Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3942 / 3950
(#) Gafly válasza Baxi hozzászólására (») Ápr 11, 2024 /
 
Menetet ugyanannyit kell rá tekerni, hogy a feszültség a szekunder oldalon ne(nagyon) változzon.
Az ideális az lenne, hogy ha az újra tekert primer is teljesen kitöltené a rendelkezésre álló teret, és akkor még jobb is lenne mint új korában.
Azon el lehet gondolkozni, hogy ha eredetileg 220 V-os volt, akkor most pár menetet érdemes lehet rátekerni (úgyis ráfér). Ezt viszont ennyi információból nem tudjuk megmondani.
(#) Lamprologus válasza Baxi hozzászólására (») Ápr 11, 2024 /
 
Első körben meg kéne nézni, hogy mekkora a 2mm-es alumínium , és a 1,5mm-es réz vezeték ellenállása ... ha közel azonos ( a réz ellenállása ugyan kisebb, de a keresztmetszete is ... szóval lehet az eredmény közel azonos lesz )
A következő kérdés, hogy trafóknál mekkora áramsürüséggel lehet számolni réz és mekkorával alumínium esetén... ha a 1,5-ös réz is tudja a szükséges áramot akkor ezzel sincs gond.
(#) Epu2 válasza Baxi hozzászólására (») Ápr 11, 2024 /
 
Maximum túlmelegedést és némi karakterisztika eltérést. Szerencsésebb lenne 2,0 mm-es huzallal tekercselni. Az 1,5 és a 2 mm átmérő terhelhetősége 1:2 arányű.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2024
(#) Baxi válasza Epu2 hozzászólására (») Ápr 11, 2024 /
 
Rendben, köszönöm mindenkinek!
Vissza tekerem s majd jelentkezem mi lett a végeredmény.
[off]Amugy valami praktikeres/obis barkács gép volt anno. Először a szekunder szállt el, amit hasonlo profilal visszatekertem rézből, dupla vezető szigeteléssel. Utanna a vezérlése, abból is kapot sajátot . Mar csak a primer meg vasmag illetve a ház maradt a gyári......primer is cserés lett
(#) granpa válasza Epu2 hozzászólására (») Ápr 11, 2024 /
 
Ez azonos anyag esetén igaz. Hegesztő trafónál a rézre J5 is megfelel, alura J4 is erősen necces.
(#) Kastler válasza demars hozzászólására (») Ápr 11, 2024 /
 
Hello én ennyit találtam az érinkezőiről.
(#) demars válasza Kastler hozzászólására (») Ápr 11, 2024 /
 
Köszönöm szépen! Láttam ezt már. Kimértem az érintkezőket. Ez a része ok. Az a baj, hogy a "nagy " trafó vezetékeit nem tudom beazonosítani, melyik szál lesz az 1,2,3 stb.
Alu vezetékek, van vékonyabb, vastagabb, stb. A korábbi hozzászólásomnál kép alapján ez beazonosítható?
A másik gond, hogy a vezérlő panelen a relén nincs rajz, igy a hőkioldó vezetékeinek bekötésében nem vagyok biztos. H8513 / A41513 panel van benne.
(#) proli007 válasza demars hozzászólására (») Ápr 11, 2024 /
 
Hello! Azt esetleg megpróbálhatod, hogy a trafó szekunder oldalára (azt feltételezem tudod melyik) adsz egy másik trafóról 6V váltófeszültséget és keresed a primeroldal feszültségeit. Előtte számozd be Őket és ne egy digit multiméterrel mérj, hanem valami analóg deprez műszerrel. Akkor talán többet megtudsz.
(#) demars válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 11, 2024 /
 
Köszi, jo ötlet.
Analóg műszerem nincs kéznél, de hétvégére lesz.
A panel bekötésén rugózok, nem jön össze.
3 pin van (CN2, CN3,CN4)
CN4 ről megy vezeték a trafóhoz (ez lesz a primer)
CN3 ra két fekete vezeték megy. Egyik az Overheat lámpához, másik a hőkioldón keresztül saruban végzödik (kapcsolóba kell kötni)
CN2 -ről szintén egy fekete vezeték jön a kapcsolóhoz

Gyakorlatilag ugyan ez a panel, vezetékek is stimmelnek.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2024
(#) proli007 válasza demars hozzászólására (») Ápr 11, 2024 /
 
Én nem ismerem a készülékedet, csak a primer tekercsek beazonosítására próbáltam ötletet adni..
(#) demars válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 11, 2024 /
 
Köszönöm szépen a segítséget!

Mérni fogok.
Kis káosz van most, egyszerű trafót ismerem, de ugye ez bonyolultabb. (Nekem)
(#) Kastler válasza demars hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Hello a kapcsolón a 14 a fázis ,16 anulla a csatlakozó kábelről. Szerintel ez a két ér látszik az első képed bal alsó sarkában. A trafó primer tekercs 6 vége a negyedik képen látszik, a vasmaghoz közelebbi a legnagyobb fokozat (12) a legkülső tekercs vég a legkisebb fokozat (2).így kell őket bekötni 2,4,6,8,10,12. Ha jól értettem a cn4 re van kötve a trafó primer közös pontja. cn3 hőkioldón keresztül a kapcsoló 15( kapcsolt nulla) . A cn2 a kapcsoló 13 ( kapcsol fázis) én szerintem...
(#) demars válasza Kastler hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Szia.
Köszi a segítséget! A fokozatok igy már meg lesznek.
Viszont még nem jön ki a matek. A második képen a vékony vezetékek a két visszajelző és a ventillátor szálai.
Én ugy gondoltam kap Nullát mindegyik a kapcsolóból (az egyik saru ahol 3 szál van), a másik pedig fázist (ventillátor, és power visszajelző)
A tulmelegedés visszajelzönek már csak Fázis kell így a CN3 ra amit a hőkioldón keresztül kapna így (ez azért nem jo, mert mindig világít )
Készitettem rajzot, remélem látszik minden. (Két fekete vezeték, 3szál, 2szál) Ennél akadtam el, hogy ne legyen zárlat. Nem tudom a relé mit kapcsol (morse váltós e?) nem találtam róla infót.
(#) Kastler válasza demars hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
A cn4 érdekelne hogy miben folytatódik a panelen. Egy relé? Az mire kapcsolja cn2 ,cn3?
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2024
(#) demars válasza Kastler hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
CN3 pont közös (iker saruban).
CN4 megy a nagy trafóba, direktben, a 6 fokozat mellett. Ezért rajzoltam így (sosem szedtem még szét ilyen tekercset).

A relé a panelen van. Úgy lenne logikus, hogy bekapcsoláskor megszakítja a túlmelegedés jelzö szálat (N) és rákapcsolja CN4 re, a primerre. De ez csak az én logikám.

Ezt az oldalt találtam.
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2024
(#) Kastler válasza demars hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Úgy gondolom hogy a trafó a nullát cn4 - relé érintkező a panelen - cn3 - hőkioldó - kapcsoló (15) úton kapja. Ekkor cn2 fázis(13). Ventilátor 3 vezeték fázis(13). Ventilátor 2 vezeték nulla(15).
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2024
(#) demars válasza Kastler hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Jó lehet.
Ha jól gondolom, bekapcsolás pillanatában meghúz a relé, tehát a túlmelegedés jelzö nem világít, trafó megkapja a nullát, a készülék működik. Hőkioldó szakítja a nullát, relé elenged, trafó leáll.
(#) Kastler válasza demars hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Várj nem jól irtam. A trafó a nullát cn4 - relé érintkező a panelen - cn3 - hőkioldó - kapcsoló (15) úton kapja. Ekkor cn2 fázis(13). Ventilátor 3 vezeték nulla (15). Ventilátor 2 vezeték fázis(13).
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2024
(#) demars válasza Kastler hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Igy nem lesz jó. A túlmelegedés jelzö lámpa, csak nullát kapna.
CN2 még kérdés akkor??
Nos, itt akadtam el.
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2024
(#) Kastler válasza demars hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Így a hőkioldó rövidre zárja a túlmelegedés lámpát míg hideg a trafó. Ha túl melegszik akkor a lámpán keresztül kap nullát a vezérlő panel, így a lámpa csak túlmelegedéskor világít.
(#) demars válasza Kastler hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Értem.
Akkor CN2 fázist kap.
Hőkioldó pedig nullát
(#) Tomi111 válasza demars hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Szia!
Itt a rajza:
Ráírtam a trafóhoz a kapcsoló kivezetéseit. A trafón biztos látszik, hogy melyik kiállás honnan jön. A legbelső mehet a hőkioldón keresztül CN4-re, következő a kapcsoló 12-es, utána kapcsoló 10-es...végül a legkülső kapcsoló 2-es. A kapcsoló 13-as kivezetésén van egy hosszú áthidalás...oda mehet a lámpa, ventilátor, CN2 ( fázis - feketék) . A 15-ösre szintén lámpa, ventilátor, CN3 (nulla - kékek)
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2024
(#) demars válasza Tomi111 hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Köszönöm szépen!
Ha olvastad a korábbi hozzászólásokat, jó irányba haladtunk.

Amatőrként kérdezem, mi történik, ha pl a dugvillát megfordítják? Egy fázisú a gép, lutri, hogy kapja meg a 230V -ot.
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2024
(#) Tomi111 válasza demars hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Semmi nem történik. Ugyanúgy működik tovább. A gép szempontjából a két vezető - fázis és nulla - azonos, van közöttük 230V váltó feszültség. ( a váltófesz lényeges!! nincs + és - !!) Kívülről egyik sem érinthető meg, így teljesen mindegy, melyik melyiken megy be. A gyári kapcsoló kép pólust szakít kikapcsoláskor ( 13-14 és 15-16-os pont), így kikapcsolva nincs feszültség alatt a gép!
Az utca végén a trafón van két kivezetés ( nem ennyi, de így érthetőbb) Egyiket leföldelik, az lesz a nulla, a másik a fázis. Ha a másikat földelnék le, az lenne a nulla és az előbbi nulla a fázis. Nincs különbség - ugyanazok!
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2024
(#) Tomi111 válasza demars hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Itt a doksija.
(#) demars válasza Tomi111 hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Sejtettem.
Van azért némi fogalmam a témáról, de ilyen gépekkel nem foglalkoztam.
Gázkazánoknál előfordult, hogy "fázis érzékeny" volt.

Épület villamossággal foglalkozom "hobbi szinten". Minden más probléma megoldása számomra kihívás/
(#) Régi motoros válasza demars hozzászólására (») Ápr 12, 2024 /
 
Ez a gázkazános fázisérzékenység érdekes téma.
Ott is úgy kezdődik pedig, hogy transzformátor ---> elektronika.
Vagy van valami kanóc direktben a fázisra kötve ami kikerüli a trafót és az elektronikába megy?
Ugyan már szedtem szét a kazánomat, de nem követtem le konkrétan, hogy van e ilyen derót.
(#) vargham válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 13, 2024 /
 
Én sem szedtem szét. Nálunk is érzékeny. Ha fordítva dugom be a dugvillát, akkor csak a hibajelző lámpa világít.
(#) proli007 válasza Régi motoros hozzászólására (») Ápr 13, 2024 / 2
 
Hello! Nincs benne semmi varázslat. A hálózati feszültségből közvetlen állítják elő a "nagyfeszt", a kazán égője meg a földponton van. Így ha fordítva van bedugva, nincs feszültség a földhöz képest. Nem érzékeli az ionizációs áramot. Ha van trafó, nincs ilyen gond, csak az meg plusz hibalehetőség.
(#) sakrafi válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 13, 2024 /
 
Hello!
Ez így nem igaz, a legtöbb kazánnál trafóval állítják elő a "nagyfeszt" és mégis fázis érzékenyek.
Ez főleg a régebbieknél van így.Az újabb kondenzációsok már általában nem fázis érzékenyek.
Következő: »»   3942 / 3950
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem