Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Aktív hangváltó
 
Témaindító: Resident, idő: Dec 14, 2005
Lapozás: OK   8 / 8
(#) reloop válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 24, 2020 /
 
A fázishiba kizárva, mert mint a rajzon is látható, a szub kimenetből készítek fordított fázisút is és természetesen mindkettővel kipróbáltam az adott rendszert.
Érdekes jelenség, egyes műsorszámoknál a fősugárzó erősítőjét lezárva a szub hangszóróból nem a várt "brummogás" jön, hanem kizárólag a helység levegőjét remegteti meg érzékelhető hang nélkül. Ebben a tartományban a fősugárzó életképtelen.
(#) mhl válasza deklinacio hozzászólására (») Máj 24, 2020 /
 
Nem tudom honnan lehet beszerezni Philips gyártmányú NE5532-öt, gondolom az aliexpress-ről nem igazán lehet eredeti venni.
Végül is az NJM4580 azért került bele a képbe, mert úgy tudom a Behringer aktív hangfalban is az van.
(#) mhl válasza tothbela hozzászólására (») Máj 24, 2020 /
 
Ez is nagyon jó ötlet, így még nem jutott eszembe.
Egyébként az erősítő része LM4766-lenne már ha ez számít a műveleti erősítőhöz kapcsolásnál.
Sokan cserélgetik csak úgy simán a tokban az műveleti erősítőket, de olvastam hogy az nem elég hozzá kell igazítani a bemeneti ellenállást.
(#) Ódenka válasza reloop hozzászólására (») Máj 25, 2020 1 /
 
Azt nem tudom, hogy nálam hogyan alakulhat majd a puding mert a mélynyomókat szívesen eldugnám a méretük miatt. De a fő sugárzóval azonos fázisú mélyeket kell előállítania, milyen eredményt hoz majd a fizikai elhelyezéstől függően.
Nálad érdekes, ami történt, remélem nem törik bicskám a mélynyomásba...
(#) mhl válasza tothbela hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
Üdvözletem újból!
Megvettem az IC-ket az MC33078 és a NE5532 szériákat. Amit észrevettem 33078-as TI dokumentumában a 14. oldalon, zavar lép fel ha nincs a kimeneten ellenállás vagy szűrés.
A másik, kétféle bemenetet szeretnék rá építeni, XLR (nem mikrofonnak) és RCA bemeneteket.
(#) tothbela válasza mhl hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
Szia!
Ez minden opára jellemző, csak nem mindig közlik. Hosszú árnyékolt vezeték esetén mindig kell egy soros ellenállás a gerjedés ellen. A rajz egyébként tartalmazza ezeket az ellenállásokat.
(#) mhl válasza tothbela hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
Szia! Köszönöm!
Én meg azt gondoltam, -hú mit találtam-, de a magamfajta hobbistának minden új.
(#) proli007 válasza mhl hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Hello! Azért írnak róla, csak nem kimondottan az adatlapon. Mert a gond a kapacitív terhelés hatása.
(#) mhl válasza proli007 hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Szia! Köszönöm Neked is!
Azért nem gondoltam, minél többet tudok(olvasok) az elektronikáról annál több problémával szembesülök.
(#) mhl hozzászólása Jún 18, 2020 /
 
Sziasztok!
Az egyik kérdésem, ha jól látom a hangváltóban mindegyik műveleti erősítőnek kell a táplábára kötni 100nF és valahány mikrofarados kondenzátort?
A másik LME49720 adatlapján azt írják 100nF kerámiát és 2,2µF-tól 10µF-ig elektrolit kondenzátort kell kötni. A cikkben meg 22µF-os kondenzátor van kötve, ennek van jelentősége?
A harmadik, mi a szerepe ha a visszacsatoló ellenállásra párhuzamosan van kötve egy kis pikofarados kondenzátor?
(#) reloop válasza mhl hozzászólására (») Jún 18, 2020 /
 
Szia! A műveleti erősítő táplábaihoz telepített kondenzátorok a szűrésén kívül, a többi IC kölcsönhatását csillapítják. A 10-20-100 µF elkó egyaránt alkalmazható a hangfrekvenciás sávban. Ha alacsony impedanciás a terhelésünk, tehát nagy áramot veszünk ki a műveleti erősítőből, akkor célszerű nagyobb kapacitást választanunk.
A visszacsatolásban elhelyezett kondenzátor frekvenciafüggővé teszi az erősítést, jelen esetben aluláteresztő szűrőt képez. A törésponti frekvenciát a vele párhuzamos ellenállásból az 1/2πRC képlettel számoljuk.
(#) mhl válasza reloop hozzászólására (») Jún 18, 2020 /
 
Szia! Így már értem! Köszönöm a részletes választ!
(#) mhl hozzászólása Jún 20, 2020 /
 
Sziasztok!
Felvetődött még egy kérdés. Mert találtam olyan aktívhangfal kapcsolást amiben a műveleti erősítők táplábainál egy-egy 100nF-es kondi van kötve a földre, de mikrofarados csak a táprészen van. Ez csak spórolásból alkalmazzák?
A másik, hogy aktív váltó nyákrajzoláshoz lenne pár jótanács mire érdemes odafigyelni?
(#) reloop válasza mhl hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Itt az egyik saját tervem. Nézd meg Alkotó kollégáét is!
(#) mhl válasza reloop hozzászólására (») Jún 20, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) mhl hozzászólása Jún 23, 2020 /
 
Sziasztok!
Elkészült a nyáktervem. Kicsit furán sikerült, de jó lesz így?
Még lesz hozzá egy-két kiegészítés, de arra később kerül sor.
(#) benceg hozzászólása Márc 25, 2021 /
 
Hello,
Olyan 2.1-es aktív váltót szeretnék építeni/venni, ami a következőket tudja:
Sztereó jelből egy érintetlen sztereó kimenet + egy összemixelt mono jel a szubnak és ezen egy aluláteresztő szűrő aminek a frekvenciáját alkatrésszel vagy egy potméterrel lehet állítani, (de igazából 120-150 Hz környékén).
NE5532 ből láttam, hogy valamilyen megoldás, de nem találtam nagyon és nem olyat, amit szeretnék.
Van valakinek kapcsolási rajza vagy ötlete ?
(#) reloop válasza benceg hozzászólására (») Márc 25, 2021 /
 
Szia! Ebben a hozzászólásomban megtalálod. Tucatnyi erősítőben használtam már és nem kellett rajta módosítanom.
(#) mhl hozzászólása Júl 15, 2021 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a hangváltót, de a következő problémáim vannak vele.
1. Sokkal halkabb a zene, mint ha csak a DAC közvetlen lenne csatlakoztatva az erősítőhöz.
2. A műveleti erősítők kimenetelein, a kapcsolástól függően különböző egyenáramokat mérek.
U1A 27mA,
U2D 6mA, U2C 6mA,
U2A 33mV, U2B 39mV, U3D 5mV, U3C 5mV,
U3A 35mV, U3B 29mV, U7A 2mV-60mV,
(#) reloop válasza mhl hozzászólására (») Júl 17, 2021 /
 
Szia!
1. Ki kell mérni hol szenved a jel csillapítást, ez lehet akár méretezési hiba is.
2. Szerintem feszültséget és nem áramot mértél U1A és U2D kimenetén. Az értékekkel nincs gond.
(#) mhl válasza reloop hozzászólására (») Júl 17, 2021 /
 
Szia!
Köszönöm, megmérem.
El írtam, feszültséget mértem.
Valószínű, hogy áttervezem az egész nyákot. A GND-t elkülönítem az IC-k tápágaitól, hasonlóan az itteni cikkben szereplőhöz.
(#) Zoltan.ms hozzászólása Jan 7, 2022 /
 
Sziasztok, segítségeteket szeretném kérni egy feladat megoldásához.
Szeretnék csinálni egy 2.1 erősítőt aminek a sztereo végfokja elé betennék egy R-C szűrőt hogy a sat hangszórókra ne kerüljön mély hang.
A 2.1-es szűrőpanel sztereo kimenete sajnos teljes sávszélességű a sub kimenetről van csak levágva a magas és közép.
300Hz alatti hangok szűrésére lenne szükségem 12 vagy ha lehetséges 24 dB/oktáv meredekséggel.
Szerintetek a képen látható R-C szűrés jó megoldás lehet? Ha igen milyen értékű alkatrészek kellenének hozzá?
Köszönöm előre is.

szűrő.jpg
    
(#) Istyu97 hozzászólása Szept 30, 2023 /
 
Üdv!
Visszarajzolásban szeretnék segítséget kérni.
Adott egy Azona márkájú fejhallgató aktív basszus szűrője aminek a nyákja már eléggé égett egyes helyeken, sajnos a páka elég hamar megégeti az ilyen érzékeny nyákokat.
Visszarajzoltam de egyrészt nem hiszem, hogy hibátlan másrészt a kis smd tranzisztorokról semmit nem tudok, Q1-nek a bekötése megvan de azt nem tudom, hogy PNP vagy NPN Q2-t és Q3-at pedig egyáltalán nem tudom, hogy miként kell bekötni.
Az ÍC bekötése is furán jött ki ahogy a kapcsolást készítettem a visszarajzolás alapján ezért is gondolom, hogy nem jó. Az ÍC ha jól emlékszem egy 4558-as volt.
Amit tudott ez a kapcsolás, a 3 állású kapcsolónak volt egy KI állása volt egy basszus BE állása és a 3. állásban is basszus volt de ott mégerősebb volt (gondolom a két basszus között az lehetett a különbség, hogy az egyik passzívan a másik aktívan csinálta a szűrést) egyébként egy 4 hangszórós fejhallgatóban volt, volt 2 sima hangszóró meg két mély hangszóró.
Egyébként erősítő elé kötve is jól működik.
Ilyen rajzot nem találtam sehol, de még a fejhallgatót sem találtam meg és így a nyákjáról sem találtam képet.
Köszönöm, remélem valaki tud segíteni.
(#) proli007 válasza Istyu97 hozzászólására (») Szept 30, 2023 /
 
Hello! A Q1 egy NPN tranyó, emittere az R5 felé van. De az IC szinte biztos hogy nem 4558, az egy sztereó kis végfok lesz, ami hídkapcsolásban üzemel. De hogy mi, azt nem tudom, lehet hogy valami kínai izé. (keresgetni kell..)
A Q2-Q3 meg lehet nem is tranyó, hanem mondjuk kettős dióda, ami a kimenet védelmét szolgálja.
(#) Istyu97 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 1, 2023 /
 
Tisztán emlékszem, hogy a 4ezres sorozatból volt benne valamilyen ÍC nem hiszem, hogy valami kompakt végfok lett volna benne, de majd megpróbálom megkeresni az ÍC-t.
A Q2 és Q3 pedig nem értem, hogy miért lenne dióda akkor azt D-vel nem pedig Q-val jelölték volna.
(#) proli007 válasza Istyu97 hozzászólására (») Okt 1, 2023 /
 
Oké, én nem vitatok semmit, meg nem is ismerem ezeket a végfok Ic-ket. De ha megnézed a rajzodat, nincs semmi visszacsatoló hálózat. Arra pedig egy műveleti erősítőnek szüksége van. A végfok Ic-kben pedig bennük van. A hangszóró közvetlen csatlakozik a kimenetre és ottvan a három Zobel tag (kettő a kimenet-GND közé és egy a két kimenet között), ami a hídkapcsolású sztereó erősítőknél is megtalálsz. Pld..
A külső tranyóra nem tudom mi szükség van, de ezt csak akkor tudod meg, ha meg lesz az Ic típusa. Minden setre ha ez tranyó, akkor PNP, mert az emitterek a + tápra vannak kötve.
(#) Istyu97 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 2, 2023 /
 
Éppen ebben kértem segítséget, hogy a rajzot valahogy olyan formába
ki tudjam javítani, hogy jó legyen a műveleti erősítők bekötése.
Ha abból indulunk ki hogy két műveleti erősítő van benne akkor
a jelenlegi visszarajzolt kapcsrajzon is látni, hogy pl a 3-as láb + tápra megy
ami szerintem nem jó a 4-es láb sehogy nem kap - tápot (azaz GND-t mivel
asszimetrikus tápról ment USB-ről).
Szóval ha valaki szánna rá egy kis időt és csinálna egy javítottabb rajzot azt megköszönném.
(#) proli007 válasza Istyu97 hozzászólására (») Okt 2, 2023 /
 
Nem tudom mit szeretnél. Feltételezzük, hogy jól rajzoltad vissza (mert ráadásul pont ott tiszta rutya a nyák, ahol az Ic van) láthatod hogy a műveleti erősítők sokaságának nem ez a bekötése.
Mint írtam, ott vélhetően egy sztereó kis végfok van. Lehet a kínai lemásolta valamelyiket, csak épp nem azonos lábbekötéssel van kivezetve. Amíg nem tudod milyen Ic volt benne, addig mire számítasz? És ha meg van a rajz, mire mész vele ha nincs Ic.
A kis végfokok féltápról mennek és belső munkapont beállításuk van. Egy mezei OPA részére viszont külső munkapontbeállítás kell, ha féltápfeszültséges. Azt nem tudod kikerülni.
De hogy a kiegészítő tranyó minek van hozzá, azt nem tudom, ráadásul hogy miért csak egy, az is jó kérdés. De ha egy, akkor viszont munkaellenállásának (kollektorban) kellene lenni és "A" osztályba kellene hogy menjen. De ilyen ellenállás nincs a rajzodon.
(#) Istyu97 hozzászólása Okt 3, 2023 /
 
Most legalább a fejhallgatót megtaláltam a neten igaz nem Azona-ként hanem Mecer-ként szóval a márka az más de egyébként teljesen ugyan az a fejhallgató.
Bővebben: Link
Már csak abban bízhatok ha valakinek van ilyen fejhallgatója és be tud ide küldeni 1-2 képet a nyákjáról.
(#) Istyu97 hozzászólása Okt 18, 2023 /
 
Megtaláltam az IC-t és tényleg egy 4558-as volt benne.
Következő: »»   8 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem