Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM adó kapcsolások kérdések
Lapozás: OK   4 / 107
(#) oldman válasza e-sporadic hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
Természetesen! Mobil hivásjelző néven árult cca 100 Ft-os kütyük is világítanak- 1-2LED -del, nem is rosszul.

Elnézést a közbekotyogásért, de kikiívánkozik még néhány gondolat!

Rádió adó üzemeltetéséhez fő szabályként engedély kell, illetve egyes sávok engedély mentesek, de szigorú műszaki előírások vannak a berendezések paramétereit illetően. (teljesítmény, üzemmód, felharmonikus sugárzás, stb.)
Ezt ellenőrzik is.
Nagyobb gond hogy a megfelelő hozzáértés nélkül "barkácsolt" készülékek zavarhatják egyéb szolgálatok működését- elérhetőségét. Ha csak a szomszéd szentségel, és veri az az ajtót, mert csíkos a TV vagy fütyül a rádió az sem kellemes, de pl. egy légi / hajózási / segélykérő / vagy irányitó frekvencia zavarása emberek százait sodorhatja közvetlen életveszélbe!
Manapság könnyen lehet építeni több W teljesítményű adót elvi rajzok alapján, de a gyakorlati kivitelezés során előforduló hibák (NYÁK rajzolat, árnyékolás, gerjedés, munkapont beállítás stb hibái) miatt akár szélessávú zavaró is lehet a "temék"ből. Ezen hibák felismerése meglehetősen jó ismereteket és műszerezettséget követel!

Ezért, és az esetleges következmények miatt érdemes alaposan megfontolni egy ilyen eszköz elkészítését,
és főleg üzemeltetését!
(#) e-sporadic válasza oldman hozzászólására (») Okt 11, 2007 /
 
Ha megnézed a belinkelt rajzot láthatod ez csak egy frekvenciastabil urh oszcillátor, elemről működik. Kisérleti célokra kell... Amúgy meg nem teljesen működik még, mert lenne még gond vele... És minden ilyen jellegű kisérlet amit végzek az a pincéből történik...
(#) davidka hozzászólása Nov 14, 2007 /
 
Sziasztok!

A következő kapcsoláshoz nincsen valakinek egy normális nyákrajza ? Sajnos én még béna vagyok ahhoz, hogy nyákot tervezzek, ezért, ha ki tudna valaki segíteni azt nagyon megköszönném!
(#) davidka válasza davidka hozzászólására (») Nov 20, 2007 /
 
sziasztok

megépítettem a kapcsolást, de a hangolásban szeretnék segítséget kérni!
Ha valakinek már sikerült beállítani ilyen fajta adót akkor segítsen!
(#) Medve válasza davidka hozzászólására (») Nov 20, 2007 /
 
Ird le a problémádat!
(#) menyus válasza e-sporadic hozzászólására (») Nov 20, 2007 /
 
"ez csak egy frekvenciastabil urh oszcillátor".....

Mitől lesz ez stabil? Akkor pár Mhz (!) csúszás nem is számít gondolom...
(#) Medve válasza menyus hozzászólására (») Nov 20, 2007 /
 
A konstruktőr valószínűleg a leválasztó fokozat jótékony hatására gondolt. Ez valóban sokkal stabilabb működést okoz, viszont az is igaz, hogy nem eléggé.
(#) davidka válasza Medve hozzászólására (») Nov 21, 2007 /
 
Sziasztok

A következő probléma:
ennek rádióadónak kéne lennie, de inkább rádiózavarónak nevezném. Egyszer sikerült befognom az adásomat, de az is csak 2 s-ig volt hallható utánna eltűnt. nem tudom mi lehet a probléma. ez az első adóm
(#) Medve válasza davidka hozzászólására (») Nov 21, 2007 /
 
Ez egy ilyen kapcsolásnál igy van rendjén Az oszcillátor frekvenciastabilitása rossz. Elhangolódik, ha a trimmer mechanikája rossz, ha a tekercs mérete, alakja változik, ha melegszik, ha hozzáközelítesz, ha rágondolsz Ilyen esetben hangolj be sávközépre, amilyen óvatosan csak tudsz, majd a rádióval keresd meg, hogy hol van. Könnyebb hangolni, ha a trimmerkondival párhuzamosan varicap diódát alkalmazol.
(#) davidka válasza Medve hozzászólására (») Nov 21, 2007 /
 
Köszönöm a gyors választ! Hétvégén ki fogom próbálni!
Egyébként hogy lehetne stabilabbá tenni ?
(#) Medve válasza davidka hozzászólására (») Nov 21, 2007 /
 
Stabil mechanikai kialakítással, hőfokfüggetlen alkatrészekkel, "puffer" fokozattal (de most látom, Te a 400mwfmtxsch.JPG-t csináltad meg?), stabil táppal, árnyékolással. De a tökéletes megoldást a PLL alkalmazása jelenti.
(#) szabolcs21 hozzászólása Nov 21, 2007 /
 
Sziasztok! Én még (szerintem) kezdőnek számítok az elektronikában, de nagyon érdekel. Tisztában vagyok az egyszerűbb dolgokkal: ellenállás, kondenzátor, transzformátor, potméter, ac, dc, watt, volt, amper, párhuzamos kapcsolás, soros kapcsolás... Imádok áramkört építeni!! Ezeket azért mondom el, mert szeretnék építeni egy rádiót! A lényeg, hogy hangot lehessen vele közvetíteni (nem muszály, hogy kiváló minőségű legyen, csak lehessen érteni), nem kell, hogy nagy hatótávolságú legyen (max. 100 méter vagy kevesebb)A legeslegfontosabb, hogy én erre nem akarok költeni , szeretném teljesen házilag elkészíteni. Tehát lehet akármilyen régi technika alkalmazása és lehet a mérete is nagyobb (nem túlságosan) olyat mondjatok, amit otthon el lehet készíteni. (max. 12 volton működjön)
Szeretném mindenkinek a segítségét kérni, aki ért ezekhez és mindenki másét is.
Már régóta meg akarom ezt az álmomat valósítani, kérlek segítsetek!!!!!!!!!
Várom az ötleteket
(#) Medve válasza szabolcs21 hozzászólására (») Nov 21, 2007 /
 
Hello! hát akkor Google: "FM transmitter" és az idevonatkozó topicok is nagyon hasznosak.
(#) puskas87 hozzászólása Nov 21, 2007 /
 
Sziasztok!
Szeretnek epiteni egy nagyobb telyesitmenyu FMadot(20-30km),de elotte orientalodni szeretnek,valaki probalkozott mar ilyesmivel?Mennyire illegalis hasznalni?

meg egy valamire valo rajzom sincs,ha valaki esetleg talakozott volna ilyesmivel,halas lennek ha megosztana velem is
Üdv: Puskas L.
(#) gg630504 válasza puskas87 hozzászólására (») Nov 21, 2007 /
 
Szerencséd van, a két engedély nélkül használható rádió FM-ben engedélyezett. Az egyik a PR27, régi nevén CB, a másik a PMR446. Sokan mívelik.
Műsorszóró sávban például elég sok kisközösségi adó működik. ORTT, NHH, természetesen engedélyköteles.
Csak az NHH által engedélyezett adót szabad használni.
Egyébként szabálysértés ( légiforgalom zavarása talán bűncselekmény ), pl. figyelmeztetés, pénzbüntetés és készülékelkobzás lehetséges.
(#) Medve válasza puskas87 hozzászólására (») Nov 21, 2007 /
 
Nekem van ilyen, teljesen legális, PMR, 0.5W gagyi rádió, gagyi antennával, hegytetőről 44km a rekordom. Kihegyezve elérhető a 100km.
(#) puskas87 válasza Medve hozzászólására (») Nov 21, 2007 /
 
Köszönöm,sokat segitettetek,epp probalok vmi rajzot keresgelni neki.
Antennat milyet alyaltok,ami persze hazilag elkeszitheto...
(#) Medve válasza puskas87 hozzászólására (») Nov 22, 2007 /
 
Van olyan, hogy GP, vagy ground plane, vagy tripleg. Építhetsz J-antennát. Ezek körsugárzók. Ha nagyobb nyereségre vágysz irányítottan, akkor egy Yagi-t építs. Például.
(#) László zs válasza puskas87 hozzászólására (») Nov 22, 2007 /
 
Én is a GP antennát ajánlom, bonyolultsága, mint egy faék de az SWR értékét el ne felejtsd beállítani, illetve mérni.
(#) Bali125 hozzászólása Dec 16, 2007 /
 
Sziasztok!

A mellékelt képen láthattok egy egyszerü kis rádió adót. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudnék erre a kapcsolásra ráépíteni még egy erősítő fokozatot mondjuk egy 2n2905 tranzisztorral.
Medve (#145002) hosszászólásában olvashatjuk hogy: "Könnyebb hangolni, ha a trimmerkondival párhuzamosan varicap diódát alkalmazol." Ezzel kapcsolatban az lenne a kérdésem hogy ezt pontosan hogy is lehetne kivitelezni és így hogyan lehetne változtatni egy adó frekvenciáját.
Válaszotokat előre is köszönöm!



rádió.JPG
    
(#) Stakypot hozzászólása Jan 13, 2008 /
 
Sziasztok

Keresek 27 Mhz-s rádióadó, és vevő kapcsolásokat távirányítás céljára!
(#) e-sporadic válasza Stakypot hozzászólására (») Jan 20, 2008 /
 
Helló!
Itt mellékelek két 27 Mhz-s szupreg vevőt.
Tud hangot is venni, pl felmehetsz vele az URH sávig, vagy tv hangvivőkig is.
Adót nem tudok, de mindenképp kvaroszcilátoros kellhet ilyen célra
(#) e-sporadic válasza e-sporadic hozzászólására (») Jan 20, 2008 /
 
Itt a másik
(#) AMD hozzászólása Jan 21, 2008 /
 
Van egy jó 4-5 éves rádióm és abból elő lehetne-e teremteni az alkatrészeket amiből FM adót lehetne csinálni? Vagy esetleg tudtok mondani olyan online boltot ahonnan lehet rendelni alkatrészeket?
(#) e-sporadic válasza AMD hozzászólására (») Jan 22, 2008 /
 
http://www.hqvideo.hu/arlista.html
Itt tudsz rendelni.

Az alkatrészek kioperálását nem ajánlanám ónszívó nélkül. :no:
Ha mégis akkor jó ha értesz pl a kondik számozásához..
(#) AMD hozzászólása Jan 26, 2008 /
 
Sziasztok!

Meg szeretném építeni a következő adót:
http://www.elektronika.iweb.hu/keret.cgi?/500mwfmtx.html. Mivel nem tudok smd-t forrasztani így a t1 helyére bc547a-t, a t2 helyére brf96-ot tennék az ellenálásokból és a kondenzátorokból megszerezném a megadott értékűt akkor ez biztos működni fog? Mert láttam egy bc547a-t és nem olyan mint ami a képen van. Azért kérdezem mert nem akarok zsákbamacskát építeni, az alkatrészek a szállítással elég drágák. És hogyha nem sikerül akkor:
(#) Ricsi89 válasza AMD hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Hi
Szerintem használhatod azokat is. De én brf96-ot nem találtam, hanem bfr96-ot. Nem lehet hogy elírtad? Ha ilyet se kapsz akkor jó helyette a bfr91 is.
(#) Norberto válasza AMD hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Idézet:
„Azért kérdezem mert nem akarok zsákbamacskát építeni”


Pedig ez a kapcsolás nem fog neked hosszútávon stabilan működni... folyton el fog hangolódni, szívni fogsz vele rendesen... de kísérletezgetésre pont jó.
(#) Ricsi89 válasza Norberto hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Ebben igazad van. Főleg hogy varicap hangolású az adó, ahogy csökken a tápfesz úgy fog változni a freki is. De ezten lehet segíteni stabil táppal.
(#) AMD válasza Ricsi89 hozzászólására (») Jan 27, 2008 /
 
Nem akarok egy profi rádióállomást építeni. A tápra rákötök egy 4700µF kondit, és gondoltam arra is hogy 7812-vel stabilizálom.
Következő: »»   4 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem