Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelemes erősítő TDA2040-el
 
Témaindító: bazzeg, idő: Okt 7, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) bazzeg hozzászólása Okt 7, 2007 /
 
Sziasztok kedves elektrotársak!
A minap beszereztem 2 db kb 40x20-as napelemet amelyek párhuzamossan vannak kötve gyárilag. Kinyitható mint egy kisasztal. Na szóval eszembe ötlött hogy ez pont jó lenne egy hordozható kültéri kisteljesítményű erősítő tápjának.
Van egy TDA2040-el felépítétt 2x35W-os erősítő modulom. Ehhez szeretném használni, de nem tudom pontossan, hogy mi kellen ahhoz, hogy a napelemből megfelelp táp legyen az erősítőhöz!
Az erősítő bemenetének +-20 V kell.
A napelem üresjárati feszültsége erős megvilágításban 21-22 V. Hogy lehetne megmérni hogy mekkora áramot tud leadni?

Ötleteim a táphoz:
A napelem kimenetére 4 vagy 8 db 4700µF (36V) os kondit kötnék párhuzamossan, hogy legyen megfelelő nagyságú áram. A napelem a kondikat töltené és erre kapcsolódna valami úton módon az erősítő.
Stabil feszültség kell az erősítőnek szóval gondoltam valami 7820-as stab kockára, de ez cak 1,5 A-t bír ha jól tudom. Találtam egy jó megoldást erre 12V 8A-es kimenetre, a 7812 helyett berakok egy 7820-ast és már meg is van a pozitív fesz. a negatívhoz meg egy 7920-ast.

Mit gondoltok róla?
(#) Norberto válasza bazzeg hozzászólására (») Okt 7, 2007 /
 
Idézet:
„Hogy lehetne megmérni hogy mekkora áramot tud leadni?”


Ellenállással.

Megméred az üresjárati feszültségét, aztán a kimenetére rákötsz egy kisebb értékű, viszonylag nagy teljesítményű (pl. 5W-os) ellenállást néhány másodpercre. Eközben (tehát terhelve) pedig leméred ugyanúgy a kimeneti feszültséget.

Ebből könnyen lehet következtetni a napelem, mint feszültség-generátor belső ellenállására. És így viszont meg lehet jósolni, hogy kb. mekkora lehet a zárlati árama, azaz mennyt lehet kivenni belőle kb.
(#) El_Pinyo válasza bazzeg hozzászólására (») Okt 7, 2007 /
 
Szia! Nem akarlak elkeseríteni, de kötve hiszem, h 2X35W-os végfok meghajtásához elegendő áramot tudj kicsikarni az eszközből!Látatlanba nem akarok nagyon okoskodni, de azok a napelemek szerintem nem adnak le akkora teljesítményt !Láttam én m^2 es napelemeket is amik jó esetben leadtak vagy 400-500 mA-t.Na mind1 talán nem lesz igazam!Sok sikert az építkezéshez!Üdv
(#) ferci válasza bazzeg hozzászólására (») Okt 7, 2007 /
 
Halott ötlet.
Kondikat hiába raksz rá, ha nincs miből töltés-utánpótlás.
Inverter kellene a +/- - hoz meg állandó napfény, aztán jó lenne egy gyenge akkutöltéshez....

A modulod még közepes kivezérlésnél is többet eszik, mint amit a napelemek tudnának wattot.
(#) Pafi válasza ferci hozzászólására (») Okt 7, 2007 / 4
 
Tegyétek félre a kishitűséget!

A kondi nagyon is hatékony (csak még több kellene), ugyanis az erősítő csak rövid időkre vesz fel nagy áramot! 20*40 cm az kb. 10 W-ot le tud adni napsütésben. Egy 2*35 W-os erősítő nem túlvezérelve kb. ennyit fogyaszt.

A leadott áramot meg simán ampermérővel le lehet mérni. Zárlatban alig ad le valamivel többet, mint 80 %-os feszültségen.
(#) El_Pinyo válasza Pafi hozzászólására (») Okt 7, 2007 /
 
Szia! Az a 10W-od eléggé túlzó kijelentés volt!Ez nem kishitűség hanem a tények.Ezt nézdd meg!A felszíne több mint a szóban forgó 2-szerese és ez ad le névlegesen 10W-ot!Üdv
(#) jahui válasza bazzeg hozzászólására (») Okt 7, 2007 /
 
Szia !

A megoldást nem a Te problémádra nem tudom, csak írom, hogy 80-100W-ot stabilan hogy szoktam előállítani 24V-on..

Irány csehszlovákia, "SOL" típusú 75*110cm-es 24V-os napelemből veszel 2-öt. Darabja kb 110.000-ből kijön. Hozzá egy korlátozó/töltőt ~30.000. 2db 115Ah meghajtó akksit (nem indító - autóba valót), ez 30.000 /db körül van itthon is. Kb 2-3 évenként megdöglenek ezek az akksik is.

Rövidzárba napsütésban 11-12 A-is tud a napelem, a két akksi bírja 1-2 napig hajtani a 220V-os 100W-os invertert napsütés nélkül is. Erre pedig azt kötsz, amit akarsz.

Az inverter megint külön tudomány, egy automata (annyit termel mindíg, amennyi fogyasztás van) 25.000 környékén kapható. Persze teszkóba van 2990-ért is...

Oda akartam kijukadni, hogy a Conrad aranyárban - (ha nem gyémánt) lévő, de semire sem jó "napeleme"-ről 70W-ot nem tudsz leszedni.

Tartóval, kábelekkel együtt 400-500.000 ból megúszhatod.

Meg ne haragudj, nem az ötletedet fikázom, hanem a napelemet. Üdv.
(#) Pafi válasza El_Pinyo hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
Csak tippeltem, de vannak olyan napelemek, amik többet is tudnak ennél!

Úgy tudom, hogy a poliszilíciumosak kis hatásfokúak, de nagy élettartamúak. Valószínűleg az a konrádos is ilyen. Az a kb. 5 % hatásfok azért elég gyatra! Vannak sokkal nagyobb hatásfokú egykristályos szilíciumból készültek is. 20 % körül vannak a legjobbak.

Ahogy jahui írta:
Idézet:
„"SOL" típusú 75*110cm-es 24V-os napelemből veszel 2-öt. (...) Rövidzárba napsütésban 11-12 A-is tud a napelem,”


Vagyis kb. 120 W/m^2.

bazzegnek pedig 2 db 40*20-as napeleme van, tehát ha hasonló ehhez, akkor 2*10 W.
(#) tams hozzászólása Okt 8, 2007 /
 
Szerintem tedd a sapkádra és köss rá ventillátort és nem lesz meleged!
Egyébként ha lenne egy napelemem, utoljára jutna eszembe, hogy erőssítőt kössek rá. Azt nem tudom, hogy egy inverternek mekkora a hatásfoka, de szerintem nem lehet rossz, tudtommal abban is trfó van, a végére teszel egy konektrot és utánna máris olyan magnót teszel rá amiyet szeretnél, visszafelé a tarfón úgyis csak pár százalék a veszteség.
(#) Pafi válasza bazzeg hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
Ha van oszcilloszkópod, és van kedved kísérletezni valami újjal, akkor egy egyszerű kapcsoló üzemű erősítőt javasolnék!

Nem kell stabilizátor, és a hatásfok valamivel jobb lenne, így nagy pufferekkel (2*22000 µF még nem túl drága) egész jó hangerőt érhetnél el.
(#) zoly15 válasza El_Pinyo hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
szia!
most nem kötekedés képpen írom de
[/quote]de kötve hiszem, h 2X35W-os végfok meghajtásához elegendő[quote]
az csak 2x20W-os
(#) El_Pinyo válasza zoly15 hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
Szia!Igazad van, csak most néztem meg én is h a tda2040-es 20W-os és nem 35W-os, eddig fel sem tűnt a dolog, hittem bazzegnek. De a lényegen nem változtat a jó esetben 2X10W-os napelemek összesen akkor is csak 20W-ot adnak le és ehhez elég izmos napsütés kell.Azt aláírom h menne róla a cucc, de max teljesítményt nem lehet kivenni belőle.A max hangerőn lehet segíteni úgy ha kissebb impedanciájú hangszórókat köt rá.Legalábbis szerintem.
(#) bazzeg válasza El_Pinyo hozzászólására (») Okt 11, 2007 /
 
szia csak annyit szeretnék mondani, hogy ez az erősítőmodul 2x35W-os 4 ohmon. NEm 1 db TDA2040 van benne! a napelem elégtelenségében igazat adok.
(#) varttina válasza bazzeg hozzászólására (») Máj 16, 2009 /
 
Szia! Az elképzelés jó, hogy a napelem tölti a kondikat, azok pedig táplálják az erősítőt, de ahhoz valami ilyesmire lenne szükséged, nem pedig néhány 4700µF-osra. Ha 12 órán keresztül süt a nap, este pár percig tudod hallgatni teljes hangerőn a zenét.

A te elképzelésed szerint is megépítheted. Mivel a TDA IC-k B osztályúak, kis hangerőn tudod hallgatni a napelem által leadott néhány mA-ről is. Stabkockát nem raknék az áramkörbe, hiszen az csak lerontaná az amúgy is gyengécske hatásfokot.
(#) trane13 hozzászólása Jún 21, 2009 /
 
Hella.
Remélem nem kérdezek nagyon nagy hülyeséget, és nem fogok sokakat fárasztani kérdéseimmel:
Van nekem egy TDA2040-es nyák rajzom (Ez) 8-as oldal.
Erről lenne pár kérdésem.
-Vs és +Vs lenne a tápfeszültség és hány volt legyene ez? Régebben készitettem egy 24V-os egyenirányitót, vagyis tápot azt használhatom ehez?
RL a hangszóró 8 Ohm
Namost, mit kössek az IN-re és mit csináljak a 2 GND-vel?
Ha valamit rosszúl írtam javítsatok ki! Válaszotokat előre is köszi!
(#) titi válasza trane13 hozzászólására (») Jún 22, 2009 / 1
 
Hali!
Először is, ez az erősítő szimetrikus tápot igényel, ami max. +/- 20V lehet.
Tehát +20V, 0, -20V, ez a betáp rész látható a hangszóró mellett. (A GND a nulla.)
Az IN az erősítőd bemenete, ide kötöd a jelforrást, amit erősíteni akarsz. A hozzá tartozó GND-re pedig a jelforrás földje megy.
Remélem érted, de ha nem, inkább kérdezz bátran mielőtt beüzemeled!
Mert ha utána kérdezel, miután már kijött a füst az IC-ből, akkor már késő!
(#) trane13 hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
Na szóval azt mostmár értem hogy a GND a - de miért kell kettő belőle?, vagy kössem össze őket??
A másik pedig a táppal kapcsolatban, hogy akkor mit használjak feszültségforrásnak akkor, vagy ezt is el lehet készíteni?

-Ne haragudj szerintem lesz még pár ilyen kérdésem..
(#) titi válasza trane13 hozzászólására (») Jún 22, 2009 / 1
 
Azért van két GND, mert az egyik a táphoz kell, pontosabban oda csatlakozik a táp földpontja.
A másikra pedig jelforrásod földpontja csatlakozik.
(Ez a kettő egyébként a panelon össze van kötve.)
Na inkább majd rajzolok egy ábrát...
(#) trane13 válasza titi hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Azt megköszönném! De ezt mostmár kezdem érteni.
Viszont hogy esetleg a táppal kapcsolatban, milyet használjak, úgy értem van arra is valami séma vagy azt lehet külön is beszerezni?
(#) titi válasza trane13 hozzászólására (») Jún 23, 2009 / 1
 
Szabad tudni, hogy mihez fogod használni? Mi lesz rákötve?

tda2040.jpg
    
(#) trane13 válasza titi hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Azt még én se pontosan tudom, vagy mobil, vagy Mikrofon. De szerintem mobil lesz.
(#) trane13 válasza titi hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Ja és kösz a rajzot. Még mindig gondba vagyok a tápegységgel hogy azt honnan szerzek? VAgy csináljam meg?
(#) ferzoo válasza Pafi hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Rővidzárba letud adni 10Ampert,ó igen csak nem 24Volt de nem is 12V hanem 5-6V kapocs fesz.g mellet ami nem hajt +semmilyen normális erősítőt.
(#) Slyr hozzászólása Júl 12, 2009 /
 
Sziasztok!

Van egy kerti tavam, amelyben egy belsző szűrő tisztítja a vizet.
4,7W-ot fogyaszt.
Inverterem standby állapotban 1,5W-ot fogyaszt.
Sorba kötöttem pár kerti napelemes lámpát, amely üresjárásban kb 15V-ot termel, terhelés alatt 12V, de ezt csak töltésszabályzónál tudtam mérni, mert ha közvetlenül az inverterre kötöm 0,45V feszültséget mutat és nem hajtja meg.

Kicsi lenne az áramerőség?
Kösssek párhuzamosan?
Hány W-os napelem kellene a közvetlen meghajtáshoz?
(Ha jól gondolom, akkor a 6,2W-hoz kellene elegendő áram, ezt hogyan számolom ki, illetve mérjem meg most mennyi áramot termel?)
(#) Kovidivi válasza Slyr hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
4.7w+1.5W= 6.2W, 12V-on ez már min. 500mA. Ekkora áramerősséghez nem elegendő a kerti napelemes lámpa. Ott a terhelés 10-20mA. Szóval sorba kellene kötni jó pár napelemet...
(#) lapose válasza Kovidivi hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Szia!

Idézet:
„Szóval sorba kellene kötni jó pár napelemet...”


Bocsi, hogy szólok, de az áram növeléséhez párhuzamosan kell kötni a napelemeket..
(#) Kovidivi válasza lapose hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Elnézést hajnal egykor buli után volt De így gondoltam, és köszi a kijavítást!
(#) Slyr hozzászólása Júl 13, 2009 /
 
Köszönöm a segítséget!

Idő közben utánna néztem, hogyan kell áramot számolni
Most egy kb 7W-os napelem vásárlásán vagyok, mely képes ekkora áramot leadni.
(#) (Felhasználó 51715) hozzászólása Ápr 24, 2010 /
 
Sziasztok!
Sokat kerestem a neten, de nem találtam sztereo kapcsolást a TDA2040 IC-hez. Tudnátok adni egyet, mert van két ilyen IC-m.
Előre is köszi.
(#) (Felhasználó 51715) válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 24, 2010 /
 
Tehát ha megépítem kétszer, és a sztereo jelforrás egyik fele megy az egyik erősítőre, a másik a másikra, akkor jó lesz?
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem