Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mágneses lebegő Földgömb
Lapozás: OK   3 / 3
(#) nagy hoho válasza nagy hoho hozzászólására (») Nov 13, 2008 /
 
A LOMEX-nél az SS 495 B Hall szenzor van
(#) Krisz03 hozzászólása Dec 7, 2008 /
 
Hali!

A Skori-féle levitronba megfelelne ezen az oldalon legfelül található HALL szenzor?
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Ó a francba, nem működik a link. Tehát a RET-nél a szenzorokon belül a legelsőről lenne szó: "A 1302EUA-T HALL SZENZOR, LINEÁRIS,Rail-to-R. ÉRZ: 2.5mV/Gauss SIP3"
Vajon jó lehet-e ez?
(#) mex válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Igen. A lényeg a lineáris szón van.
(#) Krisz03 válasza mex hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Köszi Mex! Ennek nagyon örülök.
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 8, 2008 /
 
Összeraktam az áramkört, de HALL híján még csak egy potméterrel helyettesíteném azt. Tehát érdemben még nem lehetne használni, de legalább kiderülne, hogy addig mindent jól csináltam-e? Úgy gondolom, hogy nem, mert a komplett áramkör 23mA-t vesz fel, semmi többet. Tekercs rendben (50 Ohm), 15V rendben, 5V rendben, IRF9540 Gate-jén, azaz a műveleti erősítő (OPA445-öt használok) kimenetén 14.2V, Drain 0V, Source 15V.

Mit ronthattam el?
(#) mex válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 8, 2008 /
 
A műveleti erősitő neminvertáló bemenetén kellene a feszültséget változtatni potival (a hall helyére bekötve),és figyelni a kimenetét. Alacsony szintre billenve húzni kellene a mágnesnek.
(#) Krisz03 válasza mex hozzászólására (») Dec 8, 2008 /
 
Akárhova is állítom bármelyik potit, nem történik semmi változás.
(#) mex válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 8, 2008 /
 
Gondolkodj! Ha a műveleti erősitő invertáló bemenetét (-láb) beállitod például telepközépnyi feszültségre(2.5V) a P1-es potival,és a neminvertáló bemenetet a hall helyére kötött potival ezalá csökkented akkor a műveleti erősitő kimenetének alacsony állapotot kell felvennie. Ezeket kellene ellenőrizned műszerrel. Ha helyes az ic bekötése és mégsem történik semmi akkor hibás a darab.
(#) Krisz03 válasza mex hozzászólására (») Dec 8, 2008 /
 
Igen, így már értem. De az előbb is hasonlóan próbáltam, bár akkor a másik (P1) potit is tekertem, hátha lesz valami. Most pontosan ugyanúgy csináltam, ahogy írtad, de nem jó. Kicseréltem egy másik OPA445-re, de ugyanazt csinálja. Aztán uA741-et próbáltam, és már működik, megjelenik az alacsony szint a kimeneten. Ezzel együtt az elektromágnes is működik, vonzza az állandómágnest.
Nem értem mi lehet az OPA-kal? 5db-ot rendeltem, 3db gond nélkül üzemel a labortápban, ez a kettő pedig...
Mindegy, most már működik, és ez a lényeg. Már csak a HALL-ra várok. Köszi szépen a segítséget!
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 8, 2008 /
 
Még egy utolsó kérdés: Hogyan lehet a winyóban lévő mágnest levarázsolni a lemezről? Bővebben: Kép
(#) mex válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 8, 2008 /
 
A P1 poziciójába ajánlatos helitrimmert tenni,mert nagyon finoman kell szabályozni az elektromágnes és az állandómágnes közti távolságot,különben rezegni,lengeni kezd a rendszer,és a visszacsatolás nem tudja kompenzálni-leesik a cucc.
Mindenesetre jó játék. :yes:
(#) mex válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 8, 2008 /
 
Próbáld meg kicsit megmelegiteni az alaplemezt,és közben hajlitani. Az egyik végét befogod satuba,a másik végét fogóval hajlitod. A meleggel csinján bánj,mert könnyen elveszhet a mágnes ereje.
(#) Krisz03 válasza mex hozzászólására (») Dec 8, 2008 /
 
Értem. Köszi! Igen, tudom, valahol 60-80°C környékén veszíti el mágnesességét.
P1 helyén helitrimmer van. Nem tudom miért írtam potit.
(#) Beachway hozzászólása Feb 14, 2010 /
 
Üdvözlök mindenkit! A fiam már egy ideje nyúz ezzel a ketyerével, aminek egyetlen hiányzó alkatrésze számomra a hall elem .Rendelek hamarosan alkatrészeket ,és akkor ez sem lesz akadáj.Viszont tervezem, hogy egy kicsit érdekesebbé teszem ezt a dolgot.Arra gondoltam, hogy kibőbíteném még 4 kissebb tekercsel, amit a nagy köré tennék.Ezeket egy számlálóval egymás után kapcsolnék be.Ezt azt eredményezné ,hogy foroghatna is az a lebegő tárgy!
(#) Collector válasza Beachway hozzászólására (») Feb 14, 2010 /
 
Forog az magától is
(#) Pulyka válasza Beachway hozzászólására (») Feb 14, 2010 /
 
Szia

Valahol olvastam(azt hiszem régebben konrádéknál),hogy egy óvatos mozdulattal ha mozgásba hozzuk,akkor végtelen ideig képes forogni a súrlódás hiánya miatt.
De ha rám hallgatsz,akkor a lebegtetett (körkörös) tárgy oldalára ragasztasz picike műanyag lapátokat(az elrendezés a ventilátort utánozza),és itt is óvatosan megfújod pl egy szívószállal,hogy irányzott legyen a levegő.
Mivel a pici lapátszerűségekbe belekap a levegő,ezért elkezd forogni,reméljük lebegés közben.
Gondolkoztam mostanában,hogy mit szerkesszek össze itthon elfoglaltság végett(ha nem a vizsgatételeket bújom ),de már rájöttem,hogy mi lesz az,mikor megláttam a skori féle verziót

Tomi
(#) Beachway hozzászólása Feb 15, 2010 /
 
Szóval azt mondjátok forog magától is?Logikusan hangzik, hogy nincsen súrlódás, ezért minimális erővel lehet forgatni. Ez a ventillátor dolog sokkal egyszerűbb mint az én ötletem.
(#) Collector válasza Beachway hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
Nem kell az sem, ha mindenképpen forognia kell, akkor 1 nagyobb, és 1 kisebb mágnest kell betenned a gömbbe, asszimetrikus elrendezésben.
(#) vi46 hozzászólása Feb 10, 2016 /
 
Sziasztok. Én ezt a mágneses lebegtetést szeretném tovább fejleszteni és szeretném, ha valaki aki aki már túl van ezen segítene, hogy ne kelljen a tekercsek méretével és a menetszámával kisérleteznem. Elgondolásom a következő. Allura tennék négy mágnes tekercset és mindegyik a felette lévő mágnes korongot taszítaná, persze mindegyik elekteomágnes föllött a mágnes szenzor szabályozná, hogy az egyhelben lebegjen. Ha valakinek sikerült osszátok meg a tapasztalaitokat.
István.
(#) Gafly válasza vi46 hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Nóbel díjas leszel ha megcsinálod, várjuk a cikket ha készen vagy vele
(#) KBal76 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Vannak olyan asztaldíszek amik alulról taszítva lebegtetnek tárgyakat (pont úgy elektromágnesesen, mint a földgömbös), miért lenne Nobel díjas ettől?
(#) Gafly válasza vi46 hozzászólására (») Feb 11, 2016 /
 
Na jó, a Nóbel dij költői túlzás volt talán, doktorinak, szakdolgozatnak azért eléggé húzós.

Ahhoz tudnám hasonlitani, hogy fogunk egy partfist:
- Ha felülről lógatjuk, akkor magától stabil helyzetbe jut és úgy is marad.
- Ha alul támasztjuk alá, akkor (bár nem hat rá ugyanúgy kivülről erő), el fog dőlni...
Persze ezt már stabilan megoldották néhány évtized kutatás és fejlesztés után, mert akkor nem alul lenne az űrrakétákon a motor...

Ugyanakkor forgatva könnyebb, és ezeket is lehet boltban venni:
- Keresztbe
- Hosszába
Persze mindkettőben van "sunyiság"
Ezt ahhoz tudnám hasonlitani, hogy biciklizni a "Mari néni" is tud, de a piros lámpánál állva kivárni a "zöldet lábletevés nélkül" csak nagyon kevesen.

Visszatérve a kérdező kérdéshez: Szerintem itt Neked senki nem fog használható és részletes leirást adni az alsó mágneses lebegtetésről (az igazat megvallva még felsőről sem igazán).
(#) zolika60 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 11, 2016 /
 
Ezekben nincs elektronika. Állandó mágnessel készülnek.
(#) Gafly válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 11, 2016 /
 
A pörgetősök.
Állóban is meg lehet csinalni, csak nem mindenkinek van otthon folyékony hélium a szupravezetéshez
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem