Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1864 / 2490
(#) szikorapéter válasza steelbird hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Akkor a 4ohm is mehet csak nagyobb ellenállású kábellel.
(#) steelbird válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Igen, már 25W -nál izzadni fog rendesen szerencsétlen végfok, 2 Ohmos hangszóróval terhelve a névleges 8 Ohm helyett. De woodoo csak példának írta a 8 Ohm 100W -os erősítőt.
Ez zavart meg, mert előtte a Castone erősítőről volt szó, annak a kimenő trafó nélküli terhelhetőségéről.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2016
(#) steelbird válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Szerintem a 4 Ohm -ot még elbírja majd. Eleve esik a tápfesz teljes kivezérlésnél (gondolom, az üresjáratit mérted meg), úgyhogy jó lesz az a 4 Ohm a 100W eléréséhez.
-És igen, kapcsolhatóra is megcsinálhatod, de arra figelned kell majd, hogy "menet közben" ne kapcsold le a trafót a végfokról. Az induktív feszültség tönkrevághatja a végfokot.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2016
(#) Puklee hozzászólása Jún 1, 2016 /
 
Üdv! Van egy Tokaido a-4040 típusú kis erősítőm. Igazából szinte semmit nem találtam róla. Mind a 4 végtranzisztor elszállt, igazából ebben kérnék segítséget, hogy lehet e helyettesíteni átalakítás nélkül valamilyen más tranzisztorpárral... a tranzisztorok: 2sb834 és 2sd880...(kapcsolási rajz hiányában nem tudom, ezek e az eredeti tranzisztorai) Esetleg még gondoltam a végfok ic-s kiváltására, a táp 2x29 voltot ad le... teljesítményfelvétel 190w..
(#) szikorapéter válasza steelbird hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Rendben,köszönöm szépen mindenki kitartó segítségét,már tegnap kíváncsiságtól hajtva megpróbáltam egy 8 ohm-os hangszóróval ,mivel ládából csak 4 ohmosom van sajnos. Elég jól szólt ezért is volt a kérdés a 4 ohm-ot illetően. Gondolom lehet készíteni egy olyan átkapcsolót amivel menet közben vagy akár kikapcsolt állapotban is átállhatok 100V-ról 4-8ohm-ra?
(#) steelbird válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Menet közben nem ajánlom, ide még beszúrtam, hogy miért nem.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2016
(#) szikorapéter válasza steelbird hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Bocsánat pont kikerülte a figyelmem,köszönöm szépen a válaszokat.
(#) reloop válasza Puklee hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Szia! BD911 és BD912 mehetne a helyükre, vagy IC-vel ezt ajánlom.
(#) steelbird válasza Puklee hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Szia!
Még itt is megnézheted, van több lehetőség a helyettesítésükre.
(#) Buvarruha válasza steelbird hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Az már csak egy kis extra adalék, hogy a torzítás nagyságrendekkel nő.
(#) szaka válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Nem!
A távolabbi a zajosabb.

A tápnál lesz a gond. Csak akkor zúg, ha a törpefeszültséget rákötöm.
Jövőhéten ráállok rendesen!
(#) Buvarruha válasza szaka hozzászólására (») Jún 1, 2016 /
 
Ezesetben hajrá.
(#) Puklee hozzászólása Jún 2, 2016 /
 
Reloop, steelbird köszi a válaszokat, utána járok. Gyors rákukkantottam az oldalra találtam ott a helyettesítők közt bd 241-242-t olyan még lehet van is valahol.. egy próbát megér, ha nem akkor jöhet a 7294... max kerül az erősítő tetejére egy csinos kis hűtőborda
(#) voodoo válasza steelbird hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
De egy végtranzisztor csak és kizárólag csúcsteljesítményt tud leadni maximális feszültség és áram mellett? Elég érdekes.
Csak azért kérdem, mert egy erősítő képes leadni nagyobb áramot alacsonyabb feszültségen. Vagyis arányait nézve akkor a kettő ugyan az! Csak fordítva.
Teljesen mindegy, hogy csak 14V-ig tolom fel, de 2 ohm-ra csatolom, vagy 28 V ig, 8 ohm -mal.
Ez is 100W és az is 100W vagy rosszul számoltam?
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2016
(#) steelbird válasza voodoo hozzászólására (») Jún 2, 2016 / 1
 
Mindkettő 100W, de ha egy erősítő 8 Ohm /100W -ra van tervezve, akkor 3,5A kimenő áramra tervezték.
A 14V/2 Ohm esetén viszont 7A kimenő áram kellene (I = U/R). Ez az, amit nem fog bírni a végfok, hiába te csak 14V -ig vezérled ki. Ráadásul a végfokon marad a másik 14V (28-kimenet) , ami az átfolyó 7A áram miatt (már ha ki bírná adni magából a dupla kimenő áramot) szintén 100W-ot fűtene el.
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2016
(#) voodoo válasza steelbird hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Tehát pl egy 100W/8 ohm-os quad 405 nem tudna elviselni -amiben mondjuk pl bd249 van (25A/90V ha jól emlékszem? -mobilrol vagyok nem tudok ránézni) 14V-ot 7A-rel, csak 28V 3,5A-rel?
(#) Buvarruha válasza voodoo hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Egyszerűbb, ha ábrán szemléltetem, bár nem értem mit nem értesz.

TRpower.JPG
    
(#) Longa György válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Szia! AET 453 megoldása nagyon jó!Egy kapcsoló 4 áramkörös.
(#) szikorapéter válasza Longa György hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Én itt csak egy sima váltó kapcsolót látok.
(#) voodoo válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Én, ezt értem srácok. Csak azt nem tiszta, ha egy erősítő tud pl 8ohm/100w -ot, de közbe tud 4ohm/170w (tehát többet, mint 100) akkor az humbuk?
(#) tothbela válasza voodoo hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Kicsit hasonlít a probléma erre: labortáp
Egy többlépcsős "H/G" osztályú vagy egy "D" osztályú már képes lehet rá. Ott ugyanis vagy csak az alacsonyabb tápfesz terhelődik, PWM-nél pedig úgymond áttranszformálódik a terhelő impedancia.
Mindez persze csak a táp részre igaz, a végerősítő rész csak abban az esetben képes erre, ha erre az fel van készítve. A/B osztálynál ez a táp felé kétszeres, a végfok felé pedig többszörös terhelést jelent.
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2016
(#) Buvarruha válasza voodoo hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Nem humbuk, az fel van készítve arra a terhelésre.
(#) voodoo válasza Buvarruha hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Értem, tehát ez azt jelenti, hogy azok az erősítők megfelelően tartalmaznak párhuzamba kapcsolt végtranyót (hogy osztódjon az áramerősség) vagy nagyobb hűtőbordával vannak ellátva?
(#) Buvarruha válasza voodoo hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Nem vagy, hanem mindkettő egyszerre. Az már plusz adalék ahogy mondtam korábban is, hogy minél alacsonyabb a terhelés impedanciája, annál magasabb a THD, vagy annál magasabb nyugalmi áram kell ugyanahoz a THD-hoz.
(#) tothbela válasza voodoo hozzászólására (») Jún 2, 2016 /
 
Például ez: Accuphase
Akár 1 ohm is mehet rá.
(#) Alkotó válasza voodoo hozzászólására (») Jún 2, 2016 / 1
 
Ha fordítva gondolod, és elhanyagolsz minden egyéb körülményt, akkor sokkal érthetőbb.
4R-on tud 200 W-ot, de ugyanez a feszültség 8R-on már kisebb W lesz.
Fordítva azért nem működik a dolog, mert ha 8R-on tud 100 W-ot, akkor ettől nagyobb áram már káros lehet, és kisebb impedancián nagyobb áram kellene.
Tulajdonképpen az erősítőt nem érdekli a hangszóró impedanciája csak a kimenetén folyó áram ne lépjen túl egy maximális értéket, illetve ehhez társul egy maximális kimeneti feszültség. Az utóbbit nem tudod túllépni, az elsőt meg nem érdemes.
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2016
(#) krisz69 hozzászólása Jún 2, 2016 /
 
Sziasztok!
Ha valaki építeni szeretne végfokot, itt egy hőre szabályozó ventilátor vezérlés kicsit átgondolva. akár 4 ventilátort is el tud látni. és külön bordákat tud hűteni. A tip 127 elszigetelve kell a bordához fogatni. Potencíóméterel (a) kezdeti fordulat állítható be. 12v-os pc ventilátora lett tervezve. De pár alkatrész cserével akár 24 v-on is üzem biztos.
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2016
(#) Longa György válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
A rajzon nem úgy szerepel mint a gyakorlatban? Nem is néztem a rajzon.
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2016
(#) konyak6 hozzászólása Jún 3, 2016 /
 
Sziasztok!
Hozzám került egy PEAVEY ES 15PE aktív hangfal. Az egyik tranzisztor (2N3772) lába hozzá ért a testhez mert fellazultak a panelt tartó csavarok. Kicseréltem, de fél tápfesz (42 V) van a kimeneten. A zárlat vitt mást is. Ebben kérnék segítséget. A neten nem találtam semmi információt. Mekkora lehet a kimenő teljesítmény? Esetleg nem vesződnék vele, hanem beledobnék egy másik végfokot.
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2016
(#) Massawa válasza konyak6 hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Ha jol emlékszem ( ez már velem együtt egy muzeumi darab 5 másik tranzisztor van az egészben, cseréld ki mind - olcsobb meg gyorsabb. Esetleg van ott 2 zéner is azokat is mérd meg.
Következő: »»   1864 / 2490
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem