültségnél mi a helyzet?
(#) proli007 válasza Fidel hozzászólására (») Dec 3, 2023 / 1
 
Az 555-nek, TotemPole kimenete van. Az a GND-re jól le tudja húzni a kimenetet, de az 5V-ra már nemigazán. Terheléstől függően van vagy 1V veszteség. A sárga Led nyitófeszültsége kb. 2,2V (fajtától és áramtól is függ) így marad 1,8V az ellenállásra. Ha 300 ohm-ot használsz akkor az áram 1,8V/0,3k=6mA. És ez 100% kitöltésre vonatkozik. Tehát ha ezt még PWM-ben modulálva van, akkor még a kitöltés arányával kisebb.
Az áramkörödről sokat tudni nem lehet, hogy milyen freki és kitöltéssel tud szabályozni. A Led-nek is van "hatásfoka", nem mindegy milyen fajta. Hány millicandela a fényessége. Ez mind befolyásolja a látott fényt, plusz a szemünk érzékenysége is.
Ha van rá mód, emelheted a tápfeszt, ahogy István írja. Ha meg nem, akkor csökkentheted az ellenállást és esetleg a Led-et átkötöd az +5V és a kimenet közé. Akkor kisebb lesz a maradék, persze fordítva fog szabályozni.
(#) proli007 válasza Fidel hozzászólására (») Dec 3, 2023 /
 
A szkóp a feszültség időbeli lefutását mutatja. Az X tengelyen, az van megadva, hogy a rács egyetlen osztását, hány szekundum alatt futja be a fénypont.
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2023
(#) Fidel válasza proli007 hozzászólására (») Dec 3, 2023 /
 
Ezt már értem, de a kiírt frekvenciát a rács osztása alapján adja vissza a szkóp?
Teszem azt, ha 1s-ra állítom az értéket, akkor a másodpercenként villogó ledre 1Hz-t ír, ha 2s-ra állítom, akkor meg 2Hz-t ír ki.
Tehát ha jól következtetek akkor nem a fix frekvenciát mutatja minden idő beállítás alatt, hanem az adott idő beállítás alatti frekvenciát jelzi ki!?
A másodpercenként 1Hz-t a 10-es állásban már 10Hz-nak írja.
Ennek mikor van értelme, mire jó ez?
(#) Fidel hozzászólása Dec 3, 2023 /
 
A TDA7057-es erősítő panelemből végre jött hang, ha összekötöm a 6-9-12 lábakat a GND-vel, de csak egy pillanatra szólal meg a hangszóró, amikor összeérintem.
4ohm-os hangszórót raktam rá, de kipróbáltam sorba egy 4ohm-os ellenállással is, akkor is ezt csinálta.
Most néztem az adatlapot, hogy ez 8 meg 16 ohm-ra ad meg teljesítmény értékeket a kimenetre.
Letiltana a védelem, mert nem tetszik neki a terhelés, vagy mi lehet a baja?
Egy 2A-es táppal hajtottam meg.
(#) proli007 válasza Fidel hozzászólására (») Dec 4, 2023 /
 
Ha a szkópod kiírja a frekvenciát, akkor az mindig ugyan azt írja ki, független a vízszintes időalap beállításától. Az időalapváltoztatása csak a látott képre vonatkozik. Persze ha a kép értelmezhető tartományban van. Pld. ha a jelből 1..10 periódust látsz. Mert egy negyed, vagy tized periódusból, honnan tudná, mikor van annak vége.
Ha 1Hz-es jelet adsz a bemenetre, akkor az azt jelenti, hogy az 1sec alatt 0,5sec jel és 0,5sec szünetből áll. Ha ekkor az eltérítés 1sec/div akkor egy négyzeten belül látod az 1Hz-es jelet. Ha a szkópon 8 négyzet van vízszintesen, akkor ebből 8 periódust fogsz látni. Ha 0.5sec/div állásba kapcsolsz, akkor 4-et. De a frekvencia, az marad ugyan annyi. vagy is 1Hz. Csak a látott kép változik, hiszen ekkor már egy négyzet széles lesz a jel, meg a kép is.
A frekvencia a periódus idő reciproka. Ezen nem változtat semmi. Maximum nem tudja már értelmezni/számítani a lassú jelet a szkóp.
(#) Krisztoszteron hozzászólása Dec 5, 2023 /
 
Sziasztok!
Valaki tudja, a mellékelt képen szereplő diódákat mikkel tudom helyettesíteni?
A bal oldali háromnál én 1N4007-re gondoltam, viszont az SAY12 helyére viszont nem tudom, mit kellene tenni.
Ha esetleg az 1N4007 rossz ötlet lenne, kérem, valaki jelezze.
Köszönöm a segítséget!

B7S2 psu.jpg
    
(#) kadarist válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Dec 5, 2023 / 1
 
Szia! 1N4148-al helyettesítheted.
(#) Krisztoszteron válasza kadarist hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
Köszönöm szépen!
Következő: »»   3906 / 3950
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem