Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » URH mikrofon készítés
 
Témaindító: roland9, idő: Nov 8, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 3
(#) roland9 hozzászólása Nov 8, 2006 /
 
Hali!

A segítségeteket szeretném kérni.
Szeretnék építeni egy URH adót mikrofonba és egy vevőt hozzá. Jó lenne valami ötlet vagy esetleg valamien kapcsolási rajz is.

Előre is köszi:Roland
(#) Moderátor hozzászólása roland9 hozzászólására (») Nov 8, 2006
 
Szia!

Kérlek máskor keressél azért az oldalon!
Gyűjtemény része az oldalnak tele van ilyenekkel!

Téma címét kijavítottam!
(#) Skori hozzászólása Nov 8, 2006 /
 
Jópár éve terveztem/építettem ilyesmiket, és fel is raktam a netre, íme:
http://skory.gylcomp.hu/urh/urh.html
(#) luigi válasza Skori hozzászólására (») Nov 8, 2006 / 4
 
Ezt én is megépítettem (URH Mikrofon 1), jól szól, és tisztán, csak ajánlani tudom.
Üdv.
(#) Bazsi hozzászólása Feb 7, 2007 /
 
Bocs de kezdő vok ezen a téren.
Még sosem építettem URH-t.
Meg tudnátok mondani ,hogy mi az a ,,hideg oldal"?
Mert állítólag van olyana atekercsnek.
(#) szalkagyuri válasza Skori hozzászólására (») Feb 7, 2007 /
 
szia szalka gyuri vagyok a seitséged kérném
ez a miki nagy távra is jo csak azért kérdem mert a szomszédom és én egymás között néha jol jönne ha tudnánk beszélni
ja figyelj
van egy adovevö ráédiom a neve binaton MR250 es a párja meghalt mert betont kapott de a másik jo! nem lehetne valamit kitalálni hogy használnám mert egyel nem sokra megyek ha tudsz valamit jo lenne köszi
(#) Sandrey hozzászólása Júl 29, 2007 /
 
Sziasztok!

Nagyon kezdő vagyok, de szeretném kipróbálni magam, csak elég sokmindent nem értek.
Szeretnék készíteni 3 db olyan adó-mikrofont, amelyek adását egy egyszerű asztali (történetesen autó) rádión lehet fogni. Hatótáv kb 100 m. A fórumon található gyüjtemény melyik eleme felel meg ennek? És ha ez megvan akkor, ha volna valaki oly jó, hogy írna egy kis magyarázatot az egész működését illetően, és az alkatrészekhez megnevezést és egynéhány tulajdonságot, azt nagyon megköszönném. Meg még annyi, hogy ezeket hogy helyezhetem üzembe.
Megjegyzés: meglehetősen laikus vagyok ezen a téren.
Köszönöm mindenki türelmes segítségét!
(#) e-sporadic válasza Sandrey hozzászólására (») Aug 13, 2007 /
 
Szia!
Az adó építéséhez először szükséged llesz egy oszcillátor áramkörre, ez fogja előállítani neked a rádiofrekit (gondolom URH kell?).
Az alkatrészek anyagi költsége rendkívül csekély ( all in all néhány száz ft). Ami kisé drágább az a NYÁK lap, amire fogod felforrasztani az alkatrészeket
Szükséged lesz ónra meg egy jó pákára....
Az alkatrészek rajzjeleit megtalálhatód szerintem a google-ban.
Mielött belekezdesz próbálj meg probaforrasztásokat végezni hogy ráérezz a forrasztás ízére pl darab drotokkal csak ugy a levegőbe...
Az alkatrészek közül a következők kelhetnek:
kondenzátor (forgó alias vált kapacitásu és normál) tranzisztor, ellenállás, drótok, és legalább egy házilag készített tekercs. A hangfrekis fokozathoz kell egy elektret mikrofon további más kapacitású kondi,és szintén ellenálások.

Az eredményes és precíz munka érdekében elegedhetetlen egy digitális mérőmüszer és a müködésének ismerete. Én a www.garazs.de rádiós topicjában levő URH mikrofont ajánlom, azzal kezdtem én is.
A szerelés során nagyon kell figyelni az alkatrészek kivezetéseinek a polaritására és a pontos precíz forrasztásokra.

(#) roland9 hozzászólása Szept 12, 2007 /
 
Sziasztok!

Nem tudna nekem valaki egy kapcsolási rajzot amivel tudom venni a vezeték nélküli mikrofonnak a jelét, de nem rádióval hanem valahogy ugy akarom megoldani, hogy ne keljen állandóan állítani rádión a tunert.!?

Üdv!
Roland
(#) menyus válasza roland9 hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Na igen... stabilitási problémák. Az oszcillátor után használj egy buffer (leválasztó) fokozatot is, mivel ha az oszcillátor jelet közvetlenül csatolod ki az oszcillátorból akkor az antenna is része lesz a rezgőkörnek. Ez stabilitási problémákhoz vezet. A két fokozat között laza csatolás legyen, lehetőleg induktív + soros kapacitív. Az utolsó kicsatoló kondit csökkentsd le 0,5 - 1pf re, így kisebb lesz a "kimenő teljesítmény", viszont stabilabb az adó. (valamit valamiért...) Vevőnek pedig használj manuális hangolású zsebrádiót, azokban még van AFC ami kb +/-200 Khz "elmászkálást" képes lekezelni. A szintézeres vevőkbe felesleges az AFC ezért azok frekicsúszásnál nem mennek utána az adódnak. De egy rosszul beállított oszcillátor elmászhat egy szimpla érintésre közelítésre akár Mhz nagyságrendet is ami már nagyon sok az AFC nek is. A tuti megoldás a PLL szintézer, esetleg (kompromisszumokkal) a keverős adó, illetve a kvarcos / sokszorozós adó de ez utóbbit szélessávúban megcsinálni nagyon macerás dolog.

üdv
(#) menyus válasza menyus hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Ja és, lehetőleg SMD ben összerakni és árnyékolni árnyékolni...De a hőmérséklet változásra is mászni fog. ezeknek az egyszerű "adóknak" az egyszerűségükben rejlik a "nagyszerűségük". Viszont pont az egyszerűség miatt csak bohóckodni jók. Kicsit komolyabb adó kéne neked, majd előkotrok egy keverős adó rajzot neked, az egyszerű és stabil. Nálam már kb 5 éve működik bébiőrként és nem kellett hangolni sem az adót sem a vevőt egyszer sem, atomstabilan 110 Mhz en ketyeg. Ja a manuális hangolású zsebrádiók előnye még hogy egyszerűen áthúzhatók 108 Mhz fölé, így nem hallgatja a szomszéd is a műsort (amennyiben ez lényeg) de ezzel csak óvatosan mert az onnét (108 Mhz - kb 140 ig már a repsáv!!!)
(#) roland9 válasza menyus hozzászólására (») Szept 14, 2007 /
 
Az jó lenne ha el tudnád küldeni azt a kapcs. rajzot!!

Köszi előre is!!

Roland
(#) punkkazy hozzászólása Okt 27, 2007 /
 
Üdv!
Egy rövid kérdés: ennél a kapcsolásnál, az antennát a tekercs feléről kell kialakítani? Nem igazán értem. :no:

urhmiki.jpg
    
(#) Medve válasza punkkazy hozzászólására (») Okt 27, 2007 /
 
Hello, igen, de készíts több lehetőséget a leágazásra, az optimumot a kisérletezés adja. A legnagyobb energia pl a tekercs tranzisztor felőli végén van, de az antenna "ráhatása" az oszcillátorra szintén itt a legnagyobb, ami nem biztos hogy előnyös. Ajánlom egy fojtótekercs beépítését a tápfesz ágakba, elkerülendő a NF energia távozását a táp felé. Értéke nem kritikus, párszáz uH.

FM.jpg
    
(#) mefi01 hozzászólása Jan 26, 2008 /
 
én arra kérnék valakit hogy csiáljon vagy töltse fel a linken szereplő skori féle URH mikrofon 1.nak a nyák rajzát

(a legfelső kép)


Link

olvastam hogy sokan megépítették, de nyákrajzot senki sem töltött fel
remélem valaki megszán vele
(#) kemenygolya hozzászólása Jún 14, 2008 /
 
sziasztok
nem tudtok véletlenül olyan adó-vevőt, ami kristályos lenne, 35 vagy 40 Mhz-es?
(#) Novak válasza kemenygolya hozzászólására (») Jún 14, 2008 /
 
Szia,
én most épp egy ilyen projekten dolgozom. A vevő már megépült, a 35 MHz-es RC távirányótómmal már csináltam is pár tesztet, eddig bíztató a dolog.
Következő hétvégén állok majd neki az adónak. A kvracokat modellboltban vettem. Ami nem olcsó mulatság, dehát ez van...
(#) kemenygolya hozzászólása Jún 17, 2008 /
 
szia
tudom h a kristályok nem olcsók, modellezek, de van pár db frlesleges amit jelenleg nem használok
egy kapcsolási rajzot tudnál küldeni?
nagyon megköszönném
(#) Medve válasza Novak hozzászólására (») Jún 17, 2008 /
 
Hopp, ez a 35MHz-s vevő érdekelne, akarsz róla beszélni? (38 köré csúsztatnám el, a tuner után jó lenne..)
(#) kemenygolya hozzászólása Jún 17, 2008 /
 
látom nem csak engem érdekel
de am meg ha más csatit zavar elvileg belerakhatsz egy 35,480-as kristály-t is elvileg
(#) Novak válasza kemenygolya hozzászólására (») Jún 17, 2008 /
 
A kapcsolás alapja az ez volt. Meglehetősen sokat módosítottam rajta, a PLL részt egy az egyben elhagytam, helyette sima LC oszcillátort használtam az MC3371 számára. Ezenkívül még a bementre építettem BF990-es MOSFETtel egy előerősítőt, hogy jobb legyen az érzékenység. Az Audio Out feliratú ponthoz pedig egy LM386-os erősítővel csatlakoztam rá.
Hétvégén reményeim szerint majd egy adót is összehozok hozzá, és jöhetnek a hatótáv tesztek.
Üdv
(#) kemenygolya válasza Novak hozzászólására (») Jún 17, 2008 /
 
köszi a rajzot
sok sikert a másik részéhez
kíváncsi leszek hogy hogy fog működni
(#) Medve válasza Novak hozzászólására (») Jún 17, 2008 /
 
Na amikor rákattintottam a linkre, sóhajtotam magamban, hogy csak nehogy a "Meny" legyen, de sajna ez bejött
Jó dolgok vannak azon az oldalon, jómagam is sokat okultam belőle, de már szeretnék valami újat látni. Nálad van is új, merthogy irod, hogy sokat változtattál rajta. Na ezekre a változtatásokra lennék én kiváncsi! Ha esetleg volna egy rajz tekercsadatokkal??? Ki is találhatnám épp, de jó azért valami bázis...Az oszcillátorkialakítás és a bemeneti erősítő illesztése érdekelne...fotó is jó lesz..
(#) kemenygolya hozzászólása Jún 17, 2008 /
 
egyetértek veled medve
de azért már ez is valami ez a link
(#) Novak hozzászólása Dec 21, 2008 /
 
Sziasztok!
Gondolom sokan ismeritek a Skori féle URH mikrofon kapcsolásokat... Most volt alkalmam megmérni a 2. típusú adó kimenő teljesítményét, és meglepve vettem észre, hogy a tekercsek megfelelő beállítása esetén bizony a teljesítmény felülről veri a 200 mW-ot! Azért az nem olyan rossz, egy 3 V-ról működő, körömnyi kis adótól!
(#) bitorlo hozzászólása Feb 26, 2009 /
 
üdv

Egy kérdésem lenne,Skori URH mikrofonjának egyes számú tekercsénél olyan adat van megadva hogy 2x4 menet,ezt most hogy értelmezzem?
2x4=8menet kell ,vagy pedig 4-4menet egymással ellentétes irányban feltekercselve?bár utóbbit baromságnak tartom!
Várom a "felvilágosítást"!
(#) zolika60 válasza bitorlo hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
Tulajdon képpen 2db 4menetes tekercs egymás mellett.
(#) bitorlo válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
Akkor a két különálló tekercs-et egymás mellé teszem majd a két egymás mellé kerülő lábát egybeforrasztom?!
Mert ahogy nézem a rajz szerint az L1-es tekercsnek középen vagy egy kivezetése.ITT
(#) zolika60 válasza bitorlo hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
Igen!
(#) bitorlo hozzászólása Feb 26, 2009 /
 
Lenne itt még egy kérdés,nem sikerült a kívánt alkatrészeket beszerezni,BFR 91 helyett BFR 96-os tranyót vettem,mos fetből sem volt BF961 csak 94-es meg 96-os.
Ja és a BC212C-ből is BC212B lett,habár utóbbi nem jelenthet problémát,legalábbis az adatlapok alapján,viszont a mos fettel és a BC-vel már nem tudom mi a helyzet.
Működhet?
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem