Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum
Idézet: „Ha jól értem, ha tudom igazolni méréssel, hogy az AC output N-je lebeg, akkor átkapcsolással egyidejűleg földelhetem?” Anélkül hogy mélyen belefolynák a témába, az inverterek nagy részének egyik kimeneti pontja sem földelhető, ennek az az oka, hogy a kimenet egy H-híd kimenete vagyis galvanikus kapcsolatban van az akku-val, mivel az akku negatívja legtöbbnél össze van kötve a fém házzal amit a 230V-os betápnál a védőfölddel is összekötsz ha ezt a védőföldet a kimeneti kapcsok valamelyikére rákötöd rövidre zárod a H-híd egy részét aminek nagy durranás és az inverter tönkremenetele lesz az eredménye. Azok az inverterek földelhetőek amiknek trafós a kimenetük (súlyából elég könnyen lehet rá következtetni, amikor egy 3kW-os inverter 5kg körül van az gyanús) ezek közül viszont sokban van ú.n. PEN relé ami ha nincs bejövő 230V akkor automatikusan elvégzi a "nullázást". Ezeknél viszont dedikált a kimeneti kapcsok közül a nulla pont ezért. A hozzászólás módosítva: Kedd, 20:10
Szia!
Igy már más .---Bár én a lassú (akár perces !) átkapcsolásra esküdnék. "FI elé az egészet be lehet kötni,......" Persze , csak működik-e? Mert ilyenkör leginkább kapacitiv uton záródik az áramkör. Sokszor 0,5-3mA hibaáram keletkezik, a FI/RCD relé ha 30mA-s 25mA felett kell kapcsolnia. Igen , ha trafós kimenetű akkor rögtön lehet földelni. Ha nem trafós hanem "H" vagy" félhid "--ami gyakori---akkor jönnek a fonákságok. A kipróbálás --ami minden üzemmódra kiterjed---a lényege . Mert némelyikben softwares a hiba felismerés.
Több helyen hibás az elképzelés.
4,2*4*10*2 az már 336W + még a 2s 5 ampere 42W, az sok egy 300VA trafónak. Vagy nem használod egyszerre. 4s-hez meg 2s-hez kéne balanszer is. 10A az elég necces, a hestoreba kapható nagyobb teljesítményű cc-cv step-down, és abból vennék hármat, a 2 darab 12V telercset sorbakötném, 3 graetz 3 puffer. megpufferolnám.Nem is annyira a puffer elkó, annak elég lehet pár 1000 mikrofarad mivel 50-100kHz a kapcsolófreki hanem kerámiakondik kellenek. Ekkora teljesítménynél megfontolandó a teljesen smps kivitel, én így indulnák neki a feladatnak. Pl. egy 500W régi pc tápot felhúznék bár ott már elég sok lesz a 12 helyett a 16,8V. A trafósat pl. ilyenekkel csinálnám, a tartós 10 ampernek ez se nagyon örül. Bővebben: Link
Szia!
Tehát 10db kell. Uszóházanként 1db. A viszonyok bonyolultabbak.(atulajt nem izgatja ....) A trafós/ más megoldás lényegtelen---Ha precizen működik Gondoltam némi "ötletbörzére" a hozzászólóktól.
Szia!
Ezt az egészet kb 1 éve tárgyaltuk.....napelemes-akkus- szigetüzemú, IT rendszerű hálózat ,nem 1 fogyasztóval? Nem!-----Mert az előzőben irtam; 0,5mA az IT rendszerű táplálás földzárlati árama. Tehát a FI relé kalsszikusan nem müködik. S nemcsak a földzárlat,szgetelés romlás, hanem a véletlen érintés ellen kéne védelem. Mit akarok? Szigetelésfelügyeleti relét. A VigilOhm azért 200 eFt ról indul. De ezt is meg lehet házilag csinálni ---mint a 60-s években, szokásban volt. A Tisza tavon úszó, vontatott horgászházról van szó (nem 1 db ) Mivel többféle módon épült-ill. vásárolt . igy nem is egységes. Napelemmel táplált 12 v 16V -s DC feszel üzemel. Viszont szükség van a 230Vra is. nagyobb hűtő, mikro, vill. főzőlap, LapTop töltés miatt. Napelemmel táplált ---Szolár PS (Fossibot, FlashFish ,KUAX ) Van olyan "kedves ügyfél" aki maga hoz ilyen Szolár Power Stationt ( 1-2kW teljesitményű ) Mivel az épület fémszerkezetű, igy az érintésvédelme lényeges+ a vizi környezet. , A 2db rögzitett hosszabbitó ,megfelel a "Földeletlen EPH " követelménynek .A 3A zárlati áramra kismegszakitót berakni? A WS20 biztiket meg szöggel, csavarral stb helyettesitik. Amit irtál , fázisjavitás felejtős .Félvezetős 600....2000W esetén .+energia, +melegedés. Viszont az a 3.....6W-s Puskás trafós 2x110/6...12V ban lenne ráció ,ha a gerjesztésük eltér. A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2026
BURAFAVoltak viták, hogy mi a fene lészen Júniusban.Megkérdeztem a felsőbbrendűt: Idézet: „A BURAKŐ és a BURABU országos rádióamatőr találkozókra és börzékre Budapestre, a X. kerületi Kőbányára kell menned. Mindkét rendezvényt a kőbányai rádiós közösségek szervezik, és kiváló lehetőséget biztosítanak adás-vételekre, szakmai beszélgetésekre és alkatrészbörzékre. Pontos helyszínek és időpontok: BURAKŐ (Budapesti Rádiós Találkozó a Kőrösiben): Időpont: 2026. június 13. (szombat) Helyszín: Kőbányai Kulturális Központ (Kőrösi), 1105 Budapest, Szent László tér 7. BURABU (Országos Rádióamatőr Találkozó és Börze): Időpont: 2026. június 20. (szombat) Helyszín: Budapest X. kerület, Bánya utca Miért érdemes elmenned? Hatalmas börze: Régi és új rádiók, adóvevők, antennák, elektronikai műszerek, alkatrészek és retró telefonok cserélnek gazdát.Szakmai programok: Találkozhatsz a hazai rádióamatőr közösség tagjaival, tapasztalatot cserélhetsz, és általában szakmai előadások, valamint versenyek díjátadói is színesítik a napot. Közösségi élmény: Mindkét helyszínen büfé, családias hangulat és óriási tombola várja a látogatókat. A két helyszín ráadásul mindössze kb. 100 méterre található egymástól, így a környék igazi rádiós központtá válik.” Ingyen vihető tápegységek, transzformátorokElvihető tápegységekÜdv! Van két narancsos ládányi trafós és kacsoló üzemű tápegység. A súlya és mennyisége miatt, max a sufni elé viszem ki. Régi Ericsson töltőtől kezdve, 5, 7, 12, 16, 24 és még 30V-os trafós és kapcsolóüzemű tápok. Jellemzően jók. Trafók is akadnak pár V-tól 30 V-ig, de vihető egy szovjet színes-TV trafója is. Nem szatyros méret. Akit érdekel, egyben ill. kettőben, mert két láda, Belátható ideig megőrzöm Neki.
Szia!
Rendben. Balra Nokiák 3.7 V, 350 / 355 mA, jobbra Sony-Ericsonok 4.9 V, 450 mA, középen Samsung 4.75 V, 550 mA. A Samsungot nem tudom, a többit használtam LED-es dolgoknál (azért is vannak levágva a csatlakozóik). Ha ilyen dugasztápok kellenek, akkor teszek még bele párat a csomagba. Viszont, ha nem csak dugasztápok érdekelnek, akkor ajánlom figyelmedbe a Canon és HP nyomtató tápegységeket: 30 V, 400mA (trafós), 24 V, 630 mA - 800 mA; 24 V és 32 V, 500 mA - 950 mA; Szép napot! Péter
Köszönöm, hogy foglalkoztál a kérdésemmel !
A méret nagyobb része, az a diódák hűtőfelülete miatt van, szerintem 3A-en eléggé melegszenek, már érdemes hűteni. Így is kijön kb 100x120mm-ből. Diódahidat azért nem használok, mert mindegyiknek magasabb a feszültségejtése mint ezeknek. Egyrészt spórolnom kell a Voltokkal, mert a trafóm névleg 4x12V, a feszkétszerező után terheletlenül 68V körül van az egyen, de 3A tápterheléssel 58V körülire esik. Az LPSU max kimenőfesz potijával már bele tudom húzni a táp hullámos részébe. 50V beállításával eléggé a határ közelében vagyok, meglátom mi lesz, ha leesik a hálózati fesz. Másrészt a diódákon eső fesz egyben fűtést is okoz, tehát minél kisebb a nyitófeszültség, annál kevesebbet fűt. Talán ez az egyetlen, ami nem tetszett az általad tervezett panelen. Túl közel van a Graetz a pufferkondihoz, folyamatos 3A-en felfűtötte azt. Miért ekkorák a kondik ? Mert ekkorák (22mm) a tervezett 4700µF 50V-os kondik. Nem tudom okoz-e gondot, de a táppanelben meghagyom a 10000µF-os puffert, ezért ide nem kellenek ettől nagyobbak. Gyanítom azzal számoltál,hogy csak a segédpanelen lesz a teljes puffer. A trafós panelen meg két alapvető szempontot néztem. A nyák töpörítését és hogy a hálózati rész a lehető legmesszebb legyen a kisfesz oldaltól.
Nyugodtan bekapcsolhatod, de ha a főtrafóról van visszacsatolt segédtáp, akkor csak rövid ideig szabad bekapcsolni mert az indítási funkciót végző táp igen hamar elmelegszik. Viszont ha van rendes segédtápja akár trafós akár kapcsolóüzemű, akkor bármeddig tesztelheted, de ha van letapadásvédelem a gépben akkor csak minimális kitöltéssel fog menni.Ezt a funkciót be lehet csapni, ha a kimenetre egy külső tápról egy 10-15 ohm 10W-os ellenálláson keresztül adsz kb. 20V-ot. De ezt semmiképp nem szabad csinálni, ha az IGBT-k benne vannak, mert elfüstöli a külső tápot.
Nem tudom milyen tápod van, de ha sima trafós, akkor köss a primerrel sorosan egy 60W-os izzót, így nem melegszik túl az erősítő. Ebben az állapotban nyilván nem 50, hanem kb 35V körül kap majt tápfeszt oldalanként. Ebben az állapotban tussz méregetni. A kimeneti nulla volt valóban nulla? A tápsíneken mekkora a feszültség? Meg majd még lesz kérdés.
Van még trafós táp is, ez biztosan "hazai/kisipari".
Rendben.
Minden megmaradt trafós dugasztáp + a maradvány + kerek mérleg. ingyen elvihető vegyes dolgokSziasztok!Pestlőrincről ingyen elvihetők: Ismeretlen állapotú dugasztápok, töltők (bal oldalon a vélhetően trafós kivitelűek és a töltők, jobbra a kapcsolóüzeműek); Alu keretek; Alu dobozok; Telefon tokok, könyv, Renault Twingo bajuszkapcsoló (jónak tűnik, de előélete ismeretlen); Műanyag tégelyek (valakinek adtam már korábban a Ciprus utcában, ha kell még, kérem jelezze); Multiméterek (hibásak), printer átkapcsolók és egynek a háza, bontott printer kijelzők, notebook zsanérok, kihúzható antennák, PC előlapi kivezetések, szkenner világító egység (szerintem ezek már LEDesek), indexlámpa, mosógolyók, hangfalpár (hibás?) stb.; Multimédia lejátszó (hibás, kukáztam), távirányító (szerintem jó), walkman (ismeretlen állapotú), hangfalpár (ismeretlen állapotú), rádiós óra (hibás, a kijelzőt akartam kibontani belőle), Thermaltake PC-ház design (LEDes, jó), NAVon navi (ha jól emlékszem aksija halott, töltő és SD kártya nincs, egyébként bekapcsol és működik), távirányítós autó (távirányató nélkül, elemekkel kipróbáltam és működik); Posta, foxpost: a szállítási költség előre utalása után.
Szia!
Van-e remanens fluxxus? egy 4-6-12V akku/elemről inditás előtt gerjeszd meg! Forgás közben mennyi feszültséged van a 230V-s csatlakozón?(gerjesztés nélkül 10-30V nak kellene lennie ) A trafós rész nem volt szétkötve/szerelve ?Lényeges a tekercs kezdet-vége !
Szia!
mentzárlat keresése ? Régen amper és volt mérővel mérték változtatható feszültségről A) még vasmag nélkül, B )vasmaggal jól érzékelhető az áramfelvétel növekedés ,mikor a menetzárlat megjelenik.(mert állt. feszültségfüggő ) Másik mődszer; Vasmag nélkül egy ferritrudas oszcillátorra ráhuzni a tekercset. menetzárlat esetén nagy áramfelvétele lessz . Az emlitett forditott trafós megoldás azért nagy gyakorlatott igényel 20-30 egyforma trafót átmérsz?
Bocsánat, hogy megkéstem a válasszal!
Szóval igen Toshiba s1700 64 Mb beforrasztott ram van benne, és egy szabad modul hely van benne, az egyetlen doksi amit találtam hozzá az csupán a modul cserét mutatja szépen rajzosan, viszont emlékeim szerint a modulok képesek kisebb frekin menni, így az nem kellene számítson, ellenben mindenhol azt olvastam az üzembiztos működése 192 Mb maximum. Nem tartom magam a témához értőnek, ezért írtam a retrót, iskoláim kezdetén még ilyen gépeknek is nagyon tudtunk volna örülni otthon. Igen külföldi oldalakon sok helyen láttam , de ahol tényleg sd volt az ide nem szállít, és nem nagyon visz rá a lélek a győzködésre. Természetesen nem kérem ingyen, sőt akit érdekel, van egy rakat ddr2 ramom cserébe, nem garantálom hogy működnek, anno a szervizes időkből rekedtek nálam. Remélem így minden kérdésre sikerült válaszolnom
Kihagytam a kis trafós műveletet mert találtam itthon egy 55v szekunderű trafót és beraktam a régi helyére a búgás még a hangfalhoz közel hajolva is alig hallható.Szóval az lenne a kérdésem hogy nem e baj ha kisebb feszültséget kap mind az eredeti trafóról?Az izzó sem izzik már teljesen kialszik a pufferek feltöltése után.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2026
Egyenlőre tárgytalan.
Nem jöhet szóba kapcsoló üzemű tápegység. trafós kell 1u kivitelben olyan ami egyenirányitás után 21V lesz. Szimmetrikus kb 17V AC. De ilyet itthon is találok mar szerintem.
A kapcsoló üzemű dugasz tápok tudnak meglepetéseket okozni és úgy általában a kapcsoló üzemű tápok. Érdemes az áramkört hagyományos trafós tápegységről üzemeltetni égetéskor és akkor nem lesz probléma.
Minden egyes műterheléshez egy figyelő-áramkör, független tápfesz előállításával. Mivel valószínűleg nagyon kicsi lesz az áramfelvétele, így akár valami mini modul (mint amilyen mondjuk a hálózati kártyákon szokott lenni), vagy akár egytranzisztoros-trafós DC-DC konverter is megfelelő lehet. Persze az igazi az lenne, ha egy hálózati trafó, aminek külön-külön tekercse van (gondolom 8 db.).
Gondolom az a része megvan (vagy tudsz ilyet keresni), ami a DC-t figyeli, és csak a "földfüggetlenség" a kérdés lényege... Idézet: „Nokia trafós, 3,7V 355 mA-es van 3 is.” Kettő primerje sorosan, szekundere párhuzamosan. A harmadik meg szekundere felől megtáplálva. Butaságnak hangzik, de komolyan gondolom (próbát megér). Telefon töltő400 V-os környezetbe (nincs nulla) kellene üzemeltetnem időzítőt. Táp lehetőség DC 24 - 48V, AC 24 - 260 V. Az egyik típusnak minimális az áramfelvétele 230 V-ról, jóformán nem mérhető. Gyanítom, 2 fix állapotú relécskét működtet, mert nagyon kevés a feszültség és áram, amit rá lehet bízni. A másiknak az áramfelvétele 19 mA 230 V-ról. Kapcsolásnál nem változik az árama, viszont a relé érintkezőjére 250V AC 8 A-t írnak.Honnan szedjek - vegyek ilyen pici 400/230 V-os trafót, vagy 400/bármi az adott értéken belül. Előszedtem régi telefon töltőket. Nokia trafós, 3,7V 355 mA-es van 3 is. Terheletlen kimenő feszültség 8,..V. Nincs pufferkondi. Gondoltam, sorbakötök két primert, szekundert és feszültségkétszerezővel kiad DC >24 V-ot. A képen az adataik. Melyik fog hamarabb leégni? (egyik se, mert a töltéshez képest minimális terhelést kap )Persze az időzítő mellé is kell egy másik relé, ami két sorbakapcsolt érintkezőjével a 400 V-ot kapcsolja, de azt is el fogja bírni a kétszerező.
Innentől érdemes kétfelé menni. Mármint hallgatós vagy hangfalas üzemről beszélünk.
Anélkül, hogy bárkiről vélekednék, vagy bárkit befolyásolni akarnék... A trafós megoldás előnye, hogy az erősítő külön egység. Vagyis az erősítő cseréjével hallható az adott erősítő hatása a hangzásra. Tapasztalataim szerint fejhallgatós üzemmódban mivel mindent hallani, egy RIAA korrektor térre gyakorolt hatása legalább annyit számít, mint maga a korrekció milyensége. Vagyis az adott eszköz kivitelezése utalhat az elvárható hangzásra. Esetemben az utoljára felújított régi kapcsolású korrektorom sokkal jobb teret nyújt a régebbi kivitelezésűnél. Ez alapvetően duál monó, paneltől elszigetelt változat volt. Ránézve a képen látható készülékről nemigen lehet elmondani. Rögtön az egyszem cső sokat elárul. Mivel ez is egy erősítőfajta, így az ilyen irányú hatása is az adott rendszerre hatással van. Persze mindenkinek lehet sajátos hozzáállása ehhez. Idézet: „Furcsa ízlése lehet annak, aki egy csöves elő-előerősítő jelét egy USB2,0 kimeneten (is) hallgatja.” Az ízlés magánügy, a rendszerelképzelés az informáltsághoz tartozó, adódó minőséget jelent. És az egésznek komoly meghatározója az erre szánt ráfordítás. Digitális üzemmódban én a HDMI- USB adapter, és a jól megépített DAC I2s+USB-n vélem maximumnak. Persze jó felvétel esetén. Analógban, elsősorban helyigény miatt az LP-s megoldást tartom megfelelőnek a saját helyzetem szerint. Gyári készülékekkel nem foglalkozom. Vagy a használhatóságuk miatt, vagy az áruk megfizethetetlensége okán.
Szia! Előszeretettel használok régi trafós telefon telefontöltőt. Azoknak 8-12 V az üresjárati feszültsége. Mellékelem a fogadó panelt. Ami igazán lényeges az a modul tápcsatlakozásánál elhelyezett 10 µF kondi.
JVC GR C1 kamera problémaSziasztok, "ha a megpihenni vágyó pákásnak nincs problémája csinál magának" jeligére az alábbiakban szeretnék segítséget tanácsot kérni tőletek.Szert tettem egy JVC GR C1 kamerára kb. fél éve. Alapvetően működött némi mechanika zsírozás után. Az akku persze nem volt már jó, ezért a mellékelt kép szerinti megoldást megcsináltam, nagyon vártam már hogy teljes funkcionalitású legyen. Sajnos elkapkodva a dolgot a kereső csatlakozóra kötöttem a video/hang kimenetet. Egy darabig működött, de nem volt hang (persze mert a keresőn nincs hang kimenet) akkor rákötöttem egy másik TV re. Azután jöttem rá, hogy máshol van az A/V kimenet. Utána már kép nem volt csak hang és leállt a kamera kb. 5 másodperc után.Jelenség: - Kamera bekapcsol teker, de a gyorstekerés is lassabb lett mint normál állapotban - Elindul a lejátszás hang van de leáll és kikapcsol a gép 5 mp után - Keresőben nincs kép - Motoros zoom nem működik - Felvétel a rec gombbal elindul, de csak villog, motor szalag megy, rec-pause nem működik, kazetta megy. Visszajátszva másik videón: nem vett fel semmit. Annyit kiderítettem, hogy sem az A/V kimenet sem a kereső kimenet 8V ágon nincs feszültség (Connector(ok) 3as lába ld. rajz). Videókat megnézve, elég macerás szétszedni (ellenségemnek sem kívánom...). Arra gyanakszom, hogy a CP (Circuit protector) 1-5 valamelyike mehetett el. De ha esetleg IC az szinte beszerezhetetlen. Ha esetleg valaki ismeri ezt a típust tudna nekem tanácsot adni?, Rendeltem CP-ket, ami 600mA a SM szerint. De szívem szerint, akkor állnék neki, csak ha nagyobb, mint 50%, hogy ez lehet a hiba, aki már tapasztalt ehhez hasonlót esetleg megírja nekem? Jó lenne feléleszteni persze, nagyon retró feeling. Köszönöm!
Köszönöm, de van. retró, bár újabb típus, vajsárgában, 2 kW-os. Néha rásegítek vele, ha huzamosan távol vagyok és temperálni kell.
Ha még nem sok a trafós témából, akkor amint említetted is, a gyártási folyamat sem ideális. Hogy is feszül a huzal egy toroid tekercselés folyamán? Vagy belóg, utána persze ránt egyet, vagy nem lóg be, de feszüléskor bevág ahol csak tud.
Vettem néhány toroid trafót olcsón. Úgy lóg benne a huzal, hogy hallani a zizgést. Ezt valami cég rendelte a "Letkés" cégtől, de maradt néhány darab, így olcsón hozzám került. A vas jó, a tekercselés pocsék. Nyilván át lesz tekerve, de amint említettem, 500W alatt egy rémálom. Ezek meg kisebbek. Említetted a kapcsitápot. Nyilván ott azért lehet vigyázni arra a pár menetre. Azt a méteres huzaldarabot akár kaptonszalagba is lehet fogni, mint valami hot-dogot. Így tekertünk régebben oszcilloszkóp fűtőtekercset. Viszont az olvasatokból az áll össze, hogy maga az erősítő földelt kimenetű. Bár nem láttam a kapcsolást, ez jött le a morzsákból. Nos, nem itt a tápegység szekunderét nem lehet hidegíteni a GND-hez, mert annak lebegnie kell. A problémára nem térnék ki, az szerintem egyértelmű. Nem is a P/S kapacitás a gond, hanem a gyors nagy meredekségű jelváltozás. A labortápról való teszt viszont azt sugallja, hogy ez már nem a földelt kimenetű kapcsolás. Akkor viszont nem szóltam.
OK köszi, Az ISD kimenetén valami " PWM "szerű jel van, Persze a földre nem vittem le.
Most még két külön tápról próbálom, de mára már feladom. ( egy arduinós fórumon trafós leválasztást ajánlanak , de nekem nincs ilyenem ) Köszi : pittyu A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2026
|
Bejelentkezés
Hirdetés |













Egy darabig működött, de nem volt hang (persze mert a keresőn nincs hang kimenet) akkor rákötöttem egy másik TV re. Azután jöttem rá, hogy máshol van az A/V kimenet. Utána már kép nem volt csak hang és leállt a kamera kb. 5 másodperc után.

