Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PT1000 PIC-re
 
Témaindító: Pikkelel, idő: Dec 13, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 5
(#) vicsys válasza El_Pinyo hozzászólására (») Jan 3, 2012 /
 
Király! Pont erre van szükségem! Nagyon köszönöm!
(#) vilmosd válasza vicsys hozzászólására (») Jan 3, 2012 /
 
En szerintem egy ellenallas dekaddal be lehet kalibralni, mivel a PT100 adattablaja elegge kozismert (esetleg potmeter, es egy jo ellenallasmero). A konverziot C-ben pedig az altalam leirt fvennyel megoldhatod.
(#) vicsys válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 3, 2012 /
 
Végül is igazad van! Nem tudom miért nem jutott eszembe ez a megoldás..?
(#) proli007 válasza vicsys hozzászólására (») Jan 3, 2012 /
 
Hello!
Vilmosnak teljesen igaza van, magát a hőérzékelőt szokták termosztáttal ellenőrizni-kalibrálni, de egy gyártott Pt100-nak szabványos karakterisztikája van. (Azért hőkezeléstől függően több is lehet.) Így a jelváltót, mindig külön egy dekáddal szoktuk ellenőrizni.
De ha tényleg 0..300°C tartományban akarod használni, (ha egyáltalán alkalmas a szenzor rá) ezzel a jelváltóval linearitás hibája lesz a mérésnek. Tekintve, hogy az ellenállás változás, mindig %-os jellegű. Ha 100ohm-on fog változni 1%-ot az nem lesz azonos a 137.5Ohm-on 1%-al. Minden esetre ajánlom olvasd el ezt, szerintem tanulságos. Tekintve hogy a további feldolgozás digitális, a korrekciót számítással is elvégezheted, nem szükséges analóg módon (keservesen) megoldani. Szerintem kb. 32 pontos konstans és egy kis lineáris interpoláció megteszi. (Pontossági igénytől függően..)
üdv! proli007
(#) vilmosd válasza proli007 hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Idézet:
„Szerintem kb. 32 pontos konstans és egy kis lineáris interpoláció megteszi.”

Na valami hasonlo fvenyt irtam en is. -50 es 300 C koze.
(#) vilmosd válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Na itt egy CCS C-re irt fveny -50-> 350 C koze.

pt100_ccs.txt
    
(#) vicsys válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
(#) vilmosd válasza vicsys hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Hasznald egeszseggel.
(#) vilmosd válasza vicsys hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Egy egyszeru PT100 erosito rajzat talalod a mellekletben, szamitasokkal egyutt. Egy kis atalakitassal jo lehet neked is. MCP6004 erositovel meg jobb lehet.

amppt100.pdf
    
(#) vicsys válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Honnan tudsz ilyenek fellelni...?! Én is kurkásztam a netet, de ilyesmit nem találtam. Nagyon köszönöm!
(#) vilmosd válasza vicsys hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Az egyik HD-n talaltam nem mai talalmany, es nem tudom hol leltem. De van.
(#) vicsys válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Akkor a HDD-den guglizzak legközelebb?
(#) vilmosd válasza vicsys hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Az enyimen nehez lesz mert messzi esik toled.
(#) dcsabi hozzászólása Jan 28, 2013 /
 
A legjobb helynek ezt találtam. Kérdezem, van-e valakinek tapasztalata MAX6675 IC használatával kapcsolatban. Nemrég rendeltem Kb 4$/db körül, azt hiszem jó ár volt érte...
K- típusú hőérzékelőket kellene illesztenem vele.
(#) mrd86 válasza kobold hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Csak azt szeretném kérdezni hogy hogy tudom a kivonót megalkotni? Mert a 10mV megvan a 26X erősítés megvan csak nem tudom a 2.6 és 3.6 közötti értéket hogy tudom 1..2V közé tenni (kivonó). Egy kapcsolás kellene vagy valami amiből el tudok indulni. Köszönöm előre is.
Igazából 0-1V közé kellene tenni mert akkor nem lenne gond az ADC-vel.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2013
(#) proli007 válasza mrd86 hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Hello! Például így. Persze egy Rail-to-Rail erősítővel nem kell ennyi hókuszpókusz, bár adatlap szerint azzal sem tudsz lejönni 50mV alá. üdv!
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2013

Kivonó.png
    
(#) mrd86 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 22, 2013 /
 
Megoldottam mindent csak annyi gondom van hogy méri a hőmérsékletet de induláskor csak 12C fok fölött ír hőmérsékletet. Ha induláskor 12C fok alatt van a szonda akkor 0C ír és nem változik.
Ha elindult akkor mér akár 0C is csak nem tudom miért nem indul el 12C alatti hőmérsékletnél.

a ADC tartománya 0-1V 11C fok az 0,111069V ez kevés lenne az ADC-nek?
(#) proli007 válasza mrd86 hozzászólására (») Márc 22, 2013 /
 
Hello! Ezt így soha nem fogom megmondani neked. Ismerni kell a proci felbontását, referenciáját, és a számítási algoritmust. De élek a gyanúval, hogy a programban átlagolás van, és a felbontás szoftveres növelése. Akkor pedig ha előtte nincs/nem volt adat, gondolom a nullát írja ki.. (Ne írj ilyen hét digit helyértékű számokat, mert megrémülök. Ahhoz, hogy ez igaz legyen, nagyon sok mindennek igaznak kell ám lenni egy áramkörben.) üdv!
(#) ciw hozzászólása Máj 6, 2013 /
 
Üdv!

Nekem is gondom akadt a PT1000-el (megint).

Egy sima NTC10K termisztort teszek p PIC A/D bemenetére gyönyörűen méri a hőfokot és tabil.
Ha az NTC helyére berakok engy PT1000-et akkor nem jól mér és több fokos változásokara reagál csak.
Mitől lehet ez? Azt hittem a kisebb ellenállású érzékelővel jobban mér, mert kisebb ellenállásváltozás történik a PT1000-el mint az NTC-vel ugyanannyi hőmérsékletváltozás hatására.

Nyilván az átszámítást és a linearizálást mindkét érzékelőnél figyelembe vettem, tehát mindkettőnek a saját lookup táblájából számolok.

De a rossz eredmények az ellenállásérték kiíratásánál is látszanak.

A kapcsolás sima ellenállásosztós: 3v3-ból érzékelő egyik lába, a másik láb az AD-bemenetre és földre húzva 4k7-el. Plusz egy 100nF-al hidegítve az AD.

Mit ronthattam el?
(#) proli007 válasza ciw hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
Hello! Szerintem nem számoltad ki az AD kvantálási lépcsője hány fok a Pt1000 ellenállásváltozására nézve. Egy NTC "drabálisan változik, egy Pt-hez képest.. üdv!
(#) ciw válasza proli007 hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Rendben, de az AD átalakítóm fix 10bit, tehát azon úgysem tudok változtatni.

Lehet valahogyan le kéne korlátozni, hogy csak a 800-1500 ohm tartományba essen az AD full skálája. Ezt meg lehet e tenni és ha igen hogyan?
(#) mgy válasza ciw hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Szia !
Szerintem az AN2 és AN3 lábakra kell kötni a Vref+ és Vref- mérési határ referenciákat.
Az ADCON1 bitjeit be kell állítani. (lásd az adatlapokon)
Próbaként két darab ellenállásos feszültségosztó is megteszi, de pontosabb méréshez referencia IC-k ajánlatosak . (Pl. MCP 1525)
Üdv mgy
(#) ciw válasza mgy hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
A vref- gnd-n van a vref+ meg egyelőre 3v3 szűrt(100ohm+10uFKondi) tápot kap majd mcp1525 lesz véglegesen rajta.
A vref-et ne a gnd-re kössem?
Na ezt kipróbálom !
(#) ciw válasza mgy hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Lerajzoltam mit csináltam, de nem lett jobb a helyzet.

Remélem valaki tud segíteni.

adc.png
    
(#) proli007 válasza ciw hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
"Az ADCON1 bitjeit be kell állítani." Beálítottad az AD-t, hogy a külső referenciát vegye figyelembe? Próbáld ki feszültséggel, hogy 2,5..2,8V között dolgozik-e az AD. üdv!
(#) ciw válasza proli007 hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Beállítottam.

A Vref- = 2.5V a Vref+ = 3.00 V

A mérés (AIN) 2.7V tól kezd mérni és nagyon érzékeny. Holnap veszek még pár helitrimmert azokkal könyebb lesz állítgatni.

Ha a vref- = 2.5V, akkor miért csak 2.7V-tól kezd mérni az AD.
Hogy kell ezt belőni? A Vref- az alsó a Vref+ a felső mlrlshatárt kéne hogy adja ha jól tudom.
Tehát 10bit esetén 2.5V 0 és 3.00V 1023-nak felel meg ?
(#) proli007 válasza ciw hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Hello! Elvileg igen, ha be van tartva az adatlap értéktartománya. De ezt már a PIC-es topikban kérdezd, ne itt. üdv!
(#) mgy válasza ciw hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Szia !
Rajzod szerint Vref- > Vref+ !!!
Egyébként az AN2 és AN3 16f887-re vonatkozott volna, nyilván a 24f sorozatnál más a referencia láb.
Nekem szimpatikusabb a PT1000-at Gnd-re kötni és a 4.7k (vagy talán kisebb) felhúzóként szerepelne.
Üdv mgy
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2013
(#) Hp41C válasza ciw hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Sziaszok!
Ahhoz, hogy a 10 bit felbontás megmaradjon be kell tartani a következőket (25FJ64GA002 adatlapja szerint):
- Vrefh > AVss + 1.7V -- Rendben,
- Vrefl < AVdd - 1.7V azaz Vrefl < 3.3 - 1.7 = 1.6V -- Megsértve.
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2013
(#) ciw válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 15, 2013 /
 
Köszönöm, a segítséget!

Mostmár az AD-m 1.5V és 2.8V között dolgozik 10 bit felbontással.

Eddig a mért ellenállást így számoltam: R = ((ADMAX/ADMÉRT)-1)*RALSÓ

ADMAX: a konverter felbontása.
ADMÉRT: az AD által mért érték (0-1023)
RALSÓ: Az osztó alsó tagja nekem 4k7

Ezt a képletet használtam addig amíg a vref- a GND-volt, de most ugye ezt felemeltük 1.5V-ra.
Ebben az esetben hogyan kapom meg a mért ellenállást?
Következő: »»   3 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem