Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   10 / 778
(#) milan válasza milan hozzászólására (») Feb 8, 2007 /
 
Még egy kérdés: Hány KHz -el megy?
(#) Dudus válasza potyo hozzászólására (») Feb 8, 2007 /
 
Bocsi potyo, de a fojtó fojt és nem folyik
(#) potyo válasza milan hozzászólására (») Feb 8, 2007 /
 
Szerintem el kell vinnie a quadot. A lényeg, hogy a tekercseket a szekunderen úgy méretezd, hogy a segédtáp mindig úgy 12 és 18V közötti feszültséget szolgáltasson a vezérlés számára. Számolhatsz a szekunderen kb. 4V/menettel, tehát 35V-ra kellene 2x9 menet, segédtápnak pedig 2x3 esetleg 2x4 menet.

A feteken a gate-source közötti zenereket ki kell cserélni nagyobb feszültségűre, úgy 20V-ig fel lehet menni.

100kHz-re van a rajz szerinti alkatrészekkel.

Hogy mennyiből jön ki, azt nem tudom, és hónapokig gyűjtögettem az alkatrészeket hozzá.

A trafón levő csillapító pontos beállításhoz nem árt oszcilloszkóp. Erre nem lehet pontos értéket adni, trafótól függ a méretezése (szürt kapacitás, induktivitás, stb). A következőképpen állítható be a megfelelő R és C (ezt s leírást Spafi adta a Terminal fórumon):

Kisebb feszültségről, legjobb egy mondjuk 60-as égővel sorbakapcsolva csinálni a beállítást.
Szkópon megnézed, hogy hogyan lengedezik a feszültség a trafó primerjén. Leolvasod a lengés periódusidejét (a lengését, nem a 100kHz-ét). Beteszel akkora kondit, hogy a periódusidő kb. 50%-kal megnőjön (ekkor az amplitúdó megnőhet!). Ezután teszed be az ellenállást. Az ellenállás kb. Xc-nek feleljen meg, vagyis R=2*pi*C/T, ahol T a lengés periódusideje. Aztán még lehet kicsit játszani vele le vagy föl, hogy minél gyorsabban lecsengjen a rezgés, de egy fél periódus mindenképp meg fog maradni. Lehet ennél jobban is csillapítani (nagyobb kondival), de akkor az ellenállás nagyon fog melegedni.
(#) milan válasza potyo hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Lehet, hogy ez kezdő kérdés, de mi az hogy lengedezik a feszültség?
(#) huba válasza potyo hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Potyo! mekkora az optócsatoló utáni poti értéke mert a rajzból nem tudom kivenni
(#) potyo válasza huba hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Most nemazért, de a kapcsolási rajznál leírtam, hogy 5k-s mindkettő.
(#) potyo válasza milan hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Az, hogy a trafó primer tekercsének szórt induktivitásából és kapacitásaiból kifolyólag egy rezgőkör keletkezik, illetve a kikapcsolás pillanatában az áram hirtelen megszűnése miatt a feszültség felszalad a tekercs végén, és tönkreteszi a feteket. Szóval ezt a feszültségcsúcsot és a lengést kell a primerrel párhuzamosan kapcsolt kondival és ellenállással elnyeletni illetve csillapítani.
(#) huba válasza potyo hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Valahogy átsiklottam azon a tömondaton :vigyor4: kösz
(#) cimopata hozzászólása Feb 22, 2007 /
 
Üdvözletem!

Összeraktam teljesen készre a tápomat amit majd az erősítőhöz használok. Csináltam róla néhány képet.

(#) cimopata hozzászólása Feb 22, 2007 /
 
Ittvan mégegy kép
A doboz tetejére vágtam réseket hogy a hő ki tudjon jönni.
Egyébként diret olyan cuccokból építettem amit mindeki megtalál a rossz pctápokban.
Nyáklappal együtt mindenestül volt kb 1000 Ft
(#) MaSTeRFoXX válasza cimopata hozzászólására (») Feb 22, 2007 /
 
Gratula a táphoz!
Esetleg nem írsz belőle cikket?
Vagy érdekelne a kapcsolásirajza +trafóadatok meg ilyesmi....persze ha nem titkos...

Egy ideje gondolkodok már azon hogy épiteni kéne egy ilyen kapcsolóüzemű tápot. Az lennne a vele a célom, hogy amit lehet az SMD-ben megépiteni belőle és az egészet minél kisebb méretben, majd erre 2 darab VF2-es hangvégfokot épiteni (szintén SMD-ben). Az eredménye az lenne hogy lenne egy kb 1-2kg-os 2*100W-os erősítőm....
Persze mindezt minél laposabb, és kisseb dobozba épiteni.
(#) Moderátor hozzászólása cimopata hozzászólására (») Feb 22, 2007
 
A képek méretére, legközelebb figyelj!!!
(#) cimopata válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Feb 22, 2007 /
 
Vannak rajzok csak szana szét ha gondolod megkereshetem őket.
(#) MaSTeRFoXX válasza cimopata hozzászólására (») Feb 22, 2007 /
 
Igen
Érdekelne minden
(#) huhuu válasza cimopata hozzászólására (») Feb 23, 2007 /
 
huu ez engem is érdekelne!
amúgy is van körülöttem egy kiló bontásra váró pc-táp...
(#) cimopata hozzászólása Feb 23, 2007 /
 
Ma leszedek valami kapcsolésirajz tervezőt aztán megrajzolom a kapcsolását. Egyébként vannak nyákterveim is!
(#) MaSTeRFoXX válasza cimopata hozzászólására (») Feb 23, 2007 /
 
Oké, várjuk a fejleményeket
(#) cimopata hozzászólása Feb 27, 2007 /
 
Kis türelmet kérek ugyanis gondok akadtak a táppal de mihejst módosítottam felrakom a kapcsit.
Ja és még bele is kell tanulnom az eaglebe mert ez lesz az első rajz...
(#) pixels hozzászólása Márc 4, 2007 /
 
Engem is érdekelne a téma, de nemnagyon értem az alapjait. Nézegettem a feltöltött kapcsolásokat, de nem értem, hogy minek mi a szerepe, nem utolsó sorban a trafóméretezés mi alapján van, hogy kell kiszámolni a menetszámokat stb... Esetleg nem tud valaki egy jó leírást, ami összefoglalja a témát, és alapoktól kezdi?

Segítséget előlre is köszönöm.
(#) Tarzan válasza pixels hozzászólására (») Márc 4, 2007 /
 
smps.us ->angol nyelvű. Sajnos a legtöbb irodalom angol.

Valaki a fórumon töltött már fel 1 ilyen témájú könyvet(asszem az is angol).

Itt van egy kis nyúlfarknyi csatolva(alapok itt is kellenek).
Üdv.

kapcstap.doc
    
(#) MaSTeRFoXX válasza cimopata hozzászólására (») Márc 6, 2007 /
 
Hogy állsz vele?
Esetleg úgy is jó lenne, ha még A4-es lapon van a kapcsolás, és azt beszkenneled, vagy lefényképezed...
Az egyik osztálytársamat nagyon izgatja a téma
(#) cimopata válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
jó jó
ma szedtem le a visiot mert abban akarom megrajzolni.
Szerintem holnap lesz időm megrajzolni.
(#) Tarzan válasza cimopata hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Eredetileg erősítő táplására készítetted a tápodat?
Engem is érdekelne.
Ha erősítőhöz készült, hogy bírja a hosszú, húzós mélyeket?
(#) cimopata válasza Tarzan hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Na teszek egy őszinte vallomást a fejlesztésemmel kapcsolatban:

1, A dolog ugy indult hogy fetek kapcsolgatták a feszültséget a trafóra és csak a pozitív táp lett visszacsatolva. Ennél az volt a baj hogy több erősítő lett volna rákapcsolva+ ventillátor+ előerősítő szoval változó lett volna a pozitív és negatív feszültség a különdöző terhelőáram hatására.

2, Elhatároztam hogy külön fogom figyelni a pozitív és a negatív feszültséget erre csak az a módszer jött be hogy két külön tápot építek egy nyáklapra amit beállítok egyenlő feszültségre. Itt támadt az az ötletrem hogy ne kelljen 4 fetet használni ezért bontottam a PC tápokból nagyfeszű kapcsolótranyókat.( jóltudjátok milyeneket) Mindezt annak céljából hogy megússzam az egészet olcsón.
A vezérlésöknél full ugyanazt alkalmaztam ami a legtöbb tápban van.

3, A tesztelések során tökéletesnek tűnt, kb 50W-ig terheltem (megjegyzem ha azt veszem hogy a vasmagokat 200-250W os tápokból bontottam és tekertem újra igy el kellene bírnia kb 500W terhelést.)
És az utóbbi pár napban itt kezdődtek a bajok, ugyanis amikor alávetettem egy kb 120W os terhelésnek akkor egyszerűen kigyulladt 2 kapcsolótranzisztor. (Nem célom elilyeszteni senkit a megépítésétől), a hűtőbora kb kétszerakkora volt mint ami a PC tápokban volt de mégis több mint 100 fokos volt Ezt a tesztet "új" tranyókkal újra megismételtem de ugyanez volt. Érdekes módon csak a negatív táp tranyói égtek meg. ( De azok cefetül) A magas hőmérsékletből következően csak arra tudtam gondolni hogy a vezérlés nem megfelelő, de bizony az az. Kis változtatásokkal áttérek egy mésik tervre aminek a tesztje az elkövetkező napokban lesz.

4, A megoldás szerintem egyszerű (röstellem) de újra visszatérak a jó öreg IRF730- hoz. Csak arra tudok gondolni hogy a tranyóknak nagy az átmeneti ellenállásuk kb 30-50 Ohm. A FETeké viszont 1 Ohm. Bízom benne hogy ez a baj és remélem hogy végre a célegyenesbe érek. Most már a végsőkig fogok küzdeni hogy jó legyen. Csakis ezekben látom a jövőt, mármint az erősítőkhöz és nem a nehéz 50Hz esekben.

Szoval a kapcsolást holnapra igérem és ne ilyedjen meg senki attól hogy vannak problémáim a tranyós megoldással, ami nekem nem sikeröl lehet másnak menni fog.
(#) MaSTeRFoXX válasza cimopata hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Nem rettenünk el tőle... Legalábbis én nem.... Nekem is gyulladt már ki ilyen kísérleti kapcsolóüzemű tápom
(#) huba válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
nekem 6 pár tranyom szeneseddett el most pedig a fet vezérlö ic-m sült meg eddig csak néhány percig élvezhettem a sikert
(#) Tarzan válasza cimopata hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Sajnálom, hogy eddig nem jött be. Nekem még nincs oszcilloszkópom, enélkül meg csak elmélkedhetek...
(#) potyo válasza cimopata hozzászólására (») Márc 8, 2007 /
 
Idézet:
„Csak arra tudok gondolni hogy a tranyóknak nagy az átmeneti ellenállásuk kb 30-50 Ohm.”
A tranyóknak bekapcsolt állapotban maradékfeszültségük van, ami nagyfeszültségű példányoknál 1,5-2V. Ez nem indokolja szerintem a kigyulladást, inkább a lassú ki és/vagy bekapcsolásuk (Miller-hatás és a ki és bekapcsolás pillanatában nem elég nagy bázisáram) okozza a problémát.
(#) cimopata válasza potyo hozzászólására (») Márc 8, 2007 /
 
Igazad van a maradékfeszöltség 1-2 Volt. A válaszom arra hogy talán nem elég meredek a vezérlés:
az impulzus amig a tranyó nyitófeszt kap az 11us.
A felfutóél kb 250-200ns a lefutóél 200-150ns. Ezeket az eredményeket ugy mértem hogy csak a vezérlés ment és nem volt collektor emitter feszültség. Mindez azért van mert nincs a szkóphoz leválasztótrafóm és félek hogy valami gáz lene ha rádugnám egyből.
Szerintem elég meredek a vezérlőjel de akkoris csak azzal lehet a baj hisz mi miatt melegethetne még annyira??
(#) potyo válasza cimopata hozzászólására (») Márc 8, 2007 /
 
Idézet:
„A felfutóél kb 250-200ns a lefutóél 200-150ns. Ezeket az eredményeket ugy mértem hogy csak a vezérlés ment és nem volt collektor emitter feszültség.”
Ezek elég soknak tűnnek. Sokkal meredekebb jel kellene, mert ha erre még rájön a Miller-hatás, akkor nagyon megnyúlik a ki-bekapcsolás.
Következő: »»   10 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem