Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   16 / 1203
(#) zsoltee0001 válasza watt hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Szia
"Vpp kapcsoló dupla érintkezős, a Vdd szimpla?"
Nem fordítva? Mármi, hogy a Vdd kapcsolónak kell 2 áramkörösnek lenni?
A Vdd kapcsolót (sw4)kispóroltam, csak az égetés előtt dugom össze, utánna széthúzom, egyébként miért fontos ez? Nem csak az a lényeg, hogy a Vpp kapcsoló Off állásba legyen áram ráadásakor?
üdv
(#) p_istvan válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Jó reggelt!

Az 5V megszűnéskor, a Vpp-nek már nem szabad a PIC-en lennie.
Ha csak simán lehúzod a PIC-et amikor a Vpp még rajta van előfordulhat hogy az 5V hamarabb szűnik meg mint a Vpp, és ekkor mivel a Vpp-nek nincs áramkorlátja (illetve a stab. IC korlátozza csak) tényleg tönkre mehet a PIC!

Kikapcsoláskor (a kapcsolóval) is a Vpp-nek kell hamarabb megszűnnie. Szerintem érdemes szó szerint követni watt leírását az égetőről...

Üdv: P István
(#) watt válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Idézet:
„Nem fordítva?”

De-de, bocsi!

Azért fontos, mert a PC táp bekapcsolásakor, ilyen kis terhelésen kiszámíthatatlan mekkora feszültséglökés kerül a tápvonalakra. A rádugásos megoldás sem túl biztonságos, mert szikrázhat, nagyobbat, mint a kapcsolónál, főleg, ha kondik nincsenek esetleg.

(#) zsoltee0001 válasza watt hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Hi
Nagy baj van! Végrehajtottam a módosítást, beépítettem a Vdd kapcsolót, mindent 10X leellenőriztem=> próba a másik IC-vel, az is tönkrement, egyáltalán föl se ismerte, de itt már volt melegedés is, úgyhogy tutira kinyiffant.
Nekem van egy olyan tippem, hogy ez a bekötés ahogy lerajzoltam mégse jó.
Feltűnt ugyanis, hogy más PIC-eknél (18F, 16F872) az Mclr/Vpp láb van.
Ennél a PIC16F628- nál az adatlap szerint meg az Mclr láb az a portA -n van, tulajdonképpen az RA5. Lehet, hogy ennek a lábnak a közelébe nem szabadna 12V -al menni?
De akkor, hogy lehet programozói módba léptetni?
üdv
(#) potyo válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Egyáltalán nem biztos, hogy a melegedéstől kinyiffant, bár némi esély valóban van rá.

16F-nél az MCLR/Vpp lábra mindig mehet a 12V, csak vannak kontrollerek, amiknél ez a láb használható digitális bemenetnek is (ezért van ott az RA5 jelzés), van aminél meg csak a programozásba léptetéshez és reseteléshez. Későbbi családoknál már más feszültségek vannak, de ez lényegtelen.

A PGD és PGC vonalakon a feszültségeket lemérted, amikor nincs ott a PIC, és a programból ki-be kapcsolgatod?
(#) zsoltee0001 válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Szia
Erre a jelenségre én is gondoltam, ezért mindig gondosan kikapcsolom (csak írás olvasás időtartamára kapcsolom be) a Vpp kapcsolót, azóta beépítettem Vdd kapcsolót is, írtam is Wattnak egy lehetséges hibaforrásról (légyszives vess rá egy pillantást), mert közbe kezd PIC temetővé vállni a műhelyem
üdv
(#) zsoltee0001 válasza potyo hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Hi
Akkor ez a probléma kilőve! Az égető tutira működik, az előbb próbáltam 18F-el (gondolom, ha azon működik akkor itt is illene)
A PGD-test, PGC-test vonalon teszt módba 4,93V egyaránt.
Mostmár nagyon kíváncsi vagyok mi lehet a gubanc.
üdv
(#) potyo válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Nemrég volt valaki, akinek a klón ICD2 sem égette a 16F628-t. Lehet, hogy ezek a chipek valamire érzékenyebbek, mint a többi, és azért nem megy. Nekem még nem volt dolgom 16F628-al...
(#) zsoltee0001 válasza potyo hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Akkor ez nagy cumi, ha nem tudom programozni. Egyébként propeller clock lenne a project, a panelek kész vannak, csak össze kellene állítani.
Átbogarászom azt a fórumot, hátha írnak valamit, mert egy Pickit2-re nem akarok beruházni.
üdv
(#) potyo válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Valaki nincs a közelben, aki beégetné?
(#) zsoltee0001 válasza potyo hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Nincs, de igazából nem lenne megoldás, a propeller programját módosítani akarom. Tehát itt nem egyszeri égetésről van szó.
Ha a winpic800 hardver teszt során "hardware ok"-t ír az jelentheti, hogy mégis túlélte a PIC? Vagy csak bizonyos funkciók működnek rajta?
üdv
(#) potyo válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Próbáld meg az Oshon programjával, hátha beégeti.
(#) watt válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Én is az oshont akartam javasolni, csak most értem ide!
Csekkold végig az oshonnal is. Elvileg nem mehet tönkre a PIC, ha a megfelelő lábakra kötöd a feszültségeket. Sőt, nekem még akkor sem ment tönkre egy sem, ha csak Vpp-t kötöttem rá! Fogalmam nincs mitől melegedhet, mert ilyet már többször írtak, viszont én még soha nem tapasztaltam. Nincs olyan pont az áramkörben, amitől melegedhetne. Feltéve, hogy minden lábra megfelelő vonal van kötve. A rajzod jó, ez biztos, viszont lehet, hogy a valós bekötés nem. Mérd végig szakadásvizsgálóval az égetőtől a PIC-ig, és újból vizsgáld meg az adatlapban, hogy a megfelelő lábakra kerülnek-e a vonalak!
(#) kaqkk válasza watt hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Nálam akkor melegedett a pic ,amikor véletlenül fordítva tettem a foglalatba. De még attól sem halt meg a 628 !
Csak 1-2 láb lett kuka.
(#) watt válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Igen, nálam is volt már fordított pol, amit egy 78L05 bánt. Attól sokkal jobban aggódom, ha olyankor melegedik, ha jól van bekötve!
(#) p_istvan válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Szia!
Régebben hasonló (egy kicsit bonyolultabb, 7407 IC-vel) printer portos égetővel programoztam 16F628-at Linux (Piklab) alól.
Először fel se nagyon ismerte, de lehetett állítani az időzítéseken, és utána ment rendesen!
Talán nálad is hasonló a gond. Lehet a 16F628 is kényesebb a vezérlés időzítéseire.
Már PicKit2-t használok, akkor akciós volt, szerintem megérte.

Üdv. P István
(#) Hp41C válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Szia!

PicKit2-vel sikeresen töröltem és beégettem 16F628-at, de a PGM láb szabadon volt....

Szia
(#) watt válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Magas feszültségű programozásnál mindegy mi van a PGD-n és mindegy hogyan van beállítva az LVP bit. Ugyanez nem mondható el a programozás utáni próbáknál. Ebből sok galiba szokott lenni a kezdőknél.
(#) zsoltee0001 válasza watt hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Szia
Kipróbáltam Oshonnal is, de kudarc, még azt a pic-et se olvassa amit winpic tud (a hardver settinget az oldaladon található módon állítottam be).
Bekötés az biztos jó, voltmérővel lecsekkoltam adatlap alapján, egyszerűen kizárt, hogy rosszul legyen bekötve.
A melegedés nem volt nagyon brutális, úgyértem nem volt füst, több pic-et nem merek bekockáztatni, amíg nem találom meg a hibát.
Először arra gondoltam, hogy ez 16F628 20/p-tipus tehát 20 Mhz-s, és talán más a bekötése, de ugyan az az adatlap jön be, úgyhogy ez a hiba is kizárva.
üdv
(#) zsoltee0001 válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Szia

"de lehetett állítani az időzítéseken, és utána ment rendesen!"
Erre gondolsz? (fájlmelléklet), bár én erről a piclabról nem hallottam, és az oshon-t ajánlották, azon találtam ilyen beállítási lehetőséget.
Üdv

oshon.PNG
    
(#) p_istvan válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Szervusz!

Én meg az Oshon-t nem ismerem...
De valószínű, hogy az lesz, egy próbát megér.
Ezek az egyszerű égetők kényesek a kábel hosszára és még lehet a különböző printer portokra is.
A "PikLab" nem elírás (k-val), nem sokan ismerik, mivel linuxos szoftver.
P István
(#) watt válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Egy dolgot tapasztaltam az égető programokkal, ez pedig az, hogy nem korrekten kezelik a folyamatokat. Ha az áramkör nem teljesíti a program kívánalmait, sebességet tekintve, akkor nem működik az égetés. Több olyan nem publikált égetőáramkört sikerült építenem, ami a WPB-mmel simán égette a 18F-eket, de a WINPIC800-al, vagy a IC-Prog-al nem működött(a 16F-ek még érzékenyebbek az időzítésekre!). Az égetés teljes időtartama közötti eltérés nem magyarázta meg a jelenséget, főleg azok után, hogy az égetés sebességét az IC-Progban(ha jól rémlik) lehetett állítani, és a végén kétszer annyi idő sem eredményezett sikert, mint amennyi idő alatt a WPB beégette a PIC-et hibátlanul.

Ezért gondoltam arra, hogy kéne írjak 16F-ekre(meg a többi 10,12F-re)) is égetőprogramot. Fel is vetettem, de nem volt visszajelzés, ezért nem erőltettem. Így most itt járunk, hogy a 18F-ek simán mennek az egyszerű égetőkkel, a 16F-ek pedig vegyes eredménnyel.
(#) zsoltee0001 válasza watt hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Szia

Nem lehetséges, hogy a PGM lábat nem testre kéne lehúzni, hanem pl. +5 Voltra?
Azért kérdezek ilyen furát, mert kipróbáltam, hogy levettem azt az ellenállást ami letestelte, és ha ujjam hegyével megérintem az RB4 (PGM) lábat adig felismeri a winpic a PIC tipusát. (akkor viszont mégse halt meg a pic)
üdv
(#) potyo válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Egy próbát biztosan megér a dolog.
(#) Hp41C válasza potyo hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Szia!

Már tettem egy póbát...

Sziaszok
(#) zsoltee0001 válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Szia

Az a gond, hogy nekem nincs PICKIT2-m, csak a watt-féle Lpt-mini.
Egyébként kipróbálta, hogy 5V+ adtam neki, miután Vdd-t és a Vpp-t fölkapcsoltam, így fölismeri, de még mindig helytelenül ír, bizonyos kódokat (volt, hogy egész sort) jól írt be, de ez még mindig elég karcsú siker.
Próbáltam az I/O delay-t álligatni, de nem hozott eredményt.
üdv
(#) MPi-c válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Nekem is van itthon egy elfekvő 16F628-as ('A' nélkül) PIC. Én is tettem egy próbát, ICD2 klónnal felprogramoztam gond nélkül. A PGM lábat soha nem szoktam birizgálni, se le, se föl, most is szabadon hagytam.
(#) zsoltee0001 válasza MPi-c hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Szia

Én se "birizgáltam" volna, csak találtam az adatlapján ezt, ...az alacsony feszültségű programozás eljárásáról (melléklet).
De így se jó, íráskor mindig "07C0" -val kezd, és ami a legelső kód lenne, azt teszi a második helyáre, azt is elírja "28F3" helyett-> "2AF3" ír.
Lehet, hogy mégis be kell, hogy ruházzak egy Pickit2-re. (hol érdemes venni a hozzávalókat?)
üdv

16f628.PNG
    
(#) Hp41C válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Szia!

Egy teljes törlést próbáltál már. Bulk Erase chip...

Pic18F2550-et, MCP6001/2-t és 24FC512/24FC1025-t ChipCad-tól, a többit a Lomextől. Az IRML6402-t és az FDC6420C p-felét IRF7314-gyel, az FDC6420C n-felét IRF7311, IRF7309, BC170-nel lehet helyettesíteni. A FDC6420C p-fele nagyon kritikus, alacsony Ugs kell.
Van a fórumon néhány smd változat, nekem furatszerelten is jól működik.

Szia
(#) vgyre válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Szia!
Nem egyedi a problémád, én a 16f628A-val jártam így. 10db-ból egyet sem tudtam felprogramozni. P16PRO égetőt használok. Van sima 628-asom is, azt tökéletesen írja. Feltűnt viszont, hogy míg a te 628-asod 20Mhz-es, az enyém csak 4 megás. Viszont nekem a 628A-s a gyorsabb változat. Elképzelhető, hogy a 4Mhz-nél gyorsabb változatokkal van csak gond. Ebből arra lehet következtetni, hogy az időzítéssel, sebességgel lehet probléma . Meg kellene próbálni az égetés sebességét megnöveli, esetleg az időzítéseket csökkenteni.
Gyula
Következő: »»   16 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem