Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   118 / 141
(#) ktamas66 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Az LM338-nak a helyes működéshez min. 3V-ra van szüksége (be-ki fesz.), az 2,7A-nél 8,1W + az ellenállásra jutó teljesítmény. Melegedni fog.
(#) Zoli_bácsi válasza ktamas66 hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Ajjaj. Tényleg, és max 35V a bemenő fesz. Akkor ez nem jó nekem. Akkor marad a tranzisztoros megoldás. Ott a bemeneti feszültséget a lehető legközelebb állítom a LED nyitó feszültségéhez. Csak még az kérdéses, hogy a T1 esetében milyen tranzisztort használjak. (?)
(#) ktamas66 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
A be-kimenet különbsége lehet 35V, áramgenerátorként egyik lába sincs a földön. A tranzisztoros ugyanúgy melegedni fog, ha meg túl alacsonyra veszed a bemeneti feszültséget, nem lesz szabályozási tartalékja. Én inkább kapcsolóüzemben gondolkodnék pl. LM3409, vagy a már említett Skory-s megoldás. Igaz én csak 3W-hoz építettem meg, de befért a lámpaburába.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016

LEDvil.JPG
    
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Dec 17, 2016 /
 
Folytatom tovább az ötletelést. A legegyszerűbb megoldás igazából szóba se került. Egy sima, szimpla áramkorlátozó ellenállás sorozat.

36V a táp.
34V nyitófeszültségű LED.
2,6A max áram.

Ekkor 10W-os ellenállásokból a következő soros tagot összerakom: 0,22R+0,22R+0,33R=0,77R

36V - 34V = 2V
2V / 0,77R = 2,59A (+/- 5%) és 2,59A x 2V=5,19W

A 36V táp kimeneti feszültsége szabályozható valamennyire. Amint megvan a LED pontos nyitó feszültsége, ahhoz már be tudom állítani a tápot, hogy meg legyen 2V különbség.

Ez nem jó ötlet?
(#) nedudgi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Nem. Nincs pontos nyitófeszültség, a csillagok állása is befolyásolhatja. Ráadásul, eléggé l nem ítélhető módon a réteghőmérséklet emelkedésével csökken, tehát megsüti magát.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
(#) Zoli_bácsi válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Ok, persze ez igaz, valóban nincs pontos nyitófeszültség. Viszont egy adott lednél közel állandó. Persze ha melegszik ez elmászik, de azért nem olyan nagy mértékben. A számítások csak elméleti síkon igazak, viszont mivel nem jöttek ki extrém teljesítmények, éppen ezért használható lenne az ötlet, ha jól gondolom. (?)
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
(#) nedudgi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Ja, közel állandó. Egy darab LED esetén legfeljebb fél voltot változik. Mennyi is van neked sorbakötve?
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
(#) Zoli_bácsi válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Egy darab 100W-os LED tömb, amin 10db 10W-os (CREE-XML) LED van.

ILYEN

Gondolom azért is úgy írják a nyitófeszültséget, hogy 30-36V. Épp a sorba kötött LED-ek miatt. Viszont e tartományon belül ennél a konkrét LED tömbnél viszonylag állandó lesz a nyitófeszültség. Gondolom én.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
(#) nedudgi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Ez 9-10 darabot jelent. Mindössze négy és fél volt.
Ennyiért a második LED helyett én vennék egy rekesz sört, és még jól is érezném magam.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
(#) pjg válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Csak azért nem javaslom, mert iszonyat sok hőveszteséget termel.
(#) Zoli_bácsi válasza pjg hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Elvileg kb 5W-ot. vagy legyen 8W, de akkor már sokat mondok. Ez nem olyan sok azért. Persze melegszik, hogyne.

Először ezt akartam használni: LED driver De itt meg azt írja, hogy 75W output power. Ami azt jelentené, hogy 36V-on max 2A. 5 ampert 15V-on ad le ezek szerint.
(#) Zoli_bácsi válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Ez a LED transformer nekem egyáltalán nem jó, sajnos. Nem lehet PWM fényerő szabályzóhoz illeszteni. Folyton letilt. Korábban ebben a topikban már felvetettem. Ezért szeretnék egy 36V-os ipari tápot, valamilyen egyszerűbb áramgenerátort és egy PWM vezérlőt használni. Ebből a pakkból már csak az áramgenerátor kérdéses, ami legalább 36V/2.5-2.8A-e képes.
(#) Kovidivi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Ne akarj fából vaskarikát építeni. Ha spórolni akarsz, akkor szétszeded a mostani LED drivered, és átalakítod.
(#) RoliNyh válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Ezt már ajánlottuk neki többen is, de nem áll rá...
(#) Zoli_bácsi válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Nem, nem akarok spórolni. Én egy jó megoldást keresek. Átalakítani nem akarok, teljesen újat szeretnék építeni. (A meglévőt fel akarom használni más területen.)

RoliNyh: Valóban. tényleg nem állok rá.

Van néhány ötlet, de igazából nem született megoldás.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
(#) RoliNyh válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Figyelj, ha ennyire PWM -ezni akarsz, fogj egy NE555 IC -t, készíts belőle egy PWM modulátort,
a kimenetére meg tegyél egy bika FET -et. Azzal szabályozhatod a fényerőt a LED -en...
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
(#) Kovidivi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
A linkelt "LED driver" is jó lenne, de én még 75W-on sem használnám. Maximum 50W-on, ventis hűtéssel. De kérdem én, minek is 100W-tal hajtani egy 100W-os LED-et? Próbáltad már? Mennyi hő fejlődik? Szerintem legalább 50W-nyi. Azt elvezetni megfelelő hatékonysággal nem kis pályás. Én az 50W-os LED-et sem tudom lehűteni, csak réz magos bordával, maximum venti fordulatszámon, és még így is forró a LED. Ezeknek már peltier hűtés kell, az tud ennyi hőt elvonni.
(#) Zoli_bácsi válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
A hűtés nem gond. jelenleg 50W-os LED-em van teljes fényerővel. (31,2V/1,5A) Közel 47W. Épp csak hogy forog a ventilátor a hűtőborda max 45 fok. Több éve így üzemel. Nem jelent gondot a 100W LED hűtése sem. Azért kell 100W, mert én a visszavert fényt hasznosítom, ami sokkal-sokkal kellemesebb. A 100W-os LED-et legalább 90W-al szeretném hajtani.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
(#) Zoli_bácsi válasza RoliNyh hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Jajj. istenem... Áramgenerátor megoldás kell. Egy gyári LED driver transformer-t nem lehet PWM-el vezérelni. Tudom, mert kipróbáltam. Ezért kell építeni egy megfelelő ÁRAMGENERÁTORT. A PWM adott. A táp adott.
(#) RoliNyh válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Jól van, akkor azt hiszem most kerültél a 22 -es csapdájába.

Áramgenerátort te nem tudsz PWM -el vezérelni,
de sima PWM meghajtást meg nem akarsz, mert áramgenerátor kell.

Mindennek tetejében, egy gyári PWM -el vezérelhető áramgenerátort meg nem akarsz venni,
mert ezzel a projekttel próbálkozol már mióta.

Azt hiszem, én itt kiszálltam, de azért neked sok sikert a folytatáshoz...
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
(#) Zoli_bácsi válasza RoliNyh hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Teljes félreértés van. Nem fogalmaztam egyértelműen, illetve nem mondta el jól, mi is az adott szituáció. Nem áramgenerátort akarok PWM-el vezérelni. A PWM-el egy FET-et kapcsolgatok. Lerajzoltam.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
(#) Norberto válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Ha sejtéseim nem csalnak, az áramgenerátor egy szabályozási folyamat révén működik. A kívánt áram eléréséhez és szinten tartásához próbálja a kimenetének feszültségét aszerint változatatgatni állandó finomhangolásokkal, hogy az áram állandó értékű maradjon, ha az áramköri feltételek adottak. Mint pl. terhelés, bemeneti feszültség, környezeti körülmények, stb.

A PWM alkalmazásával ezt az állandó és szükséges visszacsatolást (aktuális áramérték alakulásának figyelése) rúgod ki az áramgenerátorod alól, annak szabályzási köréből.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2016
(#) Zoli_bácsi válasza Norberto hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Kérlek adj egy megoldást. Mit javasolsz? 100W-os LED tömb fényerő szabályzása. (Gyári kész eszközt nem szeretnék venni az építés öröme miatt.)
(#) ktamas66 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 17, 2016 / 1
 
Pl. egy ilyen IC már gyári megoldásnak számít? De a külső FET-esek között több megfelelő is lehet.
(#) RoliNyh válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 18, 2016 1 /
 
Félreértesz engem.
Nem azt írtam, hogy áramgenerátort vezérelj PWM -el, mert ezt nem tudod megoldani ezt már kitárgyaltuk.

Azt írtam, LED -et vezérelj PWM -el, kb így:

PWM LED dimmer...

Az áramgenerátor is így működik, azzal a különbséggel, hogy ott a soros ellenálláson
(ami általában a test felé van)
a vezérlő IC méri mekkora feszültség esik, és a szerint változtatja a kitöltési tényezőt.

Ennyi az áramgenrátor léyege.
Magyarul ha az ellenálláson nő a feszültség, a kitöltési tényezőt csökkenti a vezérlés,
ha csökken a feszültség, a kitöltési tényezőt növelli a vezérlés. De már ezt is elmagyaráztuk neked...

Ha ezt a funkciót képes vagy beimplementálni a kapcsolásodba
(a feszültség visszacsatolást a szabályozó körbe),
lesz egy változtatható kimenetü áramgenerátorod.

Ha nem, akkor meg csak áramkorlátozó szerepet fog betölteni az ellenállás, a maximum fix áramot beállítva, viszont az impulzus szélességgel a fényerő akkor is változtatható lesz.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2016
(#) RoliNyh válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Legalapvetőbb módon megfogalmazva úgy is írhatom, hogy a szabályozás olyan gyorsan vezérli a feszültséget, minek következtében az átfolyó áram
(azért rendkívül kis mértékben ugyan változni fog), állandó értékű lesz.
(#) sirály12 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
PT4107. Külső fettel, pwm-el szabályozható áramgenerátor 230v-ról. Én is most vettem párat, mert 50-100W-os ledeket akarok hajtani vele.
(#) sirály12 válasza sirály12 hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Jobban belegondolva lehet neked kevés a 4107.
Én 1 ledhez 3 ilyet használok majd, mivel a led 100w RGB.
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Dec 18, 2016 /
 
Lehet, hogy ez lenne a legoptimálisabb választás:

Tápegység

Áramgenerátor

LED

Kapcsolás
(#) ktamas66 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 18, 2016 /
 
Ez egy boost konverter, tehát a kimeneti fesznek nagyobbnak kell lenni a bejövőnél. Ha egy áramgenerátorról lekapcsolod a terhelést, az úgy reagál, hogy megemeli a kimenő feszültséget (próbálja tartani az áramot) a max. bejövőig vagy beállított feszültség korlátig. Amikor visszakapcsolod ezt a feszültséget kapcsolod LED-re, majd a szabályozása leszabályozza az áramot az adott elektronika sebességével. A lényeg: áramgenerátor kimenetének FET-es szaggatása nem helyes megoldás.
Következő: »»   118 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem