Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   22 / 778
(#) zoz11 válasza Pafi hozzászólására (») Okt 4, 2007 /
 
Erről a nyitó üzemről mondhatnál V.mit.
(#) Benzol válasza roland9 hozzászólására (») Okt 4, 2007 /
 
heló
Az l1 tekercset ehagyhatod
Trafó: 0.8mm rézhuzalból.
Primer: 2szál párhuzamosan kb 45-50 menet 2rétegben feltekerni + lakkozni + bőven hőállő poliészter szigetelőszalag kb 6menet
Szekunder A feszültség szerint primer arányában
(#) Benzol válasza zoz11 hozzászólására (») Okt 4, 2007 /
 
Van egy szaggató tranzisztor. A tekercsen lévő önindukciós inpulzust pedig a dióda zárja igy váltakozó fesz jön létre. Lényegében hasonló a flybackhoz. Szerintem ezek gagyik a hidashoz képest és még a maximális tejesítmény is kicsi :no:
(#) joco_0907 hozzászólása Okt 4, 2007 /
 
Ezt a Rimu pcb-t hol lehet megtalálni?,letölteni.
(#) alex.taylor válasza joco_0907 hozzászólására (») Okt 4, 2007 /
 
Használd a google-ét
De innen is letöltheted!!

(#) roland9 válasza Benzol hozzászólására (») Okt 5, 2007 /
 
Hello!
Hogy érted azt hogy 2 rétegbe tekerjem meg a trafót??

Roland
(#) roland9 válasza roland9 hozzászólására (») Okt 5, 2007 /
 
A másik kérdésem nem tudja valaki hogy mire való a P1 potméter??
(#) mex válasza roland9 hozzászólására (») Okt 5, 2007 /
 
Szevasz. A P1-el a kapcsolási frekvenciát állitod.
(#) Benzol válasza roland9 hozzászólására (») Okt 5, 2007 /
 
Hy !
Nos a huzal vastagságát úgy növeljük hogy párhuzamosan veszünk több vékonyabbat pl2*0.8 vagy 3*0.8.
A csévetest alsó feső szélénél 2mm-es hézagot kell hagyni.
Tehát összefogod a két zománcozott réz huzalt szépen kiegyenesítve megtisztítva (késsel lekaparod a szigelelést röviden amennyit beforrasztol a lábhoz pl 3mm hosszan)
Hogyha a primer 50menet feltekersz 25 menetet lakkozod +egy kis szigszalag majd a második réteget visszafelé tekerni lakkozod + sok szigetelés !
Utánna jön a szekunder szóval nagyon jól elszigetelve !!!!! Agyon ne üssön az áram !

Majd végül a szekunder ha például erősítőhöz kell :
2*40v = 80volt: 80v/300v=0.2666 *50menet =kb14 menet . öööö ha jól számoltam de nem biztos a szekunder kettődarab 7menetes tekercs .
A kettő sorbakötve a közös pont a középpont megcsapolás.
A szekunderen nagyobb áram folyik ezért növelni kell a vastagságot vagyis 4*0.8mm


Gyári trafóknál úgy szokták hogy a két primer réteg között van a szekunder rézlemezzel árnyékolva. Ez házilag nem nagyon kivtelezhető és érinésvédelmi szempontból sem túl jó amellet hogyha át akarod tekercselni a más feszültségre szét kell bontani az egész csévét. Szóval ezt nem ajánlom különbséget nem vettem észre a két megoldás működésében.
Mindenkinek a saját felelőssége hogy milyen minőségben tudja elkészíteni a trafót de nagyon ügyeljetek rá mert nagyon veszélyes a fázis
(#) alex.taylor válasza Benzol hozzászólására (») Okt 5, 2007 /
 
és miért kell a cséve test mellett 2-2 mm-t hagyni?
(#) mex válasza alex.taylor hozzászólására (») Okt 5, 2007 /
 
Biztonsági okok miatt.Igy biztosan nem csúszik rá a huzal az alatta lévő sorra,ezenkivül megnöveli a "kúszóáramutat". Ha ez az első kapcsitrafód akkor inkább kérj meg egy tekercselőt,hogy segitsen,mert ez nagyon nem játék!
(#) László zs válasza Benzol hozzászólására (») Okt 5, 2007 /
 
A működési frekvenciát és a vasmag anyagát is figyelembe vetted?
(#) Benzol válasza László zs hozzászólására (») Okt 5, 2007 /
 
Á azt nem , ez csk olyan sacc per kábé
Van még eggy megoldás szimmetrikus tápegységhez:
Feszültségkétszerező. A két kondi között van a nulla!
Viszon fele annyi menetszám és vastagabb(több) huzal. De egyszerűbb.

tap_delon.gif
    
(#) MaxPower hozzászólása Okt 7, 2007 /
 
hali,

Ezekre a trafókra ugye négyszög"jel" megy... itt is lehet használni a hálózati trafó méretező képleteket?

Vannak vasmagjaim (por vagy ferrit nem tudom most mi mi meg mi ugyanaz)... hogy tudnám megállapítani viszonylag jó közelítéssel, hogy mire képesek?
(#) potyo válasza MaxPower hozzászólására (») Okt 7, 2007 /
 
Lehet, de a négyszögjel miatt a 4.44 helyett 4-el kell számolni!
(#) Tom025 hozzászólása Okt 13, 2007 /
 
Sziasztok!

Kérem segítsetek!

Tökéletesen működő kapcsitápomnak egy új panelt terveztem, mivel a előzővel egy nagy kábeldzsumbuj volt az egész. Átszereltem az új panelra, de nem működik jól. Megvan a frekvencia, a fetmeghajtás, de terhelésre elkezd ciceregni. Ez a hang még jóval az 50Hz alatt van, nem is egybefüggő zúgásnak hallatszik, inkább "c-c-c-c-c". Ilyenkor nem stabil a táp, az előző verzióban is volt, de akkor, ha nagyon kis kitöltést akartam beállítani, kis terhelésnél. Most viszont pont nagyobb leterhelésnén jött elő. Egy ideig bírta, de aztán elszálltak a fetek. Az soros izzó sem védte meg. A fetek full zárlatba mentek minden láb között, de a gate zénerek épek maradtak. A gate jelalakot szkóppal figyelve nem lettem figyelmes elváltozásra a cicergés elkezdése előtt és után. Ezzel a dologgal az a legnagyobb bajom, hogy nem tudom mi, és mi az okozója, forrása, hol próbáljak módosítani. A hang talán a trafóból jön, mást elképzelni nem tudok. Olyankor megnő a saját fogyasztása, feszültsége pedig leesik (Bár lehet hogy a saját fogyasztás miatt beizzó izzó miatt). Nem tudom milyen rezgés ez, hol jön létre, és miért, hogyan nyírja ki a fetet, de azt sem rögtön. Illetve hogyan lehet teljesen bebiztosítani a fetet mindenféle hatások ellen, olcsón cserélhető alkatrészekkel, hogy legalább tudjak mérni ilyan állapotban is a kapcsoláson?

Köszönök mindenfajta segítséget.

Üdv, Tom
(#) cimopata válasza Tom025 hozzászólására (») Okt 14, 2007 1 /
 
Üdv!

Régeben nálam is voltak ilyen problémák.
Pontosan már nememlékszem mi volt a baja mert már rég volt. De:
1, aszthiszem nálam pl a visszacstolásnál voltak gondok. Pl: túlságosan nagy volt a szekunder menetszám és a táp nembírta beállítani azt a minimális kitölési tényezől=>ki be kapcsolgatott.
2, Építettem töb flyback típusú tápot is, és azoknál olyan probléma volt hagy akkor zúgott/cicergett a trafó amikor rossz értékű volt az R-C csillapítótag a trafón (snubber).
Cserélgettem az értékét és eccercsak elmúlt. (Bár ilyen probléma nem volt félhidas tápnál)

Ezek csak tippek. Igazából pontosan énsem tudom mi lehet a baj.
Remélem azért ezek az infók is segítenek valamelyest.
(#) Pafi válasza Tom025 hozzászólására (») Okt 14, 2007 /
 
Tom!

Egy keresztkérdés: látsz rá esélyt, hogy a kapcsolási rajzzal összefügg valamelyest a magyarázat? Hmm...?
(#) Tom025 válasza Pafi hozzászólására (») Okt 14, 2007 /
 
Nem értem pontosan amit kérdezel. Igazából ugyanazt a kapcsolást ültettem át egy új panelra. Leheletnyi különbségek vannak, pl felcseréltem az egyik trafó primerjének két lábát, nem hiszem hogy ilyenek okoznák, de majd kipróbálom. Elsősorban az érdekelt, hogy ismerős-e ez a jelenség nálatok is, legalább arra kapjak ötletet, mi ez, és hol mérjek.

Cimónak: A szakaszosan működést már én is megtapasztaltam, de ez nem az. A csillapító tag: Megmutattam már a jelalakomat a trafón, és jónak tituláltátok. Az új nyákon még nem mértem rá, de megteszem. Csak sajnos kifogytam fetekből.

Legegőször az érdekelne, hogy mitől halnak meg ilyenkor a fetek? Nem a gate-nél van probléma, mert az ottani zénerek épek maradnak. Tegyek mondjuk a maximális D-S feszültségnél valamivel kisebb szuppreszort be, hátha az nyírja ki? Valami rezgés jöhet létre, és beleng a fesz, vagy el sem tudom képzelni..

Úgy érzem a cél kapujában vagyok ezzel a táppal, de a hatodik elszállt fetpár után kezd elmenni tőle a kedvem..

Üdv!
(#) Pafi válasza Tom025 hozzászólására (») Okt 14, 2007 /
 
Hát ha már ez is bonyolult kérdés, akkor én nem tudok segíteni.
(#) Tom025 válasza Pafi hozzászólására (») Okt 14, 2007 /
 
Figyelj, akkor tudsz valamit a jelenségről vagy nem? Fogalmam sincs hogyan függhetne össze a kapcsolási rajzzal, egyáltalán nem volt ilyen betervezve, azt sem tudom mi csinálja ezt, csak sejtésem van. Nem várom tőled, tőletek a komplett problémám megoldását, csak ötletket kérek, több kisebb kérdést is feltettem előző hozzászólásomban.

Én dacoskodásra nem adtam okot, ha nem tudsz segíteni, megértem, de ha csak nem akarsz, hát..

Üdv, Tom
(#) lidi hozzászólása Okt 14, 2007 /
 
Neten találtam egy IR2153 -ra épülő rajzot.

A kérdés, hogy vmi optocsatolóval lehet szabályozni ezt az IC-t , hogy pontosan tartsa a kívánt feszt ? Vagy kb mennyit eshet a feszültség 5A terhelésre ? (5V os tápot építenék, akku töltésre, pic vezérelne áteresztő tranyót, ehhez kéne ez a táp)
(#) Tom025 válasza lidi hozzászólására (») Okt 14, 2007 /
 
Van ilyen alkalmazása az optocsatolónak mit mondtál, lásd az én rajzom, de ezen a tápon éppen nem ebben a funkcióban van. Itt csak a táp -független jel általi- bekapcsolására van használva. Egyáltalán nincs benne visszacsatolás, én nagyon nem ajánlom így, mert alaposan esne a feszültsége.
(#) lidi válasza Tom025 hozzászólására (») Okt 14, 2007 /
 
az látom, hogy itt csak a triakot vezérli, ami áram alá helyezi. a te rajzod nem találom.
(#) Tom025 válasza lidi hozzászólására (») Okt 14, 2007 /
 
Pontosan.

Bővebben: Link (Nem teljesen az én rajzom, de ezt építettem meg)

Üdv!
(#) Pafi válasza Tom025 hozzászólására (») Okt 14, 2007 /
 
Jé, mégiscsak képes voltál föltenni a rajzot? Halleluja!

Idézet:
„Figyelj, akkor tudsz valamit a jelenségről vagy nem?”


Találkoztam már párszor ilyennel, és megszüntettem.

Idézet:
„Fogalmam sincs hogyan függhetne össze a kapcsolási rajzzal,”


Nem azt kérdeztem, hogy hogyan függhet össze! Azt kérdeztem, hogy szerinted van-e esély hogy összefügg. Ha igen, akkor közölnöd kell a kapcsolási rajzot! Ez triviális, és nem értem, hogy miért kell mindig külön felhívni rá a figyelmet. Ha viszont szerinted lehetetlen hogy összefüggjön, akkor meg oldd meg magad, mert nem akarok erről vitázni.

És akkor a két lehetséges válasz közül kiválasztottad a harmadikat. Hát ha ennyire képtelenek vagyunk kommunikációra, akkor nincs értelme próbálkoznom.

Idézet:
„egyáltalán nem volt ilyen betervezve,”


Persze hogy nem volt betervezve! Azért hívják az ilyet hibának!
(#) Tom025 válasza Pafi hozzászólására (») Okt 14, 2007 /
 
3 oldallal ezelőtt közöltem a rajzot, itt a fórumon. (Bővebben: Link) Pont a Te kérésedre tettem fel. Most csak onnan átlinkeltem. Gondoltam emlékszel rá. És nagyonis van értelme segítened, eddig is mindnek hasznát vettem, hálás is vagyok érte. Vitázni meg én sem akarok, félreértések pedig előfordulnak.
(#) belaimaz_urban hozzászólása Okt 15, 2007 /
 
Bocs ha OFF a tema,
Keresek valakit aki web kameran keresztul aszisztalna nekem annak kideriteseben hogy egy kapcsolo uzemu 12V es 5V tap ami max 11v es 3.5V ad le hol lehet hibas es mit kell cserelnem rajta. van normalis multimeterem meg szkopom vagy meg ami kell. Tobbit privatban,

Koszi
(#) digimann hozzászólása Okt 17, 2007 /
 
Üdv Mindenkinek!

Nemrég kezdtem foglalkozni kapcsolóüzemű tápokkal, most építem az első példányt. Ha nem haragszotok feltennék egy kérdést:

A transzformátoron milyen jelalaknak kéne lenni?

Én úgy gondolom, hogy négyszögjelnek, de abban a kapcsolásban amit én összeraktam, a négyszögjelre ráül egy csillapodó rezgés, gondolom a felharmonikusok...

FET-ekkel hajtom a trafót, push-pull-ban. A FETek Gate jelalakja hibátlan, de ahogy már írtam, a Source-Drain nem ugyan az.

Vajon mi lehet a gond? Vagy gond ez? Esetleg csak le kell szűrni a trafó után?

Kérem valaki világosítson fel a témában!

Üdv: Zsolt
(#) Benzol válasza digimann hozzászólására (») Okt 17, 2007 /
 
Szerintem ha a félvezetők nem melegszenek nem baj ha "rezeg" egy kicsit a trafó.
Következő: »»   22 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem