Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Föld nedvesség- tartalmának mérése
Lapozás: OK   1 / 1
(#) maxpack hozzászólása Máj 20, 2007 /
 
Helló!

Tud valaki ezzel kapcsolatos kapcsolási rajzot, doksit adni?
(gondolom ez a téma azért elég sok mindenkit érdekel)
(#) ferci válasza maxpack hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Érdekes kérdés..
Nem mindegy, hogy tényleg arra vagy-e kíváncsi, mennyi víz van egy adott föld-térfogatban, vagy esetleg ellenállással kapcsolatos a téma.
Konkrétabban tedd fel, mit akarsz megoldani.
(#) maxpack hozzászólása Máj 20, 2007 /
 
Mérni szeretném a nedvességet, hogy a locsoló berendezés tudja, hogy be -e kapcsolhat.
(#) ferci válasza maxpack hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Akkor vezetőképességet kell mérned.
Ajánlom a grafit/szén elektródákat, hogy ne rohadjanak el, aztán 100 verzió lehet, hogy mivel csinálod meg.
Kezdetben elég 1 tranyós kör 1 relével, aztán biztos lesz PIC-es megoldás is, hi....
Mindenesetre nem ártana, ha egy monostabillal megfejelnéd, mert idő kell ahhoz is, hogy átnedvesedjen a föld az elektródáknál, nehogy túlöntözz.
Ha meg spécire akarod, akkor a bemenet schmitt-triggeres legyen, hogy ne kerregjen a relé, aztán indítasz vele egy nagyon lassú astabilt, ami meg jelet ad egy monostabil fokozatnak, így apránként elég nedves lesz a föld. Az időbeosztás nyilván a terület függvénye.
(#) lgyk válasza maxpack hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Hi!

Elektronikai módszerrel tudtommal csak a vezetőképességet lehet mérni, ami általában arányos a víztartalommal (viszont az arányossági összefüggés talajonként változó!). Léteznek szenzorok a levegő nedvességtartalmának mérésére, de a földben levő elektrolitok meghamisítják az eredményeket. Ha létezik is olyan szenzor, vagy elektronikai megoldás, amivel szelektíven lehet a víztartalmaz mérni, drága.

Analitikailag a vízmeghatározás egyik legpontosabb módszere a Karl Fischer-féle vízmeghatározás: piridin-metanol elegyben oldott kén-dioxid és jód között a reakció csak víz jelenlétében zajlik le:

I2 + SO2 + H2O -> SO3 + 2 HI

De ehhez analitikai eszközök és vegyszerek szükségesek.

Ennél olcsóbb a termogravimetrikus vízmeghatározás, ami nem szelektív, de jó közelítéssel a víztatalmat mutatja: a minta tömegváltozásának mérése hevítés (100 fok C fölött) hatására.

Persze attól függ, mire kell. Ha csak az érdekel, hogy száraz-e a talajod, elég egy ellenállásmérés, de ha talajelemzésre számszerű érték kell, akkor marad az analitikai módszer...
(#) maxpack hozzászólása Máj 20, 2007 /
 
Értem. Nekem volt egy analog méröm, ami elromlott, de semmiképpen sem tudtam felhasználni arra amire szerettel volna. mellékelek képeket.

És amugy nincs elektronikus rajzotok ezzel kapcsolatban?
(#) ferci válasza maxpack hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Összeraktam egy rajzot, próbáld megcsinálni, ha kedved van hozzá. A beállítások tőled függnek, mint már mondtam. Kb. 10-20 másodpercenként adagolsz vizet pl., pár másodpercig, de ez módosítható !!!

szakaszos.jpg
    
(#) kerteszsasa válasza lgyk hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
hello
"viszont az arányossági összefüggés talajonként változó"
ez igaz, de feltételezem hogy az öntözés otthonra kell, és ott megoldható, h pl egy virágcserépben figyelje a nedvességtartalmat, oda meg olyan földet rak, aminek a vezetőképességét a vízen kívül más nem befolyásolja.
Ezt ki kell kísérletezni.
ha nem megodható és szerintetek hülyeség, akkor bocs
(#) elektro hozzászólása Máj 21, 2007 /
 
hy
csatolok egy rajzot amit én használok nekem bevált. A lényege hogy a FET mellett ott a két vezeték az belea földbe. Ha a földnek nagyon nagy az ellenállása tehát száraz akkor nem húzza le a FET G-jét testra és kinyit. Ha viszont a nedves a föld akkor lehúzz testre a G-jét és mivel nincs vezérlő feszültség így nem nyit ki és nem húz be a relé
(#) maxpack válasza elektro hozzászólására (») Jún 17, 2007 /
 
Hello!

Sajna még csak most lett egy kis idöm, ha minden igaz akkor holnap már meglesznek az alkatrészek is.
(#) maxpack hozzászólása Jún 17, 2007 /
 
jah, erröl jut eszembe. nem lehetne valahogy ugy modositani, hogy ha nedvesség van akkor kapjak a kimenetre 3V -t és na nincs nedvesség akkor csak 1,8V -t?

igy ki lehetne hagyni az 555 IC-t és megoldanám Microkontrollerrel.....
(#) jancsikaBP válasza elektro hozzászólására (») Júl 2, 2007 /
 
Helló!

Engem az érdeklene, hogy milyen alaktrészt kell változtatnom, ha túl (rettenetesen) érzékeny a berendezés?
(#) Nebukadonozor hozzászólása Nov 15, 2010 /
 
Hali!

Régebben olvastam valahol egy cikket ami azt írta le ,hogy lehet egyszerűen egy olyan berendezést készíteni ami a talaj nedvességtartalmát mutatja. A szerkezet tartalmazott gombelemet, tranzisztort ledet a többire nem emlékszem. Ha valaki emlékszik rá vagy tud egy linket kérem ossza meg velem.
(#) marksman hozzászólása Dec 30, 2010 /
 
Sziasztok !

Egy olyan szerkezetet szeretnék készíteni ami jelez ha a föld nedvességtartalma a beállított érték alá esik egy LED -el.
(#) El_Pinyo válasza marksman hozzászólására (») Dec 30, 2010 /
 
Szia!
Egy lehetséges megvalósítás van itt a HE-n is cikkezve:
Bővebben: Link
(#) marksman válasza El_Pinyo hozzászólására (») Dec 30, 2010 /
 
Azt az AVR micsodát programozni kell ? Mert én nem értek ahoz .
(#) proli007 válasza marksman hozzászólására (») Dec 31, 2010 / 1
 
Hello!
Akkor egy "változat", amit nem kell programozni..
Az 555-nek kötelező CMOS-nak lenni, a sima nem jó! A Led fehér, kisáramú (jó fényerejű) legyen.
üdv! proli007

FLOWER-02.png
    
(#) Dániel X válasza proli007 hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
Üdv!
A led fényerejéből tudok majd arra következtetni mennyire nedves a föld? Mit tartalmaz a cmos ic amit a sima nem?
Előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
Hello!
Nem a fényerejéből, hanem ha vizes a talaj, akkor sötét a Led, ha száraz villogni fog..
A CMOS eszköz, Fet tranzisztorokból épül fel, míg a normál, tranzisztorokból áll. Amíg a CMOS áramkör fogyasztása itt 40uA, addig a normál 555 alapból, vagy 10mA-t eszik. De normál 555 bemenetére sem igazán lehet tenni 4,7Mohm-os ellenállást, mert annak bementi árama magas, míg ennek több Gohm a bemeneti ellenállása.
Itt viszont nagy ellenállásokat kell érzékelni. De a fogyasztása sem közömbös, ha elemről akarod járatni..
üdv! proli007
(#) Dániel X válasza proli007 hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
Köszönöm válaszod.
(#) Dániel X válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
Üdv!
Érzékelőnek mit használjak? Koax kábelből kiszedett beónozott rézdrót megfelel a célnak?
(#) zolika60 válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
Talán inkább két rozsdamentes acél tüskét. Az ónozott réz szerintem eloxidálódna.
(#) Dániel X válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
Van benne valami igazság. Köszi!
(#) marksman válasza proli007 hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Kössz!

(Ugye ez is olyan ami nem oxidálódik el ?)
(#) proli007 válasza marksman hozzászólására (») Jan 7, 2011 /
 
Hello!
Ez jó kérdés.. Alapból minden eloxidálódik, csak az oxidok nem. De azt sem tudom, mit fogsz használni. Én "galvanikus szondának", UT18-as hegesztőpálcákat szoktam alkalmazni. De minden képen van korrózió, és anyag elhordódás is. Ez alapvetően az anyagtól, a közegtől, potenciáltól, polaritástól, feszültségnemtől és az áramsűrűségtől függ. Itt az áram elég csekély. És ha a szondát egy évben egyszer meg kell tisztítani, az nem lehet gond számodra (legalább is ezt feltételezem). Nem egy ipari üvegház nedvességmérő szondájáról van szó, hanem egy "gyermekjátékról".
üdv! proli007
(#) marksman válasza proli007 hozzászólására (») Jan 7, 2011 /
 
Ennél a kapcsolásnálhttp://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/nyolc_labbal_iii_resz.html?pg=2&Submit=%3E%3E
azt írják hogy:

"Szonda korrózió elleni védelemmel megbolondítva"

"Az egyenáram a szondákba vezetve azt eredményezné, hogy szép lassan eloxidálódna, ugyanis elektrolízis megy végbe. Ennek kiküszöbölésére négyszögjellel hajtjuk a mérőszondákat."

Ez is négyszögjellel megy ?
(#) proli007 válasza marksman hozzászólására (») Jan 7, 2011 /
 
Hello!
Nem, egyenárammal. De nem azért mondom, az helyett, hogy lamentálnál, már elkészíthetted volna a kapcsolást. Elején kizártad, hogy nem szeretnél programozni..
De ha még nem érkezett meg a CMOS 555, akkor inkább ismerd meg ez alatt az 555 működését, azzal sokkal többre mész..
üdv! proli007
(#) marksman válasza proli007 hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Az egyik ellenállásnak nem potméternek kellene lenni ?
(#) proli007 válasza marksman hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Hello!
Mert hogy? Történt valami előre lépés?
Ez az áramkör, ha a föld ellenállása kb. 10Mohm alatt van akkor csendben van, ha 10Mohm felett, akkor villog. A kapcsolási értéket, az R2 határozza meg. Kapcsolási érték R2-nek mindig kb. a kétszerese lesz.
üdv! proli007
(#) atashatas hozzászólása Márc 5, 2015 /
 
Üdvözlet mindenkinek!
Föld nedvesség tartalom mérés. A fő kérdés: milyen anyagot, technikát érdemes/szokás használni?! Előnyök,kockázatok.
Esetleg valaki tudna ebben nekem segíteni?
Előre is köszönöm.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem