Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Trafó árnyékolás
Lapozás: OK   1 / 3
(#) sejtek hozzászólása Okt 31, 2007 /
 
Sziasztok

Csináltam egy cnc marót, amit 4db 630VA-s trafó hajt meg. Az a gondom, hogy a trafóktól kb egy méterre lévő monitort anyyira megzavarja, hogy alig lehet elolvasni ami rajta van, és félek, hogy be is fog dögleni. Próbáltam a tekercsek köré vékony rézfóliát tekerni és azt a földre kötni, de fél perc alatt símán "leolvadt" róla, utána jöttem rá, hogy az ojan mint egy rövidrezárt egymenetes tekercs.
Szóval van valami megoldás a trafó mágneses terének csökkentésére vagy lehatárolására?
(#) Prinner válasza sejtek hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
Jó ötlet volt a rézfóliás árnyékolás, de az egész trafót be kellene vele fedni. Én textilbakelit alapanyagú nyers nyákból csináltan dobozt a trafónak, és a két fóliás oldalt ahol csak lehetett, összeforrasztottam úgy, hogy csak a vezetékeknél volt rés. De ilyen célra jó a horganyzott lágyvaslemez is...

De azért célszerű lenne néhol szellőzőnyílást hagyni, mert 630VA-es trafó elég jól melegszik terhelés alatt
(#) ipacslaci válasza sejtek hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
Hello

Én szerintem lemezből vmi serlegszerűséget csinálj neki és azt földeld, persze csak úgy hogy a trafóban termelődött hőt vhogy el tudd vezetni (lyukakat fursz a lemezre).
Ha valamit rosszul mondtam javítsatok.
(#) m.joco hozzászólása Okt 31, 2007 /
 
Tedd őket fazékba, és azokat földeld le
(#) sejtek hozzászólása Okt 31, 2007 /
 
És a szitaszövet (fémháló) szerintetek árnyékol, akkor tud szellőzni is. Nyákból kicsit necces lenne, kéne hozzá vagy egy négyzetméter.
(#) ipacslaci hozzászólása Okt 31, 2007 /
 
Az is árnyékolna. De sztem a legegyszerűbb ha vmi lemezből vágsz köré borítást és lyukakat fúrsz a tetejére, és az oldalára. NYÁK-ból lehet drága lenne
(#) spkkill hozzászólása Okt 31, 2007 /
 
Szerintem meg nem szabadna a trafó közvetlen közelébe tenni.Mivel a fém doboz egy egymenetes tekercset tesz ki és ráadásul igen nagy változó máneses térnek van kitéve.
(#) zsoltee0001 válasza sejtek hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
Hi
köss a trafó primer oldallal párhuzamosan egy szűrőkondenzátort
pl : Bővebben: Link
üdv
(#) sejtek válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
Ez tűnik a legegyszerűbbnek, kipróbálom
köszi
(#) ha6pc válasza sejtek hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
Látom mindenki csak elektrosztatikus árnyékolásra gondol,holott a trafó inkább mágnesesen zavar.
Mi lenne,ha csak a monitort árnyékolnád-mágnesesen?
4...5mm-es lemez (acélból) lehet szellőzőnyílása is.
Vagy csak a képcsövet,lássad: oszcilloszkóptechnikában az "ágyúcső".
Szoktak-persze-rézfóliával is árnyékolni,ahogy te csináltad,de mégsem egészen úgy,mert kínosan ügyelnek arra,nehogy rövidrezárt menet legyen a fólia-elszigetelik.
(#) sturbi hozzászólása Okt 31, 2007 /
 
Mágnesesen kell árnyékolni, lágyvassal, rákötve a védőföldre. Szellősen, a trafót olyan távolságban körbevenni, hogy mechanikailag már ne rázza be a vasat. Acélfazék csodákra képes.
(#) gulyi88 válasza sejtek hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
szeva
az 52. oldaltól olvasgassd..
(annó még oldtesláról mentettem le...)

remélen nem veszik le a fejem, hogy csatoltam, de ennek sztem má is hasznát veheti, + egy djvu olvasó, ha nem lenne..

hy
(#) proli007 válasza gulyi88 hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
Gulyi88!
Köszi a kis könyvet, igen kis hasznos dolog. (Ez nekem sem volt meg, pedig....)

Sejtek!
Nem tudom, hogyan alkalmaztad a 4db trafót, de esetleg ha a terhelések hozzávetőlegesen egyformák, lehetne csökkenteni a mágneses kisugárzásukat. Helyezd egymás mellé, vagy egymás "után" őket, és ha helyes a gerjesztés iránya, bekötése (ellenfázisba kötöd a primert) és a geometria szimmetrikus, akkor talán kioltják egymás terét. (Mert a monitorra, 99%, hogy a mágneses sugárzásuk hat, amúgy nem mehet tönkre tőle, csak a Te idegeid!)

A térerőt esetleg meg lehet "mérni", egy ferritrúdra tekert 8000menetes 0,08mm-es tekercs, és egy erősítő segítségével.

üdv! proli007


(#) puskas87 válasza sejtek hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
mennyit segitene hogyha siman a vasmagokat foldelned?nagy hulyeseget mondtam?probaltad mar?
(#) gulyi88 válasza puskas87 hozzászólására (») Okt 31, 2007 / 4
 
sztem a szórt mágneses mező(k)re nem sok hatással lenne


sejtek!
torroid vagy EI tarfók ?
(torroid nem szórhat ekkorát..!!?)

ha a vékony rézfólia a tekercsen csökkentette a zavart, akkot sztem maradhat is úgy , hogy:
ahol összeérne a réz eleje és a vége, ott kell hagyni egy kis átfedést (~7-10 mm) , és közé kell rakni valami vékony szigetelőanyagot (h ne legyen rövidzármenet) ...

csá
(#) AtomCity válasza sejtek hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
Szia!
Szerintem így kéne csinálni...
De azért, nem biztos, nem vagyok profi a témában...
Üdv: Peti
(#) Pafi válasza sejtek hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
sejtek!

Nem ártana egy fotót mellékelned a trafókról! Nem szórótrafók véletlenül? A bekötésük milyen? Pl. ugye nem egyutas egyenirányító van rájuk kötve?

Egy normális trafó jól bekötve nem okozhat ekkora gondot, úgyhogy én a hiba forrását keresném meg, nem pedig tüneti kezelést.

Mágneses teret lehet valamennyire árnyékolni rövidre zárt menettel, de az egész trafót kell körbevenni, nem csak a tekercset. Ha így is melegszik, akkor ott valami nagyon durva gond van a trafóval!
(#) proli007 válasza sejtek hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
Lehet, hogy valamit Sejtek!
De az érdekelt, már rég nem szólt, így rosszat Sejtek.
(sutka volt!)

Igen ismerős ez a 630VA. Ez szerintem egy hagyományos EI trafó. Valaha Én is használtam UB250-est (ez egy univerzális beépíthető gyári cucc volt). Hát ez úgy szórt, hogy amikor éppen kábelkeresőt gyártottam a konyhában és a szobában bekapcsoltam az erősítőmet, a mérő szegre csapott ki. Ez egy cseppet túl volt gerjesztve, és olyan forró volt még terheletlenül is, hogy az ember keze rásült a vasra. Viszont ez volt az "üzemi" állapota. El nem romlott, le nem égett. Most hogy a feszültség már nem 220Vac még jobban a telítési szakasz felé jár.

Esetleg meg lehetne nézni, hogy nincs-e a trafón 240V-os állás, mert akkor át kellene kötni arra, az is javíthat a helyzeten.
Régen divat volt, a több primer tekercs. (190-220-240 mert a villany hol kicsi volt, hol nagy)

üdv! proli007
(#) ferci válasza sejtek hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Az árnyékolásról nem szövegelek, mert gulyi88 által ajánlott könyv mindent leír.
Lehet, hogy egyszerűbb lenne csak a monitort leárnyékolni, vas v. acél lemezzel, hálóval, ill. toldókkal meghosszabbítva arrébb tenni.

A trafók üresjárási áramát megnézhetnéd, mennyi kb., tényleg van-e túlgerjesztés.
(#) Pafi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
OFF Mi az, hogy sutka?
(#) proli007 válasza Pafi hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
OFF Bocs! tréfa, de oroszul. (Tudom Te már nem tanultál.)
(#) Pafi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Da, já nye ponyemáju pá rúszki. (Nem tanultam, csak tanítottak.) De mit jelent? Mástól is hallottam már, ezért kérdezem!
(#) proli007 válasza Pafi hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Hogy mondta Hofi? Ha alszol akkor miért beszélsz?

sutka = tréfa

üdv! proli007
(#) sejtek válasza proli007 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Igen ezek gyári EI vasmagos trafók. 4db párhuzamosan kötve. Többfajta kötési lehetőség nincs rajta, úgyhogy az nem megy. Először megpróbálkozok a szűrőkondikkal, aztán majd meglátjuk, hogy mi lesz.

A sutka jó volt.
(#) sejtek válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Kösz a könyvet, nagyon hasznos. Amikor megláttam a borítóját rájöttem, hogy megvan a polcon, csak elkerülte egy kicsit a figyelmemet.
(#) proli007 válasza sejtek hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Nem arra gondoltam, hogy a kötését változtasd meg, hanem, hogy ha a primeren felcseréled a fázist a nullával, (ha a szekunder is párhuzamos akkor azt is fordítani kell, mert különben pukk!) akkor ez a trafó más mágneses polaritással fog szórni, mint a többi. És ha elég közel vannak egymáshoz, kettő talán ki is oltja egymást.

A kondi nem sokat fog tenni a témában, mondhatni semmit.

üdv! proli007
(#) sejtek válasza proli007 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Idézet:
„Esetleg meg lehetne nézni, hogy nincs-e a trafón 240V-os állás, mert akkor át kellene kötni arra, az is javíthat a helyzeten.
Régen divat volt, a több primer tekercs. (190-220-240 mert a villany hol kicsi volt, hol nagy)


én pedig arra gondoltam, hogy nincs 190-es és 240-es bemenet rajta, csak 220-as.


A trafók össze vannak csavarozva a felfogatási furataikon keresztül, és a szekunder oldalon a 220as csokik jobb oldalai összevannank kötve egymással, és a bal oldaliak is egymással, a primer oldalon ugyanígy, a védőföld pedig a vasmagra van kötve, valahogy úgy ahogy a mellékletbe rajzoltam.
Idézet:
„[quote]”
[quote]

4tr.JPG
    
(#) Pafi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Idézet:
„ha elég közel vannak egymáshoz, kettő talán ki is oltja egymást. A kondi nem sokat fog tenni a témában, mondhatni semmit.”


Egyetértek!

sejtek!

Egy fotó nagyon sokat segíthetne! Meg ha elárulnád hogy mi a trafók terhelése!
(#) zsoltee0001 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Hi
nem lehet, hogy ez a módszer a hatásfok rovására fog menni? ez akárhogy nézzük plussz terhelést jelent
üdv
(#) sejtek válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
estefelé küldök képet,
szívesen fogadom a jótanácsokat, akkor hogyan csináljam?
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem