Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Parajelenség
 
Témaindító: lgyk, idő: Feb 8, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 2
(#) GDávid hozzászólása Máj 14, 2008 /
 
Üdv! Ez az "IC-ből hallom a zenét"- jelenség nagyon jól megfigyelhető még a TBA800, TBA810 IC-k esetén is, de néhány régi germánium tranyós erősítő is csinálja ezt. A dolog okát én se nagyon tudom. Egyébként én is fura dolgot tapasztaltam a múltkor: Vettem egy nagy fényerejű (50kandelás) fehér LED-et, amit majdnem 100mA-ről kell hajtani. Ezt a LED-et kölcsön adtam egy haveromnak, aki mobiltelefon akksiról használta, de pár perc múlva a LED villogni kezdett! És azóta is, ha áramot adok neki elkezd villogni! Teljesen egyenletesen villog, és majdnem max fényerővel! Ennek is csak sejteni tudom az okát: Valahogy a félvezető kristályra vezető szál nem érintkezhet stabilan, és ha a LED működni kezd, megszakad az érintkezés (talán hő hatására).
(#) lgyk válasza GDávid hozzászólására (») Máj 14, 2008 /
 
Hi!

Esetleg lehet meghajtó IC is ezekkel a LEDekkel egybeépítve, és az is produkálhat hasonló jelenséget. Mindenesetre érdekes állatok ezek a LEDek.

Tegnap single coil pickuppal, zajszűrés nélkül bekapcsoltam a gitárom és közben egy grafikus számológépre írt akkordadatbázist böngésztem. Legnagyobb meglepetésemre a számológép működését lehetett hallani, ha az a pickup közelében volt. Ugyanígy lehetett hallani a mobiltelefon működését is (nem a rádiófrekis részét, hanem a processzor működését, tisztán lehetett hallani, mikor kapcsolja ki a háttérvilágítást, mikor játszik animációt, stb.). Nem gondoltam volna, hogy ennyire jelentős RF zajt produkál egy egyszerű számológép is...
(#) djkerep hozzászólása Máj 14, 2008 /
 
a gabonakörök jobbak
(#) kuner válasza djkerep hozzászólására (») Máj 14, 2008 /
 
Annak is van köze az elektronikához?
(#) krissz555 hozzászólása Máj 14, 2008 /
 
Üdv! Én pár éve tapasztaltam olyan jelenséget, hogy
volt 1 led-em anno kb 6 éve piros! több adatot nem tudok róla
Nem foglalkoztam vele nagyon, hogy milyen áramot kap
egy 3v tranyóról ment kb 500mAh
De ahogy lekapcsoltam az áramról a led kb.: 3 pecig még halványan világított!

Félreértés ne essék nem a trafót kapcsoltam le a hálózatról és az abba maradt áram hajtotta!
Hanem magába a led ment, a két lába csupasz volt
(#) zsoltee0001 hozzászólása Máj 15, 2008 /
 
hali
a múltkor javítottam 1 kapunyitót. mikor kész lett, gondoltam, ha már itt vagyok lecsekkolom a másik kaput is, amivel elvileg nem volt gond.
megnyomtam a távirányítót- a kapu kinyílt- megnyomtam mégegyszer- a kapu bas..ott becsukódni-Hmmm...- nyomom mint a nemnormális.. semmi..- kezdett világossá válni, hogy itt valami nem O.K.
:eek2:
A kapunyitó végálláskapcsolója induktív jeladós, egy fémlemez van rögzítve a kapun, és ezt érzékeli a végállásba. kiderült, hogy el lett cseszve a kapu alapozása, ezért deformálódott az egész, és a fémlemez kikoptatta a jeladó műanyag házát.Folyamatosan fémet érzékelt. És ez pont nállam adta meg magát!!!
namost ezt próbálja már meg valaki megmagyarázni egy ügyfélnek
(#) hertomato hozzászólása Aug 1, 2008 /
 
Zenélő ick?Tanuló koromban én is tapasztaltam a jelenséget...az erősítőben a kerámia kondik képesek magas frekin megszolalni.Az ict meg körbepakolják ilyesmivel
(#) zenetom válasza krissz555 hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
Valószínűleg a tápegységben lévő kondenzátor sült ki a LED-en
(#) idlob hozzászólása Aug 2, 2008 /
 
Van egy zöld 3mm-es, normál fényerejű LEDem, ami rendszertelen időközökkel "átpolarizálódik". Teljesen úgy viselkedik, mintha megcserélődött volna az anód és a katód. Fogalmam sincs miért.
(#) bandikala hozzászólása Aug 2, 2008 /
 
Nekem volt egy piros Led em,ami csak fele akkora fényerővel világított,mint egy másik ugyanakkora feszültségnél,áramnál.A boltban lehet,hogy összekeveredtek a fényerők.
(#) ngyzoli hozzászólása Aug 2, 2008 /
 
Sziasztok.az,h.az erősítők "veszik"az AM.adókat,nem(annyira)parajelenség.néha egész hosszú hangszórókábelt vagyunk kénytelenek használni,-8-10m.vagy még több.ez egyszerűen am.antenna gyanánt funkcionál.a kimenetről a visszacsatoló hurkon keresztül az rf-jel az input-ra jut vissza,s az erősítő első tranzisztorának B-E átmenete megoldja a demodulációt-kész is van az egyenesvevő.gyári erőlködők kimenetén majdnem mindig lehet látni 10-20menetes kis tekercseket.ez a hangszóró felől érkező RF-komponenseket hivatott távoltartani.
(#) _JANI_ hozzászólása Okt 8, 2010 /
 
Érdekelne az a jelenség magyarázata, hogy az statikus mágneses tér miként teszi tönkre a félvezető lapkát?
( Állandó mágnes mellé helyezett, nem működő, nem áramköri lapba helyezett IC-ről van szó, )
MERT. Egyszer elkövettem azt a hibát, hogy egy UM3481-et a hangszóró mágneséhez közel helyeztem el mint tartalék alkatrész. Pont volt annyi hely, hogy nem túl szorosan de elfért a kis doboz oldala és a hangszóró mágnese között. Az UM3481 egy zene lejátszó CHIP, jó néhány előre programozott zenével. S a dallam módosítását csak IC cserével lehet megoldani. Akkor, és azóta is egy UM3482A (Bővebben: Link) van az áramkörben, ami azóta is tökéletesem működik. Viszont a hangszóró mágnese mellett tárolt IC már nem éledt fel. Pedig ez is működött még előtte. Mi lehet ennek a jelenségnek az oka?
(#) qbit válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 8, 2010 /
 
Szia!
Szerintem a sztatikus elektromos feltöltődésed tehette tönkre, mikor megfogtad és kivetted az IC-t a dobozból... Megtetted a kötelező óvintézkedéseket?
(#) Collector válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 8, 2010 /
 
Amikor a mágnes közelében mozgatod az IC-t, az már nem statikus tér. Meg akkor sem, ha szól a hangszóró.
(#) qbit válasza Collector hozzászólására (») Okt 8, 2010 /
 
Nem értettél pontosan, szerintem!!! Én az ESD-ről beszélek, nem a mágneses terekről. A komplikált C-Mos technológiával készült chip-ek, mint a Tiéd is nagyon érzékenyek az elektrosztatikus feltöltődésekre. Megfogtad az IC-t, (egy kis szikra kinyírta, mert mondjuk szőnyegpadlón voltál műanyagtalpú cipőben), aztán a bekakált alkatrészt betetted próbára és nem működött...

ESD

(#) qbit válasza Collector hozzászólására (») Okt 8, 2010 /
 
És ha az IC adatlapjának második oldalán a csillagozott megjegyzést megnézed, az is arra utal, hogy az alkatrész érzékeny a túlfeszültségekre... Márpedig a statikus kisülésekkor röpködnek az ezer voltok...
(#) qbit válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 8, 2010 /
 
Én figyeltem. A hangszóró mágneséhez közel téve is kaphat szikrát az IC, nem értem mi itt a gond...
(#) qbit válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 8, 2010 /
 
Persze nincsen, de az IC tönkrement... És először hagyományos megoldást érdemes keresni... És ugyebár Jani ezt írta: Állandó mágnes mellé helyezett, nem működő, nem áramköri lapba helyezett IC-ről van szó

És mivel gondolom a kezével nyírta ki miközben a KEZÉVEL odatette a hangszóró mellé, ezért kár a mágnest beleerőltetni a magyarázatba...

Ez egy kicsit hasonló ahhoz, mikor egy barátom megjavított (diákként) egy Sokol-rádiót. És a szüleinek büszkén bemutatta működés közben úgy, hogy feltette a hűtőszekrény tetejére. Aznap este a hűtő tönkrement. A szülei megtiltották neki, hogy azután bármit is a hűtő tetejére tegyen...
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem