Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7293 végerősítő
 
Témaindító: m.joco, idő: Szept 12, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   32 / 75
(#) Bassmester válasza szucsip hozzászólására (») Júl 20, 2012 /
 
A D-osztályon is gondolkozok még, van is egy modulom IRS 2092-vel és IRFB 5615 fetekkel, de ebböl még 3db kéne egy sztereó hídhoz és a rövidzár védelmét is meg kéne csinálni... A 800-as torroid miatt nem aggódom, hiszen dinamikus zenével kell elérnie a kellö teljesítményt, szinuszos tesztnél elég ha egyenként kiszolgálja a csatornákat. ...na mindegy, majd csak lesz belöle valami, köszi a válaszokat.
(#) szucsip válasza Bassmester hozzászólására (») Júl 20, 2012 /
 
Olvastad Ge Lee cikkét? Ő épített 600W/8ohm teljes hidas erősítőt, és megoldotta a rövidzár védelmet is.

D osztályú

A moderátoroktól meg elnézést az offolásért.
(#) Ronin hozzászólása Júl 22, 2012 /
 
Olyan lehetséges hogy elfárad egy biztosíték?
Van egy épített TDA7293-as erősítő, ami már két éve szolgál basszusgitár erősítőként 2 DB 25 cm-es 8 ohm-os, párhuzamosan kapcsolva, tehát 4 ohm-os hangszórókat hajtva 2×48 V DC-n, és eddig nem volt vele gond, pedig mindig a teljesítése határán mozgott.
A minapi próbán viszont ez történt : Link.
Megnéztem, és a mínusz ágban lévő biztosíték szállt el (6.3 A), ami miatt lerobbant a tok.
Szóval lehetséges hogy a biztosíték fáradása okozta, és ha igen elhagyhatom a biztosítékokat? 230V-os oldalról ott van a 3.15A-es így is.
(#) szucsip válasza Ronin hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Az hogy a 230 -as oldalon van 3A -es, az nem jelent semmit. Szerintem a biztosíték ki tud fáradni, de az nem okozhatja, hogy elszáll az IC.
Biztosítékot szerintem fölösleges IC-s erősítőkbe tenni, inkább a kimeneten lenne haszna.

Nem lehet, hogy az egyenirányítás szállt el a tápból?? Azt vizsgáltad már?
(#) reloop válasza Ronin hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Szia! Az IC fáradt el. A 2x48V/4ohm túl erős terhelés neki. Messze a megengedett határon túl kellet diszipálnia.
(#) Ronin válasza szucsip hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Nem az egyenirányítással van baj, az 25 A-es, ez az IC nem tudná tönkretenni. Egyébként az IC csere megtörtént, működik is, csak az érdekelt lehetséges ok e a fáradás.
Mellesleg miért ne tudná tönkretenni egy szakadt biztosíték? A TDA nem szereti a féltápfeszt, ezt már tapasztaltam.
Sajna a két 8-ohm-os hangszórót nem tudom 8-ohm-osra varázsolni, gondolom erre nektek sincs ötlet.
Szerintetek mennyivel lenne hallkabb ha 16-ohm-ra kötném be?
(#) szucsip válasza Ronin hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
3dB lenne a veszteséged, annyira nem lenne halkabb, viszont bátran ki tudnád vezérelni, nem szólna be a rövidzár védelem.
(#) skero válasza Ronin hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Esetleg a két 8 Ohm -os hangszórót sorba kötnéd 16 Ohm -ra és a 7293 -ből hidalt változatot használnál.
(#) skero válasza szucsip hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Az már 6 dB lenne a 4 Ohm -hoz képest a 16 Ohm .
(#) szucsip válasza skero hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Igazad van, köszi hogy javítottál. Valamiért úgy rémlett hogy 8ohm ==> 16ohm
Ez esetben viszont már jelentősen halkabb lenne. Kérdés, hogy szükség van-e az eredeti hangerőre!
(#) Ronin hozzászólása Júl 22, 2012 /
 
Köszönöm a válaszokat.
Sajna a hangerőre szükség van, és egyenlőre biztos csak ez az egy IC marad. Mellesleg ekkora borda hűtötte eddig : Link, amit a mögötte lévőre kívánok lecserélni. Tudom vicces mérete van, de venti is van mellette.
Akkor lehet marad a 4-ohm, és bírja amíg bírja.
(#) skero válasza szucsip hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Idézet:
„Kérdés, hogy szükség van-e az eredeti hangerőre!”
Hát igen. Én csak 60W -os végfokot raktam a gitárkombóba amit összedobtam régebben és nagyon hangosan szólt. Igazából nem kell azt sem teljesen kivezérelni 3 -as hangerőn is hangos. Igaz ,hogy nem bass gitárhoz van de ráadásul csak egy hsz van benne.Bővebben: Link
(#) Ronin hozzászólása Júl 22, 2012 /
 
Lenne még egy kérdésem.
A két 25-ös mellett van még a próbateremben egy 40-cm-es 8-ohm-os hangszóró is. Együtt a hármat már be tudnám kötni 8-ohm-osra. Vagy ez hülye ötlet?
A két 25-ös egyenként 140 W-os, a 40-es 200W-os. Hogyan oszlana el a teljesítmény?
Vagy ez így nem túl kímélő az IC számára?
Úgy értem ez jobb lenne így mint a 4-ohm?
(#) skero válasza Ronin hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Nem tudnál 8 Ohm -ot csinálni. Különböző hangszórók összekötözése nem szerencsés ötlet.
(#) Ronin válasza skero hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
A két 25-ös sorban az 16 ohm + párhuzamosan a 40cm-es 8 ohm-ja, az szerintem 8 ohm.
(#) skero válasza Ronin hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Három darab 8 Ohm -os hangszórót sehogyan sem lehet úgy összekötögetni ,hogy 8 Ohm -ra jöjjön ki. A te elképzelésed szerint 6 Ohm lenne az átlagimpedancia.
(#) Ronin válasza skero hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Ez esetben azzal nem lennék sokkal előrébb.
Akkor marad az eredeti felállás.
Még egyszer köszönöm a válaszokat.
További szép napot.
(#) szucsip válasza Ronin hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Ne add fel, inkább keress egy nagy transzformátort
Mondjuk 230V/160V -os még jó is lehetne. Bár ehhez nem értek, csak egy ötlet.
(#) Dzót hozzászólása Júl 24, 2012 /
 
Üdv!
Elkészítettem a kapcsolást, amit reloop kolegától kaptam, de csak az egyik oldalát
Eddig még nem találtam sem a panelon sem az összerakásban hibát de sajnos, veri a bizosítékot.
(#) reloop válasza Dzót hozzászólására (») Júl 24, 2012 /
 
Szia! Szakadásvizsgálóval keress zárlatot.
(#) Alkotó válasza Dzót hozzászólására (») Júl 24, 2012 /
 
A próbálgatás/élesztés alatt, biztosíték helyett célszerűbb valamilyen "rugalmasabb" áramkorlátot használni. Akár egy jól megválasztott izzó is alkalmas lehet erre.
(#) szucsip válasza Dzót hozzászólására (») Júl 24, 2012 /
 
Heló!

Tápfeszültségeket mérted? Biztosan nem keveredtél el, hogy a nyákrajzot kell vagy nem kell tükrözni?
(#) Dzót válasza szucsip hozzászólására (») Júl 25, 2012 /
 
Rámértem a pozitív és negatív ág és a kimenet összeér.
A panelon nem találom a hibát.
A második IC készlettel is ugyan ez. Mit néztem el ? :S
(#) Alkotó válasza Dzót hozzászólására (») Júl 25, 2012 /
 
Idézet:
„"a pozitív és negatív ág és a kimenet összeér"”

Ezt hogy mérted meg? Ha igaz lenne, akkor nem lenne tápfeszültség az erősítőn, és gyorsan tönkremenne a tápegység. Illetve az élesztésnél használt áramkorlát "dolgozna", megvédve az IC-ket és a pénztárcádat is.
(#) reloop válasza Dzót hozzászólására (») Júl 25, 2012 /
 
A bemenetet feltétlen testre kell zárni, vagy alacsony kimeneti ellenállású jelforrásra kötni, egyelőre jel nélkül.
A párhuzamos kialakítás miatt a kimenet a bemenet előtt halad el, és jelen készültségi foknál minden bizonnyal gerjed.
Áramhatároló nélkül ne élessz, mert nem fogod győzni IC-vel! Legalább soros izzót tegyél a táp elé.
(#) Dzót válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 25, 2012 /
 
A bizotsítékok (2 amper) egyből oldottak.
A csipogót ráteszem a kimeneti ágra és a + és a - ág egy potenciálon van. Remélem csak nem szálltak el ennyitől az IC-k. Kiforrasztottam az előző szettet és nincs összesülve.
(#) Directors válasza Dzót hozzászólására (») Júl 25, 2012 /
 
Ha kivágta a biztiket akkor több mint valószínű annyi az IC-nek.

Miért nem használsz áramkorlátot? Pár ezrest megspórolnál.
(#) Alkotó válasza Dzót hozzászólására (») Júl 25, 2012 /
 
Gyanakvásom nem volt alaptalan, mert a mérési módszered, illetve a levont következtetés hibás. A "csipogó", műszertől függően 100-200 ohm nagyságrendnél már jelez. Ehhez képest a tápegység belső ellenállása tizedohm nagyságrend.
A tápfeszültséget meg kell mérni, a kimeneten lévő esetleges egyenfeszültséget szintén.
Egyetértek Directors felvetésével, mi szerint a biztosíték kiolvadását aligha élte túl a végfok IC. Az áramkorlát nem egy fölösleges faxni, hanem létszükséglet. A labortáp a leguniverzálisabb ilyen célra, de egy sima égő is tökéletes lehet (egy megfelelő égő).
(#) Ameron24 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 26, 2012 /
 
Annyit hozzátennék, hogy az én egyszerű kis multiméterem már 1 ohmot is jelez szakadásvizsgálattal, is. Lassan én is befejezem teljesen az erősítőmet csak munka mellett nem sok az időm
(#) Alkotó válasza Ameron24 hozzászólására (») Júl 26, 2012 /
 
Nem jól értelmezed amit írtam. Az a felső határ, természetesen alatt bárhol sípol.
Következő: »»   32 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem