Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1045 / 1385
(#) elektros90 hozzászólása Aug 12, 2014 /
 
Sziasztok!
Elmentem a festék boltba venni a hugomnak akril festéket... Vettem 30% os sósavat és hidrogén peroxidot (is). Kaphatnék valakitől egy leírást a folyamatról?
(#) hotib válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Én egyszerre kb. fél liter maratót szoktam bekeverni, ez pl. egy A5 kétoldalasnak több, mint elég.
Arányok: 400ml víz, 100ml sósav 15-30ml hidrogén-peroxid. A peroxidból egyszerre csak 15ml-t öntök bele, ha "elgyengülne" menet közben, akkor a másik 15ml-t is.
Keverni is ebben a sorrendben: vízbe a sósavat, és a végén a peroxidot. Ha lehet, szabadban csináld. Nem fog forrni, de ne szagolgasd. Ha meleg vízzel csinálod, hatékonyabb.

Jav.: csak a hidrogén-peroxidot kell lehetőleg pontosan mérni, a víz, sósav 4dl és 1dl, nem kényes rá milliliterre.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014
(#) elektros90 válasza hotib hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Köszi! Ez a keverék egyszer használatos? Ha igen, utána mit csináljak vele?
(#) gulasoft válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Lebomlik idővel (max 2-3 nap), semmiképpen ne zárd le, mert szétveti az edényt, és mindent beterít a sósavas lötyivel, ha jól emlékszem mire kiszárad addigra rézgálic lesz belőle. Egyébként klór szabadul fel a reakció közben ami erősen mérgező, a víz ennek egy részét elnyeli, viszont le is lassul tőle a marás akkor meg már érdemesebb lehet nátriumperszulfátot használni.
A nátriumperszulfát az zárható, hónapokig jó, és nincs szaga, egy hátránya van, melegíteni kell max. 50 fokra. Alapjában véve átlátszó, ahogy oldod benne a paneleket sorra, úgy kékül, és lassul.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014
(#) elektros90 válasza gulasoft hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Köszi! HCL és hidrogén peroxid van. Kiönteni nemszabad? Csak, mert 2-3 napig nemnagyon használom újra. Viszont a rézgálic jó lenne a szőlőre Vas-kloriddal sosem tudtam mit kezdeni, mindig elraktam, de csak a baj van vele. Ha szabad levegőn fogom használni, akkor nemlehet gond. Most jelenleg ez van csak. Majd ha elfogy kipróbálom a nátriumperszulfátot.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014
(#) papus51 válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Nem lesz belőle rézgálic, mert az réz-szulfát, ahhoz pedig kénsav kellene, úgyhogy a permetezés nem javasolt.
Egyébként Hotib által írt mennyiségnek a fele is elég ha a sósavad 20%-os és a H2O2 30 %-os. Én kevesebb vizzel szoktam készíteni.
Ha kimarattad a panelt, bő víz kíséretében öntsd a lefolyóba és ne értesítsd róla a környezetvédőket.
Nálam nem szokott jelentős gázképződés előfordulni, épphogy gyöngyözik a panel felülete.
Viszont a rozsdamentes anyagból készült mosogató nem szereti a sósavat. Foltot hagy rajta, ha nem mosod le azonnal.
Üdv. Jó maratást!
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014
(#) elektros90 válasza papus51 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Szia! A sósav 30-33% a peroxid 35%.Jó lesz úgy a mennyiség? Mennyi idő kb. a maratás?
(#) kaqkk válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Én egyszerű háztartási sósavat használok , ráöntök annyit ami ellepi a nyákot , majd kap egy löttyintés peroxidot és megbillegetem az edényt , kb 2 perc és kész a maratás , a menyiségeket nem fontos 100%ig betartani , előbb utóbb megérzésre is menni fog (viszont a gumikesztyű és a szemüveg semmiképp ne maradjon a polcon....
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014
(#) papus51 válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Ahogy kaqkk fórumtársunk is írta. Azt érdemes tudni, hogy bár a háztartási sósavra 20% van írva én már vettem olyat, ami alig akart marni, annyira híg volt.
(#) elektros90 válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Volt szemüveg, kesztyű és munkaruha is.
Az eredményt csatoltam. A valóság jobb mint a képen. Kicsit vacak lett a kép minőség, de most nincs jobb.
(#) eyess válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Ez a nyák rajz megérdemli ,hogy szépen meg legyen csinálva.Nem egyszerű ez tény .
Én tudom.Már az első fázisok nem voltak tökéletesek , ugyan alámaródások vannak bőven , de ez már a legutolsó mozzanat .Viszont már a nyomtatott rajz sem volt tökéletese ez biztos.Az jó , hogy próbálsz törekedni , illetve kísérletezni , de , ha tanácsolhatok egyet , akkor csakis akkor marass , ha már szinte maratás előtt is tökéletes már a nyákra vitt rajzolat , mert akkor a végeredmény szinte teljesen megegyező lesz az eredetivel.És persze nem lesz sok selejt.És próbálj először kisebb darabokkal kísérletezni.A marató folyadék nem az elsődleges szempont az inkább kényelmi , vagy gyorsasági , illetve kezelhetőségi szempont.
De a megfelelő mondjuk profi rajz felvitele a nyákra, akár dry , vagy vasalás , vagy más egyéb módszer által az a legfontosabb , ha ez alatta marad az elvártaknak , akkor a végeredmény sem fogja megütni a mércét.A jó rajz felvitelt gyakorold sokat a többi az úgy is menni fog.
(#) kaqkk válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 12, 2014 1 /
 
Jó lesz ez csak azt nem értem miért vannak "hajszál vékony" vonalak tervezve olyan helyekre is ahol bőven elfért volna 3* vastagabb is ? Én csak a legvégső esetben tervezek egy panelra ilyen vékony vonalakat , nem mintha nem tudnám levilágítani , inkább a biztonság kedvéért .
Ezt nem én terveztem de megcsináltam ( lehet hogy másképp terveztem volna)
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014
(#) eyess válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Ezt nem ő tervezte ez egy gyári cucc.
(#) elektros90 válasza eyess hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Szia! A filmet kivételesen stúdióban nyomtattam, az szerintem tökéletes. A dry viszont a selejtek közül volt. Ami oldalt hiányzik, az már a fóliából is hiányzott. Az újat nemakarom gyakorlásra pocsékolni. Azzal szerintem jobb lenne. Egyébbként a valóságban tényleg jobban néz ki. Köszönöm a kritikát is, meg a segítséget, tanácsokat is mindenkinek.
A dry fólia felvitele már jó. Vizet csepegtetek a nyákra, így szépen egyenesen "rácuppan" a fólia, aztán papírzsepivel simogatom. Ezután hidegen laminálom amíg felmelegszik a laminátor, utána pedig még vagy 5x átengedem rajta. Most nemázott fel egy vezetősáv sem.
A levilágitás kb. 2 perc volt, azt lehet bekellene lőni mp-re pontosan.
(#) eyess válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Ha stúdióba , ha nem akkor sem volt jó a nyomtatás .Ugyanis a vékony vonalaknál látszik , hogy cikk cakkos , vagyis már nyomtatás után is ilyen volt.Azért ilyen szabályosan cikk cakkban pedig nem tud alá marni.
Szóval állítani kell azon a nyomtón , mert ez , így mindig ezt fogja eredményezni.
Egy kis részlet , hogy hol is látható ez.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014

részlet.PNG
    
(#) elektros90 válasza eyess hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Szerintem az nem az lesz, szkenneltem a nyákot.
Nagyító alatt mobillal fényképezve ilyen. Ahol úgy néz ki, hogy hiányzik rész, ott a réz sötétebb.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014
(#) eyess válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Igen , így másabb. És ez hanyadik próbálkozás volt ?
(#) elektros90 válasza eyess hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Az új maratóval az első, ez ugyanaz a nyák. Ma csak egyet csináltam. A kloriddal többször próbálkoztam ezzel a nyákkal. Mióta a vizes módszerrel viszem fel a dry-t azóta jobban sikerülnek + kevesebb fólia fogy.
(#) pisti89 válasza eyess hozzászólására (») Aug 12, 2014 / 1
 
Szerintem is nyomtatási hiba- alacsony felbontás (pixeles kép)
Nekem is sokszor mart már alá, de ilyen szabályosan szinte lehetetlen (vagy inkább 0,1%)
(#) eyess válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Igen , mert a víz által jobban van lehetőség korrigálni a fólián.
(#) elektros90 válasza pisti89 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Nemtudom, szerintem nemelég nagy a felbontás, hogy véleményt tudjak mondani. A kloridos próbálkozásaimhoz képest elégedett vagyok. Mikroszkóppal kellene megnézni.

reszlet2.JPG
    
(#) pisti89 válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Lehet, de ha a felvétel hibás akkor a vízszintes szakasz is pixeles lenne
Milyen mikroszkópod van. elég nagy a torzítása. (nincs színre korrigálva)---USB-s?
(#) elektros90 válasza pisti89 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Nincs mikroszkópom, csak ez a nagyítós asztali lámpa. Az első kép szkennelés, abból kivágás, aztán egy kis szín korrekció online editorban (mert más nemvolt hirtelen), majd mentés jpeg be. Én nemnagyon nézegetném azon a pixeleket
(#) elektros90 válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Már azért ez kicsit nagyon off tényleg, lassan átmegyünk image processingbe
A nyers jpeg a szkennerből (600dpi) Ilyen. Már inkább elnézést kérek a moderátoroktól.
(#) gulasoft válasza eyess hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Sajnos a hidrogénpeoxid sósav másik marha nagy hátránya, hogy nagyon alámar. Ilyen a nátriumperszulfátossal egy éjszaka után lenne. Tudom mert egyszer benne hagytam
Na az nézett ki reggelre ilyennek.
(#) elektros90 válasza gulasoft hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Különben alámarhatott simán. Már a "hasznos" részt lemarta, de hagytam még 1 percre, hogy vigye a maradékot, sőtt még utána is. Amúgy olyan pici furatokat is kilehet fúrni (kézzel)? Hanyas lehet az?
(#) eyess válasza gulasoft hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Igen nagyon alá mar ez tény , de roncsolással nem ilyen szabályosan, a nátriumperszulfát az kíméletesebb , és szebben dolgozik. Bár lehet , hogy a hidrogénperoxid+sósav maratót is , lehet olyanra keverni , hogy lassabb , de kíméletesebben dolgozzon.
(#) soskajoska válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Nézz körül ITT!
Egyébként Google a barátod!
Fél liter vízhez 100g szükséges. Az oldat néhány hónapig eláll. Maratás előtt én vízfürdőben felmelegítem kb. 50 fokosra. Azt öntöm a panelra. Így kb. negyed óra alatt lemarat egy 100x160-as NYÁK-ot. Fontos, hogy folyamatosan mozgatni kell, mert így lesz a rézfelületen mindig friss folyadék. Az alámarás veszélye minimális, viszont 10mil távolságokat is szépen leszed.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2014
(#) soskajoska válasza soskajoska hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Ja és még egy előny: nincs klórgáz képződés maratás közben, ezért zárt térbrn is használhatod.
(#) elektros90 válasza soskajoska hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Szia! Jó egyelőre ami van. Amit linkeltél azt én is olvastam. Azért kérdeztem, hogy hol lehet hozzájutni (általában), mert itt Felvidéken nincs a rádió amatőr üzletekben. A TME-nél van, de nálunk nem forgalmazza. Nálam nincs valami nagyon nagy gázképződés. Igaz vizzel van higítva.
Éjszakára zárt térben volt, azthittem klór szag lesz, de nem. Vagy csak maratás közben termelődik a klór gáz? Az előbb csináltam egy új nyákot. Kicsit azon is alámart, de használható. Erős "sziget képződésnek" voltam tanuja, de az ecsetes simogatás megoldotta. Lehet, hogy már kezdettől simogatni kellene.
Következő: »»   1045 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem