Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Előtétellenállás számítás LED-hez
Lapozás: OK   18 / 18
(#) bajuszrichard válasza szs hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Ha tennék bele egy elemet és megmérném a felvett áramot abbol már lehetne telljesítményt és előtét ellenállást is számolni?!
(#) nedudgi válasza bajuszrichard hozzászólására (») Jún 23, 2020 / 1
 
Előtétellenállás csak egyenletes, fix fogyasztás esetén ad elfogadható eredményt. Neked egy távvezérlő adód van, (ha jó vettem ki az előzményekből,) annak áramfelvétele az egy mikroampertől a 20 milliamperig bármi lehet.
(#) bajuszrichard válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Ennek fényében, mi lehet a legegyszerűbb megoldás? A 3 dióda sorba kötve megfelel?
(#) Gafly válasza bajuszrichard hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
2 piros LED párhuzamosan, meg egy ellenállás sorosan, és még világit is.
Magamnak biztosan nem csinálnék ilyet, de persze van az a pénz.
(#) nedudgi válasza bajuszrichard hozzászólására (») Jún 23, 2020 / 1
 
78L33 a tuti. Az mehet közvetlenül az autó fedélzeti feszültségéről.
(#) Firefighter1 hozzászólása Júl 4, 2020 /
 
Sziasztok!
Láttam már más is kérdezett épp hasonló ledről... de amugy egy "1Wattos" led et mennyire illdomos előtétellenállásal hajtani? Vagy mondjuk 3 at sorosan plussz egy elötét?
(#) nedudgi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Júl 4, 2020 /
 
Attól függ, mire akarod használni, mennyi ideig, és honnan jön az áram.
Hálózati táplálásnál egyértelműen a kapcsolóüzemű áramgnerátor ajánlott. Ha van egy megfelelő transzformátor, és nem akarod hosszú ideig használni, akkor szóba jöhet előtétellenállás. Ha kéznél van egy PT4115 IC, vagy errre épülő modul, akkor azt kell használni.
(#) bajuszrichard válasza szs hozzászólására (») Júl 7, 2020 /
 
Köszi az ötletet végül ez lett a nyerő, 3 dioda sorba (3,1-3,2V) és tökéletesen működik!
(#) szs válasza bajuszrichard hozzászólására (») Júl 7, 2020 / 1
 
Nagyon szívesen, örülök, hogy sikerrel jártál!

Kacsintgatnak sokkal tetszetősebb, profinak tűnő megoldások sokszor, de ha a legegyszerűbb bőven elég, minek bonyolítanánk az életet?
(#) Ghost84 hozzászólása Szept 25, 2020 /
 
Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy szeretnék egy visszajelző ledet tenni 48v egyenáramra led előtét kalkulátorral ki is számoltam 2.7KOhm 1w kell rá próbáltam 1w és 3w ellenállással is de nagyon forrósodik mind a kettő miért van ez?

Led 3mm-es 20ma 2v
(#) ferci válasza Ghost84 hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Szia!

Ha kiszámolod, akkor sacc (17,.. mA *46 V ) melegíti az ellenállást, kb. 0.8 W.
Jogos a forróság.
A 3 wattost használd. Talán nagyobb a mérete, felülete és könnyebben leadja azt a meleget, pár fokkal hűvösebb lesz.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2020
(#) Ghost84 válasza ferci hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Azt használom de sajnos 1-2 perc után az is forró, vagy vegyek esetleg 5w-ost?
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2020
(#) ferci válasza Ghost84 hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Mint írtam, a felület fontos ebben az esetben - a 0.8 watt így is, úgyis marad.
Esetleg tegyél helyette 4k3, 3 W-ost, így már kisebb lesz a meleg, a led meg még vidáman fog világítani.
(#) Ghost84 válasza ferci hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
köszi a választ megpróbálom
(#) vargagerp hozzászólása Márc 8, 2022 /
 
nagyon alap kérdés csak gondolkodás szintjén. Egy egyszerű hagyományos led esetén meg lehet valósitani ugy a bekötést gondolok pl 3 féle ellenállás párhuzamos bekötésével, hogy 9, 12 és 24-on is müködjön és ne haljon meg az 1 db led ?
(#) ferci válasza vargagerp hozzászólására (») Márc 8, 2022 /
 
Számolj 24 voltra 1 ellenállással, 20 mA-re - a leddel paralel diódával ( ha váltóról menne ) - 9 volton még bőven fog világítani.
(#) niedziela válasza vargagerp hozzászólására (») Márc 8, 2022 /
 
Ha arra gondolsz, hogy a
9V -hoz 730 Ohm
12V -hoz 1k
24V -hoz 2.2k
tartozó ellenállásokat megfogod, és párhuzamosan összekötöd, és igy a három feszültség bármelyikéhez is jó lesz, akkor a válasz nem. Sőt egyik feszültséghez sem lesz jó.

Nagyon alap dolgokkal kell elkezdeni a tanulást mint Ohm törvénye és onnan lépésenként haladva tovább.
(#) kadarist válasza vargagerp hozzászólására (») Márc 8, 2022 /
 
Szia!
Áramgenerátoros táplálás kell valamilyen aktív alkatrészen keresztül, így széles tápfeszültség- tartományban ugyanannyi áram folyik. Példa.
(#) Bakman válasza vargagerp hozzászólására (») Márc 8, 2022 /
 
Ha nem probléma az SMD alkatrészek kezelése, jó megoldás lehet az AL5809 család valamelyik tagját választani. Normál LED-hez általában 15 vagy 20 mA-es változat dukál.

AL5809.png
    
(#) nedudgi válasza Bakman hozzászólására (») Márc 8, 2022 /
 
Ha az SMD beépítése gondot jelent, vagy szűk az idő, a J506 megoldás lehet.
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2022
(#) vargagerp válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 9, 2022 /
 
köszönöm szépen tanulságos dolgokat küldtél!
Ezt a tipust nem találok itt a környéken, de ezt igen
Link, ha jól látom ez ugyanaz
(#) Bakman válasza vargagerp hozzászólására (») Márc 9, 2022 /
 
Ez is jó.
(#) Directors hozzászólása Szept 7, 2023 /
 
Sziasztok!

Szerintetek szükséges előtét ellenállás ehhez a ledhez ? Bővebben: Link

Sajnos nem találtam róla semmit hogy a panelen már rajta van e az ellenállás, vagy azt külön kell nekem bekötni.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2023
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Szept 7, 2023 / 1
 
Hello! Nézd már meg a linkeden a videót! (Egyébként az "ehhez" egy tucat féle gyártmány van a linken..
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Szept 7, 2023 /
 
Nem teljesen volt egyértelmű a videón, mert ott csak egy fekete tömböt látok amiről jó sok 0.36W 3014x3 led van kötve.

(Nekem csak egy típusú fehér ledet dobott ki a link.)
(#) Elynert hozzászólása Szept 23, 2023 /
 
Sziasztok,

Én is is led előtétet számolnék. Vannak ledek, ahol nem írják ki, hogy mennyi a nyitó feszültség csak azt, hogy mi az üzemi feszültség. Pl ez:

https://www.tme.eu/hu/details/kp-3216qbc-d/szines-smd-led-diodak/ki...onic/v

3.3 V -4 V-ig. Az adatlapja "Forward Voltage" -nek írja. + - 0,1 V . Nem ír minimális feszültséget, csak tipikusat és maximumot. Ha a tűrést is figyelembe veszem, akkor 3.4 V -nak kell lennie a rajta eső feszültségnek?

Az adatok alapján így néz ki. 3.3V -os tápnál úgy néz ki, hogy nem is kell előtét ellenállás? Sőt, ha véletlen magasabb a feszültségem 3.3V-nál, akkor lehet nem is fog működni? Ezzel mondjuk ellentmond az, hogy nincs megadva minimum feszültség és az adatlapján van egy jelleggörbe, feszültség-áram-ról. Az alapján működik, csak kevesebb áram folyik 20mA-nél és gondolom halványabban világít. pl ha 2.8 V esik rajta, akkor 5mA áram folyik 25 ohm előtéttel.

Szóval létezik, hogy 3.3V-nál nem kell előtét ellenállás és akkor is működik max kevesebb fénnyel, ha használok előtét ellenállást?
(#) robis01 válasza Directors hozzászólására (») Szept 23, 2023 /
 
Mivel áramgenerátáráos tápegységek vannak ajánlva hozzá nagy valószínűséggel kell hozzá ellenállás ha nem LED tápegységről vannak meghajtva.

De legegyszerűbb ha írsz az ANRO-nak egy emailt.
(#) Gafly válasza Elynert hozzászólására (») Szept 23, 2023 / 1
 
Ha nem a kivonatot nézed, hanem a rendes adatlapot ami ott van alatta linkelve, akkor benne van ez az információ. Csinaltam róla egy mentést.
Amire te hivatkozol, az a 20 mA-nél mért nyitófeszültség. A kettő között nincsen ellentmondás, be is karikáztam. Igazán a nyitófeszültség a LED szinétől függ, minél rövidebb a hullámhossz (nagyobb energájú fénykvantumot bocsájt ki), annál magasabb a nyitófeszültség. Látható fényél legkisebb a pirosé, a kék (fehér) esetében a legmagasabb. Az Uf az áramtól két ok miatt is változik, az egyik a félvezető átmenet exponenciális jellege, valamint a konstrukció ohmos ellenállása. A kettő együttes eredménye az a görbe, amit csatoltam.
Ami az előtét ellenállást illeti, arról még ebben az adatlapban sem beszéltek, hogy az Uf feszültség a hőmérséklettől erősen függ, minél melegebb a lapka, annál kisebb lesz az ugyanakkora áramhoz tartozó Uf. Ha fordítva nézzük, akkor rögtön látszik is a baj: Ugyanakkora Uf estén, a hőmérséklet növekedésével nő az If. Ez még jobban melegíti a lapkát, ami egy öngerjesztő folyamat, és addig nő az áram, ameddig tönkre nem megy a LED (vagy valami nem korlátozza az áramot). Nos ezért szokás a LED-eket áramgenerátoros tápegységről működtetni, vagy egyszerűbb esetben előtét ellenállást használni. Az ne zavarjon meg, hogy néha látsz LED-et közvetlenül elemre kötve használni (ezt hívják FB tervezésnek), de ott is van előtét ellenállás, csak nem látszik mert eleve benne van mondjuk a gombelemben.
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2023
(#) pucuka válasza Elynert hozzászólására (») Szept 23, 2023 / 1
 
Idézet:
„hogy mi az üzemi feszültség.”

Nem üzemi feszültség, legjobb esetben is üzemi áram (20 mA). De ez sem igaz ilyen formában.
A Forward Voltage pedig nyitó irányú feszültséget jelent magyarul.
Atipikus, és max értékekből láthatod, hogy elég nagy a szórás példányonként.
A LED, ahogy a nevéből is következik nem ellenállás, hanem dióda, aminek a nyitóirányú karakterisztikája parabola jellegű, ami azt jelenti, hogy az ellenállása a nyitóirányú feszültség hatására jelentősen változik, amit az egyre növekvő áram is mutat.
Ezért kell egy LED -et áramgenerátorral táplálni, mert kis feszültség változásnál is jelentős az áramváltozás, és könnyű túllépni a maximális (ezesetben 30 mA) áramot, ami a LED instabil működéséhez, tönkremeneteléhez vezet.
Az előtét ellenállásos "áramgenerátor" akkor teszi a dolgát, ha az előtét ellenállás sokkal nagyobb, mint a LED adott áramhoz tartozó munkaponti ellenállása. Magyarán ennek az előtét ellenállásnak minél nagyobbnak kell lennie.
Az elképzelésed szerinti 3,3 V -os táplálásnak kicsi a belső ellenállása, ugyan nem számoltam ki, de mivel feszültség generátor kicsi a belső ellenállása, így összemérhető a LED munkaponti ellenállásával igy semmilyen stabilizáló hatása nincs. ilyenkor külső hatásokra, pl hőmérséklet, tápfesz változás könnyen tönkremehet a LED.
Következő: »»   18 / 18
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem