Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Polikristályos napelem telefon töltési céllal
Lapozás: OK   1 / 1
(#) buta hozzászólása Máj 12, 2010 /
 
Lehetőségem van polikristályos napelemet venni.
Műszaki teszt adatok :


Méret : 80x150x0,2mm
Munkaponti Teljesítmény : 1,5 - 1,6 W
Teszt Feszültség : 0,5V
Áramerősség 0,5 V-on : 3 - 3,2
Max. Feszültség : 0,611 V
Max. Áram : 3,7 A

Szeretném a feszültséget 5V-ra,
az áramot 700mA-ra (bár ez nem fontos) konvertálni
A cél egy telefon töltése lenne, ha két óra alatt töltöm fel, akkor elég egy darab napelem...
Esetleg, ha nagyobb áramot adok neki hamarabb is feltölti a telepet ?

Szóval a nagy kérdés kis feszből nagyot csinálni.
Mindenhol láttam kapcsolást, de ott végül is csak fesz leszabályozásokat találtam. Az a kondenzátoros módszer sem lenne túl jó, mert ott ugye nem bir el ennyi áramot a kondenzátor
Trafót meg nem nagyon szeretnék beleépíteni, főleg
a mérete, és a hatásfoka miatt.
Napelemes telefon töltőt meg sokat látni, szóval biztosan meglehet oldani valahogy.
A segítségeket előre is Köszönöm!

82a_2_300.jpg
    
(#) (Felhasználó 4577) válasza buta hozzászólására (») Máj 12, 2010 / 6
 
Bővebben: Link
Két napelemet köss sorba és használd a fenti kapcsolást.
(#) Valteri válasza buta hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Ebből nem lesz 5V, 700mA, mert az 3,5W. A napelemed meg 1,5W. Minimum 2, de inkább 3db kellene belőle sorba kötve , arra már könnyebb step-up konvertert készíteni is. Erre keress rá.
(#) buta válasza Valteri hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
igen, annyit javítanék, hogy a napelemekből még tudok beszerezni, teljesen igazad van, mert nem mondtam, hogy több darab napcella is lehet. Köszi a HSZ-t
(#) buta válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Igazából végig néztem őket, de mindenhol nagy feszültségből állítottak elő kisebbet, és nem fordítva. :no:
(#) lanti válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Egy hasonló kérdést én is dobtam fel már de nem nagyon járt arra senki segítő. A helyzet annyi hogy nekem 1 liion cella feszkójábol kellene 5 V-ot előállítanom 150-300 mA kb kereskedelemben beszerezhető alkatrészből .
(#) buta válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
A napelem az napelem, de nem mindegy, hogy kisebb feszültségre kell vinni a kimenetét, vagy nagyobbra, felhasználástól függ, és elég érthető, hogy ezekre más-más kapcsolás van. Amúgy DC-DC konverterről még nem hallottam, csak most, szóval meg lehet érteni.
(#) buta válasza lanti hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Ez a kapcsolás neked nem lenne jó?
Link
(#) lanti válasza buta hozzászólására (») Máj 14, 2010 /
 
Egyszerűbb jobb lenne pl két tranyó , 7555 ic vagy a Texas Instrumnets ic-i közül valamelyik...
(#) lanti válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 14, 2010 /
 
Köszi ,azon túl vagyok de nem sok használható dolog van fent pl a maxim ic zajos, tehát erre pont nem alkalmas, a többi vagy beszerezhetetlen vagy túlárazott. Nekem egy igazai amatőr kapcsolás kellene !

Mintha az egyik RT évkönyv végén ahol az apró kapcsik vannak láttam volna pár CMOS kapuval/vagy inverterrel felépített feszültség növelőt de nem tudom melyikben volt!
(#) buta válasza lanti hozzászólására (») Jún 2, 2010 /
 
Ha puffer kondit teszel a kimenetre az sem segít?
(#) lanti válasza buta hozzászólására (») Jún 4, 2010 /
 
Bocsi de kapcsiüzemü kis teljesítményre nagy puffert nem tehetsz max 150 mikrót mert induláskor megrántja a kört szóval szerintem nem segít.
(#) lanti hozzászólása Aug 12, 2010 /
 
Elvileg találtam megoldást az olcsó 3-5 v konverzióra! Kapcsoló üzem + zéner itt a kapcsolás /nem saját!/
A formátum docx office 2007 ez volt kézenfekvő sajnos már nem tudom hol találtam a kapcsolásokat de az elsőnek nekifogtam megépíteni.

3-5v.docx
    
(#) karpi válasza buta hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Ezeket a napelemeket vasaroltad ? vagy ugy szerezted ?.Az uzletekben lehet vasarolni kesz napelemes toltot , de meg olyat is amelyik egy beepitett akut tolt es igy ejjel is fel tudod tolteni a telefonodat errol a napellemes akumulatorrol .
Vagy MP3/MP4/vagy mas USB-aramforrasrol toltheto mukodteheto cuccot.

!,5V-1.2V -os ellemhez gyartanak "veszhelyzet tapegyseget" telefononkhoz amiben van konvertor is ami a3,7V-4 V-ot eloallitja.

Szerintem vasarolsz egy ilyen 1,5V-rol mukodo "veszhelyzet" tapegyseget erre rakotsz ket sorbakotott napelemet es minden OK.

Apropos az akumulatoros napellemes toltom kb 6V-ot ad ki terheles nelkul ..1200 Ah , nem tudom hany voltos vagy hany aku van benne men szedtem szejjel.
(#) Barret válasza karpi hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Helyesen 1,2 Ah.
(#) nagylzs hozzászólása Máj 23, 2012 /
 
Ha már step-up konverter akkor szerintem ez az IC sokkal jobb:

L6920DB

Nagyobb teljesítményű, olcsóbb, és összesen 2 kondi meg egy tekercs kell hozzá hogy működjön. A következő héten kezdek el összerakni egy ilyet, ha érdekel valakit akkor majd megosztom a tapasztalatokat.
(#) nagylzs hozzászólása Máj 28, 2012 /
 
Kész lett a prototípus! Ez a változat csúnya, de most nem a szépség volt a cél. Itt megtekinthető:

http://fotosblog.dyndns.org/main.php?g2_itemId=5246

Végül úgy döntöttem hogy DC konverter helyett érdemesebb szétdarabolni a cellákat és sorbakötni őket. Így sokkal egyszerűbb feszültséget növelni.

Az eddig összegyűlt (egy napos) tapasztalatom alapján az jött ki, hogy nem érdemes pontosan 5 voltot 10 cellával előállítani. Ha árnyék van akkor a kimenő fesz. lecsökken 0.45 vagy akár 0.4 voltra is (cellánként), amiből a telefon már nem tud tölteni. Ebből okkulva, a következő próbálkozás valószínűleg 16 (darabolt) cellát fog tartalmazni 10 cella helyett és egy 7805-ös stabkockát. Ez így árnyékban is képes lesz tölteni a telót. (Árnyékban 0.4 volt/cella, összesen 6.4V.)

Ez így valószínűleg még mindig jobb mint egy step up converter - azok közül a legtöbb nem tudja leadni a megfelelő teljesítményt.

a prototípus is használható, mert túrázás/bicajozás közben általában van elég napfény, és ha nem is tölti mindig a telefont, nagy átlagban pozitív lesz az egyenlege.
(#) nagylzs válasza nagylzs hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Végül sikerült széttörnöm a cellákat. Leesett kb. fél méter magasról és összetört 10 cellából 3 vagy 4. Van valakinek ötlete, hogyan lehet törés ellen védeni? Szeretném ha ennyit kibírna, végülis terepre lett szánva.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem