Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 4 utas erősítőbe analóg potméter
Lapozás: OK   1 / 1
(#) -Bady- hozzászólása Jan 12, 2010 /
 
Hellósztok.

Az a problémám, hogy van egy 4 csatornás erősítőm(pontosabban építek egyet)
és ahhoz akarok potméteres hangállítót építeni de úgy hogy egy potméter(max 2, sztereo potméter) vezérelje mind a négy csatornát.
ehhez kellene valami kapcsolás vagy ötlet.

A válaszokat előre is köszi.
(#) StMiklos válasza -Bady- hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
DS1669 mono, DS1802 sztereo hangerőszabályozó IC-k?
Digitális jószágok, gondolom kaszkádolható..
Csak egy ötlet..
De annó inyenc HiFis kollégám csinált : 24 állású jacksly /hogy a fenébe kell írni?/ kapcsoló, két síkos, 0,5%-os ellenállásokból, hogy elég jól együtt fusson.. Ugyanez 4 síkosban?
Üdv: StMiklos
(#) kadarist válasza -Bady- hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Ha ragaszkodsz a potméterhez, akkor VCA-s (feszültséggel szabályozott erősítő)megoldást készíts. Így két sztereó VCA-s szabályzó IC-vel négy csatornát tudsz egyszerre szabályozni.Bővebben: Link
(#) uli hozzászólása Jan 12, 2010 / 4
 
Szewa!
Van egyszerűbb is.
FETet keress olyat, ami 5V- Gate feszültségnél már teljesen nyitva van.
Akárhányat köthetsz a potidra.
uli
(#) martin96 válasza uli hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Szia!
Ez az hangerőszabályzó működik bf245-ös fet-el?
(#) kadarist válasza martin96 hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Igen, jól működik azzal is.
(#) Pyte válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Pl ilyen módon mint ahogy én oldottam meg 4db trimmert egyszerre tudjak tekerni egy imbuszkulcsal !
(#) kadarist válasza Pyte hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Szia!
Egyszerűbb lett volna négy FET-el, és egy potival megoldani, úgy, mint Uli rajzain. Egy szabályozófeszültséggel egyszerre a négy FET-et, mint változtatható ellenállásokat használhatod.
(#) Rober_4 válasza Pyte hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Ne hallgass rájuk, tök jó ötlet
(#) uli hozzászólása Jan 13, 2010 /
 
Az ötlet valóban jó, csak az ilyen potik gyenge minőségűek ugye. Nomármost mi van akkor ha hangerőszab-ra alkalmazod? Ahogy tekerggeted egyszer ez hangosabb, másszor az halkabb.
Ezért jó az egypotis változat. És még azért mert van benne egy trimmer ami az egyforma hangerő beállítására szolgál. Ez hivatott kiküszöbölni az alkatrészek pontatlanságából adódó eltéréseket.
uli
(#) Pyte válasza uli hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Igen hangerőszabályzónál már a téma de nekem vágásiferkvenciát állítanak szóval az nem sokat van tekerve!
(#) Tomi20 válasza uli hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Heló

Tetszik ez a FET-es hangerő szabályzó, építenék egy 5.1-es erősítőt, és ilyet szeretnék belerakni. A kérdésem annyi lenne, hogy a szabályzó poti logaritmikus kell hogy legyen, de ebbe a görbébe nem "rondít bele" a FET átviteli karakterisztikája?
(#) -Bady- válasza uli hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Tetszik az ötlet.
Tudnál egy rövid kommentárt fűzni a kapcsolásodhoz, amit belinkeltél? Mert nem látom át teljesen.
(#) andrás90 válasza uli hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Szia uli!
azt hagy kérdezzem már meg ,hogy nekem egy akítv crosoverbe kéne ez a kapcsolás de ott van 2db 50kOhm os poti és 2db 22kOhmos poti van és ezt szeretném egy mono potiról használni hogy ez megoldaható lenne és ott nem hangerőt szabályoz hanem a vágási frekvenciát
(#) Lakatfogó válasza uli hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Szia!

BF246a -val próbálkozom megépíteni, ami elvileg jó bele. Követve a rajzodat, egy 6 csatornás példányt készítettem, de egyenlőre semmit nem csinál, csak átmegy rajta a hang változatlanul, mindegy h. a trimmer, és a poti hol áll...
D-S lábak bekötése hogy van? Rajz szerint a Drain megy a 10µF-es elkóra, nem?

Meg egy kis leírást én is szívesen látnék róla.
(#) kadarist válasza Lakatfogó hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Szia!
Használj BF244-et. Annál nem gond ha felcseréled D-S lábakat. A BF256 bekötése:
Bővebben: Link
A kapcsirajzon az S van alul, a D felül.
(#) kadarist válasza Lakatfogó hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
A gate (G) megy a 10 mikrós kondira. Az a vezérlőláb!
(#) Lakatfogó válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Ez stimmel, akkor rajz szerint kötöttem be a 256-okat. A boltban nem tudtak másik jFET-et adni (legalább is 6-ot), majd nézek másik boltot.

kadarist: gate? Az 1M és a 100nF-es kerámiakondira kapcsolódik.
(#) kadarist válasza Lakatfogó hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
A FET-nél a nyíl mutat a gate-re (igen, 1M, 100nF). Egyébként ha FET-ből szeretnél feszültségvezérelt ellenállást készíteni, akkor inkább a BF244-et ajánlom. Erre a célra (is) nagyon jó.
(#) Lakatfogó válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Hop, elírtam. Szóval BF256a-val próbáltam a megépítést, most indulok venni BF244-est.
(#) kadarist válasza Lakatfogó hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Itt kapsz 244-et: Bővebben: Link
(#) kadarist válasza Lakatfogó hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Viszont BF256-al is szabályoznia kellet volna azért. Na, majd meglátjuk.
(#) Lakatfogó válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Volt egy hibám, nem volt közösítve a jelföld, és az áramkör földelje. Ezt javítva BF244-el már tökélesen működik, de BF256-al nem, pedig a lábbekötés annál is stimmelt.

Kicsit csinosítottam Uli rajzán, ráírtam a hiányzó dolgokat, hátha másnak is kell, felraktam.

Uli rajza.jpg
    
(#) Rober_4 válasza Lakatfogó hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Én szándékozom után-építeni, így részemről köszönöm, a javítást, illetve a csinosítgatást.
(#) Lakatfogó válasza Rober_4 hozzászólására (») Ápr 3, 2010 /
 
Arra számíts, hogy szüksége lehet árnyékoló fém burkolatra, főleg ha érzékeny erősítő megy rá.
(#) Papoka válasza Rober_4 hozzászólására (») Dec 4, 2011 /
 
Ez engem nagyon érdekel, de ehhez lenne még egy kérdésem.
Még pedig az, hogy a balansz szabályzás, hogy történik ennél a kapcsolásnál?
Köszönöm ha tud valaki válaszolni.
(#) Rober_4 válasza Papoka hozzászólására (») Dec 4, 2011 /
 
Szia!
Szerintem, ha két csatorna között akarsz balanszot állítani, akkor a kapcsolást kétszer építed meg. Egy sztereó potmétert használsz, csak ellentétesen kötöd be őket. Így amikor az egyik oldalt halkítod a másik erősödik, vissza meg fordítva ugyanez.
Azt, hogy lineáris, vagy milyen típusú potit használj, azt nem tudom megmondani. Talán a többiek segítenek. De ha jól emlékszem balanszra lineárisat szoktak alkalmazni. Én biztos, hogy a 7805 és a poti közé tennék valamilyen ellenállást, egy hogy védje a 7805-öt, illetve az, hogy hol "harapjon" a fet, könnyebb beállítani vele. Értékét ki kell próbálni...
(#) Papoka válasza Rober_4 hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Értem. Köszönöm a választ.
(#) Rober_4 válasza Papoka hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Lehet, hogy megy egy potival is. A cv-bemenetet rákötöd a testre egy ellenállásom keresztül. Ugyanezt a duplázott oldalnál is. A két cv közé beteszed a poti két végét a közepét meg a 7805-re. Így amelyik végére eltekered, ott a cv-t felhúzza 5 v-ra tehát lehalkul. Ha középre viszed akkor, ha jó ellenállásértékeket választottál, és a poti értéke is ezzel megfelelően arányos akkor elvileg még minden szól.
(#) csoka69 hozzászólása Jún 11, 2012 /
 
Üdv!
Megépítettem én is ezt a FETes feszvezérelt hangerőszabályzót, és akadt vele egy problémám. Nem halkul el teljesen. Nálam jelentkezik csak, vagy mindenkinél? Mit ajánlatok megoldásként?
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem