Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg kapcsolók alkalmazása
 
Témaindító: witti, idő: Feb 5, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 4
(#) proli007 válasza chipi hozzászólására (») Márc 6, 2013 / 1
 
Hello!
Hú de nehezen értettem meg (ha igaz). Ezt szeretted volna? (LI1=Left Input-1 LO1=Left Out-1)
Első esetben a felső négy kapcsoló van bekapcsolva, második esetben az alsó négy. Vagy is két CD4066 kell hozzá, és egy inverter, ami a kapcsolójelet megfordítja. Hogy amikor az egyik csapat Ki, a másik Be legyen kapcsolva és ect.
üdv!
(#) chipi válasza proli007 hozzászólására (») Márc 6, 2013 /
 
Igen!
4 kimenet van. Out.
Erre a 4 kimenetre elöszőr egy 2 bemenetet engedek rá, ami az ic kapcsol és 4 kimenetre küldi a jelet. Egyik oldal, másikoddal azaz 2-2.

Második esetben mikor az ic kapcsol akkor a 4 kimeneti jelre rákapcsolja a 4 külön lévő bemeneti jelet.

Ilyen kapcsolási rajzot hol találok?
Az ic-n lehet sima hangfrekvenciát jelet átvinni? Nem jelenik meg a minőség romlás?


Például?

Vagy ez például?
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2013
(#) proli007 válasza chipi hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Hello!
- Megnézted a rajzot, amit csináltam? Érted? Mert ha nem, hogy szeretnéd elkészíteni a kapcsolást?
- Mit értesz "sima" hangfrekvenciás jel alatt? Írtam, hogy kb. Line szintű, vagy is kb. 1V értékű jelet lehet kapcsolni az IC-vel. De ahogy szeretnél kapcsolni, ahhoz két IC kell. Hisze egyben négy d. kapcsoló van, neked meg 8db. kell.
- Azt is írtam, hogy van kis minőségromlás az IC használata miatt. Valamint áthallás is lehet a bementek között, ha mindegyiken van jel.
A kapcsolást meg rajzolom ha kell, de amíg azt sem tudni mit szeretnél igazán, mit értesz belőle, minek?
üdv!
(#) chipi válasza proli007 hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Lerajzoltam még egyszer és átgondoltam. Igen így gondolom!

kapcsoló.jpg
    
(#) chipi válasza proli007 hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Nem lenne egyszerűbb reléket kapcsoltatni?
Ott nincs minőség romlás. És nem az ic-n keresztül meg az audió jel. Mivel passzív vezető.
Lényegesebben egyszerűbb lenne a kapcsolás.
Akkor 1 ic megmondja, hogy most akkor kapcsoljon az egyik relé vagy kapcsoljon a másik relé.
Igen! Relésen jobb! Mester mit mond erre?
(#) chipi válasza chipi hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Lerajzoltam, hogy a reléset hogyan gondolom.
Az ic re történik egy nyomógombos jel érkezése, ami kapcsol és behúzza a reléket.
Ekkor kapcsol a relé és a rákötött jelet továbbítja, amikor elengedi alaphelyzetre áll és a másik ágat engedi tovább.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2013

rele.jpg
    
(#) proli007 válasza chipi hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Hello!
Na, végre hogy felébredtél. Most már csak az nyomógombos áramkört kel hozzá megépíteni és kész is vagy. De a relé felé nem kell akkora cirkusz,hiszen mind kettőnek egyszerre kel húzni. Vagy is mehet párhuzamosan.
üdv!
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2013
(#) chipi válasza proli007 hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Ebben a nyomó gombos áramkörbe lenne szükségem a segítségre
Mivel hobbi szinten űzöm így tervezni nem tudok, kapcsolás alapján megépítem a nyáktervet meg az áramkört is.
A kapcsoló ic 2 funkciót töltene be, egyik funkció on/off állapot kapcsolása lenne, a másik állapot meg a relé kapcsolása. De ez 2 független jel lenne. Infra távirányító vezérlő ic je felől érkezne a jel.
Segítségre lenne szükségem analóg kapcsoló alkalmazásában
Milyen ic is illik bele a képbe?

Köszönöm eddig és további segítségedet!
(#) kadarist válasza chipi hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Szia!
Ez az infravevő esetleg nem digitálisan kódolt jelet szolgáltat? A kapcsoló IC hogyan tudja megkülönböztetni azt, hogy ki-bekapcsolást vagy átkapcsolást kell csinálnia?
(#) proli007 válasza chipi hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Hello!
Ennek a vége még messze van. Előbb tisztáznod kel magadban, mivel mit szeretnél. Majd konkrétan megnevezni. Így nem lehet a levegőben beszélni, hogy "kapcsoló ic 2 funkciót töltene be". Milyen kapcsoló IC? Mire kapcsol? Milyen infatávirányító, milyen jelét? Mit kapcsol ki-be és hogyan, mivel? stb. Ahogy István is írja.
Mert így segíteni senki sem tud, ha azt sem tudja miről van szó..
üdv!
(#) chipi válasza proli007 hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Összegyűjtöttem, lerajzolta, átgondoltam, leellenőriztem.
Ilyet akarok építeni.
Ami rendelkezésemre áll ic azt ráírtam a rajzra.
Az IR ic ből van pár darabom(TC9149) így ezért szeretném ezt alkalmazni, igaz nem mai darab, de egyszerűnek tűnnek a kimenetei miatt.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2013
(#) proli007 válasza chipi hozzászólására (») Márc 7, 2013 / 1
 
Hello! Akkor itt a rajz. Nyilván, a két relésnél párhuzamosan kell kötni a reléket.. üdv!
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2013
(#) chipi válasza proli007 hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
Nagyon nagyon szépen köszönöm!
A rajzon az U1 az az ic akar lenni? 14 és 7 láb.
A Q1 RL024 mi akar lenni?

Köszönöm!
(#) granpa válasza chipi hozzászólására (») Márc 7, 2013 /
 
U1=CD4066, ennek táp-lábai a 7. és 14.(ld. adatlap), Q1 pl. (I)RL024 /vagy hasonló/ FET.Nálad komoly hiányok vannak.
(#) chipi válasza proli007 hozzászólására (») Márc 8, 2013 /
 
Csináltam az előzőhöz szebb nyák panelt
(#) proli007 válasza chipi hozzászólására (») Márc 8, 2013 / 1
 
Hello!
Itt a Fet nem jó helyen van. (De előzőnél is.) Nem a relével párhuzamos a Fet, hanem az "S" a GND-n van, "D" pedig a relén, és a dióda anódján.
üdv!
(#) chipi válasza proli007 hozzászólására (») Márc 9, 2013 /
 
Igen, most látom én is, h. valóban rossz helyre tettem. Köszönöm!
Akkor összegesében a nyákvezetés stimmel.
A másik kérdésem, hogy ilyen fetet hol találok?
IRL024 vagy RL024 -n sem találtam itt a hestorban. HQ nál sem.
Vagy helyettesítő?
(#) _vl_ válasza chipi hozzászólására (») Márc 9, 2013 / 1
 
Ez jó lesz oda: IRLZ24N
(#) proli007 válasza chipi hozzászólására (») Márc 9, 2013 /
 
Hello!
Pedig van itt. De alapvetően minegy csak logikai Fet-ete kell alkalmazni, mert az infra vevő 5V-ról működik, így a 4066-nak is arról kell üzemelnie.
üdv!
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2013
(#) chipi hozzászólása Márc 12, 2013 /
 
Nagyon szépen köszönöm még egyszer a segítségeteket!
Még egy kérdés.
Mikor újra áramot kap az áramkör az ic milyen állapotba lesz?
Megjegyzi az előzőleg beállított állapotot?

Köszönöm!
(#) proli007 válasza chipi hozzászólására (») Márc 12, 2013 /
 
Hello!
Mindig kikapcsolt állapot lesz tápfesz bekapcsolása után. Ezt a C1 kondi biztosítja. De szerinted hogyan jegyezné meg? Van benne memória, vagy elem?
üdv!
(#) melorin hozzászólása Dec 4, 2013 /
 
Üdv!
Mi a különbség a SOLD. MOMENTARY és a SWITCH-MOMENTARY között 3 állású kapcsolónál?
Köszi!
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2013
(#) Tomi94 hozzászólása Márc 11, 2020 /
 
Sziasztok!

A témában többször említett CD4066B IC-vel, pontosabban igazából az adatlap értelmezésével kapcsolatos kérdésem lenne.

A vezérlő (control) lábak áramfelvételére jól sejtem, hogy a 8-as oldalon megadott 'Input current' értékek érvényesek? De ha igen, akkor mit akar jelenteni a 6-os oldalon levő "Switch input current' adatsor?

Nem mindegy, mert ahova beépítettem, 10 kΩ-os (mérve is annyi) ellenállásokon keresztül kap vezérlést, és ezeken az ellenállásokon 0.6, ill. 0.8 V esik, és ez elhúzza egy tranzisztoros kapcsoló áramkör állapotait (nem zárnak le megfelelően a tranzisztorok, amik felváltott - ha az egyik csatorna be, a másik ki - működést kéne előállítsanak). Meg eleve, 60-80 µA folyik, ami az egyik adathoz mérten kevés, a másikhoz meg nagyon sok.

A körülményekhez hozzátartozik, hogy az adott készülékben ± 12V-ot kap, vagyis túllépi a megadott abszolút maximumot, bár nem melegszik. Erre sajnos csak utólag gondoltam és ellenőriztem le. Az eredeti IC - ami korábbi tulajdonos gányolásának áldozatává válhatott - LC4066B típusú, és bár adatlap nincs róla, állítólag nagyobb feszültséget bírt.

Érdemes ez alapján próbát tennem egy eredeti IC külföldi rendelésével, összefügghet a megnövekedett áramfelvétel a túl nagy tápfeszültséggel?
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2020
(#) pucuka válasza Tomi94 hozzászólására (») Márc 12, 2020 / 1
 
Az IIN adatsor a vezérlő lábak áramfelvételére vonatkozik, az Iis adatsor a kapcsoló elemeken átfolyatható áramokat jelenti különböző tápfeszültség, és állapot szerint az IN (Vis, és OUT (Vos) között. (Fig1)
A max tápfeszültsége 15 V, (± 7,5 V), a ±12 V esetén a tápfeszültség, és bemeneti szinteket illeszteni kell, mert a bemenetei tönkremehetnek. Valószínűleg ez magyarázza a nagy bemeneti áramfelvételt.
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Márc 12, 2020 /
 
Az LC4066 ról csak egy blokksémát találtam egy erősítő bemenet választó fokozatában, ott valóban ± 11,5 V -ról üzemel, így a két IC nem csereszebatos. A blokkséma megegyezik, de a határadatok valószínűleg nem. Egyéb infót nem találtam.
Valószínűleg ez volt a buheráció oka.
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2020

LC7815.pdf
    
(#) Tomi94 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 12, 2020 /
 
LC4066-ról én se találtam mást a neten, ill. még annyit, hogy eBay-ről 5 db-okat lehet rendelni belőle. De akkor érdemes lehet ezt megpróbálni, ha a tranzisztorokat már kiforrasztva leellenőriztem és jók?

Hogy az eredeti hiba mi volt, jó kérdés. Voltak más gányolások is benne (relés átkapcsolásnál nem eredeti relé háttal beledrótozása és melegtaknyozása a panelre, stb..), szerintem ez már mérőtüskés rövidzár áldozata lett. Az biztos, hogy az IC egyik csatornáján kiült tápfeszültség közelébe, bár ennek ellenére szólt úgy-ahogy. Az idióta úgy "oldotta meg" a problémát (vevő ne lássa jeligére), hogy a keverő analóg kivezérlésjelzője felé menő vezetéket elvágta, és bekötött sorba egy elkót. Az meg nem zavarta, hogy emiatt az előző fokozat leválasztó elkója fordított polaritást kapott..
(#) pucuka válasza Tomi94 hozzászólására (») Márc 12, 2020 /
 
Akkor lesz munkád, mire rendbe teszed.
Következő: »»   4 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem